REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mieszkanie inwestycja nieruchomość
mieszkanie inwestycja nieruchomość
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Ceny nieruchomości mocno się trzymają, czy to dobry czas na tego rodzaju inwestycje?

Każdy czas jest dobry na inwestycję w nieruchomości. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnej oferty nieruchomości. Należy się spodziewać, że wraz z rozwojem polskiej gospodarki i wzrostem wynagrodzeń społeczeństwa ceny nieruchomości będą rosnąć. Koszty składowe nieruchomości są mocno związane z wynagrodzeniami oraz kosztami elementów potrzebnych do budowy nieruchomości i warto pamiętać, że każdy wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz wzrost kosztów prądu czy gazu wpłynie na wzrost cen nieruchomości. Obserwowana od kilku lat mediana cen za metr stale rośnie. Jeżeli nie kupimy teraz, za kilka lat może nas nie być stać na drugą nieruchomość lub tzw. „second home” poza miastem. 

REKLAMA

To może od razu przejdźmy do konkretów: Jakie są największe zalety i wady inwestowania w nieruchomości? Co powinno się rozważyć, zanim rozpocznie się działania w kierunku takiej inwestycji?

REKLAMA

Zalet jest sporo. Ważnym jest, na czym zależy wielu, stosunkowo mała zmienność cen, brak amplitud typu 10% dziennie, jak w przypadku np. akcji. Można też zarabiać zarówno na wzroście wartości nieruchomości, jak i na jej bieżącym wynajmie. Dla tych niepewnych swojej poduszki finansowej, plusem jest możliwość korzystania z kredytu, czyli dźwigni finansowej, przy samym zakupie nieruchomości. Oznacza to, że nie trzeba mieć środków na całą nieruchomość. Taka inwestycja gwarantuje też nasze bezpieczeństwo, ponieważ nabywamy dobro fizyczne, a nie zapisy elektroniczne na kontach, które ktoś może ukraść.

Do wad należy na pewno mniejsza płynność rynku, ciężko w końcu sprzedać nieruchomość np. w jeden dzień. Wielu rezygnuje z inwestycji też przez koszty utrzymania nieruchomości, czyli comiesięczne opłaty np. za ogrzewanie czy utrzymanie części wspólnych. Zawsze też istnieje ryzyko wzrostu kosztu kredytu, który weźmiemy na zakup nieruchomości.

Nieruchomość inwestycyjna – czyli najlepiej jaka? Jakie są kluczowe wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości do inwestycji?

Jest to na pewno wybór perspektywicznej lokalizacji projektu. Lokalizacja może zaważyć na tym, czy faktycznie nasza inwestycja będzie opłacalna. Tutaj należy też zwrócić uwagę na przyszłość naszej inwestycji, dlatego ważnym jest przemyślany wybór konkretnego projektu, który będzie dobrze wyglądać nie tylko za rok, ale także długoterminowo. No i oczywiście warto pomyśleć nad wyborem długoterminowego operatora/administratora nieruchomości, który będzie dbać o naszą inwestycję.

Czy istnieją strategie minimalizowania ryzyka związanego z inwestowaniem w nieruchomości?

Jest to tzw. dywersyfikacja, czyli różnicowanie rodzaju inwestycji, wybór różnych lokalizacji lub różnego typu nieruchomości. Dzięki temu badamy rynek, zmniejszamy ryzyko nietrafionej inwestycji, a przy okazji osiągamy  lepsze wyniki na rynku, jeżeli chodzi o stopę zwrotu. Wielu naszych klientów inwestuje w kilka różnych obiektów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są najczęstsze błędy początkujących inwestorów w nieruchomości i jak ich unikać?

Do najczęstszych błędów popełnianych przez inwestorów stawiających swoje pierwsze kroki na rynku należy przede wszystkim brak oceny własnej zdolności kredytowej lub środków na zakup i wykończenie nieruchomości. Właśnie przez to większość inwestycji upada. Często też niestety dokonujemy złych wyborów nieruchomości, np. niepopularnej lokalizacji, bo kusi nas atrakcyjna cena. Niektórzy patrzą w wąskiej perspektywa krótkoterminowego inwestora, zamiast myśleć długo terminowo. Zawsze trzeba przeanalizować swoje cele i potrzeby w perspektywie nie 5, a 25 lat.  Nasza firma Sun and Snow stworzyła poradnik inwestora, który może stanowić wsparcie dla naszych klientów, służy też profesjonalnym doradztwem.

Rozmawiała Kinga Olszacka 

Zobacz także: Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Jaka jest dziś dostępność lokali?
Rynek najmu mieszkań: Stawki czynszów w Polsce są stabilne, ale liczba ofert wciąż rośnie [RAPORT]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA