REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?
Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

Więcej mieszkań, mniej kupujących? 

REKLAMA

– W ubiegłym roku kupującym mieszkania trudno było zachować rozsądek w sytuacji, gdy w biurach sprzedaży deweloperów i w agencjach pośrednictwa ustawiały się kolejki, a ich oferta dosłownie topniała w oczach. Niestety, to co w nich zostało było coraz droższe i droższe. Natomiast w tym roku wybór mieszkań wyraźnie się zwiększył, ale kupujących ubyło. W maju pojawiły się też symptomy stabilizacji cen w Warszawie – przyznaje Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I dodaje, że dla nikogo nie powinno to być zaskoczeniem, bo przestał działać dopalacz w postaci dotowanego przez państwo „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Jednak chyba mało kto się spodziewał, że w kwietniu przestanie rosnąć przeciętna zdolność kredytowa potencjalnych nabywców, a w maju spadnie liczba wniosków kredytowych. 

REKLAMA

Ponadto wiele wskazuje na to, że zmniejsza się skala zakupów inwestycyjnych, bo posiadacze znacznych nadwyżek finansowych coraz częściej wybierają lokalizacje na południu Europy. W tej sytuacji kwestią otwartą pozostaje tylko, jak spadek sprzedaży mieszkań będzie duży oraz jak długo potrwa. W tym roku obniżek oprocentowania kredytów mieszkaniowych raczej nie należy się spodziewać, choć równocześnie nie można wykluczyć pojawienia się jesienią nowego programu wsparcia kredytobiorców „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Prawdopodobnie cześć z nich wstrzymała się z zakupem mieszkania w oczekiwaniu na korzystniejsze warunki kredytowe.

Tymczasem część analityków, ekspertów i pośredników w obrocie nieruchomościami apeluje do rządu, aby  zrezygnował z wprowadzenia „Kredytu mieszkaniowego #naStart”. Uzasadniają to tym, że barierą rozwoju rynku mieszkaniowego są zbyt wysokie ceny mieszkań, a sztuczne pompowanie popytu za pomocą dopłat do kredytów jedynie pogorszy sytuację.

Czy ceny mieszkań będą niższe?

REKLAMA

Ekspert portalu GetHome.pl zwraca jednak uwagę, że spadek popytu na mieszkania nie gwarantuje obniżek ich nominalnych cen. I przypomina, że nie sprawdziły się prognozy mówiące o potężnych przecenach po wybuchu pandemii COVID-19. Bańka cenowa miała też pęknąć w okresie zapaści na rynku kredytowym w 2022 r. Nic takiego się nie stało. Ba, w większości metropolii podwyżki były dwucyfrowe. 

–  Firmy deweloperskie mają w gruncie rzeczy niewielkie pole manewru w sytuacji, gdy rosną koszty budowy i ceny działek. Jeśli widzą, że spada popyt na mieszkania, a nie mogą budować taniej, po prostu ograniczają podaż. Skutki tego obserwowaliśmy w ubiegłym roku, gdy „Bezpieczny Kredyt 2%” wywołał lawinę popytu, a deweloperzy nie od razu zareagowali. Skutkiem był gwałtowny wzrost średniej ceny metra kwadratowego – komentuje Marek Wielgo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny - wzrot cen m kw.

 

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny - wzrot cen m kw.

GetHome.pl

Ekspert portalu GetHome.pl ocenia, że podaż nowych mieszkań w największych metropoliach wyraźnie wzrosła w tym roku, ale nie jest obecnie na tyle duża, by deweloperzy mieli zacząć je w panice wyprzedawać. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia tylko w 2008 r., gdy wybuch światowego kryzysu finansowego zaskoczył deweloperów w chwili, gdy realizowali oni inwestycje z ogromnym rozmachem. Oczywiście zaostrzająca się konkurencja zmusiła niektóre firmy do obniżek. Np. w Warszawie objęły one w maju ponad 170 mieszkań, które na rynek trafiły w poprzednich miesiącach, a nie znaleźli się na nie chętni. Sęk w tym, że równocześnie deweloperzy podwyższyli w swoich cennikach ceny przeszło 1,6 tys. lokali. Z drugiej strony pojawiły się dawno niewidziane promocje w postaci nawet kilkuprocentowych rabatów czy gratisów typu komórka lokatorska lub miejsce w garażu. Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że oficjalnie ogłoszone promocje obejmują nieco ponad 100 inwestycji w całej Polsce (na ponad 1,3 tys. inwestycji). Na razie głównie w przypadku mniej popularnych lokalizacji i ostatnich mieszkań w zakończonych inwestycjach. Niestety, istnieje niebezpieczeństwo, że w tej sytuacji sytuacji deweloperzy zastopują podaż, a ofertę zaadresują do zamożnych klientów.

Gdzie podrożały mieszkania z drugiej ręki

Inaczej ma się rzecz na rynku wtórnym. Tu skłonność sprzedających do podnoszenia cen na skutek dopłat do kredytów może być większa. Pokazał to rok ubiegły, szczególnie w okresie obowiązywania programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Co ciekawe, mieszkania z drugiej ręki podrożały dużo bardziej niż nowe w Krakowie i Wrocławiu, czyli w miastach, w których oferta deweloperów dramatycznie się skurczyła (o odpowiednio 45% i 41%). Przypadek Aglomeracji Katowickiej jest inny. Ten rynek cechuje duży udział mieszkań w starych budynkach, często w nienajlepszym stanie technicznym. Dlatego średnia cena metra kwadratowego wciąż jest znacznie niższa niż w pozostałych największych miastach. Te dysproporcje zaczęły jednak maleć, bo na rynek wtórny trafia coraz więcej mieszkań z nowych zasobów. Po drugie, sprzedający mieli największą przestrzeń do podwyżek ze względu na stosunkowo niskie ceny mieszkań, a równocześnie dość wysokie zarobki na tle reszty kraju.

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny - wzrost cen m kw. w 2023 r.

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny - wzrost cen m kw. w 2023 r.

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny - wzrost cen m kw. w 2023 r.

GetHome.pl

Brak kolejnego programu wsparcia kredytobiorców mógłby wywołać zjawisko przecen na rynku wtórnym – przyznaje Marek Wielgo. Jednak nie sądzi, by przybrało ono gwałtowny charakter. Wprawdzie ceny osiągnęły pułap, który przestał być akceptowalny dla części nabywców, którzy zdani są na kredyt udzielany na warunkach rynkowych. Z drugiej strony wciąż jest wielu takich, którzy są skłonni sięgać głębiej do kieszeni. A może o tym świadczyć rosnąca średnia cena metra kwadratowego mieszkań sprzedanych. Precyzyjnie rzecz ujmując nie są to ceny transakcyjne. Mówimy tu o mieszkaniach, które w danym miesiącu zniknęły z oferty. Nie wiemy jednak, czy i o ile sprzedający ewentualnie obniżyli cenę, która w niej widniała.

Oczywiście kupujący nie palą się do kupowania najdroższych lokali, więc ceny tych sprzedanych zwykle są w przeliczeniu na metr kwadratowy niższe od tych, które w niej pozostały. Istotne jest co innego - w tym roku w większości metropolii średnia quasi transakcyjnych cen mieszkań poszła w górę. Na rynku wtórnym jedynie w Trójmieście ta średnia praktycznie się nie zmieniała. Natomiast w pozostałych metropoliach była ona w maju wyraźnie wyższa niż na początku tego roku. Przy czym w Warszawie i Krakowie pięła się systematycznie w górę. Natomiast we Wrocławiu od dwóch miesięcy mieszkania kupowane z drugiej ręki mają średnio taką samą cenę metra kwadratowego. Tymczasem w Poznaniu, a zwłaszcza w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii maj przyniósł spadek. Może to świadczyć o tym, że w tych metropoliach sprzedający najszybciej spuścili z tonu. 

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny-wzrost cen m kw sprzedanych - wtórny

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny-wzrost cen m kw sprzedanych - wtórny

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny-wzrost cen m kw sprzedanych - wtórny

GetHome.pl

Dopasowanie oferty pod klientów kredytowych

Z kolei na rynku pierwotnym Warszawa jest jedyną metropolią, w której średnia dla mieszkań sprzedanych stoczyła się w tym roku o 5% do poziomu 16,5 tys. zł za metr kwadratowy. Stało się tak najpewniej dlatego, że na rynku pojawiła się duża pula mieszkań w segmencie popularnym, na które szybko znaleźli się chętni. 

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny-wzrost cen m kw sprzedanych

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny-wzrost cen m kw sprzedanych

Czy kupujący mieszkania akceptują coraz wyższe ceny-wzrost cen m kw sprzedanych

GetHome.pl

Na drugim biegunie jest Kraków, gdzie deweloperzy najwyraźniej postawili na zamożnych klientów, natomiast ci są gotowi płacić im coraz wyższą cenę. Średnia cen metra kwadratowego sprzedanych mieszkań wzrosła tu bowiem z niespełna 14,9 tys. w styczniu do 17,1 tys. zł w maju, czyli aż o 15%! Dodajmy, że średnia wszystkich mieszkań w ofercie wzrosła w tym okresie o 4% i wynosi obecnie ok. 16,3 tys. zł za metr.

Warto też zwrócić uwagę, że o ile w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi widoczny jest trend wzrostowy średniej ceny metra kwadratowego w zawartych umowach deweloperskich, to w Trójmieście, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii maj przyniósł jej spadek. Może to świadczyć o tym, że deweloperzy zaczęli dostosowywać swoją ofertę do możliwości finansowych potencjalnych klientów. Np. na rynek poznański trafiły w maju mieszkania w cenie niespełna 12,5 tys. zł za metr kwadratowy.

Ekspert portalu GetHome.pl liczy jednak na to, że program „Kredyt mieszkaniowy #naStart” skłoniłby przynajmniej cześć firm deweloperskich do wyraźnego zwiększenia podaży mieszkań „na kieszeń” klientów kredytowych. Efektem tego byłaby stabilizacja średniej ceny metra kwadratowego. To zjawisko widać m.in. w Warszawie, gdzie średnia nie zmieniła się drugi miesiąc z rzędu, a z niespełna 350 do 450 wzrosła od lutego oferta mieszkań z ceną poniżej 500 tys. zł.

Zobacz także: Nieruchomości, kryptowaluty, kruszce? Eksperci wskazują, w co warto obecnie inwestować
Co dzieje się z kredytami hipotecznymi w razie wojny?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA