Wybór okien dachowych – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Jaki rodzaj okna dachowego wybrać?
REKLAMA
Decydując się na okno dachowe, wybierać będziemy spośród kilku rodzajów okien. Wybór w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stopniu będziemy mogli zaingerować w konstrukcję dachu. Ważne jest także, aby wybrane okno wyglądało estetycznie i pasowało do bryły budynku oraz nie wymagało nakładu dużych środków finansowych.
Najczęściej stosowanym rodzajem okien dachowych są lukarny i okna połaciowe.
REKLAMA
Lukarna – jest to tradycyjny sposób doświetlania poddaszy. Lukarna to nadbudówka na dachu, która umożliwia zamontowanie tradycyjnego, pionowego okna. Najczęściej spotyka się je w domach tradycyjnych (dawnych lub sytlizowanych), ale coraz popularniejsze staje się projektowanie ich, w unowocześnionej, powiększonej formie, w budynkach nowoczesnych.
Okno połaciowe – montowane jest bezpośrednio w połaci dachu, pod tym samym kątem nachylenia co dach. Nie zmienia kształtu bryły budynku, jest mało widoczne i nie wymaga zmiany konstrukcji dachu. Montaż okna połaciowego nie jest zbyt skomplikowany, dlatego też jest to najczęściej stosowane obecnie rozwiązanie.
Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu
Jakie są różnice w oświetlaniu?
REKLAMA
W przypadku lukarny, wszystko zależy od tego jakiej jest wielkości, gdzie się znajduje, jak duże jest pomieszczenie oraz jaki jest kąt nachylenia dachu i sposób wykonania samej lukarny. Zazwyczaj, w przypadku tradycyjnych, wąskich okien najwięcej światła jest tuż przy lukarnie, natomiast już 5 m od niej może go być zbyt mało, aby doświetlić pomieszczenie.
Jeżeli chodzi o okna połaciowe, to światło, które przez nie dostaje się do pomieszczenia rozchodzi się w nim zazwyczaj dosyć równomiernie. Tu również sporo zależy od kąta nachylenia dachu, a także od rodzaju ościeża (najlepiej jeżeli dolna krawędź jest pionowa a górna pozioma). Należy również zastanowić się, od której strony świata najlepiej będzie zamontować okno – jeżeli umieścimy je od strony południowej, może okazać się, że latem w pomieszczeniu będzie zbyt gorąco (trzeba będzie zamontować rolety), jeżeli od północnej – światło będzie rozproszone. Pamiętajmy, że w czasie zimy okno połaciowe może zostać zasypane śniegiem, co znacznie ograniczy dostęp światła do pomieszczenia.
Zobacz także: Jak dobrać i usytuować okna dachowe?
Jaką wielkość okna wybrać?
Lukarny – przy wyborze wielkości lukarny należy przeanalizować wiele czynników, w tym kwestię estetyki, stylu oraz odległość od obiektów mogących ograniczać dopływ światła (budynki, drzewa etc.).
Aby pomieszczenie było dobrze doświetlone, należy wybrać okna o powierzchni odpowiadającej 1/6–1/8 powierzchni podłogi. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest niewielki, okna powinny być większe o 1/5 powierzchni podłogi. Aby uzyskać w pomieszczeniu maksymalne oświetlenie, szerokość lukarny powinna przekraczać połowę szerokości pomieszczenia. Nie musi to być oczywiście jedna lukarna, możemy też zastosować kilka tego typu okien w jednym pomieszczeniu.
Zobacz także: Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?
Lukarny należy montować w podobny sposób, jak okna fasadowe – w otworach okiennych o wysokości ok. 120–150 cm, 85–90 cm ponad poziomem podłogi.
Okna połaciowe – dzięki temu, że montowane są pod kątem dostaje się przez nie do pomieszczenia znacznie więcej światła, niż przez lukarny. Dlatego też wybierając rozmiar okna połaciowego, możemy wybrać mniejsze np. o wymiarze 1/8–1/10 powierzchni podłogi pomieszczenia. Z reguły okna połaciowe montuje się je wyżej niż okna w lukarnach, a im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym powinno znajdować się wyżej. Górna krawędź okna powinna być na wysokości ok. 185–205 cm mierząc od podłogi, a dolna ok. 90–110 cm nad podłogą.
Zobacz także: Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?
REKLAMA
REKLAMA