REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego

Budownictwo drewniane - droga do ujemnego śladu węglowego w budownictwie
Budownictwo drewniane - droga do ujemnego śladu węglowego w budownictwie
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?

Budownictwo drewniane – droga do ujemnego śladu węglowego w budownictwie

REKLAMA

Działania mające na celu minimalizowanie skutków degradacji środowiska nie pozostaną bez wpływu na branżę budowlaną. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) „2021 Global status report for buildings and construction” na budownictwo przypada niechlubny, rekordowy poziom emisji gazów cieplarnianych. Sektor ten jest odpowiedzialny za 38 procent globalnej emisji CO2. Jest to między innymi skutkiem dużej ilości dwutlenku węgla, który powstaje podczas produkcji betonuprodukcja cementu uwalnia więcej CO2 niż cały światowy ruch lotniczy, a także masowość stosowania stali i innych wysokoemisyjnych materiałów budowlanych, do wytworzenia których konieczne są duże nakłady energii.

REKLAMA

Zupełnie inaczej liczby te wyglądają, gdy popatrzymy na budynki wzniesione w technologii konstrukcji drewnianej. Ten sposób budowania jest na drugim biegunie, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych.

- Według ekspertów z Bangor University w Walii podczas budowy 6-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego w technologii murowanej emisja CO2 wyniesie 990 ton, natomiast konstrukcja drewniana przechowuje aż 426 ton CO2 dzięki zmagazynowaniu węgla w drewnie. To oznacza, że wybudowanie takiego samego budynku w drewnie to 1418 ton CO2 mniej w atmosferze. To bardzo dobry prognostyk dla przyszłości i rozwoju budownictwa drewnianego. Zacznijmy więc działać. Nie bójmy się drewnianych konstrukcji - ta technologia jest bezpieczniejsza, gruntowniej przebadana i zdrowsza dla finalnego użytkownika – mówi Piotr Góralczyk, prezes Wood Core House.

Budownictwo drewniane a pakiet „Fit for 55”

REKLAMA

Drewniane budownictwo modułowe doskonale wpisuje się  także w wyzwania i politykę Unii Europejskiej w zakresie dbania o środowisko. W połowie 2021 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet regulacji legislacyjnych „Fit for 55”, który jest ważnym krokiem w dążeniu do neutralności klimatycznej i który zobowiązuje kraje do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych w kluczowych sektorach gospodarki, w tym w budownictwie.

Ursula Von Der Leyen na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego powiedziała, że m.in. dzięki zastosowaniu organicznych materiałów budowlanych, takich jak drewno, sektor budowlany, zamiast być źródłem emisji dwutlenku węgla, może stać się jego naturalnym pochłaniaczem.

- Zatem najprostszą drogą, aby wywiązać się z nowych unijnych regulacji jest wspieranie, promowanie i inwestowanie w budownictwo drewniane – dodaje Piotr Góralczyk.

Budownictwo drewniane - niski poziom odpadów i mniej wody

Negatywny wpływ procesów budowlanych na środowisko ogranicza także prefabrykacja – budowanie z gotowych modułów, które są wytwarzane w fabryce, dzięki czemu zminimalizowana zostaje ilość strat z produkcji oraz ilość odpadów powstających na miejscu budowy i ich wpływ na otoczenie. Kolejną zaletą modułowego budownictwa drewnianego jest mniejsze zużycie wody ze względu na brak procesów mokrych przy wznoszeniu tego typu konstrukcji, ta technologia wykorzystuje nawet 70% mniej wody niż budownictwo tradycyjne.

- Świat potrzebuje domów zdolnych sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów, potrzebom ekologicznym i społecznym. Współodpowiedzialność za przyszłość naszej planety i dobrostan kolejnych pokoleń będą miały wpływ na wybory konsumenckie i decyzje inwestycyjne najbliższych lat. Mając świadomość jak duża odpowiedzialność spoczywa w tym zakresie na architektach, opracowaliśmy najbardziej ekologiczne a jednocześnie bardzo przyjazne dla projektantów rozwiązanie - gotowy system, moduły, które mają zastosowanie w każdym segmencie budownictwa, które z jednej strony przeciwdziałają zmianom klimatycznym przez magazynowanie w drewnie węgla organicznego, a z drugiej strony są innowacyjnym, bezpiecznym i szybkim sposobem na nowoczesne budowanie – podsumowuje Piotr Góralczyk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Serw
  2022-06-23 18:40:46
  Bzdury wymyślone przez eurokumuchów. Domy drewniane były, są i będą budowane. Nie potrzeba do tego żadnych "odkrywczych" pomysłów tych pseudo intelektualistów, co to nas co chwila czymś chcą "uszczęśliwić". A co z lasami? Drewno też będziemy otrzymywać in vitro, tak jak sztuczne mięso? 😂
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ryy
  2022-07-02 22:29:38
  Fyrrt
  5
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

REKLAMA

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

REKLAMA