REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?
Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

Czy w Polsce ceny ogrzewania domu wciąż rosną? Żeby nieco oszczędzić w tych trudnych czasach, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na efektywność urządzenia grzewczego oraz jakość opału. Jeśli raz zainwestujemy w zakup wysokiej klasy, ekologicznego kotła, to przez wiele lat będziemy cieszyć się ciepłem w domu. 

REKLAMA

Pelet - najlepszy opał

Rozwiązaniem, które w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej proponuje nam branża, jest ogrzewanie domu kotłem zasilanym przez odnawialne źródło energii w postaci peletu
Kotły na pelety są to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych urządzeń przeznaczonych do spalania biopaliw stałych. Współczesne urządzenia do centralnego ogrzewania są w pełni automatyczne co oznacza, że same się uruchamiają (rozpalają) w momencie, gdy jest zapotrzebowanie na ciepło oraz same przechodzą w stan spoczynku by ograniczyć zużycie paliwa, gdy temperatura zadana zostanie osiągnięta. Producenci kotłów na pelet inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie sterowania pracą kotła tak aby urządzenie grzewcze było intuicyjne i przyjazne w obsłudze. 
Możliwość doposażenia sytemu grzewczego w dodatkowe czujniki czy autonomiczne systemy sterowania ogrzewaniem pozwala na ograniczenie zużycia paliwa. Te zaawansowane urządzenia są w stanie dostosować pracę kotła do zmieniających się warunków atmosferycznych, potrzeb cieplnych budynku czy preferencji użytkownika. Możliwość tworzenia harmonogramów pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami optymalizuje wykorzystanie peletu, ograniczając jednocześnie zużycie energii w momentach, gdy nie jest to konieczne. 

Dodatkowo, co wszystkich ucieszy, pelet jest ekologicznym biopaliwem zaklasyfikowanym do odnawialnych źródeł energii. Bilans emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu peletu drzewnego jest praktycznie zerowy, ponieważ emisja CO2 do atmosfery podczas jego spalania jest równa ilości dwutlenku pobieranego przez drzewa w czasie wzrostu. 

Rodzaje peletów

Gdy zdecydujemy się już na zakup kotła peletowego musimy także zaopatrzyć się w samo paliwo, czyli pelet. Zgodnie z dokumentacją techniczno – ruchową każdego urządzenia grzeczego musimy zakupić taki rodzaj peletu jaki jest dedykowany do danego urządzenia. 
Najbardziej popularnym i przeznaczonym do kotłów małej mocy jest pelet drzewny. Produkowany z trociny, która jest pozostałością tartaczną w żaden sposób nie zagraża zubożeniu drzewostanu w naszym kraju. Certyfikowany znakiem EN lub DIN pelet w klasie A1 jest najbardziej pożądanym paliwem. Kotły dostępne na naszym rynku są przebadane w zakresie normy właśnie na takim paliwie. Decydując się na sprawdzony, certyfikowany i prawidłowo oznaczony logotypem pelet będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie będzie sprawnie pracowało przez wiele lat.  

Warto zaznaczyć, że oprócz peletów drzewnych zarówno pochodzących z drzew liściastych jak i iglastych, na naszym rynku dostępne są także pelety agro. Ten rodzaj paliwa produkowany jest głównie ze słomy, siana czy też łuski słonecznika. Specyficzny skład tej biomasy powoduje, że wartość kaloryczna jest znacznie mniejsza przy jednoczesnej dużej zawartości popiołu. Problemem peletów agro jest także trudność utrzymania stałości jakości. 

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, szczególnie w obszarach wiejskich, gdzie jest duże rozproszenie gospodarstw i dostęp do własnego surowca, powstał kocioł pozwalający na ekologiczne spalanie także peletu agro z zachowaniem restrykcyjnych norm klasy 5 i ekoprojektu. Kocioł Eko Balance przez zaimplementowanie innowacyjnego elektrofiltru umożliwia wykorzystanie peletu z łuski słonecznika czy też peletu drzewnego w klasie A2. 

Ceny montażu kotła na pelet

Szacunkowy koszt montażu kotła waha się w przedziale od 1500 złotych do 3000 złotych. Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych konieczne jest skontaktowanie się z fachowcem, który w sposób rzetelny i zgodny ze sztuką przedstawi nam kilka opcji, które będą optymalne dla naszego budynku. Rodzaj systemu ogrzewania czy też sposób jego montażu uzależniony jest od naszych preferencji a także od warunków lokalowych, czyli ocieplenia budynku, docieplenia dachu czy też stolarki okiennej. Montaż urządzenia grzewczego to tylko część składowa całej inwestycji. 

Musimy też oczywiście doliczyć koszt zakupu kotła. Rozpiętość cenowa kotła na pelet jest ogromna i w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Średnio kotły o mocach 10 kW – 25 kW kosztują od 15 – 25 tys. zł.

Ceny peletu oraz koszt ogrzaniu domu

Ceny peletu podobnie jak każdego innego produktu są w obecnej sytuacji trudne do prognozowania. Zachwiania cenowe a właściwie drastyczny wzrost cen w ubiegłym roku nie można niczym racjonalnym wytłumaczyć. Na szczęście ustabilizowana cena w tym sezonie grzewczym pozwala oszacować koszt zakupu tony peletu na poziomie od 1000 do 1300 zł. Wyższe ceny można znaleźć w powszechnie dostępnych sklepach wielkopowierzchniowych. Gdy poświęcimy trochę więcej czasu i wykorzystamy media społecznościowe możemy kupić pelet także w cenach okazyjnych. Żeby ogrzać dom jednorodzinny przez rok potrzebujemy ok. 4 ton peletu, czyli cały koszt wyniesie ok. 4800 złotych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

REKLAMA

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA