REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór okien dachowych – krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc doświetlić poddasze, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż okna dachowego. Do wyboru mamy np. lukarny lub okna połaciowe. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Jaki rodzaj okna dachowego wybrać?

REKLAMA

Decydując się na okno dachowe, wybierać będziemy spośród kilku rodzajów okien. Wybór w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stopniu będziemy mogli zaingerować w konstrukcję dachu. Ważne jest także, aby wybrane okno wyglądało estetycznie i pasowało do bryły budynku oraz nie wymagało nakładu dużych środków finansowych.

Najczęściej stosowanym rodzajem okien dachowych są lukarny i okna połaciowe.

REKLAMA

Lukarna – jest to tradycyjny sposób doświetlania poddaszy. Lukarna to nadbudówka na dachu, która umożliwia zamontowanie tradycyjnego, pionowego okna. Najczęściej spotyka się je w domach tradycyjnych (dawnych lub sytlizowanych), ale coraz popularniejsze staje się projektowanie ich, w unowocześnionej, powiększonej formie, w budynkach nowoczesnych.

Okno połaciowe – montowane jest bezpośrednio w połaci dachu, pod tym samym kątem nachylenia co dach. Nie zmienia kształtu bryły budynku, jest mało widoczne i nie wymaga zmiany konstrukcji dachu. Montaż okna połaciowego nie jest zbyt skomplikowany, dlatego też jest to najczęściej stosowane obecnie rozwiązanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Jakie są różnice w oświetlaniu?

REKLAMA

W przypadku lukarny, wszystko zależy od tego jakiej jest wielkości, gdzie się znajduje, jak duże jest pomieszczenie oraz jaki jest kąt nachylenia dachu i sposób wykonania samej lukarny. Zazwyczaj, w przypadku tradycyjnych, wąskich okien najwięcej światła jest tuż przy lukarnie, natomiast już 5 m od niej może go być zbyt mało, aby doświetlić pomieszczenie.

Jeżeli chodzi o okna połaciowe, to światło, które przez nie dostaje się do pomieszczenia rozchodzi się w nim zazwyczaj dosyć równomiernie. Tu również sporo zależy od kąta nachylenia dachu, a także od rodzaju ościeża (najlepiej jeżeli dolna krawędź jest pionowa a górna pozioma). Należy również zastanowić się, od której strony świata najlepiej będzie zamontować okno – jeżeli umieścimy je od strony południowej, może okazać się, że latem w pomieszczeniu będzie zbyt gorąco (trzeba będzie zamontować rolety), jeżeli od północnej – światło będzie rozproszone. Pamiętajmy, że w czasie zimy okno połaciowe może zostać zasypane śniegiem, co znacznie ograniczy dostęp światła do pomieszczenia.

Zobacz także: Jak dobrać i usytuować okna dachowe?


Jaką wielkość okna wybrać?

Lukarny – przy wyborze wielkości lukarny należy przeanalizować wiele czynników, w tym kwestię estetyki, stylu oraz odległość od obiektów mogących ograniczać dopływ światła (budynki, drzewa etc.).

Aby pomieszczenie było dobrze doświetlone, należy wybrać okna o powierzchni odpowiadającej 1/6–1/8 powierzchni podłogi. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest niewielki, okna powinny być większe o 1/5 powierzchni podłogi. Aby uzyskać w pomieszczeniu maksymalne oświetlenie, szerokość lukarny powinna przekraczać połowę szerokości pomieszczenia. Nie musi to być oczywiście jedna lukarna, możemy też zastosować kilka tego typu okien w jednym pomieszczeniu.

Zobacz także: Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?

Lukarny należy montować w podobny sposób, jak okna fasadowe – w otworach okiennych o wysokości ok. 120–150 cm, 85–90 cm ponad poziomem podłogi.

Okna połaciowe – dzięki temu, że montowane są pod kątem dostaje się przez nie do pomieszczenia znacznie więcej światła, niż przez lukarny. Dlatego też wybierając rozmiar okna połaciowego, możemy wybrać mniejsze np. o wymiarze 1/8–1/10 powierzchni podłogi pomieszczenia. Z reguły okna połaciowe montuje się je wyżej niż okna w lukarnach, a im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym powinno znajdować się wyżej. Górna krawędź okna powinna być na wysokości  ok. 185–205 cm mierząc od podłogi, a dolna ok. 90–110 cm nad podłogą.

Zobacz także: Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA