REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podłoga lakierowana, olejowana czy woskowana? – co wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga matowa czy błyszcząca. Wykończona lakierem, olejem czy woskiem. W zależności w jakim pomieszczeniu zamierzamy użytkować podłogę i jakiego efektu końcowego się spodziewamy – takie wykończenie powinniśmy wybrać. Zobacz, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Pytanie o wykończenie podłogi pojawia się nie tylko przy kupnie nowej, drewnianej podłogi. Często stajemy przed takim wyborem także przy renowacji starego parkietu. Wybór to wypadkowa naszych preferencji estetycznych i przeznaczenia podłogi.

REKLAMA

Podłoga lakierowana

Lakier łatwo utrzymać w czystości - wystarczy przetrzeć wilgotnym mopem z niewielką ilością profesjonalnego środka zalecanego przez producenta lakieru - podkreśla Konrad Grodziński, współwłaściciel Salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie. Ma on dodatkowo, dzięki specjalnym substancjom utwardzającym, bardzo wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia.  Ale przez to, że bardzo dokładnie zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami, nie pozwala jej także swobodnie „pracować”, czyli po prostu oddychać. Dlatego lakier nie jest polecany do łazienek, ani miejsc w których panuje wysoka wilgotność. Lakier nadaje podłodze wysoki połysk, ale możemy wybrać także jego wersję matową bądź satynową.  Żadna z nich nie pozwala jednak na bezpośredni kontakt z powierzchnią drewnianą, co jest ważne dla osób lubiących bardzo naturalne wnętrza.

Zobacz także: Samodzielne lakierowanie parkietu – szybko i bez oparów rozpuszczalnika

Niestety - na podłodze lakierowanej, zwłaszcza tej na wysoki połysk, dużo wyraźniej widać uszkodzenia mechaniczne, rysy i odpryski lakieru. Wadą tej podłogi jest też to, że nie da się jej poddać częściowej, miejscowej jedynie renowacji. Ale zaletą jest jej wytrzymałość - tak naprawdę trzeba ją będzie po raz kolejny poddać renowacji dopiero po kilku latach. Wtedy będziemy musieli ponownie wykonać cykl ścierań, które przywrócą podłodze dawny blask.


Podłoga olejowana

Wykończenie podłogi olejem to powrót do metody stosowanej przez naszych przodków. Olejowanie wróciło „na salony” dopiero kilka lat temu, ale szturmem zdobywa coraz większe rzesze wielbicieli. Takie wykończenie gwarantuje podłogę szlachetną, matową, z lekkim aksamitnym połyskiem. Olej łatwo wnika w pory drewna i wyjątkowo uwydatnia usłojenie. I choć to lakier jest uważany powszechnie za lepsze zabezpieczenie drewnianych podłóg - to właśnie olej, wnikając na kilka milimetrów w głąb drewna, pełniej chroni podłogi przed nieprzyjemnymi przygodami. Olejowanie jest metodą całkowicie naturalną - olej powstaje bowiem na bazie olejów roślinnych. Niestety - podłogi olejowane wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza jeśli znajdują się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, a raz na pół roku może być także potrzeba ponownego naniesienia oleju, tym razem renowacyjnego. - Ale z drugiej strony na podłodze olejowanej dużo mniej rzucają się w oczy uszkodzenia mechaniczne, które nie ciemnieją tak jak to wygląda w przypadku lakierów - podkreśla Konrad Grodziński, współwłaściciel salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoga olejowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

W przypadku podłóg olejowanych dużo łatwiejsza jest także renowacja miejscowa. Wystarczy bardzo drobnym papierem ściernym zdjąć zabrudzenie z powierzchni deski i w to miejsce wetrzeć olej. Odcień desek wyrówna się po kilku dniach i trudno będzie znaleźć miejsce w którym podłoga była „czyszczona”.

Zobacz także: Jak wybrać drewnianą podłogę w zależności od budżetu?

Zalety podłogi olejowanej

Parkiet olejowany ma jeszcze kilka zalet, o których nie można zapomnieć. Jedną z nich jest to, że drewno to normalnie „oddycha”, naturalnie pochłania i oddaje wilgoć,  a dzięki swoim właściwościom olej w odróżnieniu od lakieru nie gromadzi ładunków elektrycznych, co sprawia że podłoga się nie elektryzuje, a co za tym idzie jest dużo bardziej właściwym wyborem dla alergików i astmatyków.

Olejowana podłoga starzeje się bardziej „szlachetnie” niż podłoga lakierowana. Z każdym rokiem starzejące drewno nadaje mu coraz więcej klasy.


 Podłogi woskowane

REKLAMA

- Często klientom niezdecydowanym na jedno, konkretne rozwiązanie, albo takich którzy potrzebują trwałości lakieru i subtelności wosku polecamy wosk twardy olejny - mówi Konrad Grodziński, współwłaściciel Salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie. - To najlepsze rozwiązanie do miejsc wyjątkowo obciążonych, gdzie drewno narażone jest na szereg różnych uszkodzeń.

Twarde woski olejne oddychają i regulują wilgoć podobnie jak oleje, lekko wnikają w pory drewna, ale przede wszystkim, podobnie jak lakier, pozostawiają na wierzchu zabezpieczającą warstwę. Dzięki temu są wyjątkowo odporne na wszelkie rozlane płyny - kawę, wino i soki owocowe a powstałe plamy dają się łatwo z nich usunąć.

Podłoga woskowana. Fot. Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

Jedno jest pewne - każdy znajdzie coś dla siebie i dzięki temu może wykończyć wnętrze dokładnie według swoich oczekiwań, nie tylko w kwestii estetycznej, ale także praktycznej. A drewno - bez względu na to, czy wykończone olejem, lakierem czy woskiem twardym olejnym, będą dobrze wyglądały przez wiele, wiele lat.

Zobacz także: Dlaczego warto wybrać podłogę z egzotycznego drewna?

Źródło: Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA