REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dach pokryty blachodachówką. Mycie pokrycia dachowego i czyszczenie rynien. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dach. Fot. Ruukki
Dach. Fot. Ruukki
Ruukki

REKLAMA

REKLAMA

Blachodachówka to popularne pokrycie dachowe. Właściwe przygotowanie dachu do zimy pozwoli uniknąć nam wielu niespodzianek, a także oszczędzić czas i pieniądze. Ekspert firmy Ruukki Polska - Michał Jabłonkowski podpowiada, jak zabezpieczyć dach przed zimą, aby nie uszkodzić blachodachówki.

REKLAMA

Blachodachówka. Fot. Ruukki

Właściwie wykonane pokrycie z blachodachówki bardzo dobrej jakości powinno przetrwać bez szkody wiele lat. Warto jednak regularnie sprawdzać stan dachu, najlepiej tuż przed zimą. Dzięki temu można wykryć i naprawić nawet niewielkie usterki. Nie warto oszczędzać i rezygnować z przeglądu tym bardziej, że jego koszt nie jest wysoki, a w pierwszych latach często bywa wykonywany w ramach gwarancji przez ekipę, która układała pokrycie.

Mycie pokrycia dachowego

Generalnie dachy pokryte blachodachówką po ułożeniu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Większość zabrudzeń zmywa deszcz. Jest to związane z zastosowanymi powłokami ochronnymi, które ograniczają osadzanie się brudu i innych zanieczyszczeń. Jednak zgodnie z zaleceniami producentów dachy te powinny być poddawane okresowym przeglądom, a w sytuacjach, gdy zabrudzenia utrzymują się na powierzchni pokrycia - myte odpowiednimi środkami czyszczącymi. Nie należy używać do tego celu agresywnych detergentów i preparatów chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji dachu – mogą one uszkodzić blachodachówkę i spowodować zmianę koloru jej powłoki.

Czym j jak czyścić dach z blachodachówki?

Pokrycie z blachy można bez obaw czyścić miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem. Bardziej uporczywy brud można usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Po kilku minutach od nałożenia takiego środka dach należy dokładnie spłukać wodą od góry. Uporczywych plam można się pozbyć, przemywając je ściereczką nasączoną białym alkoholem, terpenem pomarańczowym lub specjalnym środkiem do czyszczenia dachów. Wcześniej należy sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy nie zniszczą one powłoki ochronnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bariery zatrzymujące śnieg mocuje się za pomocą zacisków do rąbków stojących arkuszy. Fot. Ruukki

Sprawdź newralgiczne miejsca na dachu

Przed nadejściem zimy warto sprawdzić miejsca najbardziej narażone na zaleganie śniegu (rynny koszowe, obróbki wokół okien i kominów) lub jego ciężar (mocowania barier i płotków śniegowych). Są to miejsca, w których ryzyko przeciekania i uszkodzenia pokrycia jest największe.

Prace dotyczące pielęgnacji i przeglądu dachu przed zimą najlepiej jest zlecić sprawdzonej ekipie dekarskiej lub firmie, która specjalizuje się w czyszczeniu blachodachówki.

Czyszczenie rynien

Przy okazji kontroli pokrycia warto sprawdzić drożność rynien i rur spustowych, ich ustawienie i zamocowanie. Zalegające w rynnach zanieczyszczenia nie tylko utrudniają odprowadzenie wody opadowej z dachu, ale są również dla nich dodatkowym obciążeniem. Zimą w takich miejscach łatwo tworzą się zatory lodowe, które mogą być przyczyną rozsadzania i pękania poszczególnych elementów orynnowania. Wiosną nadawać się one będą wyłącznie do wymiany.

Jak czyścić rynny?

REKLAMA

Rynny należy oczyścić z zalegających zanieczyszczeń. Jest to konieczne także wtedy, gdy są w nich ułożone siatki. Zatrzymują one tylko duże liście i gałązki; piasek czy igliwie przedostają się przez oczka i osadzają na dnie rynien. Najlepiej je usuwać strumieniem wody z węża ogrodowego lub przy użyciu myjki ciśnieniowej (do 50 bar). Nie wolno stosować do tego metalowych narzędzi, ponieważ łatwo nimi uszkodzić powierzchnię rynien (szczególnie tych z powłoką).

Podczas wymywania zanieczyszczeń należy też zwrócić uwagę na to, czy woda spływa do rury spustowej. Jeśli nie, konieczne jest skorygowanie spadku rynny. Powinien on wynosić około 3 mm na 1 m jej długości.

Drożne muszą być też rury spustowe. Gdy woda z nich nie wypływa lub jest jej niewiele, należy je oczyścić. Najłatwiej to zrobić, gdy w rurach są umieszczone otwory rewizyjne - czyszczaki. Wówczas wystarczy wyjąć znajdujące się w nich koszyczki i je opróżnić. Jeśli koniec rury wchodzi do osadnika obok domu, trzeba go otworzyć i usunąć nagromadzone w nim zanieczyszczenia.

Stosując systemowe zabezpieczenia przeciwśniegowe można dobrać je kolorystycznie do pokrycia z blachy płaskiej. Fot. Ruukki

REKLAMA

W domach parterowych, w których okap dachu znajduje się na tyle nisko, że do dokładnych oględzin rynien, nie trzeba wchodzić na dach. W zupełności wystarczy drabina. Nie powinno się jej jednak opierać o elementy orynnowania, ponieważ może to spowodować ich deformację, a w systemach wykonanych ze stali powlekanej - również zarysowanie prowadzące do korozji.

W domach wyższych - piętrowych i z poddaszem – ze względu na bezpieczeństwo lepiej prace zlecić specjalistom. Poruszanie się po dachu wymaga odpowiednich zabezpieczeń i wprawy, dlatego lepiej zatrudnić firmę dekarską.

Zobacz także: Układanie pokrycia dachowego odpornego na silne podmuchy wiatru. Poradnik

Zobacz także: Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

Zobacz także: Jak czyścić i konserwować rynny?

Źródło: Ruukki

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA