Narzędzia niezbędne przy malowaniu
REKLAMA
REKLAMA
Przed malowaniem
Najważniejszym procesem początkowym jest przygotowanie pomieszczenia do malowania. O ile jest to możliwe wszystkie lekkie rzeczy wynieśmy z pokoju, w którym będzie się odbywało malowanie. Pozostałe meble i przedmioty przykryjmy i obklejmy folią zabezpieczającą przed zabrudzeniami (bez problemu możemy kupić ją w każdym supermarkecie). Folię należy również wykorzystać do przykrycia całej podłogi. Do przyklejania użyj taśmy maskującej, dzięki której zabezpieczysz powierzchnie sąsiadujące z malowaną.
REKLAMA
Ważne: Kąty i dziury muszą być obklejone, ponieważ kapiąca farba zawsze odnajdzie niezauważoną szczelinę.
Zobacz także: Jak malować powierzchnie na zewnątrz budynku?
Gdy cały pokój zostanie już całkowicie zabezpieczony przed możliwymi zachlapaniami, możemy zabrać się do czyszczenia ścian. Przez lata na naszych ścianach osadza się tłusta powłoka, którą należy wyczyścić. Tylko tak nowa farba będzie się długo trzymała. Do mycia ścian niezbędna jest gąbka, ścierka, ręczniki papierowe i woda. Jeżeli ściana jest mocno obtłuszczona, wodę wymieszaj z płynem do naczyń, jednak po przetarciu ściany taką mieszanką, odczekaj i przetrzyj ją samą wodą. Daj ścianom kilka godzin na wyschnięcie. Jeżeli chcesz przyspieszyć ten proces, pootwieraj wszystkie okna.
Upewnij się, że wszystkie włączniki i gniazdka są zaklejone taśmą tak, by nie pobrudziły się podczas malowania.
Przed rozpoczęciem już samego malowania upewnij się, że cała ściana jest gładka. Jeżeli znajdziesz w niej występujące ubytki lub przetarcia, masz ostatnią okazję, by to naprawić. Do wypełnienia dziur po gwoździach i obiciach możesz użyć masy gipsowej (zaprawa). Nierówne powierzchnie można także przytrzeć papierem ściernym.
Jeżeli na ścianie nie ma żadnych ubytków, możesz zabrać się do malowania.
Narzędziami niezbędnymi do malowania będą:
- Mały pędzelek – dzięki niemu możesz pomalować wszystkie trudno dostępne miejsca, np. w okolicach okna czy przy framugach drzwi;
- Duży pędzel – posłuży ci do malowania kątów i naroży;
- Pędzel zakrzywiony – tzw. kaloryferowiec, dzięki niemu pomalujesz niedostępne miejsca za kaloryferem;
- Wałek – przy jego pomocy łatwo i równomiernie pomalujesz wszystkie duże powierzchnie ściany i sufitu;
- Kuweta – dzięki niej nabieranie farby na wałek będzie równomierne;
- Mieszadełko do farby – pamiętaj, że każdą farbę przed użyciem trzeba bardzo dokładnie wymieszać;
- Drabina malarska – wykorzystasz ją z pewnością do malowania wysokich ścian, sufitu lub rogów.
Zobacz także: Jak malować drewno?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.