REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

REKLAMA

REKLAMA

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Fala dzikich lokatorów może być nie do zatrzymania

Inicjatorzy projektu ustawy przekonują, że zmiany w prawie są konieczne, by skutecznie odzyskiwać mieszkania i domy zajmowane przez dzikich lokatorów. Skala problemu rośnie z miesiąca na miesiąc, a bezczelność i bezkarność dzikich lokatorów jest większa, bo czują, że prawo jest po ich stronie. Właściciel mieszkania, by pozbyć się dzikiego lokatora musi uzyskać wyrok eksmisyjny. Po tym musi czekać aż lokator otrzyma lokal socjalny od gminy lub sam zapewnić dzikiemu lokatorowi mieszkanie zastępcze.

- Niestety przepisy w zakresie ochrony lokatorskiej są postawione na głowie. Teoretycznie szczytne założenia są wykorzystywane przez tych, którzy po prostu nie chcą płacić za wynajmowane mieszkania. Jesteśmy przeciwnikami eksmisji biednych ludzi czy osób zadłużonych, którym nie powiodło się w życiu. Nie może być jednak tak, że cwani, dzicy lokatorzy żyją na czyjś koszt, bardzo często niszczą czyjś majątek, często używają także przemocy wobec właścicieli mieszkań i nie można nic z tym zrobić. Jeżeli nie zatrzymamy fali dzikich lokatorów będziemy mieli problem jak w Hiszpanii, gdzie „ocupas” wprowadzają się do mieszkań i nie można ich przepędzić – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator. 

REKLAMA

Sytuacji związanych z dzikimi lokatorami jest coraz więcej.

- Znam sytuację, gdy ktoś wynajmuje mieszkanie np. po rodzicach czy mieszkanie kupione pod inwestycje, spłaca kredyt, opłaca rachunki za media, a na jego koszt żyje nowobogacka para najemców, która śmieje się w twarz, bo wie, że nie można jej wyeksmitować – mówi Marczulewska.

Sytuacja będzie się nasilać, bo im wyższe ceny mieszkań i wynajmów, tym więcej osób decyduje się na bycie dzikimi lokatorami. 

Oto konieczne zmiany w prawie. Dotyczą między innymi eksmitowania dzikiego lokatora i odpowiedzialności za długi

Grupa AVERTO wspólnie z Kancelarią Wódkiewicz & Sosnowski przygotowali projekt ustawy. Obecnie trwa zbiórka podpisów. Pod petycją można się podpisać także w Internecie. 

- Niedoskonałość ustawy o lokatorach faktycznie ochrania dzikich lokatorów, a konstrukcja zapisów uniemożliwia szybką i skuteczną eksmisję tych, którzy bezprawnie zajmują mieszkania. Efektem są zniszczenia mienia i poważne długi, które spoczywają na barkach właściciela mieszkania. Byliśmy świadkami, że uzyskiwaliśmy po dzikich lokatorach zadłużone i zniszczone mieszkania – mówi mecenas Grażyna Wódkiewicz. – Doszliśmy do wniosku, że zmiana ustawy jest po prostu konieczna – dodaje mecenas Wódkiewicz.
- Zmian jest kilka. Cel to przyspieszenie i usprawnienie postępowań, a także wykluczenie możliwości wykorzystywania luk prawnych przez dzikich lokatorów. Pierwsza propozycja to ułatwianie w doręczaniu korespondencji komorników i sądy do dłużników. Druga zmiana to poprawienie sytuacji prawnej wierzycieli, w mniejszej liczbie przyznawane powinny być decyzje o konieczności zapewnienia eksmitowanemu lokalu socjalnego. To spowoduje, że czas eksmisji dzikiego lokatora znacząco się zmniejszy – mówi mecenas Marek Jarosiewicz. Ta zmiana jest istotna. W niektórych gminach czas oczekiwania na lokal socjalny dla osób eksmitowanych to nawet… ponad 20 lat!

- Łatwiejsze będzie także prowadzenie egzekucji przez komorników. Chcielibyśmy również zliberalizować przepisy prawa karnego. Obecnie właściciel mieszkania często musi de facto utrzymywać dzikiego lokatora i to on jest obciążony kosztami mediów. Nowy mechanizm przypisywałby długi bezpośrednio do lokatora. Należy także złagodzić przepisy dotyczące tzw. naruszania miru domowego. Obecnie właściciel mieszkania nie może wejść do wynajmowanego przez dzikiego lokatora lokalu, nawet gdy ma podejrzenia, że jest on dewastowany. Zdarzają się sytuacje, że dzicy lokatorzy wzywają policję i faktycznie to właściciel mieszkania musi się tłumaczyć przed organami ścigania. To niepojęte, sytuacja wymaga pilnej zmiany – mówi mecenas Marek Jarosiewicz. 

Grupa AVERTO i kancelaria Wódkiewicz & Sosnowski chcą zebrać jak najwięcej podpisów poprzez Petycje Online.
Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/poprawa_prawa_nieuczciwym_najemcom_mowimy_nie?a=368055

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA