REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022?
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie do pompy ciepła to zwrot części kosztów poniesionych na zakup i instalację pompy ciepła do nowego domu. Jak, gdzie i w jakim terminie złożysz wniosek?

Dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku – gdzie złożyć wniosek

Wnioski o dofinansowanie do pompy ciepła zainstalowanej w nowym domu możesz złożyć tylko i wyłącznie elektronicznie pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/

REKLAMA

Do złożenia wniosku niezbędne będzie posiadanie Profilu zaufanego albo podpisu kwalifikowanego.

Kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Nabór wniosku o dopłatę do pomp ciepła do nowego domu ruszył 29 kwietnia 2022 roku. Będzie trwał do 31 grudnia 2026 roku, bądź do wyczerpania przeznaczonych na program środków.

Budżet programu wynosi 600 mln zł.

Jakie pompy obejmuje program?

Program umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu pompy centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.

Ile można uzyskać dofinansowania do pompy ciepła w 2022 roku?

Program przewiduje pomoc finansową w wysokości:

- do 7 tys. na zakup i instalację pompy powietrznej.

- do 21 tys. na zakup i instalację pompy gruntowej,

Przy czym kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych, zaś dla osób z Kartą dużej rodziny nie wyższa niż 45 proc.

Czy dofinansowanie do pompy ciepła przysługuje osobie, która zakupiła dom od dewelopera?

Jeśli jesteś właścicielem nowego domu, zakupionego od dewelopera możesz ubiegać się o zwrot kosztów instalacji w nim pompy ciepła, w przypadku, gdy jesteś wskazany w pozwoleniu na budowę. Jeśli nie jesteś, a roboty budowlane jeszcze nie zostały w nim ukończone, deweloper może przenieść na ciebie pozwolenie na budowę.

Jeśli kupiłeś i odebrałeś dom, w którym budowa została już zakończona i został on oddany do użytku, wówczas nie będziesz mógł otrzymać takiego dofinansowania. Przeniesienie pozwolenia na budowę nie może zostać dokonane już po zakończeniu robót budowlanych.

Kominek w domu a dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu

Jednym z warunków otrzymania zwrotu części kosztów poniesionych na zakup pompy ciepła do nowego domu jest brak w nim źródła ciepła na paliwo stałe. Zatem, jeśli kominek nie pełni tylko i wyłącznie funkcji ozdobnej, automatycznie wyklucza możliwość uzyskania dofinansowania.

Funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić.

Jak wypełnić wniosek do dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu?

Wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu, w ramach programu „Moje ciepło” wypełnij i złóż przez generator wniosków o dofinansowanie.

Adres do generatora wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła: http://gwd.nfosigw.gov.pl

Niezbędne jest posiadanie konta. Jeśli go nie masz, w każdej chwili możesz je założyć.

Założenie konta jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kliknięcie przycisku „zarejestruj się”, a kolejno ręczne wpisanie wszystkich danych. Drugi to rejestracja z wykorzystaniem Węzła Krajowego (Profilu Zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego bądź e-dowodu osobistego).

Po wybraniu odpowiedniej metody i skutecznym uwierzytelnieniu, wyświetli Ci się formularz rejestracji konta Generatora wniosków o dofinansowanie i takie dane jak PESEL, Imię i Nazwisko (dane są nieedytowalne).

Po wypełnieniu pozostałych danych i poprawnym przepisaniu wygenerowanego tekstu, na podany w procesie rejestracji adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Wypełnienie wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła krok po kroku

Po wpisaniu nazwy użytkownika (e-mail podany w procesie rejestracji) oraz poprawnego hasła zostaniesz zalogowany do systemu, gdzie możesz rozpocząć pracę. Zalogowanie się do systemu daje dostęp do formularzy wniosków gotowych do wypełnienia.

Na stronie zobaczysz listę wszystkich wniosków, do których masz uprawnienia. Lista zawiera podstawowe informacje o każdym wniosku.

We wniosku pola oznaczone symbolem gwiazdki * są obligatoryjne. W polu temat należy wskazać wartość z dostępnej rozwijanej listy.

W polu Imię oraz w polu Nazwisko – możesz wprowadzić maksymalnie 30 znaków, w polu Treść – maksymalnie 2000 znaków. Będziesz miał również możliwość dołączenia załącznika – plik nie może przekraczać 10 MB.

Wypełnianie formularza wniosku

1. Po zalogowaniu się do generatora pokarze ci się okno informacyjne o przetwarzaniu danych osobowych oraz informacje techniczne.

2.Aby przejść do listy wniosków zamknij to okno krzyżykiem widniejącym w prawym górnym roku.

Jeśli to twój pierwszy wniosek twoja lista wniosków będzie pusta. Menu dostępnych funkcji znajdziesz na górnym pasku.

3. W celu złożenie wniosku wybierz z górnego menu "Nowy wniosek o dofinansowanie".

4. Zostaniesz wówczas przekierowany do nowego okna. Wybierz rodzaj wniosku. Dla programu "Moje ciepło" będzie to "Wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych".

5. W kolejnym oknie uzupełnij pola w następujący sposób:

Dziedzina -> Ochrona klimatu i atmosfery

Program priorytetowy -> 5.11 Dobra jakość powietrza Moje Ciepło* (2022)

Nabór -> 5.11 Moje Ciepło Program Moje Ciepło na lata 2022-2026

Konkurs -> 8/NC/OA/5.11/2022/Moje Ciepło 2022-2026 FM

Państwowa Jednostka Budżetowa -> Nie

Typ wniosku -> Wniosek o dotację

Następnie kliknij "Zapisz i przejdź do edycji"

6. Po zapisaniu otworzy ci się formularz wniosku.

Wypełnij kolejno wszystkie załączniki.

