REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

  • Materiał prasowy
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?
Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

REKLAMA

REKLAMA

Stare lub nieszczelne okna mogą prowadzić do utraty znacznej ilości ciepła z budynków. Nowe konstrukcje, oprócz walorów termoizolacyjnych, zapewniają również lepszą ochronę przed hałasem, wentylację, są także zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Wymiana okien

Wymiana okien może przebiegać na różne sposoby. Można samemu zakupić okna, a montaż zostawić w rękach wynajętych fachowców. Rozwiązanie takie cieszy się jednak umiarkowaną popularnością. Na zlecenia samej instalacji, bez pomocy w zakupie i wyborze zdecydowało się 22% inwestorów zamawiających okna w 2022 roku – wynika z danych serwisu Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

REKLAMA

Podobnie wyglądało zapotrzebowanie na fachowców, których rolą miał być tylko wybór i zakup okien. Odsetek zamówień tego typu w zeszłym roku wyniósł 18%.

Zdecydowanie najwięcej zleceniodawców wybrało usługi obejmujące zarówno zakup, jak i montaż. Na takie kompleksowe rozwiązanie zdecydowało się 60% osób wymieniających okna w 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy Polacy zamawiają najwięcej okien na wymianę?

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej popyt na usługi termomodernizacyjne budynków rośnie. Liczba zamówień na wymianę okien w Polsce w 2022 roku wzrosła o 5% względem poprzedniego roku. Porównując liczbę zleceń złożonych w Oferteo.pl w poszczególnych miesiącach na przestrzeni ostatnich dwóch lat, widać, że inwestycje takie najczęściej planowane są na lipiec, sierpień i wrzesień.

– Odnotowaliśmy, że liczba usług montażu okien w 3. kwartale 2022 roku była o 11% wyższa niż ta w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost zaobserwowano również w przypadku 1. i 4. kwartału – na te okresy przypadło odpowiednio +14% oraz +2%. Wyjątkiem był tutaj 2. kwartał, gdzie liczba zamówień zmalała o 5% – komentuje Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Jakie okna wybrać przy wymianie?

Podczas planowania inwestycji ważne jest dokładne określenie liczby zamawianych okien, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty transportu. Obecnie okna są zdecydowanie cięższe niż jeszcze kilka lat temu. Widoczna jest też zmiana w stylistyce budynków – modne stały się konstrukcje z większą liczbą okien.

– Kiedyś zestaw okien dla jednego domu ważył około 800 kilogramów. Obecnie często można spotkać duże przeszklone powierzchnie w domach parterowych. Okna muszą w związku z tym być grubsze, wyposażone w lepsze systemy zatrzymywania ciepła. Waga zestawu okien dla jednego domu to dziś od 1,5 do nawet 3,5 tony, w zależności od powierzchni i liczby okien – mówi Janusz Grabarz, właściciel firmy budowlanej Multidom, gość podcastu Oferteo.

Odnotowano, że w 2022 roku najwięcej zamówień na okna dotyczyło 1 – 2 sztuk, co stanowiło 34%, biorąc pod uwagę wszystkie zlecenia. Nieco rzadziej decydowano się na 9 lub więcej okien (25%) oraz na 3 – 5 sztuk (23%). Zapytania dotyczące 6 – 9 sztuk stanowiły zaledwie 18%.

Najczęściej zamawiane są plastikowe, białe okna

Decydując się na wymianę okien, każdy inwestor powinien dokładnie sprecyzować, jakiego rodzaju rozwiązania najbardziej odpowiadają jego potrzebom. W Polsce popularne są okna z tworzywa PCV, na które zamówienia stanowiły aż 90% wszystkich odnotowanych w 2022 roku. Następne są okna drewniane oraz aluminiowe. Zlecenia na te rodzaje stanowiły odpowiednio 6% oraz 4%.

Od pewnego czasu dominującym trendem w stolarce otworowej jest kolor biały. W zeszłym roku na okna tego typu zdecydowało się 58% zamawiających. Odcień ten jest obecnie często uznawany za standardowy, jednak na rynku można znaleźć także konstrukcje w niemal każdym innym kolorze.

Na wybór kolorowych framug często decydują się osoby chcące urozmaicić wygląd swojego domu czy mieszkania. Okna te występują w dwóch wersjach – mogą być zabarwione z jednej lub z obu stron. Na takie rozwiązanie zdecydowało się odpowiednio 19% oraz 24% zamawiających.

Dane pochodzą z formularzy składania zapytań ofertowych w serwisie Oferteo.pl w 2021 i 2022 roku, z wyłączeniem grudnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA