REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Toruń będzie miał mieszkania w programie "Mieszkanie Plus"

Subskrybuj nas na Youtube
Toruń będzie miał mieszkania w programie
Toruń będzie miał mieszkania w programie "Mieszkanie Plus" /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Toruniu powstaną 324 nowoczesne mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. To efekt umowy inwestycyjnej podpisanej 11 marca 2017 r. przez Toruń i BGK Nieruchomości S.A. Szczegółowe analizy gruntów zgłoszonych do programu trwały od października 2016 r., kiedy to miasto Toruń, będące obecnie właścicielem nieruchomości, podpisało z BGK Nieruchomości S.A. list intencyjny.

Nowoczesne mieszkania w Toruniu

REKLAMA

Mieszkania powstaną w 9 podpiwniczonych budynkach, 3 i 4-kondygnacyjnych. Będą to lokale 1, 2 i 3-pokojowe z balkonami. W budynkach znajdą się komórki lokatorskie, pomieszczenia dla wózków i rowerów. W każdej klatce będzie przynajmniej 1 lokal z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Toruń ustalił też zasady pierwszeństwa w przypadku większej niż oferta liczby chętnych. Preferencja w wynajmie zostanie zaproponowana m.in. rodzinom wychowującym przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko. W pobliżu mieszkań znajdują się placówki oświatowo-wychowawcze – w tym przedszkola, szkoły i dom kultury. Najemcy skorzystają również z łatwego dostępu do komunikacji miejskiej, a dojazd do centrum miasta zajmie im zaledwie około 20 minut.

REKLAMA

Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Inwestycje realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Zasady programu Mieszkanie Plus

Budowa mieszkań na wynajem (z możliwością docelowego nabycia własności) realizowana na zasadach rynkowych to tylko jeden z filarów składających się na program Mieszkanie Plus. Program umożliwia ponadto dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych, w wyniku których powstaną mieszkania komunalne lub społeczne czynszowe. Gmina sama decyduje, z których instrumentów programu chce skorzystać.

Zgłaszane przez gminy nieruchomości do pilotażu Mieszkanie Plus, prowadzonego przez spółkę BGK Nieruchomości S.A., z uwagi na komercyjny charakter działań spółki i brak korzystania ze środków budżetowych, muszą posiadać parametry umożliwiające finansowanie inwestycji na zasadach rynkowych oraz gwarantować późniejszą spłatę zobowiązań przez najemców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Budowa i remont

Poza budową na zadach komercyjnych nowych mieszkań, gmina może ubiegać się o dofinansowanie od 35 proc. do 55 proc. kosztów inwestycji, w wyniku której zostaną utworzone m.in. lokale socjalne czy mieszkania komunalne. Wnioski o wsparcie są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego 2 razy w roku (w marcu i we wrześniu). Możliwe jest także pozyskanie ze środków publicznych dopłaty do oprocentowania kredytów i obligacji w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu preferencyjnych kredytów dla towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych. Wnioski o wsparcie są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego we wrześniu danego roku. Aktualnie trwają również zaawansowane prace legislacyjne nad nowy instrumentem, umożliwiającym gminie uzyskanie 20 proc. kosztów budowy mieszkań na wynajem realizowanych we współpracy z innymi podmiotami. Przewiduje się, że nowy instrument wejdzie w życie od 2018 r.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

REKLAMA

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

REKLAMA