REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podłoga lakierowana, olejowana czy woskowana? – co wybrać?

Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga matowa czy błyszcząca. Wykończona lakierem, olejem czy woskiem. W zależności w jakim pomieszczeniu zamierzamy użytkować podłogę i jakiego efektu końcowego się spodziewamy – takie wykończenie powinniśmy wybrać. Zobacz, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Pytanie o wykończenie podłogi pojawia się nie tylko przy kupnie nowej, drewnianej podłogi. Często stajemy przed takim wyborem także przy renowacji starego parkietu. Wybór to wypadkowa naszych preferencji estetycznych i przeznaczenia podłogi.

REKLAMA

Podłoga lakierowana

Lakier łatwo utrzymać w czystości - wystarczy przetrzeć wilgotnym mopem z niewielką ilością profesjonalnego środka zalecanego przez producenta lakieru - podkreśla Konrad Grodziński, współwłaściciel Salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie. Ma on dodatkowo, dzięki specjalnym substancjom utwardzającym, bardzo wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia.  Ale przez to, że bardzo dokładnie zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami, nie pozwala jej także swobodnie „pracować”, czyli po prostu oddychać. Dlatego lakier nie jest polecany do łazienek, ani miejsc w których panuje wysoka wilgotność. Lakier nadaje podłodze wysoki połysk, ale możemy wybrać także jego wersję matową bądź satynową.  Żadna z nich nie pozwala jednak na bezpośredni kontakt z powierzchnią drewnianą, co jest ważne dla osób lubiących bardzo naturalne wnętrza.

Zobacz także: Samodzielne lakierowanie parkietu – szybko i bez oparów rozpuszczalnika

Niestety - na podłodze lakierowanej, zwłaszcza tej na wysoki połysk, dużo wyraźniej widać uszkodzenia mechaniczne, rysy i odpryski lakieru. Wadą tej podłogi jest też to, że nie da się jej poddać częściowej, miejscowej jedynie renowacji. Ale zaletą jest jej wytrzymałość - tak naprawdę trzeba ją będzie po raz kolejny poddać renowacji dopiero po kilku latach. Wtedy będziemy musieli ponownie wykonać cykl ścierań, które przywrócą podłodze dawny blask.


Podłoga olejowana

Wykończenie podłogi olejem to powrót do metody stosowanej przez naszych przodków. Olejowanie wróciło „na salony” dopiero kilka lat temu, ale szturmem zdobywa coraz większe rzesze wielbicieli. Takie wykończenie gwarantuje podłogę szlachetną, matową, z lekkim aksamitnym połyskiem. Olej łatwo wnika w pory drewna i wyjątkowo uwydatnia usłojenie. I choć to lakier jest uważany powszechnie za lepsze zabezpieczenie drewnianych podłóg - to właśnie olej, wnikając na kilka milimetrów w głąb drewna, pełniej chroni podłogi przed nieprzyjemnymi przygodami. Olejowanie jest metodą całkowicie naturalną - olej powstaje bowiem na bazie olejów roślinnych. Niestety - podłogi olejowane wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza jeśli znajdują się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, a raz na pół roku może być także potrzeba ponownego naniesienia oleju, tym razem renowacyjnego. - Ale z drugiej strony na podłodze olejowanej dużo mniej rzucają się w oczy uszkodzenia mechaniczne, które nie ciemnieją tak jak to wygląda w przypadku lakierów - podkreśla Konrad Grodziński, współwłaściciel salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoga olejowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

W przypadku podłóg olejowanych dużo łatwiejsza jest także renowacja miejscowa. Wystarczy bardzo drobnym papierem ściernym zdjąć zabrudzenie z powierzchni deski i w to miejsce wetrzeć olej. Odcień desek wyrówna się po kilku dniach i trudno będzie znaleźć miejsce w którym podłoga była „czyszczona”.

Zobacz także: Jak wybrać drewnianą podłogę w zależności od budżetu?

Zalety podłogi olejowanej

Parkiet olejowany ma jeszcze kilka zalet, o których nie można zapomnieć. Jedną z nich jest to, że drewno to normalnie „oddycha”, naturalnie pochłania i oddaje wilgoć,  a dzięki swoim właściwościom olej w odróżnieniu od lakieru nie gromadzi ładunków elektrycznych, co sprawia że podłoga się nie elektryzuje, a co za tym idzie jest dużo bardziej właściwym wyborem dla alergików i astmatyków.

Olejowana podłoga starzeje się bardziej „szlachetnie” niż podłoga lakierowana. Z każdym rokiem starzejące drewno nadaje mu coraz więcej klasy.


 Podłogi woskowane

REKLAMA

- Często klientom niezdecydowanym na jedno, konkretne rozwiązanie, albo takich którzy potrzebują trwałości lakieru i subtelności wosku polecamy wosk twardy olejny - mówi Konrad Grodziński, współwłaściciel Salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie. - To najlepsze rozwiązanie do miejsc wyjątkowo obciążonych, gdzie drewno narażone jest na szereg różnych uszkodzeń.

Twarde woski olejne oddychają i regulują wilgoć podobnie jak oleje, lekko wnikają w pory drewna, ale przede wszystkim, podobnie jak lakier, pozostawiają na wierzchu zabezpieczającą warstwę. Dzięki temu są wyjątkowo odporne na wszelkie rozlane płyny - kawę, wino i soki owocowe a powstałe plamy dają się łatwo z nich usunąć.

Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

Jedno jest pewne - każdy znajdzie coś dla siebie i dzięki temu może wykończyć wnętrze dokładnie według swoich oczekiwań, nie tylko w kwestii estetycznej, ale także praktycznej. A drewno - bez względu na to, czy wykończone olejem, lakierem czy woskiem twardym olejnym, będą dobrze wyglądały przez wiele, wiele lat.

Zobacz także: Dlaczego warto wybrać podłogę z egzotycznego drewna?

Źródło: Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA