REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować, usytuować i urządzić dom, by ochronił przed upałem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak zaprojektować, usytuować i urządzić dom, by ochronił przed upałem?
Jak zaprojektować, usytuować i urządzić dom, by ochronił przed upałem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniające się warunki klimatyczne stawiają przed projektantami, architektami i urbanistami w Polsce nowe wyzwania. Przemyślane planowanie przestrzenne, dobór materiałów, efektywne retencjonowanie wody oraz zastosowanie zieleni stają się kluczowe dla zapewnienia komfortu termicznego i zrównoważonego rozwoju miejskich przestrzeni. Nowoczesne standardy projektowe i budowlane muszą sprostać rosnącym potrzebom i wciąż zmieniającemu się klimatowi.

rozwiń >

Budynki, infrastruktura drogowa, systemy komunikacyjne, źródła energii, zieleń oraz dostęp do akwenów wodnych – to tylko niektóre elementy przestrzeni, które wpływają na nasze odczuwanie temperatury otoczenia. Przemyślane planowanie przestrzenne może znacząco podnieść komfort termiczny użytkowników. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowania inwestycji jest kluczowe, jednak wiele z nich można implementować również na późniejszych etapach, zarówno w skali miejskiej, osiedlowej, jak i indywidualnej.

REKLAMA

Promienie słoneczne pod kontrolą

REKLAMA

To, co można zrobić tylko raz, to odpowiednie usytuowanie budynku, ukształtowanie bryły oraz zastosowanie elementów dodatkowych. Kluczowa jest lokalizacja budynku na działce – względem stron świata, ukształtowania terenu oraz istniejącego sąsiedztwa jak budynki i drzewa.

Nie jest tajemnicą, że dobrze zaprojektowana przestrzeń musi spełniać obowiązujące normy, być funkcjonalna i ponadczasowa, aby podołać długoterminowym wyzwaniom. Jednym z nich jest rosnąca częstotliwość występowania wysokich temperatur w naszym kraju. Użytkownicy chcą mieć w mieszkaniach dostęp do światła zimą oraz cień latem. Podstawowym zadaniem będzie zminimalizowanie zysków słonecznych w ciągu lata i zwiększenie ich zimą. Przyzwyczailiśmy się, że budynki się „ociepla” tymczasem fakty są takie, że łatwiej jest ogrzać nowoprojektowany budynek zimą niż sprawić, że będzie on dobrze funkcjonował w warunkach letnich upałów. I to jest wyzwanie długoterminowe. 

Zieleń sposobem na upalne dni 

Zieleń jest dobrym sposobem obniżania temperatury wokół budynków. Jeśli nie ma możliwości posadzenia drzew, doskonale sprawdzą się rośliny pnące na podporach. Warto w taki sposób zacieniać nie tylko deptaki, ale i miejsca postojowe dla samochodów, altany śmietnikowe, boksy na rowery. 

Place zabaw można zacieniać żaglami. Elementy małej architektury, które powinny być powszechne to kraniki z wodą do picia dla ludzi, dodatkowo niezbędne są też poidła, z których mogą skorzystać zwierzęta. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zieleń nie tylko chroni przed przegrzaniem, ale również magazynuje wodę, odparowując ją i poprawiając wilgotność powietrza. W związku z niedoborem wody, jako przeciwdziałanie suszy, konieczne jest efektywne retencjonowanie deszczówki np. poprzez uwzględnienie w projekcie architektonicznym skrzynek rozsączających z systemem umożliwiającym ponowne wykorzystanie zgromadzonej wody – mówi architektka Małgorzata Hendrich-Żugaj z SRDK Studio Projekt. 

To atuty zieleni latem. Zimą natomiast stanowi dodatkową warstwę chroniąca budynek i przestrzeń przed czynnikami atmosferycznymi jak wiatr czy opady. Zawsze ułatwia zatrzymywanie wody w gruncie, co jest bardzo ważne w kontekście suszy.

Czemu w mieszkaniu jest gorąco?

REKLAMA

Izolacja termiczna budynku to podstawa. Dzięki niej budynek chroniony jest zimą przed działaniem niskich temperatur, a latem – wysokich. I nie dotyczy to tylko elewacji, ale też dachów, które powinny mieć odpowiednio grubą warstwę izolacji termicznej z wykończeniem w jasnych kolorach. Biała powłoka dachu (nawet pomalowana na biało papa) obniża temperaturę poprzez odbijanie promieni słonecznych.

Dach jednego z projektowanych przeze mnie biurowców pokryto białą farbą, która w 97% odbija promieniowanie – dodaje Hendrich-Żugaj. – To ogromna zmiana w odczuwaniu ciepła. Wyobraźmy sobie, że wszystkie dachy w mieście są białe! To prosty i niskobudżetowy sposób, aby obniżyć temperaturę w mieście. Tylko dach! Na dachach budynków można także wprowadzać zieleń w postaci mało wymagających roślin jak rozchodniki, co pozwala osiągnąć niższe temperatury nawet o kilka stopni Celsjusza.

Miejska wyspa ciepła 

Walka z upałami stanowi poważne wyzwanie, zwłaszcza w historycznych częściach miast, gdzie gęsto zabudowana i nieprzepuszczalna powierzchnia może stanowić nawet 80-90% obszaru. Działanie promieni słonecznych jest tam szczególnie odczuwalne. Nawierzchnie nowych inwestycji, takie jak parkingi i trasy rowerowe, powinny być realizowane z materiałów przepuszczających wodę deszczową. Kluczową rolę odgrywają również kolory budynków – ciemne materiały nagrzewają się szybciej, potęgując odczucie gorąca. Warto zatem projektować elewacje i dachy z jasnych, odbijających promienie słoneczne surowców. Czarne bryły biurowców w centrach miast nagrzewają się w ciągu upalnych dni, a nocą oddają nagromadzoną energię cieplną miastu, co potęguje odczuwanie gorąca.

Zastosowanie materiałów o dużej pojemności cieplnej, takich jak kamień czy glina, jest również korzystne pod względem termicznym. Mogą one magazynować ciepło w upalne dni i uwalniać je stopniowo w chłodniejszych okresach. Ważny jest także układ okien, zwłaszcza w budynkach narażonych na intensywne nasłonecznienie. Wielkość, rozmieszczenie oraz rodzaj zastosowanego szkła wpływają na temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Coraz częściej stosuje się okna z powłoką selektywną. Duże przeszklenia muszą mieć możliwość zasłonięcia – najskuteczniejsze są okiennice i rolety zewnętrzne. 

– Dobrym rozwiązaniem w walce z nadmiernym nagrzewaniem budynków jest zastosowanie szkła ze specjalną powłoką selektywną, charakteryzującą się wysoką przepuszczalnością światła, ale niską przepuszczalnością energii słonecznej. Równie ważna jest odpowiednia izolacja budynku, która chroni przed ekstremalnymi temperaturami. W nowo projektowanych budynkach coraz częściej wdraża się zintegrowane systemy ogrzewania i chłodzenia oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE). Takie podejście nie tylko poprawia efektywność energetyczną, ale także redukuje ślad węglowy, co jest istotne w kontekście wymagań środowiskowych – dodaje arch. Małgorzata Hendrich-Żugaj. 

Jak chronić się przed upałem?

Jak przetrwać upał w mieszkaniu? Jakie kroki możemy podjąć indywidualnie? Inwestycja w systemy zaciemnienia okien, takie jak rolety zewnętrzne i okiennice, wentylatory stojące „mieszających” ciepłe powietrze czy montaż wiatraka sufitowego, nocne wietrzenie mieszkań to oczywiste metody radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Latem komfort mieszkania zapewnia zamykanie okien w ciągu dnia – najważniejsze to nie wpuszczać ciepła.

W przypadku mieszkania sadzenie odpowiednich roślin na balkonach i zewnętrznych parapetach to skuteczne rozwiązanie. Warto taką inwestycję rozważyć. Zwłaszcza, że ma ona także wpływ na kondycję psychiczną - kontakt z zielenią i dbałość o nią poprawiają samopoczucie. Właściciele ogrodów powinni rozważyć nasadzenie drzew dających cień oraz utrzymanie wyższej trawy (ograniczenie koszenia!), która magazynuje więcej wody. Liście pozostawione na trawniku jesienią użyźnią glebę, zatrzymają wody opadowe, będą schronieniem dla owadów i innych zwierząt. Dobór gatunków powinien uwzględniać ich odporność na ekstremalne temperatury i zjawiska pogodowe. Gromadzenie wody opadowej w pojemnikach czy na części terenu w nieckach lub rowach zasili w wodę głębsze warstwy gleby. Te działania istotnie poprawią komfort termiczny i przyczynią się do zrównoważonego zarządzania mikroklimatem wokół naszych domów.

Niższe temperatury, wyższy komfort życia

Jesteśmy w pełni lata, a więc wciąż przed nami upalne dni. Trzeba pamiętać, że niższe temperatury to nie tylko komfort użytkowania w trakcie upałów, ale często bezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Wysoka temperatura otoczenia, coraz częściej używa się pojęcia stres cieplny, wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne, fizyczne samopoczucie, upośledza funkcje poznawcze. Funkcjonowanie w wysokiej temperaturze może nasilać zachowania agresywne i autoagresywne. Z roku na rok wzrasta liczba osób umierających z przegrzania. Architektura i urbanistyka mają bezpośredni wpływ na to, jak funkcjonują miasta i żyjące w nich ludzie oraz zwierzęta pozaludzkie. Projektowanie łączy się więc z dużą odpowiedzialnością. 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA