REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drzwi wejściowe do mieszkania - jakie wybrać?

Drzwi wejściowe do mieszkania - jakie wybrać? fot.: Gerda
Drzwi wejściowe do mieszkania - jakie wybrać? fot.: Gerda

REKLAMA

REKLAMA

Drzwi wejściowe (frontowe) to wizytówka naszego domu i mieszkania. Powinny być nie tylko ładne i trwałe, ale również wyposażone w skuteczne rozwiązania przeciwwłamaniowe, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo i chronić mienie przed kradzieżą. Na rynku są też dostępne zamki elektroniczne obsługiwane za pomocą smartfona. Wtedy aplikacja pokaże właścicielowi, czy np. dziecko zamknęło drzwi wychodząc do szkoły.

Solidne drzwi wejściowe problemem dla włamywaczy

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, w 2019 roku zostało stwierdzonych 18 965 przestępstw kradzieży z włamaniem z wyszczególnieniem obiektu dom/mieszkanie, w 2020 było ich 18 349, a w okresie styczeń-październik br. - 13 762.

Aby utrudnić przestępcom działanie, powinniśmy wcześniej należycie zadbać o swoje mienie montując m.in. drzwi o podwyższonej ochronie przeciwwłamaniowej. Solidne drzwi wejściowe sprawiają, że potrzeba więcej czasu i siły, aby je sforsować. Może to skutecznie zniechęcić złodzieja do podjęcia próby włamania z uwagi na ryzyko jej niepowodzenia. Do grabieży dochodzi zwłaszcza podczas urlopów latem i zimą oraz w czasie przerw związanych ze świętami czy przedłużonymi weekendami. Pamiętajmy jednak o tym, że złodzieje czyhają na każdą okazję, więc zawsze zamykajmy drzwi, nawet jeśli wychodzimy z domu tylko na chwilę.

REKLAMA

Drzwi wejściowe z odpowiednią klasą

REKLAMA

Na rynku znajdziemy drzwi zewnętrzne, które pod względem odporności na włamanie dzielą się na sześć klas, oznaczonych literami RC (z ang. resistance class). Jednak, w budynkach jedno- i wielorodzinnych zazwyczaj montuje się modele RC2, RC3 i RC4. Pierwsze z nich są odporne na próby włamania podejmowane z użyciem prostych narzędzi, tak jak śrubokręt, klin, obcęgi czy młotek. Drzwi zaliczane do klasy RC3 skutecznie „opierają się” próbom włamania z wykorzystaniem np. łomu, zaś RC4 mają sprostać wysiłkom „zawodowców”, dysponujących wiertarką bądź pilarką.

Producenci drzwi podpowiadają, że jeśli mieszkamy na osiedlu strzeżonym lub w bloku z domofonem można wybrać model niższej klasy, np. drugiej. W domach jednorodzinnych, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma innych budynków, drzwi powinny mieć co najmniej klasę RC3. Ale nawet najwyższej klasy drzwi antywłamaniowe nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Dlatego tę usługę należy zlecić wykwalifikowanej firmie, której kompetencje potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu mamy gwarancję nie tylko profesjonalnego montażu, ale możemy też uzyskać zniżki w polisie ubezpieczeniowej naszego lokum.

Zamek antywłamaniowy w wersji standard

REKLAMA

Jednym z najważniejszych elementów antywłamaniowych drzwi wejściowych jest wpuszczany zamek wraz z wkładką. Sebastian Kobus, ekspert z firmy Gerda, wyjaśnia, że wysokiej jakości zamek główny (wpuszczany) powinien mieć masywne, stalowe i wielopunktowe rygle oraz hartowaną osłonę odporną na przewiercenia. Ponadto musi zapewniać jak najwyższą liczbę cykli otwierania i zamykania, co ma bezpośrednie przełożenie na długoletnią niezawodność mechanizmu.

Z kolei dobra wkładka jest zabezpieczona przed rozwierceniem. Warto też wiedzieć o tym, że doświadczeni przestępcy często wykorzystują najnowszą technikę do usprawnienia i ułatwienia sobie pracy. Dlatego wkładka powinna być wyposażona także w rozwiązania chroniące na przykład przed otwarciem metodą „bumpingu” (pozwala za pomocą jednego, odpowiednio spreparowanego klucza otworzyć wiele wkładek typu bębenkowego) oraz cechować się najwyższą liczbą kombinacji kodu klucza - dodaje Sebastian Kobus. W połączeniu z zamkami nawierzchniowymi czy bolcami antywyważeniowymi tego typu rozwiązania stanowią kompletny system, możliwie długo „opierający się” przed potencjalnym włamaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny zamek otwierany smartfonem - aplikacja pokaże, czy drzwi są zamknięte

Nowoczesne technologie umożliwiają zastąpienie tradycyjnego zamka, równie niezawodnym, zabezpieczeniem elektronicznym. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie kluczy, gdyż drzwi wejściowe otworzymy za pomocą urządzenia mobilnego – np. smartfona.

Przemysław Majorek z firmy Somfy przekonuje, że stosowanie zamków sterowanych przez internet za pomocą aplikacji w smartfonie staje się coraz bardziej popularne ponieważ z dowolnego miejsca użytkownik może otworzyć lub zamknąć drzwi wpuszczając kuriera lub gości, którzy przyszli trochę wcześniej. Zyskujemy też kontrolę nad dostępem, gdyż mamy w aplikacji informacje czy drzwi są zamknięte, więc nie martwimy się czy dziecko wychodząc do szkoły zamknęło dom.

Dzięki opcji powiadomień mamy również pełną historię zdarzeń – wiemy kto i kiedy zmienił stan zamka, bądź czy doszło do próby włamania. Co więcej, możemy przyznać jednorazowy lub czasowy dostęp zapraszając innego użytkownika do pobrania aplikacji lub wysyłając kod do zewnętrznej klawiatury (np. z czytnikiem kart, breloczków lub specjalnych bransoletek przypisanych do konkretnych osób). Sprawdza się to zwłaszcza w apartamentach na wynajem – dodaje ekspert Somfy.

Warto także wiedzieć o tym, że zamek elektroniczny można zamontować nie tylko w nowych, ale też w już użytkowanych drzwiach. Muszą być jednak one wyposażone w zamek i klamkę z oddzielnym szyldem. I chociaż nie jest to tanie rozwiązanie, bo za taki zamek trzeba zapłacić około 1800 zł, to szkody poczynione w czasie włamania mogą nas kosztować znacznie więcej.

Opracowała Beata Zielińska
domiporta.pl 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA