REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczne farby

Subskrybuj nas na Youtube
Farby ekologiczne dzielimy na Hight Solids, emulsje wodorozcieńczalne i farby proszkowe.
Farby ekologiczne dzielimy na Hight Solids, emulsje wodorozcieńczalne i farby proszkowe.
Para Paints
Para Paints

REKLAMA

REKLAMA

Farby ekologiczne mają mniejszą zawartość Lotnych Związków Organicznych (LZO). Zobacz czym są ekologiczne farby do ścian, jakich farb najlepiej używać dla dzieci i alergików oraz czym są farby naturalne.

Jeszcze kilka lat temu w skład farb do wnętrz wchodziły rozpuszczalniki organiczne oraz dodatki metali ciężkich, negatywnie wpływające na zdrowie człowieka i otaczające go środowisko. Konieczność zmniejszenia emisji Lotnych Związków Organicznych (LZO), czyli cieczy lub substancji stałych odparowujących w warunkach otoczenia spowodowała pojawienie się farb nowej generacji. Produkty te powszechnie zwane są farbami ekologicznymi i można je podzielić na trzy grupy.

REKLAMA

Ekologiczne farby do ścian

Hight Solids to jeden z rodzajów farb ekologicznych charakteryzujący się dużą  zawartością składników stałych. W stosunku do farb tradycyjnych wykazuje niższą o 50% emisję rozpuszczalników. Produkty tego typu dobrze kryją powierzchnię ścian oraz mogą być aplikowane przy pomocy typowego sprzętu malarskiego. Niestety, zawierają od 10 do 40% rozpuszczalników organicznych. Występują również farby zawierające 100% części stałych, ale wymagają one szczególnych sposobów nakładania.

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje farb?

REKLAMA

 Kolejnym typem farb ekologicznych są  emulsje wodorozcieńczalne, których jak sama nazwa wskazuje głównym składnikiem jest woda. Zawartość szkodliwych rozpuszczalników zwykle nie przekracza 35%. Wyróżniają się długim okresem przydatności oraz zmniejszonym zagrożeniem pożarowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do ostatniej grupy można zaliczyć farby proszkowe składające się w 100% ze sproszkowanej żywicy. Ich zaletą jest całkowite wyeliminowanie rozpuszczalników. Ponadto, stosując je redukujemy zanieczyszczenia stałe oraz unikamy bezpośredniego kontaktu farby ze ściekami. Warto pamiętać, że zwiększona emisja LZO do atmosfery powoduje powiększanie się dziury ozonowej. Nie bez przyczyny ekolodzy walczą o ich minimalizację w produktach malarskich.

Farby dla dzieci i alergików

O ile jesteśmy w stanie stworzyć farby ekologiczne, o tyle nie wyprodukujemy farby antyalergicznej. Jest zbyt wiele alergenów, aby całkowicie wyeliminować je ze składu emulsji. Możemy jednak znacznie je ograniczyć. Farby dla alergika charakteryzują się zerową zawartością lotnych związków organicznych. Ponadto zmniejszona emisja zapachu sprawia, że są one przyjazne osobom wrażliwym. Sprawdzą się m.in. w mieszkaniach alergików oraz pokojach dzieci i niemowląt. Ponadto mają podwyższone parametry UV, dzięki czemu kolor na długi czas zachowuje swoje właściwości.

Zobacz także: Jak urządzić wnętrze przyjazne dla alergików?

LZO w farbach (g)

Mija rok odkąd w życie weszła dyrektywa unijna zakładająca, że farby wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku muszą zawierać zmniejszoną ilość LZO. Prawo przewidywało jednak roczny okres przejściowy, który pozwalał na sprzedaż produktów niespełniających tych przepisów. Czas jednak nie ubłagalnie dobiega końca. Z początkiem 2011 roku ekologiczne odpowiedniki powinny zastąpić dotychczasowe wyroby. Większość producentów deklaruje, że produkty są zgodne z obowiązującymi normami, a ponadto zostały oznakowane specjalnym logo. Na opakowaniach powinniśmy znaleźć m.in. zielony liść symbolizujący produkt bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Farby naturalne

Szansą branży farbiarskiej są bez wątpienia emulsje wytwarzane z naturalnych składników. Przykładem mogą być produkty bazujące na oleju lnianym oraz rozpuszczalniki wykorzystujące sok z cytrusów. Dostępne są także farby na bazie wapna czy białka mleka, czyli kazeiny. Do nich dodawane są również naturalne pigmenty. Możemy się spodziewać, że za kilka lat będą produktem powszechnie dostępne w sprzedaży, a to wyjdzie nam z pewnością na zdrowie.

Źródło: Para Paints

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

REKLAMA