Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]
REKLAMA
REKLAMA
Ceny nieruchomości mocno się trzymają, czy to dobry czas na tego rodzaju inwestycje?
Każdy czas jest dobry na inwestycję w nieruchomości. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnej oferty nieruchomości. Należy się spodziewać, że wraz z rozwojem polskiej gospodarki i wzrostem wynagrodzeń społeczeństwa ceny nieruchomości będą rosnąć. Koszty składowe nieruchomości są mocno związane z wynagrodzeniami oraz kosztami elementów potrzebnych do budowy nieruchomości i warto pamiętać, że każdy wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz wzrost kosztów prądu czy gazu wpłynie na wzrost cen nieruchomości. Obserwowana od kilku lat mediana cen za metr stale rośnie. Jeżeli nie kupimy teraz, za kilka lat może nas nie być stać na drugą nieruchomość lub tzw. „second home” poza miastem.
REKLAMA
To może od razu przejdźmy do konkretów: Jakie są największe zalety i wady inwestowania w nieruchomości? Co powinno się rozważyć, zanim rozpocznie się działania w kierunku takiej inwestycji?
REKLAMA
Zalet jest sporo. Ważnym jest, na czym zależy wielu, stosunkowo mała zmienność cen, brak amplitud typu 10% dziennie, jak w przypadku np. akcji. Można też zarabiać zarówno na wzroście wartości nieruchomości, jak i na jej bieżącym wynajmie. Dla tych niepewnych swojej poduszki finansowej, plusem jest możliwość korzystania z kredytu, czyli dźwigni finansowej, przy samym zakupie nieruchomości. Oznacza to, że nie trzeba mieć środków na całą nieruchomość. Taka inwestycja gwarantuje też nasze bezpieczeństwo, ponieważ nabywamy dobro fizyczne, a nie zapisy elektroniczne na kontach, które ktoś może ukraść.
Do wad należy na pewno mniejsza płynność rynku, ciężko w końcu sprzedać nieruchomość np. w jeden dzień. Wielu rezygnuje z inwestycji też przez koszty utrzymania nieruchomości, czyli comiesięczne opłaty np. za ogrzewanie czy utrzymanie części wspólnych. Zawsze też istnieje ryzyko wzrostu kosztu kredytu, który weźmiemy na zakup nieruchomości.
Nieruchomość inwestycyjna – czyli najlepiej jaka? Jakie są kluczowe wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości do inwestycji?
Jest to na pewno wybór perspektywicznej lokalizacji projektu. Lokalizacja może zaważyć na tym, czy faktycznie nasza inwestycja będzie opłacalna. Tutaj należy też zwrócić uwagę na przyszłość naszej inwestycji, dlatego ważnym jest przemyślany wybór konkretnego projektu, który będzie dobrze wyglądać nie tylko za rok, ale także długoterminowo. No i oczywiście warto pomyśleć nad wyborem długoterminowego operatora/administratora nieruchomości, który będzie dbać o naszą inwestycję.
Czy istnieją strategie minimalizowania ryzyka związanego z inwestowaniem w nieruchomości?
Jest to tzw. dywersyfikacja, czyli różnicowanie rodzaju inwestycji, wybór różnych lokalizacji lub różnego typu nieruchomości. Dzięki temu badamy rynek, zmniejszamy ryzyko nietrafionej inwestycji, a przy okazji osiągamy lepsze wyniki na rynku, jeżeli chodzi o stopę zwrotu. Wielu naszych klientów inwestuje w kilka różnych obiektów.
Jakie są najczęstsze błędy początkujących inwestorów w nieruchomości i jak ich unikać?
Do najczęstszych błędów popełnianych przez inwestorów stawiających swoje pierwsze kroki na rynku należy przede wszystkim brak oceny własnej zdolności kredytowej lub środków na zakup i wykończenie nieruchomości. Właśnie przez to większość inwestycji upada. Często też niestety dokonujemy złych wyborów nieruchomości, np. niepopularnej lokalizacji, bo kusi nas atrakcyjna cena. Niektórzy patrzą w wąskiej perspektywa krótkoterminowego inwestora, zamiast myśleć długo terminowo. Zawsze trzeba przeanalizować swoje cele i potrzeby w perspektywie nie 5, a 25 lat. Nasza firma Sun and Snow stworzyła poradnik inwestora, który może stanowić wsparcie dla naszych klientów, służy też profesjonalnym doradztwem.
Rozmawiała Kinga Olszacka
Zobacz także: Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Jaka jest dziś dostępność lokali?
Rynek najmu mieszkań: Stawki czynszów w Polsce są stabilne, ale liczba ofert wciąż rośnie [RAPORT]
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.