REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podwalina

Podwalina – inaczej przycieś. Najniższa część konstrukcyjna ścian. Murłata to belka oparta na fundamencie i połączona z nim w sposób trwały. Zadaniem murłaty jest ochrona konstrukcji przed przesunięciem związanym z parciem i ssaniem wiatru. Murłatę izoluje się od fundamentu warstwą papy aby ochronić ją przed wilgocią z gruntu. Kiedyś murłatę wykonywano z drewna, obecnie bardzo często wykonuje się ją z betonu lub żelbetu.

Więźba dachowa

Drewniana konstrukcja dachowa przenosząca obciążenia z pokrycia dachowego. Więźba dachowa składa się z wiązarów dachowych , na których opiera się pokrycie dachowe. Więźba dachowa opiera się na murłacie, która to łączy ją z reszta budynku.

Wiązar

Wiązar to jeden z podstawowych elementów konstrukcji dachowej (więźby) często o konstrukcji kratowej. Ze względu na użyty materiał wyróżniamy: wiązary drewniane, wiązary stalowe oraz wiązary żelbetowe.

Murłata

Murłata - inaczej Namurnica. Drewniana belka ułożona poziomo na murze budynku łącząca więźbę dachową z resztą budynku. Murłata przenosi obciążenia z dachu i przenosi je na ściany.

REKLAMA

Wiatrownica

Wiatrownica to drewniana deska montowana pod kątem do krokwi. Wiatrownica usztywnia konstrukcję więźby dachowej i zapewnia jej stabilność podczas obciążenia wiatrem.

Portfenetr (Porte-fenêtre)

Portfenetr to okno zastępujące balkon. Najczęściej pojawia się w wysokich budynkach mieszkalnych oraz tam, gdzie fasada budynku miała być płaska. Portfenetr można stosować nie wyżej niż 25 m nad poziomem terenu. W mieszkaniach głębokich portfenetr bardzo dobrze doświetla wnętrze za równo na całej jego długości jak i szerokości. Portfenetr stosowany jest głównie w pomieszczeniach mieszkalnych, rzadziej w biurowych. W przeszłości Portfenetry pojawiały się w pałacach od XVII do XIX wieku. Każdy Portfenetr zabezpieczony jest balustradą.

Nadświetle

Nadświetle (przeziernik) to element konstrukcyjno-dekoracyjny stosowany w architekturze oraz budownictwie. Nadświetle to górna przeszklona cześć drzwi lub okna, mająca na calu doświetlenie pomieszczenia znajdującego się wewnątrz budynku. Nadświetle może mieć kształt koła, półkola lub prostokąta itp. Nadświetle często było stosowane w budowlach pałacowych oraz kamienicach z XVII wieku.

Antresola

Antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia. Antresola to niezamknięta przegrodami budowlanymi przestrzeń od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

REKLAMA

Budowa

Budowa to proces wykonywania obiektu budowlanego w określonym miejscu i czasie. Budowa to także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa danego obiektu budowlanego.

Budynek

Budynek to obiekt budowlany trwale związany z gruntem poprzez fundament, wydzielony z przestrzeni za pomocą pionowych przegród budowlanych (ścian) i przekryty dachem. Budynek może być podpiwniczony lub niepodpiwniczony.

Budynek mieszkalny

Budynek mieszkalny to obiekt budowlany, w którym co najmniej połowa całej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych.

Budynek mieszkalny jednorodzinny

Budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Dokumentacja budowy

Dokumentacja budowy to pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennikiem budowy, protokołami odbiorów częściowych i końcowych, a także rysunki i opisy służące realizacji obiektu, mapy geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.

Dokumentacja powykonawcza

Dokumentacja powykonawcza to dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi.

Kondygnacja

Kondygnacja to pozioma, nadziemna lub podziemna część budynku, zawarta między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu znajdującego się nad tą kondygnacją. Za kondygnację uważa się także poddasze użytkowe oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą wysokość w świetle większą niż 1,9 m. Za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia gazowa.

Kondygnacja nadziemna

Kondygnacja, której nie mniej niż połowa wysokości w świetle, co najmniej z jednej strony budynku, znajduje się powyżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, a także każda usytuowana nad nią kondygnacja.

Kondygnacja podziemna

Kondygnacja podziemna to przestrzeń, której więcej niż połowa wysokości w świetle, ze wszystkich stron budynku, znajduje się poniżej poziomu terenu, a także każda usytuowana pod nią kondygnacja.

Kubatura

Kubatura to iloczyn powierzchni całkowitej budynku mierzony po zewnętrznym (poziomym) obrysie budynku oraz jego wysokości. W kubaturę wlicza się przejścia, przejazdy bramowe, poddasza nieużytkowe oraz loggie, werandy, balkony, tarasy a także podcienia i ganki. Nie wlicza się natomiast ław fundamentowych, schodów, ramp, gzymsów oraz kominów.

Lokal użytkowy

Część budynku zawierająca jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielona stałymi przegrodami budowlanymi, lub też cały budynek, niebędący mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym oraz gospodarczym.

Obiekt budowlany

Obiekt budowlany to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, stanowiący całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Piwnica

Piwnica to najniżej położona, podziemna część budynku. Piwnica to pomieszczenie, w którym poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. Piwnicę najczęściej przeznacza się na pomieszczenia gospodarcze lub techniczne.

Pomieszczenie gospodarcze w budynku

Pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku oraz przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, a także opału lub odpadów stałych.

Pomieszczenie techniczne w budynku

Pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia techniczne służące do obsługi budynku.

Powierzchnia terenu biologicznie czynna

Grunt rodzimy pokryty roślinnością oraz woda powierzchniowa na działce budowlanej, a także 50% sumy nawierzchni tarasów i stropodachów, urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym ich naturalną wegetację, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2.

Powierzchnia wewnętrzna budynku

Sumę powierzchni wszystkich kondygnacji budynku, mierzonej po wewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych budynku na poziomie podłogi, bez pomniejszenia o powierzchnię przekroju poziomego konstrukcji i przegród wewnętrznych, lecz z powiększeniem o powierzchnię antresoli, jeżeli występują one na tych kondygnacjach.

Poziom terenu

Poziom terenu to rzędną projektowanego lub urządzonego terenu przed wejściem głównym do budynku, bądź jego samodzielnej części (klatki schodowej), niebędącym wyłącznie wejściem do pomieszczeń gospodarczych lub technicznych.

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Przebudowa

Przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Remont

Remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Roboty budowlane

Roboty budowlane to prace polegające na budowie, przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Suterena

Suterena to kondygnacja budynku lub jej część zawierająca pomieszczenia użytkowe, w których poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej projektowanego lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej takiego terenu, przylegającego do tej strony budynku.

Teren budowy

Teren budowy to przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy.

Tymczasowy obiekt budowlany

Tymczasowy obiekt budowlany to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania, w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Urządzenia budowlane

Urządzenia budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Uzbrojenie działki

Uzbrojenie działki to wyposażenie działki w przyłącza wody, gazu, elektryczności, kanalizacji, telefonu, które znajdują się na jej terenie lub w pobliżu i są do niej przypisane.

Zabudowa jednorodzinna

Zabudowa jednorodzinna to jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub ich zespół, wraz z przeznaczonymi dla potrzeb mieszkających w nich rodzin budynkami garażowymi i gospodarczymi.

Zabudowa śródmiejska

Zabudowa śródmiejska to zgrupowanie intensywnej zabudowy na obszarze funkcjonalnego śródmieścia, który to obszar stanowi faktyczne lub przewidziane w planie miejscowym centrum miasta lub dzielnicy miasta.

Inteligentny dom

Inteligentny dom wyposażony jest w systemy zarządzania - obejmujące m.in. oświetlenie (sceny świetlne), regulację wentylacji i ogrzewania, system z centralką pogodową (automatyczne zamykanie okien podczas wiatru i deszczu) oraz zarządzanie domem na odległość (uruchamianie ogrzewania przez telefon komórkowy czy Internet).

Rekuperacja

Rekuperacja to nowoczesny system stosowany we wnętrzach budynków, który odzyskuje ciepło z powietrza wyrzucanego z domu. W ramach rekuperacji powietrze jest usuwane z wnętrza budynku i dostarczane jest świeże z zewnątrz. Przed wpuszczeniem do wnętrza powietrze jest ogrzewane, co tym samym wpływa na zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu.

REKLAMA