REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czad - cichy zabójca. Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Subskrybuj nas na Youtube
Czujnik czadu (tlenku węgla)
Czujnik czadu (tlenku węgla)

REKLAMA

REKLAMA

Czad (tlenek węgla) - jak uchronić się przed zatruciem? Początek sezonu grzewczego oznacza również podwyższone ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Ten związek chemiczny potocznie nazywany czadem, co roku jest odpowiedzialny za kilkadziesiąt zgonów. Badanie SW Research na zlecenie Netatmo wykazało, że świadomość zagrożenia wynikającego z zatrucia czadem jest wśród Polaków powszechna, ale wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia.

Czym jest czad (tlenek węgla)? Czym grozi zatrucie czadem? Jakie są objawy?

REKLAMA

Tlenek węgla czyli czad jest bezwonnym i bezbarwnym gazem powstałym w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel. Jest silnie toksyczny, błyskawicznie dostaje się do krwi i doprowadza do niedotlenienia organizmu. Może ulatniać się z niewłaściwie użytkowanych lub uszkodzonych urządzeń grzewczych. Zatrucie tlenkiem węgla jest nazywane potocznie zaczadzeniem i często prowadzi do śmierci na skutek niedotlenienia, które powoduje w pierwszej kolejności uszkodzenia układu krążenia i mózgu.

REKLAMA

Objawy zaczadzenia to: bóle i zawroty głowy, wymioty, przyspieszenie oddechu, duszność, w cięższych przypadkach utrata przytomności, drgawki, śpiączka. Charakterystyczne dla ostrego zaczadzenia jest też różowe zabarwienie skóry. Ratując zaczadzonego trzeba go w pierwszej kolejności wynieść na świeże powietrze i podać tlen. W ciężkich zatruciach stosuje się np. przetoczenie krwi.

Na podstawie danych prezentowanych przez Komendę Główną PSP, od 2013 roku nastąpił znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych spowodowanych tlenkiem węgla (ze 111 do 61). W latach 2013-2021 liczba ta wahała się w przedziale 71-37, na co z pewnością wpływał przebieg tego okresu (zima sroga, łagodna, duża bądź mała liczba dni mroźnych) – informuje Marcin Wilczyński z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy.

Czad - świadomość zagrożenia

Czad - świadomość zagrożenia

Koniecznie zainstaluj czujnik czadu

REKLAMA

Aż 85% Polaków deklaruje, że są świadomi zagrożenia wnikającego z obecności czadu w domu lub mieszkaniu. Świadomość rośnie wraz z wiekiem – największy odsetek odpowiedzi twierdzących zanotowano w grupie wiekowej 50+ (aż 90% badanych w tym przedziale). Jest to dużo bardziej optymistyczny wynik w porównaniu do rezultatów badania z 2016 roku. Przeprowadzony wówczas na zlecenie MSWiA sondaż dotyczący zagrożeń pożarowych wykazał, że aż 53% ankietowanych było przekonanych, że obecność czadu w powietrzu można poznać po zapachu. Jedynie co piąty respondent wskazał wówczas na przydatność specjalnych czujników wykrywających ten gaz.

Świadomość zagrożenia to jedno, ale warto również wiedzieć jak zabezpieczyć się przed ewentualnym zatruciem czadem. Badanie pokazało, że co piąty Polak nie jest wystarczająco wyedukowany w tym zakresie. Patrząc na badane grupy wiekowe największą wiedzę posiadają respondenci 50+ (86%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym sposobem, żeby uchronić się przed ewentualnym zatruciem czadem jest posiadanie specjalnego czujnika. Niestety, jedynie 36% badanych zadeklarowało, że ma zainstalowane takie urządzenie w swoim domu lub mieszkaniu. Należy jednak odnotować tendencję wzrostową – w 2016 roku było to zaledwie 17%, czyli dwukrotnie mniej ( zob. badanie IPSOS 2016 na zlecenie MSWiA).

Jak zabezpieczyć się przed czadem?

Czy masz czujnik czadu?

Czy masz czujnik czadu?

Niezbędna jest edukacja

Potrzebne są dalsze działania mające na celu edukację mieszkańców nt. zagrożeń jakie mogą wystąpić w ich domach czy mieszkaniach, między innymi poprzez kampanie społeczne, edukację w szkołach, różnego typu szkolenia. Z pewnością nowoczesne technologie stosowane w autonomicznych czujnikach np. tlenku węgla czy dymu, również będą zwiększały bezpieczeństwo użytkowników – podsumowuje Wilczyński.

Źródło: Netatmo 

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w listopadzie 2021 roku przez firmę SW Research dla Netatmo na reprezentatywnej próbie 1035 osób.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA