Czy opłaca się kupować okna drewniane?
REKLAMA
REKLAMA
Okna w każdym domu i mieszkaniu pełnią niezwykle ważną rolę. Odpowiednio dobrane kształtem oraz wielkością, zapewnią odpowiednią dawkę naturalnego światła wpadającego do pomieszczeń. Okna o dobrych parametrach technicznych ochronią wnętrza przed utratą ciepła oraz wytłumią hałas dochodzący z zewnątrz.
REKLAMA
Charakterystyka okien drewnianych
Okna drewniane mają ogromne możliwości, ponadto ich ogromną zaletą jest to, że są wykonane z naturalnego materiału. Okna drewniane są funkcjonalne i eleganckie. Charakteryzują się bardzo wysokimi współczynnikami izolacyjności termicznej o wartości już od 0,68 W/(m²K), dzięki czemu są energooszczędne. Okna drewniane zapewnią korzystny mikroklimat w domu jednorodzinnym, bez konieczności przeznaczania bardzo dużych nakładów pieniężnych na ogrzewanie. Poza tym, zapewnią bardzo dobrą izolację akustyczną nawet do 45 dB, co jest niezwykle istotne w przypadku budynków położonych w miastach oraz w pobliżu ruchliwych ulic. W dobrze wyciszonym wnętrzu łatwiej o wypoczynek i spokojny sen. Okna drewniane mogą być także wyposażone w system mikrowentylacji, który wspomaga prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniach, chroniąc dom przed niekorzystnym działaniem wilgoci.
Wybór okna
Dzięki prawidłowo usytuowanym oknom i odpowiedniej ich wielkości dom będzie właściwie oświetlony i energooszczędny. Okna, aby właściwie pełniły swoją funkcję, powinny być właściwie rozmieszczona względem kierunków świata. Od strony południowej lub zachodniej, w salonie czy też pokoju dziecięcym najlepiej umieścić duże okna. Dzięki nim wnętrza będą rozświetlone w ciągu dnia i dobrze ocieplone przenikającymi promieniami słońca. W pomieszczeniach znajdujących się od północy, np. w łazience, dobrze sprawdzą się okna niewielkie. Z racji swojej wielkości nie będą one generować strat energii cieplnej. W pomieszczeniach od wschodu warto zastosować stolarkę okienną średniej wielkości, rozjaśni ona wnętrza, oraz zapewnią poczucie prywatności mieszkańcom. W kuchni dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie okien stosunkowo nisko nad blatem. Podczas gotowania będą stanowić one dodatkowe źródło światła.
Różne kształty i koloru
REKLAMA
Okna mają duży wpływ na estetykę budynku. Produkowane w różnych kształtach oraz kolorach sprawiają, że łatwo dopasować je do każdego budynku i mieszkania. Duże okna rozjaśnią oraz powiększą optycznie pokój, szczególnie jeśli znajduje się on w południowym skrzydle budynku. Świetnie sprawdzą się także, np. w klasycznie lub nowocześnie urządzonym salonie. Ponadto okno w formie wachlarza, ozdobi tradycyjnie zaaranżowane pomieszczenie. Eleganckie szprosy oraz precyzyjnie ozdobiona rama okienna będą pasować będą zarówno do antycznych mebli oraz tych o nowoczesnym wzornictwie.
Rama okien drewnianych najczęściej wykonywana jest z drewna sosnowego, dębu lub meranti. Te pierwsze podkreślą naturalny charakter surowca, nie zakrywając jego szlachetnego usłojenia. Różnorodne kolory i ciepłe barwy, takie jak kasztan, teak lub afromozja, tworzą we wnętrzach przytulną atmosferę.
REKLAMA
REKLAMA