REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wiesz na co zwracać uwagę przy kupnie aparatu cyfrowego?

Wybór aparatu cyfrowego zależy od wielu czynników, ponieważ wiele elementów ma wpływ na efekt końcowy, jakim jest zdjęcie. Oto kilka moich porad na co zwracać uwagę:

Czy wiesz jak dbać o aparat?

Rozwój techniki spowodował, że aparaty cyfrowe są coraz mniejsze. Poprzez tą miniaturyzację aparaty stają się delikatniejsze i trzeba bardziej o nie dbać. Jak to robić? Oto kilka porad:

Czy wiesz jak zadbać o telefon komórkowy?

Współczesne telefony komórkowe zawierają w sobie coraz bardziej zaawansowane technologie i coraz więcej funkcji. Jak je chronić by nie uległy zniszczeniu? Oto kilka pomysłów:

Szklarnia w ogrodzie

Jeśli chcemy uprawiać różnorodne gatunki roślin, nie będąc uzależnionym od naszego klimatu, wybudujmy w ogrodzie szklarnię.

REKLAMA

Czy wiesz jak usunąć plamy po czekoladzie i kakao?

Z plamami z kakao i czekolady spotykają się najczęściej rodzice małych dzieci. Niestety rzadko wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Piorą tkaniny w wysokiej temperaturze, co bardzo je niszczy. Zapominają bowiem o domowych, delikatniejszych, ale tak samo skutecznych sposobach na usuwanie plam.

Balkon namiastką ogrodu

Balkon – dobrze zaaranżowany może stać się miejscem wypoczynku. Balkon pełni funkcje zielonego salonu, namiastki ogrodu. Podpowiadamy jak urządzić balkon aby stał się naszą zieloną oazą.

Czy wiesz jak usunąć plamy z farb?

Plamy po farbach dobrze jest wycierać ligniną jeszcze jak są świeże, a dopiero później użyć środków czyszczących – różnych w zależności od rodzaju farby. Jeśli materiał jest syntetyczny przecieramy plamę acetonem lub spirytusem denaturowanym, natomiast materiały naturalne terpentyną lub benzyną. Dokładnie usuwanie plam po farbach wygląda następująco:

Czy wiesz jak usunąć wyświecone miejsca z wełnianej odzieży?

Niekiedy zdarza się, że nawet na nowej rzeczy pojawiają się tzw. wyświecone miejsca. Powstają one najczęściej, gdy przyprasujemy materiał żelazkiem nastawionym na zbyt wysoką temperaturę. Czy takie ubranie możemy jeszcze uratować?

REKLAMA

Czy wiesz w jakich środkach chemicznych można prać wełnianą odzież?

Wełna jest włóknem, z którego wytwarzana jest odzież bardzo wysokiej jakości. Jednak i ona uprana w nieodpowiednich środkach, może się szybko zniszczyć. W czym zatem najlepiej prać nasze wełniane ubrania?

Czy wiesz jak wyprać wełniane tkaniny?

Wełniane tkaniny możemy uprać nie tylko w wodzie po szpinaku, wywarze z liści bluszczu lub korzenia mydlnicy lekarskiej czy otrębach, ale również w wodzie z gorczycą, soku z ziemniaków lub serwatce.

Czy wiesz jakie są środki naturalne do prania wełnianej odzieży?

Nasze ulubione ubrania z wełny możemy prać w dostępnych w sklepach środkach chemicznych lub przygotować samodzielnie w domu naturalne preparaty do czyszczenia tego rodzaju odzieży.

Czy wiesz jak wyczyścić wełnianą odzież naturalnymi środkami?

Często zdarza się, że nasza wełniana odzież się przybrudzi – niekiedy mniej, innym razem bardziej. Nie zawsze chcemy te przybrudzenia likwidować środkami chemicznymi, dlatego uciekamy się do naturalnych sposobów. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Czy wiesz jak usunąć plamy z tłuszczu?

Plamy z tłuszczu są jednymi z najczęściej pojawiających się na naszych ubraniach i na ubraniach naszych dzieci. Dzieje się tak dlatego, że większość z nich to plamy z jedzenia – tłustych sosów, mięs czy zup. Mimo że proszki do prania i odplamiacze oferowane na rynku są coraz lepsze, nie zawsze dają radę tłuszczowi. Oto kilka domowych sposobów na pozbycie się palm.

Czy wiesz jak usunąć plamy po herbacie i kawie?

Bezskutecznie walczysz z plamami z kawy lub herbaty? Sprawdź, jak najprościej je usunąć!

Altana ogrodowa

Aby stworzyć w ogrodzie zaciszne miejsce, dające schronienie przed wiatrem i słońcem, wielu ludzi decyduje się na wybudowanie altanki. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, porozmawiać, zaprosić przyjaciół i urządzić grilla.

Czy wiesz jak zmyć plamy po białku i żółtku?

Plamy z jaj wbrew pozorom nie są łatwe do usunięcia. Tym bardziej, że plamy z białek powinno się usuwać inną metodą niż plamy z żółtek, ponieważ mają inny skład. Jeśli więc Twój proszek sobie z nimi nie poradził podajemy skuteczny sposób:

Czy wiesz jak wyczyścić wełnianą odzież środkami chemicznymi?

Co zrobić, jeśli zabrudzimy czymś nasze ulubione ubranie? Czy istnieją skuteczne metody na usuwanie plam z wełnianej odzieży?

Czy wiesz jak usunąć plamy z mleka i z lodów?

Niekiedy zdarza się, że zalejemy swoje ulubione ubranie mlekiem albo wybrudzimy lodami. Najczęściej takie problemy mają mamy małych dzieci. Niestety nie każdy proszek jest w stanie usunąć takie plamy do końca i zostają ślady, które nie wyglądają estetycznie. Okazuje się, że proszek nie jest naszym ostatnim ratunkiem i że są jeszcze inne sposoby na usunięcie plam z mleka lub lodów. Jakie to sposoby?

Czy wiesz jak kupić muzykę przez muzadajnia.pl?

Zastanawiasz się jak kupić ulubione utwory przez muzodajnię? Sprawdź, jak to zrobić!

Czy wiesz jak pobrać muzykę na telefon?

Pobieranie muzyki z Internetu jest dla Ciebie problemem? Zobacz, jak zrobić to łatwo i szybko!

Czy wiesz jak kupić muzykę przez komórkę?

Jeśli kolekcjonujemy płyty, lub po prostu muzę w formacie mp3 dobrze wiemy, że nawet najbardziej ulubione piosenki mogą się znudzić. W dobie muzycznych sklepów internetowych problem rozwiązał się sam – możemy za pośrednictwem telefonu gdziekolwiek jesteśmy zakupić najnowsze hity bez potrzeby płacenia za cały album.

Sport w ogrodzie

Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu. Wówczas warto się zastanowić nad tym, czy nie zagospodarować jej na przestrzeń do uprawiania sportów.

Pies w ogrodzie

Pies, jako najwierniejszy przyjaciel człowieka, niekoniecznie jest przyjacielem naszego ogrodu. Swobodnie biegając po nim, łamie pędy, kopie dołki, a jeśli załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na terenie posesji, to przyczynia się do obumierania roślin.

Czy wiesz jak prać ubrania z owczej wełny?

W czym można uprać sweter z naturalnej owczej wełny? Co zrobić, by był bardziej miękki? Jak suszyć, żeby się nie zniekształcił? Naturalna wełna owcza, z której wykonanych jest wiele swetrów, nie wymaga specjalnego prania. Jest jednak kilka trików, dzięki którym nasza wełniana odzież będzie puszysta.

Czy wiesz jak prać na sucho?

Mogłoby się wydawać, że pranie jest możliwe tylko, gdy mamy wodę i detergenty. Ewentualnie, w ekstremalnych warunkach, można zrobić pranie bez proszku. Ale jak można coś uprać nie używając wody? To proste! Wystarczy tylko mąka.

Kara umowna zawarta w umowie najmu

Skutecznym i szybkim sposobem na uzyskanie rekompensaty od nierzetelnego kontrahenta jest zastrzeżenie w umowie tzw. kary umownej.

Czy wiesz jak wyczyścić wyroby z zamszu?

Zamsz wygląda pięknie jednak jest materiałem, który bardzo trudno wyczyścić. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na pralnię chemiczną przeczytaj poniższe porady.

Antresola

Antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia. Antresola to niezamknięta przegrodami budowlanymi przestrzeń od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

Budowa

Budowa to proces wykonywania obiektu budowlanego w określonym miejscu i czasie. Budowa to także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa danego obiektu budowlanego.

Budynek

Budynek to obiekt budowlany trwale związany z gruntem poprzez fundament, wydzielony z przestrzeni za pomocą pionowych przegród budowlanych (ścian) i przekryty dachem. Budynek może być podpiwniczony lub niepodpiwniczony.

Budynek mieszkalny

Budynek mieszkalny to obiekt budowlany, w którym co najmniej połowa całej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych.

Budynek mieszkalny jednorodzinny

Budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Dokumentacja budowy

Dokumentacja budowy to pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennikiem budowy, protokołami odbiorów częściowych i końcowych, a także rysunki i opisy służące realizacji obiektu, mapy geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.

Dokumentacja powykonawcza

Dokumentacja powykonawcza to dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi.

Kondygnacja

Kondygnacja to pozioma, nadziemna lub podziemna część budynku, zawarta między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu znajdującego się nad tą kondygnacją. Za kondygnację uważa się także poddasze użytkowe oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą wysokość w świetle większą niż 1,9 m. Za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia gazowa.

Kondygnacja nadziemna

Kondygnacja, której nie mniej niż połowa wysokości w świetle, co najmniej z jednej strony budynku, znajduje się powyżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, a także każda usytuowana nad nią kondygnacja.

Kondygnacja podziemna

Kondygnacja podziemna to przestrzeń, której więcej niż połowa wysokości w świetle, ze wszystkich stron budynku, znajduje się poniżej poziomu terenu, a także każda usytuowana pod nią kondygnacja.

Kubatura

Kubatura to iloczyn powierzchni całkowitej budynku mierzony po zewnętrznym (poziomym) obrysie budynku oraz jego wysokości. W kubaturę wlicza się przejścia, przejazdy bramowe, poddasza nieużytkowe oraz loggie, werandy, balkony, tarasy a także podcienia i ganki. Nie wlicza się natomiast ław fundamentowych, schodów, ramp, gzymsów oraz kominów.

Lokal użytkowy

Część budynku zawierająca jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielona stałymi przegrodami budowlanymi, lub też cały budynek, niebędący mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym oraz gospodarczym.

Obiekt budowlany

Obiekt budowlany to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, stanowiący całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Piwnica

Piwnica to najniżej położona, podziemna część budynku. Piwnica to pomieszczenie, w którym poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. Piwnicę najczęściej przeznacza się na pomieszczenia gospodarcze lub techniczne.

Pomieszczenie gospodarcze w budynku

Pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku oraz przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, a także opału lub odpadów stałych.

Pomieszczenie techniczne w budynku

Pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia techniczne służące do obsługi budynku.

Powierzchnia terenu biologicznie czynna

Grunt rodzimy pokryty roślinnością oraz woda powierzchniowa na działce budowlanej, a także 50% sumy nawierzchni tarasów i stropodachów, urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym ich naturalną wegetację, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2.

Powierzchnia wewnętrzna budynku

Sumę powierzchni wszystkich kondygnacji budynku, mierzonej po wewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych budynku na poziomie podłogi, bez pomniejszenia o powierzchnię przekroju poziomego konstrukcji i przegród wewnętrznych, lecz z powiększeniem o powierzchnię antresoli, jeżeli występują one na tych kondygnacjach.

Poziom terenu

Poziom terenu to rzędną projektowanego lub urządzonego terenu przed wejściem głównym do budynku, bądź jego samodzielnej części (klatki schodowej), niebędącym wyłącznie wejściem do pomieszczeń gospodarczych lub technicznych.

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Przebudowa

Przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Remont

Remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Roboty budowlane

Roboty budowlane to prace polegające na budowie, przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

REKLAMA