REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego

Budownictwo drewniane - droga do ujemnego śladu węglowego w budownictwie
Budownictwo drewniane - droga do ujemnego śladu węglowego w budownictwie
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?

Budownictwo drewniane – droga do ujemnego śladu węglowego w budownictwie

REKLAMA

Działania mające na celu minimalizowanie skutków degradacji środowiska nie pozostaną bez wpływu na branżę budowlaną. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) „2021 Global status report for buildings and construction” na budownictwo przypada niechlubny, rekordowy poziom emisji gazów cieplarnianych. Sektor ten jest odpowiedzialny za 38 procent globalnej emisji CO2. Jest to między innymi skutkiem dużej ilości dwutlenku węgla, który powstaje podczas produkcji betonuprodukcja cementu uwalnia więcej CO2 niż cały światowy ruch lotniczy, a także masowość stosowania stali i innych wysokoemisyjnych materiałów budowlanych, do wytworzenia których konieczne są duże nakłady energii.

REKLAMA

Zupełnie inaczej liczby te wyglądają, gdy popatrzymy na budynki wzniesione w technologii konstrukcji drewnianej. Ten sposób budowania jest na drugim biegunie, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych.

- Według ekspertów z Bangor University w Walii podczas budowy 6-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego w technologii murowanej emisja CO2 wyniesie 990 ton, natomiast konstrukcja drewniana przechowuje aż 426 ton CO2 dzięki zmagazynowaniu węgla w drewnie. To oznacza, że wybudowanie takiego samego budynku w drewnie to 1418 ton CO2 mniej w atmosferze. To bardzo dobry prognostyk dla przyszłości i rozwoju budownictwa drewnianego. Zacznijmy więc działać. Nie bójmy się drewnianych konstrukcji - ta technologia jest bezpieczniejsza, gruntowniej przebadana i zdrowsza dla finalnego użytkownika – mówi Piotr Góralczyk, prezes Wood Core House.

Budownictwo drewniane a pakiet „Fit for 55”

REKLAMA

Drewniane budownictwo modułowe doskonale wpisuje się  także w wyzwania i politykę Unii Europejskiej w zakresie dbania o środowisko. W połowie 2021 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet regulacji legislacyjnych „Fit for 55”, który jest ważnym krokiem w dążeniu do neutralności klimatycznej i który zobowiązuje kraje do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych w kluczowych sektorach gospodarki, w tym w budownictwie.

Ursula Von Der Leyen na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego powiedziała, że m.in. dzięki zastosowaniu organicznych materiałów budowlanych, takich jak drewno, sektor budowlany, zamiast być źródłem emisji dwutlenku węgla, może stać się jego naturalnym pochłaniaczem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zatem najprostszą drogą, aby wywiązać się z nowych unijnych regulacji jest wspieranie, promowanie i inwestowanie w budownictwo drewniane – dodaje Piotr Góralczyk.

Budownictwo drewniane - niski poziom odpadów i mniej wody

Negatywny wpływ procesów budowlanych na środowisko ogranicza także prefabrykacja – budowanie z gotowych modułów, które są wytwarzane w fabryce, dzięki czemu zminimalizowana zostaje ilość strat z produkcji oraz ilość odpadów powstających na miejscu budowy i ich wpływ na otoczenie. Kolejną zaletą modułowego budownictwa drewnianego jest mniejsze zużycie wody ze względu na brak procesów mokrych przy wznoszeniu tego typu konstrukcji, ta technologia wykorzystuje nawet 70% mniej wody niż budownictwo tradycyjne.

- Świat potrzebuje domów zdolnych sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów, potrzebom ekologicznym i społecznym. Współodpowiedzialność za przyszłość naszej planety i dobrostan kolejnych pokoleń będą miały wpływ na wybory konsumenckie i decyzje inwestycyjne najbliższych lat. Mając świadomość jak duża odpowiedzialność spoczywa w tym zakresie na architektach, opracowaliśmy najbardziej ekologiczne a jednocześnie bardzo przyjazne dla projektantów rozwiązanie - gotowy system, moduły, które mają zastosowanie w każdym segmencie budownictwa, które z jednej strony przeciwdziałają zmianom klimatycznym przez magazynowanie w drewnie węgla organicznego, a z drugiej strony są innowacyjnym, bezpiecznym i szybkim sposobem na nowoczesne budowanie – podsumowuje Piotr Góralczyk.

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

REKLAMA