REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić system rynnowy?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Wysokość i utrudniony dostęp sprawiają, że kontrola drożności rynien nie jest łatwa. Oczyszczanie rynien wymaga specjalnych zabiegów, a tylko drożne rynny spełniają swoje zadanie. Sprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu to m.in. ochrona elewacji i ścian przed działaniem wody. Przystępując do prac porządkowych należy się trzymać pewnych zasad.

REKLAMA

Czyszczenie rynien zaleca się wykonywać w okresie jesiennym, w okolicach listopada. Czasami warto jest to jeszcze robić po zimie. Najbardziej narażone na zatykanie się rynien i rur spustowych są domy usytuowane w pobliżu drzew, szczególnie kasztanów i żołędzi. Jednak należy pamiętać, że wiatr też jest zdolny do przenoszenia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rodzaj materiału, z jakiego wykonane są rynny również ma wpływ na podatność do zatykania się. Rynny plastikowe czy wykonane z miedzi mają gładsze krawędzie niż rynny stalowe. Szczególnie z biegiem czasu, kiedy rynny pokrywają się rdzą, a zanieczyszczenia mają większą możliwość przyczepności i akumulacji w rynnie czy rurze spustowej.

REKLAMA

Drożność systemu rynnowego możemy sprawdzić przez polanie wodą i kontrolę odpływu. Jeśli woda nie wypływa z rur spustowych lub wypływa w mniejszym stopniu, znaczy to, że system jest niedrożny. Czyszczenie można wykonać samemu przy użyciu drabiny, szczotki i węża ogrodowego. Usuwanie zanieczyszczeń zaczyna się od rynien najwyżej położonych. Należy najpierw wymieść i usunąć większe zanieczyszczenia, a następnie spłukać wodą pod ciśnieniem. Przy zaleganiu większych ilości błota, należy pozostawić rynny na pewien czas zalane wodą w celu odmoknięcia i rozpuszczenia niedrożności. 

Do czyszczenia rynien nie należy stosować ostrych narzędzi aby nie zarysować powierzchni. Takie uszkodzenia mogą prowadzić np. do korozji rynien metalowych.

REKLAMA

Przydatne w czyszczeniu rynien może być stosowanie specjalnych siatek i osadników wewnątrz rur. Dostęp do nich jest możliwy dzięki specjalnym otworom z zamknięciem. Co jakiś czas należy takie sitka wyjąć i wyczyścić. Do zapobiegania niedrożności rynien służą kratki montowane na rynnach. Zatrzymują one liście i większe zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że zalegające liście na takiej kratce mogą uniemożliwiać spływanie wody z dachu do rynien. Przez to, takie rozwiązanie nie zwalnia nas z kontroli drożności systemu rynnowego, również dlatego, że kratka nie zatrzymuje mniejszych zanieczyszczeń w postaci piasku czy igliwia. 

Kontrola swobodnego odpływu wody z rur spustowych jest również ważna. Kiedy rury zakończone są kolankiem, nie należy zastawiać miejsc w pobliżu ich wylotu. W przypadku odprowadzania wody do podziemnej kanalizacji deszczowej, należy co jakiś czas wyjmować kratkę z pojemnika i wyczyścić osadnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowym i dość często występującym, uciążliwym problemem mogą być ptaki, które lubią formować sobie gniazda właśnie w rynnach. Nie należy niszczyć ich gniazd, tylko przenieść je w inne, bardziej odpowiednie miejsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA