REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd

Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd. /fot. Fotolia
Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd – to wstępne wyniki będącego na półmetku unikatowego programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi. Projekt potrwa do marca 2017 roku, a jego wyniki zostaną upowszechnione w innych miastach europejskich.

Energa Living Lab to pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie innowacyjne laboratorium energetyczne tworzone przez i dla mieszkańców. W projekcie udział bierze 300 gospodarstw domowych z 7 dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), które posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu. Mieszkańcy testują nowe technologie, dzięki którym mogą obniżać swoje rachunki za prąd i wpływać na poprawę jakości środowiska poprzez redukcję emisji CO2. Ponadto 30 gospodarstw domowych zostało wyposażonych w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

REKLAMA

- W ramach projektu zachęcamy uczestników do tego, aby unikali używania najbardziej energochłonnych urządzeń wtedy, gdy prąd jest najdroższy i korzystali z nich w okresach z niższymi stawkami. Dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu domowych odbiorników, np. sprzętu RTV i AGD, oświetlenia czy ogrzewania, zyskują oni wymierne oszczędności w opłatach za energią elektryczną – mówi Katarzyna Grzejszczak  z należącej do Grupy Energa spółki Enspirion, która realizuje projekt.   

Wyniki badania monitorującego potwierdzają, że dzięki udziałowi w projekcie Energa Living Lab wzrosła wiedza uczestników na temat wykorzystania energii elektrycznej oraz ich świadomość ekologiczna. Aż 85 procent użytkowników Inteligentnej Sieci Domowej (ISD) przyznaje, że wie jak zużywać mniej prądu, a 77 procent deklaruje dalszą chęć zmiany swoich zwyczajów domowych, tak by dostosować się do testowanych taryf cenowych.

- Po uruchomieniu systemu ISD zauważyłem zmiany. Cały czas je zauważam i są one coraz większe. W miesiącu sierpniu zaoszczędziłem 23 zł, a było to osiągnięte naprawdę małym kosztem. Wystarczy świadome stosowanie taryf cenowych i są widoczne rezultaty – mówi Łukasz Korczyński, uczestnik projektu.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Uczestnicy projektu Energa Living Lab rozliczani są za energię elektryczną na dotychczasowych warunkach, czyli w oparciu o taryfę G11. Jeśli uda im się – stosując nowy program cenowy – obniżyć koszty zużycia energii, na koniec projektu otrzymają zwrot nadpłaty w stosunku do standardowego rachunku. W przypadku, gdy wysokość opłaty według nowych cen okaże się wyższa od tradycyjnego, nie zostaną doliczone żadne dodatkowe koszty. Ponadto osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w danym kwartale, otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w kwocie równej osiągniętym oszczędnościom.

Narzędziami ułatwiającymi kontrolę nad rachunkami, bieżącym zużyciem i planowaniem zużycia energii są wielostrefowe Programy Cenowe, uwzględniające różne stawki za energię w ciągu doby oraz innowacyjne usługi takie jak raporty z informacją zwrotną o zużyciu energii czy system Inteligentnej Sieci Domowej (ISD), który pozwala na nadzór i sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Uczestnicy mogą np. wyłączyć światło w dowolnym pomieszczeniu z poziomu tableta czy smartfonu, nie będąc nawet w domu.

- O innych zaletach systemu można przekonać się korzystając z naszej autorskiej aplikacji - Symulatora ISDdostępnego na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl. Dzięki niemu każdy użytkownik może zobaczyć, jakie korzyści mógłby osiągnąć stosując inteligentne narzędzia w swoim domu oraz sprawdzić, jakie oszczędności uzyskałby korzystając z taryfy wielostrefowej – informuje Katarzyna Grzejszczak.

Uczestnicy Energa Living Lab regularnie otrzymują wskazówki, które pomagają zmienić im dotychczasowe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z energii elektrycznej oraz niezbędne wsparcie techniczne z zakresu obsługi urządzeń Inteligentnej Sieci Domowej. Ich postępy oraz wrażenia są na bieżąco dokumentowane za pomocą wywiadów oraz ankiet.

Po zakończeniu projektu, realizator opracuje raporty analityczne oraz techniczne, które wspomogą wdrożenie podobnych inicjatyw na innych obszarach.

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+, a jego całkowity budżet wynosi  ponad 1 mln 360 tys.  euro. Energa Living Lab jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl.

***                ***                ***

Grupa Energa rozwija najbardziej zaawansowane w Polsce projekty sieci inteligentnych i jest liderem w obszarze instalacji inteligentnych liczników poboru energii (AMI), bez których niemożliwe jest wprowadzanie nowych rozwiązań w energetyce, korzystnych zarówno dla firmy, jak i odbiorców energii. Zainstalowaliśmy już ponad 800  tysięcy takich liczników, w tym ok. 350 tys. na Pomorzu. Dzięki temu, możemy iść dalej i wdrażać kolejne pionierskie przedsięwzięcia.

Poza projektem Living Lab Energa realizuje m.in. projekt Smart Toruń, który obejmuje  jednocześnie modernizację sieci, wytwarzanie energii, oświetlenie uliczne, a także zarządzanie popytem na energię. W ramach pilotażu w gminie Czernikowo została oddana do eksploatacji największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 3,77 MWp. Zmodernizowano także sieć elektroenergetyczną i zamontowano ponad 92 tys. liczników zdalnego odczytu, a w gminie Chełmża zainstalowano inteligentne oświetlenie uliczne z wykorzystaniem opraw ze źródłami energooszczędnego LED. Smart Toruń umożliwił przetestowanie innowacyjnych technologii.

Grupa Energa stale inwestuje w innowacje, które są jednym z kluczowych kierunków działalności. Celem prowadzonych projektów B+R+I jest budowanie przewagi konkurencyjnej i zagwarantowanie możliwości trwałego rozwoju Grupy Energa. Wiąże się to z zapewnianiem niezawodności dostaw energii elektrycznej, przy wzrastającym udziale rynkowym źródeł rozproszonych oraz z podnoszeniem sprawności wytwarzania energii i obniżaniem kosztów.

Najbardziej perspektywiczne kierunki opracowywanych innowacyjnych rozwiązań to smart grid, smart city, magazynowanie energii, mobilność elektryczna i nowe technologie z zakresu źródeł wytwórczych. W tym obszarach Grupa wdraża projekty związane z inteligentnymi sieciami (AMI), zarządzaniem popytem na energię elektryczną (DSR) czy programem Horizon 2020 realizowanych wspólnie z partnerami z Hiszpanii, Portugalii i Szwecji. Innowacje to także rozwój sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w ramach projekty e-mobility czy podnoszenie efektywności przetwarzania energii.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA