REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Teren budowy

Teren budowy to przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy.

Tymczasowy obiekt budowlany

Tymczasowy obiekt budowlany to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania, w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Urządzenia budowlane

Urządzenia budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Uzbrojenie działki

Uzbrojenie działki to wyposażenie działki w przyłącza wody, gazu, elektryczności, kanalizacji, telefonu, które znajdują się na jej terenie lub w pobliżu i są do niej przypisane.

REKLAMA

Zabudowa jednorodzinna

Zabudowa jednorodzinna to jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub ich zespół, wraz z przeznaczonymi dla potrzeb mieszkających w nich rodzin budynkami garażowymi i gospodarczymi.

Ściany działowe murowane

W budownictwie jednorodzinnym standardowo ściany wykonuje się jako murowane lub szkieletowe.

Stropy w budynkach jednorodzinnych

Stropy to poziome przegrody, których zadaniem jest podział budynku na kondygnacje.

Budowa kominków

Kominek może ogrzewać okazjonalnie pomieszczenie wówczas najlepiej wyposażyć go w wkłady lub kasety kominkowe, lub gdy stanowi element ogrzewania i decyduje o termo stabilności pomieszczeń wykonujemy go jako system DGP (dystrybucja gorącego powietrza) lub z płaszczem wodnym.

REKLAMA

Istotne aspekty kominka

Komin w kominku powinien nominalnie pracować w temperaturze 400 °C, jednak należy przewidzieć wahania temperatury.

Wybór kominka oraz wskazówki techniczne

Wybierając kominek i towarzyszący mu wkład (lub kasetę), należy zastanowić się, do jakich celów ma służyć kominek – do dekoracji i dogrzewania domu w okresach przejściowych, czy może jako podstawowe źródło ogrzewania.

Kominowe systemy prefabrykowane z elementów ceramicznych

Prefabrykowane elementy ceramiczne charakteryzują się dużą elastycznością funkcjonalną i można je łatwo adaptować do różnych rozwiązań urządzeń grzewczych.

Kominy murowane

Kominy murowane można budować jedynie z pełnych cegieł ceramicznych – jeśli będą w nich prowadzone kanały dymowe.

Charakterystyka kominów

Komin stanowi integralną część budynku. Oczywiście możliwe jest wybudowanie domku bez komina, lecz w sytuacji instalacji kominka i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa użytkowników decyzja o wykonaniu takiej konstrukcji nie powinna napotykać problemów.

Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią.

Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

O nietypowych fundamentach mówimy np. w sytuacji, kiedy chcemy posadzić budynek w nietypowym miejscu np. na skarpie lub tuż obok budynku już istniejącego. Do fundamentów nietypowych, możemy zaliczyć np. ławę murowaną.

Typowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Najczęstszym sposobem wykonania fundamentu jest ława fundamentowa i osadzenie na niej ściany fundamentowej.

Czym są fundamenty?

Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe.

Pokrycie z dachówek bitumicznych

Dachówki bitumiczne cieszą się coraz większą popularnością, zwykle są nazywane gontami bitumicznymi.

Ceramika jako materiał podłogowy?

Niewątpliwie podłogi z płytek są popularnym materiałem podłogowym. Do ich zalet można zaliczyć dużą trwałość, łatwą asymilację z zaprawą ze spoiwa hydraulicznego, dużą twardość.

Drewno jako materiał podłogowy

Drewno jest materiałem nadający mieszkaniu charakter niepowtarzalności oraz naturalności.

Jak wykonać podłogę pływającą w piwnicy?

Konstrukcja podłogi w piwnicy nie odbiega pod względem zasad znacząco od podłogi wykonywanej na stropie międzykondygnacyjnym.

Jaka podłoga na strop drewniany?

Podłogi na stropach drewnianych wykonuje się z podobnym zachowaniem układu warstw, jakie ma miejsce w odniesieniu do podłóg na stropach żelbetowych.

Jaka podłoga na strop żelbetowy?

Na stropach żelbetowych, z uwagi na ich sprężystość, stosuje się podłogi pływające w celu wyciszenia stropu.

Docieplanie ścian domów drewnianych – metoda lekka mokra

Przy ocieplaniu domu drewnianego należy przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dom drewniany musi oddychać, dodatkowo ma tendencję do kondensacji wilgoci oraz skurczu.

Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?

Aby właściwie ocieplić dom drewniany należy wiedzieć, że drewno jest materiałem organicznym i posiada pewne niegodności ocielenia w porównaniu do domów z elementów drobnowymiarowych.

Montaż nowych drzwi

Przed wykonaniem montażu należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału drzwi, wielkość skrzydła, ponieważ ma to wpływ na obciążenie jednostkowych okuć.

Montaż nowych okien

Przed przystąpieniem do właściwego montażu powinniśmy już mieć umówionych specjalistów oraz podpisaną umowę.

Oświetlenie – ważne uwarunkowania

Projektując dom i decydując się na jego usytuowanie na działce budowlanej należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące oświetlenia pomieszczeń.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Jak określić wartość działki?

Ile kosztuje działka? Wiele zależy od lokalizacji, w której znajduje się działka. Ceny działek zmieniają się z roku na rok i są różnie w zależności w jakim otoczeniu się znajdują.

Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w harmonijnym otoczeniu, dlatego też większość z nas lubi ład i porządek, w związku z tym również kształt działki dobrze by był zbliżony do ideału. Ponieważ nikt nie sprzedaje i nie kupuje działek okrągłych, zatem wybór pada na kwadrat.

Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?

Ściany domów jednorodzinnych zasadniczo pełnią funkcję nośną. Ale należy pamiętać że równie istotną rolę pełnią w zakresie ochrony przed czynnikami zewnętrznym, w szczególności powinny zapewnić termoizolacyjność.

Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych

Mostki termiczne mogą, ale nie muszą, pojawić się w wielu miejscach domu.

Mostki termiczne

Mostki termiczne to miejsca intensywnej utraty ciepła w budynku.

Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat lub paszport energetyczny) polega na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię zużywaną w procesie ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji.

Jak układać przewody elektryczne?

Przewody należy układać ortogonalnie w sposób uniemożliwiający ich późniejsze, w sytuacji remontu, uszkodzenie np. podczas wymiany drzwi.

Kilka słów o oświetleniu

Właściwe oświetlenie jest jednym z zasadniczych aspektów funkcjonalnych mieszkania. Oprócz aspektów umożliwiających wydłużenie efektywnego czasu pracy ma również walory dekoracyjne i wpływ na subiektywne postrzeganie przez nas temperatury pomieszczenia.

Właściwa instalacja elektryczna

Wstępnie zaplanowaną, po konsultacji z elektrykiem , instalację należy podzielić na obwody dostarczające energię do punktów oświetleniowych oraz gniazd zasilania.

Zasada działania kolektora słonecznego

Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego. Przechwycona energia jest przekazywana za pomocą nośnika ciepła np.: cieczy (glikol, woda) lub gazu do instalacji grzewczej.

Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Kolektory słoneczne w Polsce wykorzystuje się głównie do podgrzewania wody użytkowej. Najczęściej oznacza to zakup kilku kolektorów. Kolektory słoneczne czerpią energię z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce, zatem zainstalowanie ich w domu można uznać za wkład w ochronę środowiska i działanie ekologiczne – spójne z polityką energetyczną Unii Europejskiej.

Czy wiesz jak sprawić, aby w Twoim ogródku zamieszkał jeż?

Jeże często same budują norki w ogródkach jednak możemy troszkę im pomóc, aby na dłużej zagościły w naszej okolicy.

Zabudowa śródmiejska

Zabudowa śródmiejska to zgrupowanie intensywnej zabudowy na obszarze funkcjonalnego śródmieścia, który to obszar stanowi faktyczne lub przewidziane w planie miejscowym centrum miasta lub dzielnicy miasta.

Zabudowa zagrodowa

Zabudowa zagrodowa to budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych, w tym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Podkłady pod posadzki

Podkład pod posadzki stosowany jest jako przejście z nierównej powierzchni wykończenia dolnych warstw, w celu bezpiecznego rozłożenia naprężeń od obciążeń z przyszłej posadzki oraz by wyrównać powierzchnię bezpośrednio pod posadzkę.

Zastosowanie wyrobów silikatowych

Wyroby silikatowy cieszą się coraz to większą popularnością. Wyroby o niskim promieniowaniu radonu w porównaniu do wyrobów ceramicznych, niewątpliwie są korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Wymiana drzwi

Nowe drzwi mają decydujące znaczenie na estetykę, optykę oraz sposób postrzegania przestrzeni.

Dylemat wyboru okien

Przed wymianą okien zawsze zadajemy sobie pytanie. Z jakiego materiału będzie nowa stolarka. Drewniane – estetyczne, przyjazne, oddychające, czy PVC tańsze, szczelniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu.

Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu. Stopień trudności wykonania otworu zależy od jego wymiaru. Oczywiście na wielkość otworu ma także wpływ technologia wykonania stropu.

Jak zbudować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom, który dzięki nowym rozwiązaniom ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z kolei niskie zapotrzebowanie przekłada się na ekonomikę użytkowania.

Powłoki malarskie na ścianach wewnętrznych

Rodzaj powłoki do malowania powinien w pierwszej kolejności zależeć od rodzaju pomieszczenia.

REKLAMA