REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czad - cichy zabójca. Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Czujnik czadu (tlenku węgla)
Czujnik czadu (tlenku węgla)

REKLAMA

REKLAMA

Czad (tlenek węgla) - jak uchronić się przed zatruciem? Początek sezonu grzewczego oznacza również podwyższone ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Ten związek chemiczny potocznie nazywany czadem, co roku jest odpowiedzialny za kilkadziesiąt zgonów. Badanie SW Research na zlecenie Netatmo wykazało, że świadomość zagrożenia wynikającego z zatrucia czadem jest wśród Polaków powszechna, ale wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia.

Czym jest czad (tlenek węgla)? Czym grozi zatrucie czadem? Jakie są objawy?

REKLAMA

Tlenek węgla czyli czad jest bezwonnym i bezbarwnym gazem powstałym w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel. Jest silnie toksyczny, błyskawicznie dostaje się do krwi i doprowadza do niedotlenienia organizmu. Może ulatniać się z niewłaściwie użytkowanych lub uszkodzonych urządzeń grzewczych. Zatrucie tlenkiem węgla jest nazywane potocznie zaczadzeniem i często prowadzi do śmierci na skutek niedotlenienia, które powoduje w pierwszej kolejności uszkodzenia układu krążenia i mózgu.

REKLAMA

Objawy zaczadzenia to: bóle i zawroty głowy, wymioty, przyspieszenie oddechu, duszność, w cięższych przypadkach utrata przytomności, drgawki, śpiączka. Charakterystyczne dla ostrego zaczadzenia jest też różowe zabarwienie skóry. Ratując zaczadzonego trzeba go w pierwszej kolejności wynieść na świeże powietrze i podać tlen. W ciężkich zatruciach stosuje się np. przetoczenie krwi.

Na podstawie danych prezentowanych przez Komendę Główną PSP, od 2013 roku nastąpił znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych spowodowanych tlenkiem węgla (ze 111 do 61). W latach 2013-2021 liczba ta wahała się w przedziale 71-37, na co z pewnością wpływał przebieg tego okresu (zima sroga, łagodna, duża bądź mała liczba dni mroźnych) – informuje Marcin Wilczyński z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy.

Czad - świadomość zagrożenia

Czad - świadomość zagrożenia

Koniecznie zainstaluj czujnik czadu

REKLAMA

Aż 85% Polaków deklaruje, że są świadomi zagrożenia wnikającego z obecności czadu w domu lub mieszkaniu. Świadomość rośnie wraz z wiekiem – największy odsetek odpowiedzi twierdzących zanotowano w grupie wiekowej 50+ (aż 90% badanych w tym przedziale). Jest to dużo bardziej optymistyczny wynik w porównaniu do rezultatów badania z 2016 roku. Przeprowadzony wówczas na zlecenie MSWiA sondaż dotyczący zagrożeń pożarowych wykazał, że aż 53% ankietowanych było przekonanych, że obecność czadu w powietrzu można poznać po zapachu. Jedynie co piąty respondent wskazał wówczas na przydatność specjalnych czujników wykrywających ten gaz.

Świadomość zagrożenia to jedno, ale warto również wiedzieć jak zabezpieczyć się przed ewentualnym zatruciem czadem. Badanie pokazało, że co piąty Polak nie jest wystarczająco wyedukowany w tym zakresie. Patrząc na badane grupy wiekowe największą wiedzę posiadają respondenci 50+ (86%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym sposobem, żeby uchronić się przed ewentualnym zatruciem czadem jest posiadanie specjalnego czujnika. Niestety, jedynie 36% badanych zadeklarowało, że ma zainstalowane takie urządzenie w swoim domu lub mieszkaniu. Należy jednak odnotować tendencję wzrostową – w 2016 roku było to zaledwie 17%, czyli dwukrotnie mniej ( zob. badanie IPSOS 2016 na zlecenie MSWiA).

Jak zabezpieczyć się przed czadem?

Czy masz czujnik czadu?

Czy masz czujnik czadu?

Niezbędna jest edukacja

Potrzebne są dalsze działania mające na celu edukację mieszkańców nt. zagrożeń jakie mogą wystąpić w ich domach czy mieszkaniach, między innymi poprzez kampanie społeczne, edukację w szkołach, różnego typu szkolenia. Z pewnością nowoczesne technologie stosowane w autonomicznych czujnikach np. tlenku węgla czy dymu, również będą zwiększały bezpieczeństwo użytkowników – podsumowuje Wilczyński.

Źródło: Netatmo 

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w listopadzie 2021 roku przez firmę SW Research dla Netatmo na reprezentatywnej próbie 1035 osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA