Jak przygotować podłoże przed lakierowaniem?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie nowego parkietu
Niezbędne jest szlifowanie mechaniczne. Dzięki temu usuniemy matową zewnętrzną warstwę drewna, która jest nietrwała. Dzięki oszlifowaniu drewno zyska naturalną barwę i trwałość.
REKLAMA
Przed szlifowaniem należy całkowicie opróżnić pomieszczenie. Następnie szlifujemy powierzchnię szlifierką taśmową, tzw. cykliniarką. Najlepiej szlifować zgodnie z ułożeniem słojów drewna. Wtedy uzyskamy najlepszy efekt. Za pierwszym razem powinniśmy użyć średnioziarnistego papieru ściernego. Odsłonimy w ten sposób surową powierzchnię drewna oraz ją wygładzimy. Kolejny raz szlifujemy papierem drobnoziarnistym.
Zobacz także: Jaką podłogę wybrać, by wnętrze stało się przytulne?
Pamiętajmy by dokładnie odkurzyć i wyczyścić pomieszczenie po szlifowaniu. Głównie zwróćmy uwagę na miejsca, które będą malowane, ale nie zapominajmy również o ścianach i suficie.
W rogach pomieszczeń oraz w miejscach trudno dostępnych lepiej szlifować szlifierką kątową.
Czasem warto też pokryć drewno środkiem owadobójczym. Szczególnie zalecane jest to w pomieszczeniach narażonych na owady, takich jak: altanka czy domek na działce.
Zobacz także: Jakie drewno wybrać do układania podłogi?
Przygotowanie starego, woskowanego parkietu
Jeśli mamy lakierować stary parkiet, przede wszystkim musimy usunąć wszelkie elementy ostre, które mogą podrzeć taśmy ścierne (gwoździe, zszywki, itp.)
Zobacz także: Jak stworzyć betonową podłogę we wnętrzu?
REKLAMA
Zanim zaczniemy szlifować taki parkiet, musimy go porządnie wyczyścić. Wystarczy wyczyścić wodą z dodatkiem środka myjącego. Warto też dodać specjalny płyn do usuwania wosku z drewna. Starannie szczotkujemy cały parkiet, a następnie kilkakrotnie spłukujemy czystą wodą. Czyszczenie jest niezbędne, gdyż usuwa zabrudzenia oraz wierzchnią warstwę wosku. Unikniemy w ten sposób zabrudzeń taśm ściernych podczas szlifowania.
Przed zmoczeniem całego parkietu, należy najpierw sprawdzić na małym odcinku, czy drewno pod wpływem wody nie przybierze fioletowego odcienia. Jeśli tak się stanie, znaczy to, że nasza podłoga zawiera taninę. W tym przypadku należy ominąć mycie i od razu przejść do szlifowania.
Za pierwszym razem szlifujemy gruboziarnistym papierem ściernym. W ten sposób oczyścimy i odtłuszczamy powierzchnię parkietu. Następnie wygładzamy i polerujemy ją papierem średnioziarnistym. Trzeci raz szlifujemy już papierem drobnoziarnistym. Podobnie jak w przypadku parkietu nowego, koniecznie wysprzątajmy i odkurzmy mieszkanie.
Jeśli podłoże jest pokryte starą warstwą lakieru, mamy dwie możliwości. Jeżeli lakier jest zniszczony i prześwituje przez niego warstwa surowego drewna, postępujemy identycznie jak w przypadku parkietu nowego. Jeśli warstwa lakieru jedynie zmatowiała, należy lekko wypolerować parkiet drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie powlekamy jego powierzchnię lakierem poliuretanowym.
Zobacz także: Jak wybrać drewnianą podłogę w zależności od budżetu?
REKLAMA
REKLAMA