REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

  • Materiał prasowy
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

REKLAMA

REKLAMA

Stare lub nieszczelne okna mogą prowadzić do utraty znacznej ilości ciepła z budynków. Nowe konstrukcje, oprócz walorów termoizolacyjnych, zapewniają również lepszą ochronę przed hałasem, wentylację, są także zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Wymiana okien

Wymiana okien może przebiegać na różne sposoby. Można samemu zakupić okna, a montaż zostawić w rękach wynajętych fachowców. Rozwiązanie takie cieszy się jednak umiarkowaną popularnością. Na zlecenia samej instalacji, bez pomocy w zakupie i wyborze zdecydowało się 22% inwestorów zamawiających okna w 2022 roku – wynika z danych serwisu Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

REKLAMA

Podobnie wyglądało zapotrzebowanie na fachowców, których rolą miał być tylko wybór i zakup okien. Odsetek zamówień tego typu w zeszłym roku wyniósł 18%.

Zdecydowanie najwięcej zleceniodawców wybrało usługi obejmujące zarówno zakup, jak i montaż. Na takie kompleksowe rozwiązanie zdecydowało się 60% osób wymieniających okna w 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy Polacy zamawiają najwięcej okien na wymianę?

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej popyt na usługi termomodernizacyjne budynków rośnie. Liczba zamówień na wymianę okien w Polsce w 2022 roku wzrosła o 5% względem poprzedniego roku. Porównując liczbę zleceń złożonych w Oferteo.pl w poszczególnych miesiącach na przestrzeni ostatnich dwóch lat, widać, że inwestycje takie najczęściej planowane są na lipiec, sierpień i wrzesień.

– Odnotowaliśmy, że liczba usług montażu okien w 3. kwartale 2022 roku była o 11% wyższa niż ta w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost zaobserwowano również w przypadku 1. i 4. kwartału – na te okresy przypadło odpowiednio +14% oraz +2%. Wyjątkiem był tutaj 2. kwartał, gdzie liczba zamówień zmalała o 5% – komentuje Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Jakie okna wybrać przy wymianie?

Podczas planowania inwestycji ważne jest dokładne określenie liczby zamawianych okien, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty transportu. Obecnie okna są zdecydowanie cięższe niż jeszcze kilka lat temu. Widoczna jest też zmiana w stylistyce budynków – modne stały się konstrukcje z większą liczbą okien.

– Kiedyś zestaw okien dla jednego domu ważył około 800 kilogramów. Obecnie często można spotkać duże przeszklone powierzchnie w domach parterowych. Okna muszą w związku z tym być grubsze, wyposażone w lepsze systemy zatrzymywania ciepła. Waga zestawu okien dla jednego domu to dziś od 1,5 do nawet 3,5 tony, w zależności od powierzchni i liczby okien – mówi Janusz Grabarz, właściciel firmy budowlanej Multidom, gość podcastu Oferteo.

Odnotowano, że w 2022 roku najwięcej zamówień na okna dotyczyło 1 – 2 sztuk, co stanowiło 34%, biorąc pod uwagę wszystkie zlecenia. Nieco rzadziej decydowano się na 9 lub więcej okien (25%) oraz na 3 – 5 sztuk (23%). Zapytania dotyczące 6 – 9 sztuk stanowiły zaledwie 18%.

Najczęściej zamawiane są plastikowe, białe okna

Decydując się na wymianę okien, każdy inwestor powinien dokładnie sprecyzować, jakiego rodzaju rozwiązania najbardziej odpowiadają jego potrzebom. W Polsce popularne są okna z tworzywa PCV, na które zamówienia stanowiły aż 90% wszystkich odnotowanych w 2022 roku. Następne są okna drewniane oraz aluminiowe. Zlecenia na te rodzaje stanowiły odpowiednio 6% oraz 4%.

Od pewnego czasu dominującym trendem w stolarce otworowej jest kolor biały. W zeszłym roku na okna tego typu zdecydowało się 58% zamawiających. Odcień ten jest obecnie często uznawany za standardowy, jednak na rynku można znaleźć także konstrukcje w niemal każdym innym kolorze.

Na wybór kolorowych framug często decydują się osoby chcące urozmaicić wygląd swojego domu czy mieszkania. Okna te występują w dwóch wersjach – mogą być zabarwione z jednej lub z obu stron. Na takie rozwiązanie zdecydowało się odpowiednio 19% oraz 24% zamawiających.

Dane pochodzą z formularzy składania zapytań ofertowych w serwisie Oferteo.pl w 2021 i 2022 roku, z wyłączeniem grudnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA