REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

Ile kosztuje komórka lokatorska, a ile miejsce postojowe?
Ile kosztuje komórka lokatorska, a ile miejsce postojowe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

Sondaż przeprowadził portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

Tomasz Kaleta, Dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A. 

Ceny komórek lokatorskich są uzależnione od wielu czynników, m.in. od standardu inwestycji, lokalizacji, powierzchni oraz łącznej liczby jednostek tego typu w budynku. W ramach naszych projektów koszty wahają się w przedziale od 6 do 40 tysięcy złotych. Podobnie kształtuje się sytuacja w przypadku miejsc postojowych. Ich cena zależy od rodzaju stanowiska - czy jest to miejsce naziemne czy w hali garażowej, pojedyncze czy rodzinne, z komórką czy bez. Posiadamy również miejsca postojowe na platformach. Czynniki, które dodatkowo mogą mieć wpływ na ich cenę, to powierzchnia i czy są przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych. Najtańsze miejsca postojowe w naszej ofercie dostępne są już od 10 tysięcy złotych.

Anna Tarlecka, Dyrektorka Sprzedaży ACCIONA w Polsce

Koszt miejsca postojowego (czy to naziemnego, czy w garażu podziemnym), a także komórki lokatorskiej uzależniony jest od lokalizacji, ceny danej inwestycji lub dostępności „produktu” w ofercie dewelopera. Liczba miejsc postojowych określanie jest już w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego terenu, co oznacza, że deweloper dopasowuje dany projekt do wytycznych. Bazuje też na swoim doświadczeniu i analizie potrzeb rynkowych. Tymczasem komórki lokatorskie pojawiają się zwykle jako uzupełnienie niezagospodarowanych miejsc w budynku; w przestrzeni garażu podziemnego lub w wolnych miejscach na kondygnacjach. Tam, gdzie potrzeba miejsc postojowych jest duża (np. w centrach miast czy na terenach urbanistycznie zagęszczonych), do większych mieszkań planowane są nawet po dwa miejsca postojowe. W projektach ACCIONA ich ceny kształtują się do 12 000 do 42 000 zł, zaś komórek lokatorskich od 10 000 do 25 000 zł za komórkę w zależności od powierzchni. Cena często jest pochodną kosztów budowy oraz dostępności. W projektach ekskluzywnych za miejsce postojowe należy zapłacić nawet 100 000 złotych.

Piotr Baran, Prezes Zarządu PCG

REKLAMA

Kwoty oferowanych udogodnień uzależnione są od standardu inwestycji oraz lokalizacji. Ceny komórek lokatorskich (o powierzchni ok. 2-4 m2) kształtują się na podobnym poziomie ok. 4500 - 5000 złotych. Większe różnice dotyczą miejsc postojowych. 

Przykładowo parking na osiedlu Victoria Apartments II w Szczecinie kosztuje odpowiednio: 39 000 zł za miejsce zewnętrzne, a w hali garażowej 69 000 zł lub 89 000 zł w opcji z ładowarką do samochodu elektrycznego. Istnieje możliwość zakupu boksu rowerowego, w którym także można przechować rzeczy, za 25 000 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W inwestycji Novaforma w Legnicy miejsca parkingowe oferujemy za 35-40 000 zł, zaś w Nowym Podzamczu w Wałbrzychu za 36 000 zł. Nieco inaczej wygląda to na Osiedlu BO we Wrocławiu, gdzie w cenie 70 000 zł przygotowaliśmy pakiet dwóch miejsc w garażu wraz z pomieszczeniem gospodarczym. 

Michał Witkowski, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper

Ceny miejsc postojowych oraz komórek lokatorskich różnią się w zależności od lokalizacji inwestycji. Nabycie miejsca postojowego w garażu podziemnym na naszych osiedlach we Wrocławiu to obecnie koszt od 39 tys. zł do 59 tys. zł, natomiast w przypadku podwójnych miejsc zależnych, przypisanych do jednego mieszkania, jest to zakres 49-79 tys. zł. Zakup miejsca postojowego naziemnego wiąże się z wydatkiem od 29 tys. zł do 39 tys. zł. Klientom chcącym wraz z lokalem nabyć komórkę lokatorską proponujemy ceny w przedziale 3-5 tys. zł za mkw. 

Karolina Guzik, Manager ds. Sprzedaży w Skanska Residential Development Poland 

REKLAMA

Ceny miejsc postojowych w dużych miastach w Polsce wynoszą średnio od 40 tys. do 95 tys. zł. Koszt zależy w dużej mierze od standardu inwestycji oraz jej lokalizacji, w tym od dostępności miejsc parkingowych w okolicy – im mniejsze możliwości zaparkowania samochodu w pobliżu osiedla, tym koszt miejsca postojowego na jego terenie będzie wyższy. 

W przypadku komórek lokatorskich przedział cenowy jest większy – od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt zależy w dużej mierze od liczby komórek na terenie osiedla oraz od ich wielkości. Im jest ich mniej i im większy metraż, tym wyższa cena. 

Justyna Hamrol-Wasielewska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Eiffage Immobilier Polska

Zarówno komórki lokatorskie, jak i miejsca postojowe nierzadko są już uwzględniane w cenie mieszkania o większej powierzchni. W przypadku mniejszych lokali, cena komórki czy miejsca postojowego uzależniona jest od liczby tych produktów dodatkowych przewidzianych w projekcie budynku. Pomieszczenia te zawsze stanowią jednak o przewadze konkurencyjnej inwestycji. To na tyle ważne elementy, że potrafią wręcz zaważyć na decyzji zakupowej, zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkanie wybiera rodzina, której zależy na wygodnym funkcjonowaniu. 

Dzięki komórce można usunąć z mieszkania przedmioty, które zaburzają jego estetykę czy wręcz uwolnić jego przestrzeń, np. przenieść tam sezonowo używane przedmioty jak sanki czy rower. 

Z kolei miejsce postojowe to gwarancja codziennej wygody w szybkim parkowaniu samochodu tuż pod budynkiem, bez potrzeby poszukiwania wolnej przestrzeni na okolicznych ulicach. 

Paweł Muchowicz, Dyrektor Sprzedaży YIT Polska

Powierzchnie dodatkowe do wyłącznego wykorzystania przez klientów oraz miejsca parkingowe w garażu lub na powierzchni cieszą się niezmiernie dużym zainteresowaniem. 

Boksy rowerowe oraz komórki lokatorskie stanowią świetne uzupełnienie dla mieszkań, niezależnie od ich wielkości. Klienci przywiązują coraz większą uwagę do aktywności zarówno sportowych, jak i związanych ze swoimi pasjami czy hobby. W związku z tym przestrzeń do przechowywania wszelkiego rodzaju sprzętu jest traktowana przez nabywców jako spora przewaga konkurencyjna przy wyborze nowego lokum. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie komórki i boksy znajdujące się bezpośrednio przy miejscu parkingowym. 

Same miejsca do parkowania również nieustannie interesują klientów. Na ich dostępność uwagę zwracają w szczególności osoby poszukujące większych mieszkań, dla których podstawą są dwa lub trzy niezależne miejsca parkingowe.

Rynek aktualnie kreuje popyt na poziomie, który pozwala wyprzedać wszystkie miejsca do parkowania, boksy rowerowe oraz komórki lokatorskie wraz ze sprzedażą ostatniego mieszkania.

Andrzej Gutowski, Wiceprezes i Dyrektor Działu Sprzedaży RONSON Development

Zarówno komórka lokatorska, jak i miejsce postojowe są istotne dla nowych lokatorów.  Wraz z mieszkaniem poszukują oni udogodnień, które będą funkcjonalne i zapewnią im wygodę w codziennych działaniach. Koszt zakupu miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej zależny jest od miasta i różni się także w zależności od inwestycji. W przypadku mieszkań w centrum miasta cena może być wyższa niż w inwestycjach, które znajdują się na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. Średnia wielkość komórki lokatorskiej wynosi od 2 do 3 mkw. Przy takiej powierzchni, klient może nabyć taki schowek w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.  Dla przykładu w naszej flagowej inwestycji Viva Jagodno we Wrocławiu za komórkę lokatorską zapłacimy około 11 tys. zł.

Miejsca garażowe i postojowe można nabyć w każdym z naszych projektów. Stawki różnią z uwagi na rodzaj miejsca, czy znajduje się ono w garażu podziemnym czy na zewnątrz budynku. Ceny w przypadku miejsca naziemnego zaczynają się od 10 tys. zł. Taki wariant możemy spotkać w naszej szczecińskiej inwestycji Nowe Warzymice. Natomiast miejsca w garażach podziemnych, w naszych standardowych inwestycjach, to wydatek w przedziale 30-40 tysięcy złotych.

Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

Podchodzimy indywidualnie do każdej z naszych inwestycji i kształtujemy ceny w zależności od wielu czynników. Tak jak w przypadku mieszkań, tak i ceny miejsc postojowych oraz komórek różnią się w zależności od miasta oraz uwzględnionej w projekcie liczby wspomnianych miejsc i komórek. Obecnie w swojej ofercie mamy komórki lokatorskie w cenie od 4 tys. zł/mkw., natomiast miejsce na parkingu zewnętrznym można zakupić już od 15 tys. zł, a w hali garażowej od 30 tys. zł.

Zobacz także: Nowy "podatek od ogrzewania". Kto będzie płacił dodatkową opłatę?
Sprzedaż lub kupno działki ROD? Jak wygląda umowa i co tak naprawdę podlega transakcji

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA