REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

  • Materiał prasowy
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

REKLAMA

REKLAMA

Stare lub nieszczelne okna mogą prowadzić do utraty znacznej ilości ciepła z budynków. Nowe konstrukcje, oprócz walorów termoizolacyjnych, zapewniają również lepszą ochronę przed hałasem, wentylację, są także zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Wymiana okien

Wymiana okien może przebiegać na różne sposoby. Można samemu zakupić okna, a montaż zostawić w rękach wynajętych fachowców. Rozwiązanie takie cieszy się jednak umiarkowaną popularnością. Na zlecenia samej instalacji, bez pomocy w zakupie i wyborze zdecydowało się 22% inwestorów zamawiających okna w 2022 roku – wynika z danych serwisu Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

REKLAMA

Podobnie wyglądało zapotrzebowanie na fachowców, których rolą miał być tylko wybór i zakup okien. Odsetek zamówień tego typu w zeszłym roku wyniósł 18%.

Zdecydowanie najwięcej zleceniodawców wybrało usługi obejmujące zarówno zakup, jak i montaż. Na takie kompleksowe rozwiązanie zdecydowało się 60% osób wymieniających okna w 2022 roku.

Kiedy Polacy zamawiają najwięcej okien na wymianę?

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej popyt na usługi termomodernizacyjne budynków rośnie. Liczba zamówień na wymianę okien w Polsce w 2022 roku wzrosła o 5% względem poprzedniego roku. Porównując liczbę zleceń złożonych w Oferteo.pl w poszczególnych miesiącach na przestrzeni ostatnich dwóch lat, widać, że inwestycje takie najczęściej planowane są na lipiec, sierpień i wrzesień.

– Odnotowaliśmy, że liczba usług montażu okien w 3. kwartale 2022 roku była o 11% wyższa niż ta w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost zaobserwowano również w przypadku 1. i 4. kwartału – na te okresy przypadło odpowiednio +14% oraz +2%. Wyjątkiem był tutaj 2. kwartał, gdzie liczba zamówień zmalała o 5% – komentuje Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Jakie okna wybrać przy wymianie?

Podczas planowania inwestycji ważne jest dokładne określenie liczby zamawianych okien, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty transportu. Obecnie okna są zdecydowanie cięższe niż jeszcze kilka lat temu. Widoczna jest też zmiana w stylistyce budynków – modne stały się konstrukcje z większą liczbą okien.

– Kiedyś zestaw okien dla jednego domu ważył około 800 kilogramów. Obecnie często można spotkać duże przeszklone powierzchnie w domach parterowych. Okna muszą w związku z tym być grubsze, wyposażone w lepsze systemy zatrzymywania ciepła. Waga zestawu okien dla jednego domu to dziś od 1,5 do nawet 3,5 tony, w zależności od powierzchni i liczby okien – mówi Janusz Grabarz, właściciel firmy budowlanej Multidom, gość podcastu Oferteo.

Odnotowano, że w 2022 roku najwięcej zamówień na okna dotyczyło 1 – 2 sztuk, co stanowiło 34%, biorąc pod uwagę wszystkie zlecenia. Nieco rzadziej decydowano się na 9 lub więcej okien (25%) oraz na 3 – 5 sztuk (23%). Zapytania dotyczące 6 – 9 sztuk stanowiły zaledwie 18%.

Najczęściej zamawiane są plastikowe, białe okna

Decydując się na wymianę okien, każdy inwestor powinien dokładnie sprecyzować, jakiego rodzaju rozwiązania najbardziej odpowiadają jego potrzebom. W Polsce popularne są okna z tworzywa PCV, na które zamówienia stanowiły aż 90% wszystkich odnotowanych w 2022 roku. Następne są okna drewniane oraz aluminiowe. Zlecenia na te rodzaje stanowiły odpowiednio 6% oraz 4%.

Od pewnego czasu dominującym trendem w stolarce otworowej jest kolor biały. W zeszłym roku na okna tego typu zdecydowało się 58% zamawiających. Odcień ten jest obecnie często uznawany za standardowy, jednak na rynku można znaleźć także konstrukcje w niemal każdym innym kolorze.

Na wybór kolorowych framug często decydują się osoby chcące urozmaicić wygląd swojego domu czy mieszkania. Okna te występują w dwóch wersjach – mogą być zabarwione z jednej lub z obu stron. Na takie rozwiązanie zdecydowało się odpowiednio 19% oraz 24% zamawiających.

Dane pochodzą z formularzy składania zapytań ofertowych w serwisie Oferteo.pl w 2021 i 2022 roku, z wyłączeniem grudnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • maniek
    2023-02-19 18:39:32
    Do mnie najbardziej przemawia oferta okien wiśniowski, dowiedziałem się już że ich okna primo spełniają rygorystyczne wymogi programu "czyste powietrze" i mogę być montowane nawet w domach pasywnych czy energooszczędnych
    0
  • Wojciech
    2023-01-31 08:51:33
    Polecam okna od firmy Atos z Lublina. Wysoka jakość, niezawodność i świetna cena - warto się na nie zdecydować.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

REKLAMA

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

REKLAMA

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

REKLAMA