Po zakończeniu wypełniania danych w poszczególnych sekcjach formularza, wciśnij przycisk "Dalej".

Wszystkie pola niezbędne do wypełnienia będą podświetlone na czerwono. Po prawidłowym wypełnieniu zmienią kolor. Jeśli nie zmieni się oznacza to, że popełniłeś błąd. Sprawdź go w pomocy kontekstowej, która znajduje się po prawej stronie.

6.1. Pierwsza zakładka to "DANE WNIOSKODAWCY". Uzupełnij ją swoimi danymi. Pamiętaj, że dane na fakturze muszę być zgodne z danymi wnioskodawcy.

6.2. W drugiej zakładce "POMPA CIEPŁA" zostaniesz poproszony o uzupełnienie jej lokalizacji oraz informacji o budynku.

6.3. Trzecia zakładka to "DOFINANSOWANIE". Zostaniesz poproszony o wpisanie kosztu kwalifikowanego,na podstawie którego generator wyliczy wysokość twojego dofinansowania.

Jeśli kwota się zgadza przejdź "Dalej". Jeśli nie, wybierz "Wstecz" i sprawdź wartość wpisanych kosztów kwalifikowanych.

6.4. Następna zakładka to "OŚWIADCZENIA". Zapoznaj się z nimi i zaznacz wszystkie. Nieodznaczenie któregokolwiek uniemożliwi przesłanie wniosku. Kolejno wciśnij przycisk "Dalej".

REKLAMA

6.5. Przedostatnią zakładką jest "UMOWA". Znajdziesz tu wzór umowy o dofinansowanie, która zostanie zawarta z tobą po przyznaniu ci dofinansowania. Nie masz możliwości edycji jej treści.
Zaznacza pole "Wyrażam zgodę na zawarcie umowy o dofinansowanie zgodnie z wnioskiem i regulaminem programu". Przejdź "Dalej".

6.6. Ostatnia część to "Załączniki". Dołącz kolejno wszystkie wymagane załączniki. Pamiętaj, że muszą mieć one postać elektroniczną. Jest to wymóg obligatoryjny. Opcja "Załączony w formie papierowej" nie dotyczy tego programu.

Naciśnij przycisk "Zapisz zmiany w załącznikach", a w kolejno "Zapisz i waliduj".

7. Jeśli chcesz edytować wypełniony wniosek wybierz opcję "Edytuj".

8. Po prawidłowym wypełnieniu wniosku pojawi się aktywny przycisk "Zatwierdź wniosek". Wybierz go, kolejno potwierdź zatwierdzenie wniosku - najpierw przyciskiem "Tak", a w kolejnym oknie przyciskiem "OK".

9. W następnym kroku wybierz "Wyślij do Funduszu" i prześlij wypełniony wniosek.

W kolejnym kroku zostaniesz zapytany o to, czy chce Kontynuować. Po wybraniu "Tak" zobaczysz pole "Podpisz elektronicznie w celu przesłania wniosku przez ePUAP."

10. Kolejno podpisz wniosek wybierając jedną z dwóch opcji - Profilem zaufanym, bądź podpisem kwalifikowanym.

11. Po wysłaniu wniosku do NFOŚiGW uzupełnia się metryczka wniosku. Jednocześnie na adres mailowy wskazany we wniosku GWD wysyła komunikaty potwierdzające wysyłkę wniosku. Nie należy usuwać tych komunikatów ze skrzynki mailowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trawnik po zimie. Kiedy kosić pierwszy raz? Kiedy i czym nawozić? Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne (wertykulacja, aeracja). Co jeszcze?

  Jak pielęgnować trawnik wiosną? Kiedy skosić pierwszy raz po zimie? Kiedy i czym nawozić?

  Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

  Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

  Wynajem mieszkań ma być tańszy. Rząd chce do tego doprowadzić wspierając budowę akademików

  Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę na fakt, iż miejsc w akademikach wystarcza dla niewielkiej grupy studentów. Wielu najmuje więc mieszkania. W efekcie jest ich mniej dla pozostałych osób i rodzin, chcących wynająć jakieś lokum.

  Kiedy przycinać tuje?

  Kiedy przycinać tuje szmaragdy, brabanty i kuliste danica? Czy przycinanie tuj po zimie na wysokość jest wystarczające? Ile przycinać tuje formowane na zimozielony żywopłot? Poznaj 8 głównych zasad.

  REKLAMA

  Średni dług mieszkaniowy to 15 tys. zł. Lokatora, który nie płaci czynszu "utrzymują" pozostali mieszkańcy

  Rosnące koszty utrzymania to jeden z palących problemów mieszkańców i zarządców nieruchomości. Zalegający z opłatami najemcy są straszeni przez zarządców dopisaniem do Krajowego Rejestru Długów, ale na straszeniu się kończy…

  Kiedy ciąć lawendę? Jak to zrobić?

  W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

  Kiedy przycinać budleję Davida na wiosnę? I jak?

  Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

  Kiedy przycinać trawy?

  Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?

  REKLAMA

  W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

  Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

  Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się. Są wyjątki od tej zasady. Zakaz reformationis in peius w prawie budowlanym

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego publikuje ważne i ciekawe interpretacje przepisów Prawa budowlanego. W jednym z opisanych kazusów opisana została kwestia zakazu wydania decyzji na niekorzyść strony odwołującej się.

  REKLAMA