REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przełożenie na 2025 roku programu dopłat #naStar nie wpłynęło znacząco na plany deweloperów
Przełożenie na 2025 roku programu dopłat #naStar nie wpłynęło znacząco na plany deweloperów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

W tej kwestii już pełnej zgody nie ma. Większość spółek deweloperskich od dawna dostosowuje się elastycznie do sytuacji rynkowej. By zachować wysokie marże, przy mniejszym popycie wprowadzają do oferty mniej mieszkań. I takie mają plany na drugą połowę 2024 roku.

REKLAMA

Na jak długo rząd odkłąda program #naStart z dopłatami do odsetek kredytów hipotecznych

Z sondy przeprowadzonej w firmach deweloperskich prze portal Rynek.Pierowtny.pl wynika, że zaskoczenia nie ma.

REKLAMA

– Sądząc po nastrojach, jakie wybrzmiewały na ostatnim sopockim Forum Rynku Nieruchomości, nikt z deweloperów nie nastawiał się na rychły start kredytu #naStart – ujawnia Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca w ACCIONA w Polsce.
– Uczestnicy spotkania przewidywali raczej, że program nie wejdzie w życie, a przynajmniej nie w takim kształcie jak zapowiadano. Mogę wnioskować, że większość firm deweloperskich postawi na stabilny rozwój i podaż przy względnej stabilizacji cenowej. Zapewne wielu uwzględni również produkt bardziej dostępny dla umownego Kowalskiego, czyli mieszkania w cenie około 500 000 złotych.

Andrzej Gutowski, Wiceprezes, Dyrektor Działu Sprzedaży RONSON Development przypomina, że zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii program kredyt ,,Na Start” został odroczony w czasie na początek przyszłego roku.
– Przy czym data ta nie jest wiążąca. Nie wiemy także czy ogłoszone założenia programu pozostaną w tej samej formie – mówi Andrzej Gutowski.

W jego ocenie brak programu wsparcia kredytowego dla klientów w drugiej połowie roku może skutkować umiarkowanym spowolnieniem sprzedaży mieszkań w nadchodzących miesiącach. Deweloperzy mogą również wstrzymywać się z uruchamianiem nowych inwestycji, oczekując na konkretne założenia programu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Doniesienia o odroczeniu w czasie wsparcia kredytowego nie wpływają znacząco na plany naszej Spółki. Od początku 2024 roku RONSON zakładał, że program kredyt ,,Na Start” może nie zostać wdrożony w swoim pełnym zakresie – daje deweloper.

Skutki przełożenia programu #aStart: spółki nie zmienią swoich strategii

Zdanie wiceprezesa spółki RONSON podziela Tomasz Kaleta, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży i Marketingu w Develii.
– W związku z przesunięciem terminu rozpoczęcia programu Kredyt na start na 2025 rok spodziewamy się stabilizacji rynku mieszkań w kolejnych miesiącach, której sektor potrzebuje – komentuje Tomasz Kaleta.
Przypomina on, że w ostatnich latach rynek charakteryzował się dużymi wahaniami, początkowo spowodowanymi pandemią, potem wojną, wprowadzeniem programu Bezpieczny Kredyt 2%, a ostatnio zamieszaniem wokół jego następcy Kredytu na start, którego rozpoczęcie było już kilkakrotnie przekładane, a założenia zmieniane.
– Mowa była nawet o odejściu od tego pomysłu. Biorąc pod uwagę ten kontekst, nie opracowujemy naszej oferty na podstawie zapowiadanych programów rządowych. Ponadto przygotowanie projektu, zanim trafi do sprzedaży, zajmuje średnio dwa-trzy lata, więc trudno planować inwestycje pod konkretny program – dodaje wiceprezes RONSON.

Nie tylko RONSON, ale i inne spółki deweloperskie nie zamierzą zmieniać swoich strategii tym bardziej, że już wcześniej przygotowane były na pewne spowolnienie rynku.

Przełożenie programu #naStart: klienci nie będą dłużej czekać, deweloperzy będą sprzedawać

REKLAMA

Leszek Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Finansowy w Dom Development S.A. zauważa, że po bardzo mocnym pod względem sprzedaży 2023 roku i początku 2024 roku, w ostatnich miesiącach zauważamy na rynku pewne spowolnienie.
– Niewykluczone, że to związek z wyczekiwaniem na konkrety dotyczące nowego rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych. Informacja o jego przeniesieniu na przyszły rok może spowodować, że część klientów nie będzie dłużej wstrzymywać się z zakupem mieszkania i ruszy na poszukiwania już teraz – mówi ten deweloper.

Podobne obserwacje ma Zbigniew Juroszek, Prezes Zarządu ATAL
– Od początku bieżącego roku, tj. w okresie bez obowiązywania programu wsparcia dla nabywców, notujemy stabilne wyniki i niesłabnącą aktywność ze strony klientów. Potwierdza to nasze stanowisko, że rządowy program w aktualnie proponowanym kształcie nie będzie decydującym czynnikiem dla kontraktacji w naszym przypadku – mówi Zbigniew Juroszek.

– To, co zdecydowanie wpłynęłoby na sytuację popytową i podażową, to obniżenie stóp procentowych, a w efekcie obniżenie kosztu kredytu hipotecznego dla klientów i inwestycyjnego dla firm deweloperskich – prognozuje.

Podobne podejście do rynku prezentuje deweloperska spółka Archicom.
Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom Mówi tak:
– Jako deweloper śledzimy na bieżąco wszelkie doniesienia dotyczące zmian legislacyjnych, które dotyczą naszej branży, w tym oczywiście programu rządowego Mieszkanie na start. Warto zaznaczyć, że data jego uruchomienia nie była nigdy wcześniej oficjalnie przedstawiona. Uczestnicy rynku spekulowali, że wejdzie w życie w drugiej połowie 2024 r., jednak były to wyłącznie przypuszczenia. Nie podejmowaliśmy dotychczas wiążących decyzji z uwagi na brak konkretnych informacji, jednak po potwierdzeniu startu z początkiem 2025 r. z pewnością uwzględnimy działania skierowane do beneficjentów programu.

Nie oglądając się na programy rządowe wybudowane przez siebie mieszkania cały czas z sukcesem sprzedaje największa polska spółka deweloperska J.W. Construktion.
– Mimo ostatnich doniesień o uruchomieniu programu Kredyt #naStart dopiero po Nowym Roku, kontynuujemy realizację swoich planów inwestycyjnych na II półrocze 2024 r. Niemniej jednak, z myślą o naszych klientach, którzy nie chcą czekać na rządowy kredyt, przygotowaliśmy szereg specjalnych ofert – informuje Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA