REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?
Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

Czy w Polsce ceny ogrzewania domu wciąż rosną? Żeby nieco oszczędzić w tych trudnych czasach, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na efektywność urządzenia grzewczego oraz jakość opału. Jeśli raz zainwestujemy w zakup wysokiej klasy, ekologicznego kotła, to przez wiele lat będziemy cieszyć się ciepłem w domu. 

REKLAMA

Pelet - najlepszy opał

Rozwiązaniem, które w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej proponuje nam branża, jest ogrzewanie domu kotłem zasilanym przez odnawialne źródło energii w postaci peletu
Kotły na pelety są to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych urządzeń przeznaczonych do spalania biopaliw stałych. Współczesne urządzenia do centralnego ogrzewania są w pełni automatyczne co oznacza, że same się uruchamiają (rozpalają) w momencie, gdy jest zapotrzebowanie na ciepło oraz same przechodzą w stan spoczynku by ograniczyć zużycie paliwa, gdy temperatura zadana zostanie osiągnięta. Producenci kotłów na pelet inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie sterowania pracą kotła tak aby urządzenie grzewcze było intuicyjne i przyjazne w obsłudze. 
Możliwość doposażenia sytemu grzewczego w dodatkowe czujniki czy autonomiczne systemy sterowania ogrzewaniem pozwala na ograniczenie zużycia paliwa. Te zaawansowane urządzenia są w stanie dostosować pracę kotła do zmieniających się warunków atmosferycznych, potrzeb cieplnych budynku czy preferencji użytkownika. Możliwość tworzenia harmonogramów pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami optymalizuje wykorzystanie peletu, ograniczając jednocześnie zużycie energii w momentach, gdy nie jest to konieczne. 

Dodatkowo, co wszystkich ucieszy, pelet jest ekologicznym biopaliwem zaklasyfikowanym do odnawialnych źródeł energii. Bilans emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu peletu drzewnego jest praktycznie zerowy, ponieważ emisja CO2 do atmosfery podczas jego spalania jest równa ilości dwutlenku pobieranego przez drzewa w czasie wzrostu. 

Rodzaje peletów

Gdy zdecydujemy się już na zakup kotła peletowego musimy także zaopatrzyć się w samo paliwo, czyli pelet. Zgodnie z dokumentacją techniczno – ruchową każdego urządzenia grzeczego musimy zakupić taki rodzaj peletu jaki jest dedykowany do danego urządzenia. 
Najbardziej popularnym i przeznaczonym do kotłów małej mocy jest pelet drzewny. Produkowany z trociny, która jest pozostałością tartaczną w żaden sposób nie zagraża zubożeniu drzewostanu w naszym kraju. Certyfikowany znakiem EN lub DIN pelet w klasie A1 jest najbardziej pożądanym paliwem. Kotły dostępne na naszym rynku są przebadane w zakresie normy właśnie na takim paliwie. Decydując się na sprawdzony, certyfikowany i prawidłowo oznaczony logotypem pelet będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie będzie sprawnie pracowało przez wiele lat.  

Warto zaznaczyć, że oprócz peletów drzewnych zarówno pochodzących z drzew liściastych jak i iglastych, na naszym rynku dostępne są także pelety agro. Ten rodzaj paliwa produkowany jest głównie ze słomy, siana czy też łuski słonecznika. Specyficzny skład tej biomasy powoduje, że wartość kaloryczna jest znacznie mniejsza przy jednoczesnej dużej zawartości popiołu. Problemem peletów agro jest także trudność utrzymania stałości jakości. 

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, szczególnie w obszarach wiejskich, gdzie jest duże rozproszenie gospodarstw i dostęp do własnego surowca, powstał kocioł pozwalający na ekologiczne spalanie także peletu agro z zachowaniem restrykcyjnych norm klasy 5 i ekoprojektu. Kocioł Eko Balance przez zaimplementowanie innowacyjnego elektrofiltru umożliwia wykorzystanie peletu z łuski słonecznika czy też peletu drzewnego w klasie A2. 

Ceny montażu kotła na pelet

Szacunkowy koszt montażu kotła waha się w przedziale od 1500 złotych do 3000 złotych. Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych konieczne jest skontaktowanie się z fachowcem, który w sposób rzetelny i zgodny ze sztuką przedstawi nam kilka opcji, które będą optymalne dla naszego budynku. Rodzaj systemu ogrzewania czy też sposób jego montażu uzależniony jest od naszych preferencji a także od warunków lokalowych, czyli ocieplenia budynku, docieplenia dachu czy też stolarki okiennej. Montaż urządzenia grzewczego to tylko część składowa całej inwestycji. 

Musimy też oczywiście doliczyć koszt zakupu kotła. Rozpiętość cenowa kotła na pelet jest ogromna i w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Średnio kotły o mocach 10 kW – 25 kW kosztują od 15 – 25 tys. zł.

Ceny peletu oraz koszt ogrzaniu domu

Ceny peletu podobnie jak każdego innego produktu są w obecnej sytuacji trudne do prognozowania. Zachwiania cenowe a właściwie drastyczny wzrost cen w ubiegłym roku nie można niczym racjonalnym wytłumaczyć. Na szczęście ustabilizowana cena w tym sezonie grzewczym pozwala oszacować koszt zakupu tony peletu na poziomie od 1000 do 1300 zł. Wyższe ceny można znaleźć w powszechnie dostępnych sklepach wielkopowierzchniowych. Gdy poświęcimy trochę więcej czasu i wykorzystamy media społecznościowe możemy kupić pelet także w cenach okazyjnych. Żeby ogrzać dom jednorodzinny przez rok potrzebujemy ok. 4 ton peletu, czyli cały koszt wyniesie ok. 4800 złotych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA