REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Harobet

Harobet to dwuskładnikowy preparat przeznaczony do powierzchniowego utwardzania i ochrony przeciwwilgociowej betonu i zapraw cementowych. Hartobet stosuje się do konserwacji i remontów powierzchni betonowych oraz wszelkich innych powierzchni betonowych, które wymagają utwardzenia i wzmocnienia.

Skala twardości Mohsa

Skala twardości Mohsa jest dziesięciostopniową skalą twardości minerałów. Skala twardości Mohsa powstała w 1812 roku i została stworzona przez niemieckiego uczonego Friedricha Mohsa. W skali twardości Mohsa twardość poszczególnych materiałów jest ułożona w taki sposób, aby możliwe było porównanie poszczególnych minerałów. W skali Mohsa minerały ustawiono od najmiększego do najtwardszego. Minerały w skali Mohsa zostały ustawione w taki sposób, że każdy minerał poprzedzający, może zostać zarysowany przez kolejny (twardszy).

Korozja betonu

Korozja betonu to niszczenie mieszanki betonowej poprzez oddziaływanie na nią różnych związków chemicznych lub procesów fizycznych. Wyróżniamy kilka rodzajów korozji chemicznej betonu: korozję ługującą, korozję węglanową, korozję siarczanową, korozję chlorkową

Korozja ługująca betonu

Korozja ługująca betonu zachodzi w momencie rozpuszczania się spoiwa i wymywaniu związków na powierzchnię betonu, które to następnie po odparowaniu wody pozostają na powierzchni w postaci nalotów.

REKLAMA

Korozja węglanowa betonu

Korozję węglanową powoduje dwutlenek węgla zawarty w wodzie i powietrzu. Poprzez jego działanie powstaje rozpuszczalny węglan wapnia, który jest ługowany z betonu i osłabia jego strukturę.

Korozja siarczanowa betonu

Korozja siarczanowa betonu pojawia się w wyniku działania kwasu siarkowego i kwaśnych roztworów soli na beton. Korozja siarczanowa zaczyna się w momencie, kiedy stężenie jonów siarczanowych osiąga wartość powyżej 250mg/l. Gips zwiększa wtedy swoją objętość o ok. 130% powodując naprężenia oraz spękania betonu.

Korozja chlorkowa betonu

Korozja chlorkowa betonu powoduje mechaniczne uszkodzenie betonu. Korozja chlorkowa betonu pojawia się, gdy chlorki dostaną się do zbrojenia i spowodują jego korozję.

Silikaty

Silikaty to wyroby wapienno-piaskowe (wapienno-krzemowe). Silikaty produkuje się ze składników takich jak: piasek, wapno i woda w proporcjach 9/0,7/0,3. Pod względem promieniotwórczości, silikaty to jedne ze zdrowszych materiałów budowlanych. Podczas produkcji silikatów nie używa się żadnych niebezpiecznych związków, a raz użyty materiał może być powtórnie wykorzystany po jego zmieleniu np. jako gruz pod fundamenty lub jako produkt do kolejnej produkcji.

REKLAMA

Cegła dziurawka

Cegła dziurawka to rodzaj cegły ceramicznej z drążeniami. Wyróżniamy dwa rodzaje otworów: wozówkowe, najczęściej 2, które przebiegają wzdłuż dłuższego boku cegły, oraz drążenia główkowe – wzdłuż krótszego boku, (których najczęściej jest 3). Wymiary cegły dziurawki są takie same jak cegły pełnej i wynoszą: 250/120/65 mm z tolerancją wykonania wynoszącą +/- 3 mm. Zaletą cegły dziurawki jest jej duża izolacyjność, dlatego też jest bardzo często wykorzystywana do budowy ścian.

Schody kacze

Schody kacze na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne w użytkowaniu. Schody kacze najczęściej stosuje się tam, gdzie jest mało miejsca. Schody kacze swoim wyglądem przypominają drabinę, są dość wąskie (mają ok. 60 cm szerokości) i strome. Specjalne wyprofilowane spoczniki sugerują także, od której nogi powinniśmy rozpocząć wchodzenie (oraz schodzenie).

PVC

PVC (polichlorek winylu, polichloroeten, PCW, PCV) to rodzaj tworzywa sztucznego otrzymywanego w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. PVC ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, jest także odporny na działanie różnych rozpuszczalników. Z PVC produkuje się m.in. wykładziny podłogowe, stolarkę okienną i drzwiową, listwy wykończeniowe, rury, elementy elewacji, folie itp. Wyróżniamy PVC twardy, PVC plastyfikowany, PVC suspensyjny i PVC emulsyjny.

Luksfery (pustaki szklane)

Luksfery, nazywane także pustakami szklanymi to nieduże kształtki służące do wypełniania konstrukcji ścian i stropów. Wyróżniamy luksfery z szkła przezroczystego, kolorowego, gładkie a także o różnej fakturze. Luksfery stosuje się do wznoszenia przeszkleń zarówno w ścianach działowych jak i zewnętrznych. Z pomocą luksferów możemy stworzyć np. ozdobną ściankę działową w łazience, przeszklenie na klatce schodowej lub dodatkowe przeszklenie przy drzwiach lub oknach. Zalety luksferów to przede wszystkim ich duża dekoracyjność. Wykonując przeszklenie z luksferów w ścianie zewnętrznej, o ile nie przekracza ono 10% powierzchni ściany – możemy przybliżyć budynek do granicy działki na odległość mniej niż 4 m. Do wad luksferów możemy zaliczyć słabą izolacje termiczną.

Ulica

Ulica to pas wąskiego terenu miejskiego, wydzielony w celu umożliwienia komunikacji pieszej i kołowej. Ulica jest jednym z czynników porządkujących zabudowę oraz określa układ przestrzenny miasta. Z ulicą bardzo często związany jest układ z podziemnej infrastruktury miasta (instalacje, media). W zależności od przeznaczenia wyróżnia się: ciąg piesze, spacerowe, ciągi ruchu komunikacyjnego a także aleje, bulwary i korso.

Wieś

Wieś to wyodrębniony obszar złożony z małych gospodarstw rolnych, który stanowi pewną całość pod względem gospodarczym, społecznym lub administracyjnym.

Wieża

Wieża to budowla lub wyodrębniona część innej budowli na planie koła, owalu, wieloboku lub prostokąta, której wysokość jest znaczna, w stosunku do szerokości. W zależności od funkcji, rozróżnia się następujące rodzaje wież: wieże obronne najczęściej występujące w budowlach zamkowych i w murach miejskich zwanych także basztami - usytuowane w ciągu muru lub wewnątrz zamku oraz wierze przeprute - inaczej strzelnicze. Komunikacja wewnątrz wież najczęściej odbywała się pionowo za pomocą schodów lub drabin. Wieże najczęściej zwieńczano dachem namiotowym lub murowanym stożkiem. W XVII i XVIII wieku wieże straciły charakter obronny i zaczęły pełnić funkcje reprezentacyjne.

Trawertyn

Trawertyn to skała wapienna formująca się w pobliżu źródeł lub potoków, z których wód wytrąca się węglan wapnia lub krzemionki.

Fasada

Fasadą nazywamy frontalną elewację budynku. Bardzo często fasada jest bardzo dekoracyjna i pełni funkcję reprezentacyjną budynku, różniąc się znacząco od pozostałych elewacji. W budynkach narożnych mogą znajdować się dwie a nawet trzy fasady. Fasada może mieć dużo różnych elementów dekoracyjnych takich jak np. kolumny.

Kleszcze

Kleszcze to elementy drewnianej konstrukcji dachowej. Kleszcze to dwa równoległe stężnie składające się z dwóch elementów. W konstrukcji płatwiowo-kleszczoewej stężnie poziome łączą dwie sąsiednie ramy stolcowe.

Jętka

Słowo Jętka pochodzi od staropolskiego słowa jąć czyli trzymać. Jętka to pozioma belka w dachu o konstrukcji jętkowej. Jętka podpiera krokwie i dzieli je na dwie części w proporcjach 2:1. Długość jętki nie powinna przekraczać 3,5 m. Jętkę inaczej nazywa się bantem lub bątem, natomiast jętkę znajdująca się tuż przy kalenicy – nazywamy grzędą.

Bierwiono

Bierwiono to ociosane lub przetarte drewno o przekroju okrągłym przeznaczone do budowy ścian wieńcowych lub sumikowo-łątkowych.

Fryz

Fryz w architekturze to środkowy, poziomy element belkowania znajdujący się między gzymsem a architrawem. Fryz jest bardzo często zdobiony np. płaskorzeźbami. Fryzem nazywa się także poziomy pas, który zdobiący naczynia lub malowidła. Fryz to także element wystroju architektonicznego w postaci poziomej, ciągłej płaskorzeźby lub malowanego pasa.

Belka

Belką nazywamy poziomy lub ukośny element konstrukcyjny budynku, który przenosi obciążenia pionowe i przekazuje je na podpory, takie jak: ściany, filary, kolumny czy słupy. Ze względu na materiał wyróżniamy: belki drewniane, stalowe, betonowe, żelbetowe oraz z kamienia. Według polskich norm, belką nazywamy podłużny element konstrukcyjny o wymiarach od 120/200 do 220/280 mm.

Elewacja

Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku. W zależności od położenia wyróżniamy elewację: frontową , tylną, boczną lub ogrodową. Elewacja z przodu budynku często nazywana jest także Fasadą. W skład elewacji wchodzą wszystkie elementy ozdobne, które się na niej znajdują (tympanon, boniowanie, itp..).

Atrium

Atrium jest niezadaszonym pomieszczeniem wewnętrznym budynku. W domach w starożytnym Rzymie, atrium było centralnym pomieszczeniem w kształcie prostokąta, wokół którego znajdowały się pomieszczenie mieszkalne. W atrium bardzo często znajdowały się zbiorniki na wodę deszczową, które z biegiem lat zastąpiono fontanną. Bardzo często wokół atrium dach podtrzymywany był przez kolumny, a atrium było odpowiednikiem obecnego ogrodu. W atrium bardzo często można było spotkać, różnego rodzaju posągi oraz roślinność. Współcześnie terminem atrium określa się dziedziniec domów atrialnych oraz przeszklony dziedziniec w budynkach biurowych.

Wyłaz dachowy

Wyłaz dachowy to otwór w dachu umożliwiający wyjścia na jego powierzchnię. To szybkie i bezpieczne wyjście na dach służące np. podczas pożaru, oraz wykorzystywane podczas prac kominiarzy lub dekarzy.

Ława kominiarska

Ława kominiarska to element komunikacji na dachu umożliwiający poruszanie się kominiarzom oraz dekarzom.

Gont

Gont to drewniany materiał do wykańczania połaci dachowych. Są to deski z drewna iglastego o przekroju klina z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi. Gont łączymy ze sobą poprzez układanie poszczególnych części wsuwając jedna na drugą oraz łączenie ich gwoździem.

Łupek

Łupek to minerał (skała) charakteryzujący się dobrą łupkowością. Łupkiem najczęściej nazywamy skały metamorficzne lub osadowe. Łupek to skała o różnorodnym składzie i charakterystycznej teksturze. W budownictwie łupek często wykorzystuje się jako kruszywo.

Stropodach

Stropodach to strop nad ostatnią kondygnacją budynku, pełniący także rolę dachu. Wyróżniamy następujące rodzaje stropów: stropodachy wentylowane i stropodachy pełne.

Dźwigar

Dźwigar to poziomy lub ukośmy element konstrukcji dachowej. Wyróżniamy dźwigary dachowe, stropowe (w budynkach) lub dźwigary mostowe (przęsła mostu). Materiałem stosowanym do wykonywania dźwigarów może być drewno (belki drewniane) lub stal (kratownica stalowa, blachownica lub układ prętowy).

Blachownica

Blachownica to dźwigar z blach stalowych usztywniony żebrami ułożonymi poprzecznie w stosunku do osi dźwigara. Wyróżniamy blachownice o przekroju otwartym (np. dwuteowym) lub zamkniętym (skrzynkowym). Kiedyś blachownice łączono za pomocą nitów, obecnie są one spawane.

Powierzchnia zabudowy

Powierzchnia zabudowy (Pz) to powierzchnia rzutu poziomego budynku mierzona w obrysie zewnętrznym ścian na wysokości parteru lub wysokości wyższej kondygnacji jeśli ta wystaje poza obrys kondygnacji przyziemnej. Do powierzchni zabudowy wliczane są np. ganki, werandy, portyki oraz ogrody zimowe. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się pochyli, schodów, balkonów oraz tarasów.

Portyk

Portyk to jedno- lub dwukondygnacyjna część budynku na planie prostokąta z kilkoma rzędami kolumn podpierającymi dach. Portyk przynajmniej z jednaj strony powinien być otwarty (np. podparty rzędem kolumn). bardzo często stosowano w architekturze rzymskiej, gdzie miał on chronić ludzi oraz inne części budynku prze działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Powierzchnia użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa budynku to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na każdej z kondygnacji budynku z wyłączeniem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

Kondygnacja powtarzalna

Kondygnacja powtarzalna to kondygnacja budynku nie różniąca się w sensie technicznym od innych kondygnacji w tym samym budynku.

Poddasze

Poddasze to inaczej strych. Poddasze znajduje się nad najwyżej położonym stropem w budynku, pod pokryciem dachowym. Wyróżniamy poddasze użytkowe oraz poddasze nieużytkowe.

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe to przestrzeń nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym zagospodarowana na pomieszczenia mieszkalne.

Poddasze nieużytkowe

Nie wykorzystywana przestrzeń położona nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym.

Mansarda

Mansarda to przestrzeń mieszkalna znajdująca się części poddasza. Mansarda wydzielona jest ścianami, które wychodzą ponad powierzchnię dachu i tworzą nadbudowę nad gzymsem budynku.

Gzyms

Gzyms to element architektoniczny budynku. Pozioma ozdobna listwa na wysokości ostatniej kondygnacji, wystająca poza lico muru. Gzyms chroni kondygnację przed ściekająca z dachu wodą deszczową. Poza funkcją użytkową, gzyms może pełnić także funkcję ozdobną. Wyróżniamy gzymsy zewnętrzne oraz gzymsy wewnętrzna.

Split levels

Układ kondygnacji polegający na ich zazębianiu się. Najczęściej spotyka się przesunięcie kondygnacji o połowę jej wysokości względem stropów. W takim przypadku poszczególne półpiętra mogą tworzyć odrębne strefy lub stanowić jedną całość.

Strop pośredni

Strop pośredni to strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.Strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.

Mezzanino

Niska kondygnacja pomiędzy piętrami, zazwyczaj między parterem a pierwszym piętrem.

Wysokość kondygnacji

Wysokość pomiędzy poziomem powierzchni podłogi a poziomem powierzchni podłogi na kondygnacji powyżej.

Komin

Komin to jeden z elementów instalacji spalinowej odprowadzający produkty spalania poza instalację (na zewnątrz budynku).

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Podbitka dachowa jest zarówno elementem wykończeniowym jak i estetycznym. Chroni ona od spodu elementy konstrukcyjne dachy przed działaniem czynników atmosferycznych. Najczęściej wykonywana jest z desek oraz z PVC.

Okap

Okap to najniższa, pozioma część połaci dachowej.

Połać dachowa

Połać dachowa to powierzchnia dachu ograniczona od dołu przez okap (najniższa część połaci dachowej) i od góry przez kalenicę (najwyższa część połaci dachowej).

Kosz dachowy

Kosz dachowy to wklęsła krawędź dachu pomiędzy dwiema połaciami dachowymi powstała w miejscu tzw. Linii koszowej.

Kalenica

Kalenica to najwyższa, najczęściej pozioma część dachu w miejscu zgięcia połaci dachowych.

REKLAMA