REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Materiał prasowy
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

REKLAMA

REKLAMA

Stare lub nieszczelne okna mogą prowadzić do utraty znacznej ilości ciepła z budynków. Nowe konstrukcje, oprócz walorów termoizolacyjnych, zapewniają również lepszą ochronę przed hałasem, wentylację, są także zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Wymiana okien

Wymiana okien może przebiegać na różne sposoby. Można samemu zakupić okna, a montaż zostawić w rękach wynajętych fachowców. Rozwiązanie takie cieszy się jednak umiarkowaną popularnością. Na zlecenia samej instalacji, bez pomocy w zakupie i wyborze zdecydowało się 22% inwestorów zamawiających okna w 2022 roku – wynika z danych serwisu Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

REKLAMA

Podobnie wyglądało zapotrzebowanie na fachowców, których rolą miał być tylko wybór i zakup okien. Odsetek zamówień tego typu w zeszłym roku wyniósł 18%.

Zdecydowanie najwięcej zleceniodawców wybrało usługi obejmujące zarówno zakup, jak i montaż. Na takie kompleksowe rozwiązanie zdecydowało się 60% osób wymieniających okna w 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy Polacy zamawiają najwięcej okien na wymianę?

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej popyt na usługi termomodernizacyjne budynków rośnie. Liczba zamówień na wymianę okien w Polsce w 2022 roku wzrosła o 5% względem poprzedniego roku. Porównując liczbę zleceń złożonych w Oferteo.pl w poszczególnych miesiącach na przestrzeni ostatnich dwóch lat, widać, że inwestycje takie najczęściej planowane są na lipiec, sierpień i wrzesień.

– Odnotowaliśmy, że liczba usług montażu okien w 3. kwartale 2022 roku była o 11% wyższa niż ta w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost zaobserwowano również w przypadku 1. i 4. kwartału – na te okresy przypadło odpowiednio +14% oraz +2%. Wyjątkiem był tutaj 2. kwartał, gdzie liczba zamówień zmalała o 5% – komentuje Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Jakie okna wybrać przy wymianie?

Podczas planowania inwestycji ważne jest dokładne określenie liczby zamawianych okien, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty transportu. Obecnie okna są zdecydowanie cięższe niż jeszcze kilka lat temu. Widoczna jest też zmiana w stylistyce budynków – modne stały się konstrukcje z większą liczbą okien.

– Kiedyś zestaw okien dla jednego domu ważył około 800 kilogramów. Obecnie często można spotkać duże przeszklone powierzchnie w domach parterowych. Okna muszą w związku z tym być grubsze, wyposażone w lepsze systemy zatrzymywania ciepła. Waga zestawu okien dla jednego domu to dziś od 1,5 do nawet 3,5 tony, w zależności od powierzchni i liczby okien – mówi Janusz Grabarz, właściciel firmy budowlanej Multidom, gość podcastu Oferteo.

Odnotowano, że w 2022 roku najwięcej zamówień na okna dotyczyło 1 – 2 sztuk, co stanowiło 34%, biorąc pod uwagę wszystkie zlecenia. Nieco rzadziej decydowano się na 9 lub więcej okien (25%) oraz na 3 – 5 sztuk (23%). Zapytania dotyczące 6 – 9 sztuk stanowiły zaledwie 18%.

Najczęściej zamawiane są plastikowe, białe okna

Decydując się na wymianę okien, każdy inwestor powinien dokładnie sprecyzować, jakiego rodzaju rozwiązania najbardziej odpowiadają jego potrzebom. W Polsce popularne są okna z tworzywa PCV, na które zamówienia stanowiły aż 90% wszystkich odnotowanych w 2022 roku. Następne są okna drewniane oraz aluminiowe. Zlecenia na te rodzaje stanowiły odpowiednio 6% oraz 4%.

Od pewnego czasu dominującym trendem w stolarce otworowej jest kolor biały. W zeszłym roku na okna tego typu zdecydowało się 58% zamawiających. Odcień ten jest obecnie często uznawany za standardowy, jednak na rynku można znaleźć także konstrukcje w niemal każdym innym kolorze.

Na wybór kolorowych framug często decydują się osoby chcące urozmaicić wygląd swojego domu czy mieszkania. Okna te występują w dwóch wersjach – mogą być zabarwione z jednej lub z obu stron. Na takie rozwiązanie zdecydowało się odpowiednio 19% oraz 24% zamawiających.

Dane pochodzą z formularzy składania zapytań ofertowych w serwisie Oferteo.pl w 2021 i 2022 roku, z wyłączeniem grudnia.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA