REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kamień we wnętrzach – Marmur, Kwarcyt, Trawertyn, Onyx, Łupek oraz Otoczak

Kamień we wnętrzach. Fot. Dunin
Kamień we wnętrzach. Fot. Dunin
Dunin

REKLAMA

REKLAMA

Kamień to naturalny, piękny i przyjazny człowiekowi materiał do wykańczania wnętrz. Naturalne materiały w aranżacji wnętrz stosowane są od tysiącleci. Kamień często stosuje się jest jako materiał budowlany, rzeźbiarski a także architektoniczny. W ostatnim czasie stał się również popularny w postaci modnych mozaik, płytek i rozet wykonanych z takich materiałów, jak: Marmur, Kwarcyt, Trawertyn, Onyx, Łupek a także Otoczak.

Produkty z kamienia na pewno polubią wszystkie osoby, które lubią otaczać się naturalnymi materiałami oraz cenią sobie spokój i harmonię. Naturalne materiały  nadają sie zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Kamień nadaje wnętrzom bezpretensjonalny, a zarazem elegancki styl. Począwszy od prostych, po awangardowe, trójwymiarowe grafiki.

REKLAMA

W zależności od rodzaju kamienie maja wiele kolorów i kształtów – na rynku dostępne są zarówno błyszczące jak i matowe, o kwadratowych, okrągłych, a nawet o nieregularnych kształtach. Kamienie dodają elegancji, ocieplają rustykalne wnętrza lub przełamują chłodne nowoczesne aranżacje.

Zobacz także: Drewno w łazience

Kamień poza naturalnością i niepowtarzalnością, może posiadać także różnorodne kombinacje kolorystyczne. Zalety kamienia to przede wszystkim trwałość, odporność na działanie czynników zewnętrznych, czy też wpływ wysokich i niskich temperatur. Dlatego też polecany jest na posadzki i ściany, zarówno w domu jak i ogrodzie.

Marmur

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marmur jest kamieniem szczególnie odpornym na działanie wysokich temperatur. Wrodzoną cechą marmurów są tzw. „sztychy”, czyli poprzeczne pęknięcia skały marmurowej w strukturze, co nadaje mu charakterystyczny wygląd i niewątpliwy urok. Mozaiki oraz płytki marmurowe z powodzeniem możemy stosować przy obudowie kominków, jako element dekoracyjny w salonie, kuchni czy hallu. Marmur powinniśmy raz na jakiś czas impregnować oraz stosować w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu.

Zobacz także: Płytki na ogrzewanie podłogowe

Kwarcyt

Kwarcyt charakteryzuje się połyskująca, mieniąca się struktura. Świetnie sprawdza się w architekturze ogrodowej, jako uzupełnienie wodnych kaskad, czy skalnych ogrodów. Kwarcyt poleca się również do stosowania na elewacjach budynków oraz jako element wykończenia kominków.

Trawertyn

Trawertyn w starożytności nazywany był „alabastrem egipskim”. trawertyn jest kamieniem wysoce trwałym i odpornym na ścieranie. Poleca się go do stosowania na posadzkach, a także przy obudowie kominków. Trawertyn ma porowatą powierzchnią, dlatego też zaleca się jego regularną impregnację, która zabezpieczy kamień przed brudem i absorpcją wody.

Zobacz także: Jak zaaranżować mozaikę w łazience?

Onyks

Onyks alabastrowy to jeden z najbardziej dekoracyjnych kamieni. Jest półprzezroczysty, dzięki czemu przepuszcza światło dając niepowtarzalny efekt. Onyks świetnie sprawdza się przy podświetlanych elementach dekoracyjnych, np. wyspach kuchennych, barach itp. Jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych, stąd można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Łupek

Łupek jest kamieniem, który idealnie komponuje się ze szkłem, drewnem, czy betonem, co podkreśla jego unikatowość i piękno. Jest wyjątkowo trwały co sprawia, że idealnie odnajduje się w różnych warunkach atmosferycznych, np. jest odporny na działanie wysokich temperatur, odporny na mróz itp. Dodatkowo może być wykorzystywany jako element dekoracyjny na ścianach w salonie lub hallu.

Otoczaki

Naturalne Otoczaki, zwane inaczej kamieniami rzecznymi mają unikatową strukturę i różnorodne kształty. Są trwałe oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych. Otoczaki to nietypowe elementy dekoracyjne ogrodów, tarasów lub fontann. Świetnie komponują się z posadzkami ułożonymi z płytek kamiennych, nadając im oryginalny wygląd.

Zobacz także: Jak zastosować kamień przy wykończeniu wnętrz?

Wszystkie wyżej wymienione kamienie można znaleźć w sklepach w postaci mozaik, płytek oraz rozet, które świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny w domu czy ogrodzie. Osoby, które cenią sobie rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach na pewno docenią płytki wykonane z 3 mm warstwy kamienia naturalnego – Marmuru lub Trawertynu połączonego z 9 mm rdzeniem z gresu, aluminium lub szkła. Główną zaletą tego rodzaju płytek jest ich masa – są onedo czterech razy lżejsze od tradycyjnych płytek kamiennych. Dodatkowym atutem jest możliwość ich przycinania do dowolnego rozmiaru za pomocą przyrządu do cięcia płytek, bez potrzeby użycia profesjonalnych narzędzi do cięcia kamienia. Płytki kamienne są świetnym rozwiązaniem na połączenie innowacyjnego rozwiązania z pięknem i trwałością kamienia.

Zobacz także: Kamień w łazience - galeria

Źródło: Dunin

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA