REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór okien dachowych – krok po kroku

Joanna Orzechowska
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc doświetlić poddasze, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż okna dachowego. Do wyboru mamy np. lukarny lub okna połaciowe. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Jaki rodzaj okna dachowego wybrać?

REKLAMA

Decydując się na okno dachowe, wybierać będziemy spośród kilku rodzajów okien. Wybór w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stopniu będziemy mogli zaingerować w konstrukcję dachu. Ważne jest także, aby wybrane okno wyglądało estetycznie i pasowało do bryły budynku oraz nie wymagało nakładu dużych środków finansowych.

Najczęściej stosowanym rodzajem okien dachowych są lukarny i okna połaciowe.

REKLAMA

Lukarna – jest to tradycyjny sposób doświetlania poddaszy. Lukarna to nadbudówka na dachu, która umożliwia zamontowanie tradycyjnego, pionowego okna. Najczęściej spotyka się je w domach tradycyjnych (dawnych lub sytlizowanych), ale coraz popularniejsze staje się projektowanie ich, w unowocześnionej, powiększonej formie, w budynkach nowoczesnych.

Okno połaciowe – montowane jest bezpośrednio w połaci dachu, pod tym samym kątem nachylenia co dach. Nie zmienia kształtu bryły budynku, jest mało widoczne i nie wymaga zmiany konstrukcji dachu. Montaż okna połaciowego nie jest zbyt skomplikowany, dlatego też jest to najczęściej stosowane obecnie rozwiązanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Jakie są różnice w oświetlaniu?

REKLAMA

W przypadku lukarny, wszystko zależy od tego jakiej jest wielkości, gdzie się znajduje, jak duże jest pomieszczenie oraz jaki jest kąt nachylenia dachu i sposób wykonania samej lukarny. Zazwyczaj, w przypadku tradycyjnych, wąskich okien najwięcej światła jest tuż przy lukarnie, natomiast już 5 m od niej może go być zbyt mało, aby doświetlić pomieszczenie.

Jeżeli chodzi o okna połaciowe, to światło, które przez nie dostaje się do pomieszczenia rozchodzi się w nim zazwyczaj dosyć równomiernie. Tu również sporo zależy od kąta nachylenia dachu, a także od rodzaju ościeża (najlepiej jeżeli dolna krawędź jest pionowa a górna pozioma). Należy również zastanowić się, od której strony świata najlepiej będzie zamontować okno – jeżeli umieścimy je od strony południowej, może okazać się, że latem w pomieszczeniu będzie zbyt gorąco (trzeba będzie zamontować rolety), jeżeli od północnej – światło będzie rozproszone. Pamiętajmy, że w czasie zimy okno połaciowe może zostać zasypane śniegiem, co znacznie ograniczy dostęp światła do pomieszczenia.

Zobacz także: Jak dobrać i usytuować okna dachowe?


Jaką wielkość okna wybrać?

Lukarny – przy wyborze wielkości lukarny należy przeanalizować wiele czynników, w tym kwestię estetyki, stylu oraz odległość od obiektów mogących ograniczać dopływ światła (budynki, drzewa etc.).

Aby pomieszczenie było dobrze doświetlone, należy wybrać okna o powierzchni odpowiadającej 1/6–1/8 powierzchni podłogi. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest niewielki, okna powinny być większe o 1/5 powierzchni podłogi. Aby uzyskać w pomieszczeniu maksymalne oświetlenie, szerokość lukarny powinna przekraczać połowę szerokości pomieszczenia. Nie musi to być oczywiście jedna lukarna, możemy też zastosować kilka tego typu okien w jednym pomieszczeniu.

Zobacz także: Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?

Lukarny należy montować w podobny sposób, jak okna fasadowe – w otworach okiennych o wysokości ok. 120–150 cm, 85–90 cm ponad poziomem podłogi.

Okna połaciowe – dzięki temu, że montowane są pod kątem dostaje się przez nie do pomieszczenia znacznie więcej światła, niż przez lukarny. Dlatego też wybierając rozmiar okna połaciowego, możemy wybrać mniejsze np. o wymiarze 1/8–1/10 powierzchni podłogi pomieszczenia. Z reguły okna połaciowe montuje się je wyżej niż okna w lukarnach, a im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym powinno znajdować się wyżej. Górna krawędź okna powinna być na wysokości  ok. 185–205 cm mierząc od podłogi, a dolna ok. 90–110 cm nad podłogą.

Zobacz także: Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA