REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!
Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

W Polsce najdroższe mieszkania w UE

REKLAMA

Według danych Eurostatu, Polska znalazła się w ścisłej czołówce UE pod względem wzrostu cen nieruchomości. W największych miastach mieszkania drożały w tempie nawet 14-15 proc. r./r., co świadczy o dużym zainteresowaniu zakupem wśród konsumentów. W skali całego kraju roczne wzrosty wyniosły średnio 14,4 proc., natomiast w ujęciu kwartalnym - 1,6 proc. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje zaś, że na koniec 2024 roku średnia cena za metr kwadratowy w Polsce wynosiła 11,8 tys. zł, a w największych miastach – 15,4 tys. zł.

REKLAMA

Co napędza wzrost cen polskich mieszkań? Głównie ich strukturalny deficyt, szacowany na 2-3 mln lokali. Dziura ta nie jest zresztą regularnie zasypywana. GUS podaje, że od stycznia do listopada podaż nowych mieszkań w Polsce wzrosła o niecałe 179 tys. To o prawie 11 proc. mniej niż w 11 miesiącach zeszłego roku i jednocześnie stanowi najsłabszy wynik od 2018 r. W konsekwencji całoroczny wynik – po raz pierwszy od sześciu lat – nie przekroczył 200 tys. To jednak problem wtórny, a wynika on m.in. z niedoboru i rosnących cen gruntów pod zabudowę. Jak wynika z raportu Pracodawców RP, obecnie nawet 1/3 ceny mieszkania to koszt samej działki budowlanej. – Obserwujemy znaczący wzrost cen działek pod zabudowę, co wynika głównie z ograniczonej podaży gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach. W miastach i ich okolicach dostępność terenów inwestycyjnych jest coraz mniejsza, co naturalnie podbija ich wartość. Deweloperzy zmagają się z rosnącymi kosztami zakupu działek, co bezpośrednio przekłada się na wyższe ceny mieszkań dla końcowych nabywców. Sytuację dodatkowo komplikuje skomplikowany proces uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz zmieniające się przepisy planistyczne. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, niezbędne są działania samorządów zmierzające do uwalniania nowych terenów pod zabudowę oraz uproszczenia procedur inwestycyjnych. Bez tego trudno będzie zahamować dalszy wzrost cen nieruchomości – mówi Grzegorz Woźniak, prezes spółki Q3D Locum.

Polecamy: Szkolenie: Opodatkowanie najmu i innych transakcji na nieruchomościach

Czy stabilizacja jest możliwa?

Prognozy na 2025 rok wskazują na możliwą stabilizację cen mieszkań. Według raportu PKO Banku Polskiego "Rejs w nieznane. Perspektywy na 2025", rynek może doświadczyć nawet spadku sprzedaży oraz mniejszej aktywności budowlanej, przy jednoczesnej stabilizacji cenowej. Eksperci przewidują, że obniżki stóp procentowych mogłyby ożywić popyt, jednak ze względu na utrzymujące się wysokie koszty materiałów budowlanych i robocizny, znaczący spadek cen pozostaje mało realny. – Można być pewnym, że w dłuższej, kilkuletniej perspektywie ceny mieszkań będą znacznie wyższe. Obecnie możemy obserwować pewne spowolnienie tempa wzrostu, ale to raczej chwilowe. Fundamenty rynku, takie jak ograniczona podaż, rosnące koszty gruntów oraz wysokie koszty budowy, nie zmieniają się. Dlatego należy się spodziewać, że ceny mieszkań będą rosły dalej – może wolniej, ale konsekwentnie. Każde chwilowe wyhamowanie to jedynie stabilizacja przed kolejnym cyklem wzrostów – mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development – Rynek nieruchomości w Polsce charakteryzuje się strukturalnym deficytem mieszkań, który wciąż nie został rozwiązany. Dopóki podaż nie nadąży za rosnącym popytem, ceny będą podążać w górę, niezależnie od krótkoterminowych wahań – dodaje.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA