Zalety i wady pokryć dachowych z blachy płaskiej
REKLAMA
Blachy płaskie stosowane do krycia dachów mogą być miedziane, cynkowe, aluminiowe czy stalowe. To od ich rodzaju zależą parametry trwałości i wytrzymałości, ale i również cena.
REKLAMA
Główną zaletą blachy płaskiej jest jej elastyczność i przez to możliwość stosowania na najbardziej wyszukanych kształtach dachów. Doskonale się sprawdza na zaokrąglonych połaciach a jej elastyczność ułatwia pracę przy wykonywaniu połączeń. W związku z tym, blachy płaskie w prosty sposób można łączyć na rąbki stojące co daje szczelne i trwałe połączenie. Ich elastyczność zależy od temperatury otoczenia. W temperaturze poniżej 0°C możliwość łatwego formowania blachy maleje.
Nie należy wykonywać gięcia blachy w temperaturze poniżej -10°C. Może to spowodować powstanie pęknięć i złuszczeń co wpływa niekorzystnie na trwałość przykrycia.
Przykrycia z blachy płaskiej można stosować na dachach nachylonych pod każdym kątem. Nadają się za równo do dachów płaskich jak i stromych. Należy jednak pamiętać o wykonaniu szczelnych połączeń w przypadku dachów o mniejszym kącie nachylenia. Jest to spowodowane dłuższym czasem spływu wody opadowej z połaci i co za tym idzie, możliwości wnikania wody pod przykrycie. W przypadku dachów płaskich, odradza się stosowanie pasów z blachy płaskiej, krótszych niż odległość od kalenicy do okapu. Wymaga to wykonywania połączeń poziomych blachy co może wpłynąć na szczelność dachu.
Połączenia poziome blach, można wykonywać w przypadku dachów o nachyleniu połaci większym niż 10%.
Blacha plaska dobrze sprawdza się przy wykonywaniu różnego rodzaju obróbek blacharskich, wykończeń i elementów dekoracyjnych.
REKLAMA
REKLAMA