REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czynniki, które decydują o trwałości ocieplenia domu

ocieplenie domu
ocieplenie domu

REKLAMA

REKLAMA

Wybór najlepszego materiału do ocieplenia budynku zależy od wielu czynników. Ocieplenie domu to wydatki, które często wielu inwestorów w znacznym stopniu ogranicza. Co jednak, kiedy poprzez naszą oszczędność pogarszamy jakość izolacji cieplnej budynku? Podpowiadamy co zwracać uwagę przy wyborze systemu termoizolacji?

REKLAMA

Jak skutecznie ocieplić ściany budynku?

Aby skutecznie ocieplić ściany budynku (tak wielokondygnacyjnego gmachu, jak i domu jednorodzinnego), do prac zatrudnia się fachowców. Do nich często należy wybór optymalnych cenowo i jakościowo materiałów, których będą potem używać. Zdarza się, że dystrybutorzy lub sami wykonawcy polecają rozwiązania mieszane, złożone z tanich składników różnych systemów. Według badań TNS Pentor Poznań, na 32% ścian instaluje się materiały różnych marek i producentów. A system ociepleniowy w rozumieniu ustawy o wyrobach budowlanych traktowany jest jako „zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu, stanowiący integralną całość użytkową…”. Konsekwencją niestosowania się do przepisów może być utrata przez inwestora stosownych gwarancji producenta. Wybiórcze traktowanie poszczególnych środków wiąże się bowiem ze znacznie poważniejszymi następstwami: może spowodować zmianę parametrów systemu, a nawet jego uszkodzenie.

Zobacz także: Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Systemy ociepleniowe

REKLAMA

- Systemy ociepleniowe dopuszczane są do obrotu jako kompleksowe rozwiązania i tylko kompletne układy poddaje się badaniu przed wprowadzeniem do obrotu podkreśla Barbara Chruściel, Dyrektor ds. Jakości w firmie Bolix, produkującej systemy ociepleń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań technicznych i prawnych jest krajowa lub europejska aprobata techniczna, wymieniająca przebadane składniki, które można we wzajemnym połączeniu stosować.

Każdy producent wprowadza elementy, które odpowiadają w różnym stopniu za poszczególne parametry, jak np. wodochłonność. Jeden wytwórca całkowicie zabezpiecza tu powłokę tynkarską przed przenikaniem wody, lecz wtedy podkład tynkarski jest słabo hydrofobizowany. U drugiego natomiast podkład wspomaga zabezpieczenie przeciwwodne. Oba rozwiązania spełniają niezbędne wymogi, jednak wymieszanie wchodzących w ich skład produktów, może dać zbyt nasiąkliwy system, a w efekcie spowodować powstawanie niewidocznych gołym okiem mikropęknięć, a z czasem makropęknięć, pęcherzy, odspojeń itp.

Zobacz także: Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Ważny każdy składnik

REKLAMA

Wśród niektórych wykonawców krąży opinia, że na trwałość systemu nie wpływa np. rodzaj kleju do styropianu. W rzeczywistości właśnie dopasowana do całości, zaaprobowana masa klejąca, zapewnia, że układ wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne, pracę budynku i inne szkodliwe czynniki. Ponadto kompletny system jest badany pod kątem odporności ogniowej, by zminimalizować możliwe szkody wywołane pożarem. Dosyć powszechną praktyką jest też podmiana podkładów tynkarskich w droższych systemach, również w ramach materiałów od jednego producenta. Pod tynki silikonowe czy silikatowe stosuje się najtańszy grunt z układów akrylowych.

- Niekompatybilność takich kompozycji jest przyczyną pogorszenia estetyki elewacji, a często osłabienia przyczepności warstwy tynkarskiej i w konsekwencji jej uszkodzenia – dodaje Barbara Chruściel z Bolix. Ocieplenie budynku to jeden proces, na który składają się różne działania, od montażu płyt styropianowych po malowanie ściany. Należy go więc traktować całościowo, dobierając kompletne rozwiązania, których jakość poparta jest Aprobatą Techniczną.

Zobacz także: Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Źródło: Bolix

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA