REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?
Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

Czy w Polsce ceny ogrzewania domu wciąż rosną? Żeby nieco oszczędzić w tych trudnych czasach, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na efektywność urządzenia grzewczego oraz jakość opału. Jeśli raz zainwestujemy w zakup wysokiej klasy, ekologicznego kotła, to przez wiele lat będziemy cieszyć się ciepłem w domu. 

REKLAMA

Pelet - najlepszy opał

Rozwiązaniem, które w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej proponuje nam branża, jest ogrzewanie domu kotłem zasilanym przez odnawialne źródło energii w postaci peletu
Kotły na pelety są to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych urządzeń przeznaczonych do spalania biopaliw stałych. Współczesne urządzenia do centralnego ogrzewania są w pełni automatyczne co oznacza, że same się uruchamiają (rozpalają) w momencie, gdy jest zapotrzebowanie na ciepło oraz same przechodzą w stan spoczynku by ograniczyć zużycie paliwa, gdy temperatura zadana zostanie osiągnięta. Producenci kotłów na pelet inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie sterowania pracą kotła tak aby urządzenie grzewcze było intuicyjne i przyjazne w obsłudze. 
Możliwość doposażenia sytemu grzewczego w dodatkowe czujniki czy autonomiczne systemy sterowania ogrzewaniem pozwala na ograniczenie zużycia paliwa. Te zaawansowane urządzenia są w stanie dostosować pracę kotła do zmieniających się warunków atmosferycznych, potrzeb cieplnych budynku czy preferencji użytkownika. Możliwość tworzenia harmonogramów pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami optymalizuje wykorzystanie peletu, ograniczając jednocześnie zużycie energii w momentach, gdy nie jest to konieczne. 

Dodatkowo, co wszystkich ucieszy, pelet jest ekologicznym biopaliwem zaklasyfikowanym do odnawialnych źródeł energii. Bilans emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu peletu drzewnego jest praktycznie zerowy, ponieważ emisja CO2 do atmosfery podczas jego spalania jest równa ilości dwutlenku pobieranego przez drzewa w czasie wzrostu. 

Rodzaje peletów

Gdy zdecydujemy się już na zakup kotła peletowego musimy także zaopatrzyć się w samo paliwo, czyli pelet. Zgodnie z dokumentacją techniczno – ruchową każdego urządzenia grzeczego musimy zakupić taki rodzaj peletu jaki jest dedykowany do danego urządzenia. 
Najbardziej popularnym i przeznaczonym do kotłów małej mocy jest pelet drzewny. Produkowany z trociny, która jest pozostałością tartaczną w żaden sposób nie zagraża zubożeniu drzewostanu w naszym kraju. Certyfikowany znakiem EN lub DIN pelet w klasie A1 jest najbardziej pożądanym paliwem. Kotły dostępne na naszym rynku są przebadane w zakresie normy właśnie na takim paliwie. Decydując się na sprawdzony, certyfikowany i prawidłowo oznaczony logotypem pelet będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie będzie sprawnie pracowało przez wiele lat.  

Warto zaznaczyć, że oprócz peletów drzewnych zarówno pochodzących z drzew liściastych jak i iglastych, na naszym rynku dostępne są także pelety agro. Ten rodzaj paliwa produkowany jest głównie ze słomy, siana czy też łuski słonecznika. Specyficzny skład tej biomasy powoduje, że wartość kaloryczna jest znacznie mniejsza przy jednoczesnej dużej zawartości popiołu. Problemem peletów agro jest także trudność utrzymania stałości jakości. 

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, szczególnie w obszarach wiejskich, gdzie jest duże rozproszenie gospodarstw i dostęp do własnego surowca, powstał kocioł pozwalający na ekologiczne spalanie także peletu agro z zachowaniem restrykcyjnych norm klasy 5 i ekoprojektu. Kocioł Eko Balance przez zaimplementowanie innowacyjnego elektrofiltru umożliwia wykorzystanie peletu z łuski słonecznika czy też peletu drzewnego w klasie A2. 

Ceny montażu kotła na pelet

Szacunkowy koszt montażu kotła waha się w przedziale od 1500 złotych do 3000 złotych. Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych konieczne jest skontaktowanie się z fachowcem, który w sposób rzetelny i zgodny ze sztuką przedstawi nam kilka opcji, które będą optymalne dla naszego budynku. Rodzaj systemu ogrzewania czy też sposób jego montażu uzależniony jest od naszych preferencji a także od warunków lokalowych, czyli ocieplenia budynku, docieplenia dachu czy też stolarki okiennej. Montaż urządzenia grzewczego to tylko część składowa całej inwestycji. 

Musimy też oczywiście doliczyć koszt zakupu kotła. Rozpiętość cenowa kotła na pelet jest ogromna i w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Średnio kotły o mocach 10 kW – 25 kW kosztują od 15 – 25 tys. zł.

Ceny peletu oraz koszt ogrzaniu domu

Ceny peletu podobnie jak każdego innego produktu są w obecnej sytuacji trudne do prognozowania. Zachwiania cenowe a właściwie drastyczny wzrost cen w ubiegłym roku nie można niczym racjonalnym wytłumaczyć. Na szczęście ustabilizowana cena w tym sezonie grzewczym pozwala oszacować koszt zakupu tony peletu na poziomie od 1000 do 1300 zł. Wyższe ceny można znaleźć w powszechnie dostępnych sklepach wielkopowierzchniowych. Gdy poświęcimy trochę więcej czasu i wykorzystamy media społecznościowe możemy kupić pelet także w cenach okazyjnych. Żeby ogrzać dom jednorodzinny przez rok potrzebujemy ok. 4 ton peletu, czyli cały koszt wyniesie ok. 4800 złotych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA