REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport JLL: 90% budynków biurowych ma ponad 10 lat i wymaga dostosowania do gospodarki zeroemisyjnej

  • Materiał prasowy
Raport JLL: 90% budynków biurowych ma ponad 10 lat i wymaga dostosowania do gospodarki zeroemisyjnej
Raport JLL: 90% budynków biurowych ma ponad 10 lat i wymaga dostosowania do gospodarki zeroemisyjnej
Armstrong
Armstrong

REKLAMA

REKLAMA

Branża nieruchomości na całym świecie stoi przed wyzwaniem zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w ramach osiągnięcia globalnego celu ograniczenia wzrostu temperatury o 1.5 stopnia powyżej ery przedindustrialnej. Obecnie rynek nieruchomości odpowiada za ok. 40% światowej emisji CO2.

90% budynków biurowych ma ponad 10 lat i wymaga dostosowania do gospodarki zeroemisyjnej

JLL, lider doradztwa real estate, szacuje, że nakłady poniesione na dążenie do neutralności klimatycznej sektora mogą wynieść 3 bln USD.

REKLAMA

Ponadto, jak wynika z danych  Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dalsze opóźnianie wdrożenia polityki klimatycznej negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy. Podniesienie kwalifikacji pracowników i rozwój technologii będą miały zatem kluczowe znaczenie w procesie przyspieszenia tempa modernizacji, która musi się potroić z obecnego 1% do co najmniej 3%. Tylko taki wzrost zapewni wypełnienie założeń paryskiego porozumienia klimatycznego, którego celem jest utrzymanie globalnego ocieplenia na bezpiecznym poziomie.

Ze względu na pochodzenie aż 11% światowej emisji dwutlenku węgla z procesów budowlanych, najbardziej efektywnym - z punktu widzenia „globalnego rachunku węglowego” - rozwiązaniem tego problemu jest zintensyfikowanie działań związanych z modernizacją już istniejących aktywów, zamiast zastępowania ich nowymi budynkami. Przeszkodą może okazać się jednak brak spójnych standardów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Opierająca się na dążeniu do osiągnięcia niższej emisyjności modernizacja budynków oraz dostosowywanie nieruchomości do zmieniających się potrzeb to działania, które firmy powinny podjąć w najbliższym czasie by zadbać o przyszłość swojego biznesu. Z perspektywy strategii przedsiębiorstw coraz większe znaczenie dla organizacji mają czynniki ESG, które funkcjonują już nie tylko na poziomie haseł, ale w coraz istotniejszy sposób wpływają zarówno na koszty operacyjne, jak i „odporność” samych nieruchomości na rosnące koszty energii.

- Obecny kryzys energetyczny unaocznił potrzebę odejścia od paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych, jak również konieczność zwiększenia wydajności energetycznej i obniżenia zapotrzebowania na energię. Dodatkowo aktywa komercyjne o zbyt wysokich współczynnikach emisji stają się aktywami mniej atrakcyjnymi z punktu widzenia najemców – zatem w oczywisty sposób z perspektywy ich właścicieli również. Tym samym rośnie ryzyko generowania mniej stabilnych wpływów z czynszów najmu. Dla właścicieli jest to ogromne zagrożenie, dotyczy bowiem aktywów o horyzoncie inwestycyjnym kilku dekad. Istnieją więc silne argumenty finansowe i biznesowe dla modernizacji budynków w celu dostosowania ich do obecnych i przyszłych wymogów zauważa Jakub Frejlich, dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL, odpowiedzialny m.in. za projektowanie i wdrażanie strategii ESG dla firm.

Ryzyko finansowe za brak działań w zakresie dekarbonizacji

Dekarbonizacja, rozumiana jako zmniejszenie emisyjności i poprawa efektywności energetycznej istniejących aktywów, ma kluczowe znaczenie w procesie wyeliminowania zjawiska „brown discount”, czyli zmniejszania kwoty czynszu najmu w nieruchomościach ze względu na brak wdrożenia wymaganych przez rynek metod. W 10 głównych miastach Europy i Ameryki Północnej, aż 90% powierzchni biurowej ma ponad 10 lat, a nawet biura ukończone 5 lat temu prawdopodobnie w najbliższej przyszłości nie będą spełniały wymogu zeroemisyjności. Według danych GRESB z 2022 r.[1], globalnego benchmarku ESG dla produktów finansowych związanych z nieruchomościami, 2025 rok to szacunkowy średni termin upływu atrakcyjności rynkowej biur na świecie pod względem spełniania standardów efektywności energetycznej CRREM (Carbon Risk Real Estate Monitor). Spadek zainteresowania wysoko emisyjnymi budynkami to tym samym wzrost popytu na te zeroemisyjne. Nierównowaga podaży i popytu będzie stanowić okazję do podniesienia kwot najmu tych powierzchni, które zdążyły efektywnie wprowadzić rozwiązania net zero i stanowić punkt spadku wysokości czynszów w przypadku niedostosowanych budynków.

Nowe modele biznesowe dla osiągnięcia neutralności klimatycznej

Zarówno wynajmujący, jak i najemcy mogą zyskać dzięki współpracy w zakresie tworzenia nowych modeli biznesowych oraz określania metod współinwestowania. Istnieje wyraźna potrzeba, aby obie strony zrównały swoje cele i współpracowały ze sobą dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Współudział najemców jest ważnym czynnikiem zmieniającym dotychczasową ekonomikę najmu.

Raport JLL: Retrofitting Buildings to be Future-Fit

Retrofitting Buildings to be Future-Fit to raport JLL przygotowany przez ekspertów lidera rynku nieruchomości, który kompleksowo analizuje tematykę modernizacji budynków w zakresie dekarbonizacji aktywów. Zbadane zostały 3 poziomy modernizacji - od lekkich, koncentrujących się na optymalizacji wydajności, do wymagających gruntownych remontów, które przekładają się na wzrost efektywności energetycznej, redukcję emisji i oszczędności kosztów w dłuższej perspektywie czasowej. W raporcie przedstawiono również realizacje z całego świata, które pokazują korzyści dla użytkowników w zakresie ceny, płynności finansowej i przyciągania nowych najemców.

Autopromocja
JLL
Firma doradcza we wszystkich sektorach nieruchomości dla inwestorów na całym świecie

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA