REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podłoga lakierowana, olejowana czy woskowana? – co wybrać?

Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga matowa czy błyszcząca. Wykończona lakierem, olejem czy woskiem. W zależności w jakim pomieszczeniu zamierzamy użytkować podłogę i jakiego efektu końcowego się spodziewamy – takie wykończenie powinniśmy wybrać. Zobacz, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Pytanie o wykończenie podłogi pojawia się nie tylko przy kupnie nowej, drewnianej podłogi. Często stajemy przed takim wyborem także przy renowacji starego parkietu. Wybór to wypadkowa naszych preferencji estetycznych i przeznaczenia podłogi.

REKLAMA

Podłoga lakierowana

Lakier łatwo utrzymać w czystości - wystarczy przetrzeć wilgotnym mopem z niewielką ilością profesjonalnego środka zalecanego przez producenta lakieru - podkreśla Konrad Grodziński, współwłaściciel Salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie. Ma on dodatkowo, dzięki specjalnym substancjom utwardzającym, bardzo wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia.  Ale przez to, że bardzo dokładnie zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami, nie pozwala jej także swobodnie „pracować”, czyli po prostu oddychać. Dlatego lakier nie jest polecany do łazienek, ani miejsc w których panuje wysoka wilgotność. Lakier nadaje podłodze wysoki połysk, ale możemy wybrać także jego wersję matową bądź satynową.  Żadna z nich nie pozwala jednak na bezpośredni kontakt z powierzchnią drewnianą, co jest ważne dla osób lubiących bardzo naturalne wnętrza.

Zobacz także: Samodzielne lakierowanie parkietu – szybko i bez oparów rozpuszczalnika

Niestety - na podłodze lakierowanej, zwłaszcza tej na wysoki połysk, dużo wyraźniej widać uszkodzenia mechaniczne, rysy i odpryski lakieru. Wadą tej podłogi jest też to, że nie da się jej poddać częściowej, miejscowej jedynie renowacji. Ale zaletą jest jej wytrzymałość - tak naprawdę trzeba ją będzie po raz kolejny poddać renowacji dopiero po kilku latach. Wtedy będziemy musieli ponownie wykonać cykl ścierań, które przywrócą podłodze dawny blask.


Podłoga olejowana

Wykończenie podłogi olejem to powrót do metody stosowanej przez naszych przodków. Olejowanie wróciło „na salony” dopiero kilka lat temu, ale szturmem zdobywa coraz większe rzesze wielbicieli. Takie wykończenie gwarantuje podłogę szlachetną, matową, z lekkim aksamitnym połyskiem. Olej łatwo wnika w pory drewna i wyjątkowo uwydatnia usłojenie. I choć to lakier jest uważany powszechnie za lepsze zabezpieczenie drewnianych podłóg - to właśnie olej, wnikając na kilka milimetrów w głąb drewna, pełniej chroni podłogi przed nieprzyjemnymi przygodami. Olejowanie jest metodą całkowicie naturalną - olej powstaje bowiem na bazie olejów roślinnych. Niestety - podłogi olejowane wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza jeśli znajdują się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, a raz na pół roku może być także potrzeba ponownego naniesienia oleju, tym razem renowacyjnego. - Ale z drugiej strony na podłodze olejowanej dużo mniej rzucają się w oczy uszkodzenia mechaniczne, które nie ciemnieją tak jak to wygląda w przypadku lakierów - podkreśla Konrad Grodziński, współwłaściciel salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoga olejowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

W przypadku podłóg olejowanych dużo łatwiejsza jest także renowacja miejscowa. Wystarczy bardzo drobnym papierem ściernym zdjąć zabrudzenie z powierzchni deski i w to miejsce wetrzeć olej. Odcień desek wyrówna się po kilku dniach i trudno będzie znaleźć miejsce w którym podłoga była „czyszczona”.

Zobacz także: Jak wybrać drewnianą podłogę w zależności od budżetu?

Zalety podłogi olejowanej

Parkiet olejowany ma jeszcze kilka zalet, o których nie można zapomnieć. Jedną z nich jest to, że drewno to normalnie „oddycha”, naturalnie pochłania i oddaje wilgoć,  a dzięki swoim właściwościom olej w odróżnieniu od lakieru nie gromadzi ładunków elektrycznych, co sprawia że podłoga się nie elektryzuje, a co za tym idzie jest dużo bardziej właściwym wyborem dla alergików i astmatyków.

Olejowana podłoga starzeje się bardziej „szlachetnie” niż podłoga lakierowana. Z każdym rokiem starzejące drewno nadaje mu coraz więcej klasy.


 Podłogi woskowane

REKLAMA

- Często klientom niezdecydowanym na jedno, konkretne rozwiązanie, albo takich którzy potrzebują trwałości lakieru i subtelności wosku polecamy wosk twardy olejny - mówi Konrad Grodziński, współwłaściciel Salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie. - To najlepsze rozwiązanie do miejsc wyjątkowo obciążonych, gdzie drewno narażone jest na szereg różnych uszkodzeń.

Twarde woski olejne oddychają i regulują wilgoć podobnie jak oleje, lekko wnikają w pory drewna, ale przede wszystkim, podobnie jak lakier, pozostawiają na wierzchu zabezpieczającą warstwę. Dzięki temu są wyjątkowo odporne na wszelkie rozlane płyny - kawę, wino i soki owocowe a powstałe plamy dają się łatwo z nich usunąć.

Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

Jedno jest pewne - każdy znajdzie coś dla siebie i dzięki temu może wykończyć wnętrze dokładnie według swoich oczekiwań, nie tylko w kwestii estetycznej, ale także praktycznej. A drewno - bez względu na to, czy wykończone olejem, lakierem czy woskiem twardym olejnym, będą dobrze wyglądały przez wiele, wiele lat.

Zobacz także: Dlaczego warto wybrać podłogę z egzotycznego drewna?

Źródło: Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA