REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamontować szynę oświetleniową?

Paweł Nawrocki
By zamontować szyny oświetleniowe będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, które najczęściej stosuje się przy pracach związanych z elektrycznością. fot. LARS
By zamontować szyny oświetleniowe będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, które najczęściej stosuje się przy pracach związanych z elektrycznością. fot. LARS

REKLAMA

REKLAMA

Szyny oświetleniowe pozwalają doświetlić zacienione części pomieszczenia bądź skupić światło w wybranym miejscu. Są one również dobrym sposobem na szybką zmianę aranżacji wnętrza.

By zamontować szyny oświetleniowe będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, które najczęściej stosuje się przy pracach związanych z elektrycznością, czyli: śrubokręta, szczypiec elektromonterskich, zdzieraka izolacji, zacisków kablowych, złączek kablowych. Będą Ci również potrzebne specyficzne elementy montażu, czyli listwy oświetleniowe. Przyda się również liniał, by wyznaczyć linię podłączenia listwy.

REKLAMA

Od czego zacząć

Możesz wykorzystać istniejące elementy oświetleniowe, np. oprawy podsufitowe. Po odłączeniu prądu zdejmij oprawę podsufitową i za pomocą liniału wyznacz kierunek podłączenia szyny.

Jeśli szyny będą pierwszym elementem oświetleniowym w tym pomieszczeniu wykorzystaj miejsce wyprowadzenia kabli, jako środek przebiegu listwy.

Podczas montażu zawsze przestrzegaj zaleceń producenta szyny i innych elementów oświetleniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok po kroku

Szyna oświetleniowa zawiera płytkę podłączeniową. Wyprowadzone z niej kable będziesz musiał połączyć, przestrzegając zgodności kolorów, z kablami z puszki.

Kable łącz zawsze za pomocą złączek.

Uważając, by nie uszkodzić kabli połącz płytkę z puszką. Szynę zamontuj prowizorycznie na osi płytki. Zanim wywiercisz otwory w suficie – wykonaj prowizoryczny montaż szyn przewodowych i ich połączeń .

Upewnij się, że połączenia są rozmieszczone tak, jak sobie to zaplanowałeś.

Teraz możesz wiercić otwory.

Do montażu zastosuj zwykłe wkręty lub kołki rozporowe. Te pierwsze przydadzą się jeśli listwa będzie montowana do belki stropowej. W innych sytuacjach wybierz kołki rozporowe.

Po zamontowaniu szyn przewodowych na stałe, wsuń w nie oprawy. Wszystko powinno prawidłowo działać, sprawdź to włączając prąd.

Polecamy: Jak zainstalować karnisz

Małe poprawki

Przeanalizuj kąt padania światła i popraw ustawienie opraw. Nie odkładaj też na później prac wykończeniowych – od razu pomaluj sufit w pobliżu prac montażowych. 

Czytaj także: Jak poprawić izolacyjność termiczną skosów

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA