Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?
REKLAMA
REKLAMA
- Pelet - najlepszy opał
- Rodzaje peletów
- Ceny montażu kotła na pelet
- Ceny peletu oraz koszt ogrzaniu domu
Czy w Polsce ceny ogrzewania domu wciąż rosną? Żeby nieco oszczędzić w tych trudnych czasach, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na efektywność urządzenia grzewczego oraz jakość opału. Jeśli raz zainwestujemy w zakup wysokiej klasy, ekologicznego kotła, to przez wiele lat będziemy cieszyć się ciepłem w domu.
REKLAMA
Pelet - najlepszy opał
Rozwiązaniem, które w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej proponuje nam branża, jest ogrzewanie domu kotłem zasilanym przez odnawialne źródło energii w postaci peletu.
Kotły na pelety są to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych urządzeń przeznaczonych do spalania biopaliw stałych. Współczesne urządzenia do centralnego ogrzewania są w pełni automatyczne co oznacza, że same się uruchamiają (rozpalają) w momencie, gdy jest zapotrzebowanie na ciepło oraz same przechodzą w stan spoczynku by ograniczyć zużycie paliwa, gdy temperatura zadana zostanie osiągnięta. Producenci kotłów na pelet inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie sterowania pracą kotła tak aby urządzenie grzewcze było intuicyjne i przyjazne w obsłudze.
Możliwość doposażenia sytemu grzewczego w dodatkowe czujniki czy autonomiczne systemy sterowania ogrzewaniem pozwala na ograniczenie zużycia paliwa. Te zaawansowane urządzenia są w stanie dostosować pracę kotła do zmieniających się warunków atmosferycznych, potrzeb cieplnych budynku czy preferencji użytkownika. Możliwość tworzenia harmonogramów pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami optymalizuje wykorzystanie peletu, ograniczając jednocześnie zużycie energii w momentach, gdy nie jest to konieczne.
Dodatkowo, co wszystkich ucieszy, pelet jest ekologicznym biopaliwem zaklasyfikowanym do odnawialnych źródeł energii. Bilans emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu peletu drzewnego jest praktycznie zerowy, ponieważ emisja CO2 do atmosfery podczas jego spalania jest równa ilości dwutlenku pobieranego przez drzewa w czasie wzrostu.
Rodzaje peletów
Gdy zdecydujemy się już na zakup kotła peletowego musimy także zaopatrzyć się w samo paliwo, czyli pelet. Zgodnie z dokumentacją techniczno – ruchową każdego urządzenia grzeczego musimy zakupić taki rodzaj peletu jaki jest dedykowany do danego urządzenia.
Najbardziej popularnym i przeznaczonym do kotłów małej mocy jest pelet drzewny. Produkowany z trociny, która jest pozostałością tartaczną w żaden sposób nie zagraża zubożeniu drzewostanu w naszym kraju. Certyfikowany znakiem EN lub DIN pelet w klasie A1 jest najbardziej pożądanym paliwem. Kotły dostępne na naszym rynku są przebadane w zakresie normy właśnie na takim paliwie. Decydując się na sprawdzony, certyfikowany i prawidłowo oznaczony logotypem pelet będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie będzie sprawnie pracowało przez wiele lat.
Warto zaznaczyć, że oprócz peletów drzewnych zarówno pochodzących z drzew liściastych jak i iglastych, na naszym rynku dostępne są także pelety agro. Ten rodzaj paliwa produkowany jest głównie ze słomy, siana czy też łuski słonecznika. Specyficzny skład tej biomasy powoduje, że wartość kaloryczna jest znacznie mniejsza przy jednoczesnej dużej zawartości popiołu. Problemem peletów agro jest także trudność utrzymania stałości jakości.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, szczególnie w obszarach wiejskich, gdzie jest duże rozproszenie gospodarstw i dostęp do własnego surowca, powstał kocioł pozwalający na ekologiczne spalanie także peletu agro z zachowaniem restrykcyjnych norm klasy 5 i ekoprojektu. Kocioł Eko Balance przez zaimplementowanie innowacyjnego elektrofiltru umożliwia wykorzystanie peletu z łuski słonecznika czy też peletu drzewnego w klasie A2.
Ceny montażu kotła na pelet
Szacunkowy koszt montażu kotła waha się w przedziale od 1500 złotych do 3000 złotych. Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych konieczne jest skontaktowanie się z fachowcem, który w sposób rzetelny i zgodny ze sztuką przedstawi nam kilka opcji, które będą optymalne dla naszego budynku. Rodzaj systemu ogrzewania czy też sposób jego montażu uzależniony jest od naszych preferencji a także od warunków lokalowych, czyli ocieplenia budynku, docieplenia dachu czy też stolarki okiennej. Montaż urządzenia grzewczego to tylko część składowa całej inwestycji.
Musimy też oczywiście doliczyć koszt zakupu kotła. Rozpiętość cenowa kotła na pelet jest ogromna i w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Średnio kotły o mocach 10 kW – 25 kW kosztują od 15 – 25 tys. zł.
Ceny peletu oraz koszt ogrzaniu domu
Ceny peletu podobnie jak każdego innego produktu są w obecnej sytuacji trudne do prognozowania. Zachwiania cenowe a właściwie drastyczny wzrost cen w ubiegłym roku nie można niczym racjonalnym wytłumaczyć. Na szczęście ustabilizowana cena w tym sezonie grzewczym pozwala oszacować koszt zakupu tony peletu na poziomie od 1000 do 1300 zł. Wyższe ceny można znaleźć w powszechnie dostępnych sklepach wielkopowierzchniowych. Gdy poświęcimy trochę więcej czasu i wykorzystamy media społecznościowe możemy kupić pelet także w cenach okazyjnych. Żeby ogrzać dom jednorodzinny przez rok potrzebujemy ok. 4 ton peletu, czyli cały koszt wyniesie ok. 4800 złotych.
dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA