REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet co drugie mieszkanie było kupowane w celach inwestycyjnych. Jak jest teraz i czy znów kupujący dla siebie będą w przewadze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pod koniec minionego roku widoczna była kumulacja wpływu rządowych dopłat i w IV kwartale 2023 r. jedynie 28% mieszkań było kupowanych inwestycyjnie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące nieustannie od początków wysokiej inflacji ceny mieszkań zaktywizowały inwestorów. Do tych, którzy kupują, by wynajmować dołączyli flipperzy nowej generacji. Klasyczny flipper wyszukuje okazji w standardowej ofercie, ci nowi za atrakcyjną uznają każde niemal mieszkanie na sprzedaż, bo zarobi się na nim wyłącznie na spekulacji cenowej. W konsekwencji jeszcze niemal rok temu co drugie sprzedawane w Polsce mieszkanie szło w ręce inwestorów. Jak jest teraz?

Na pewno sytuację w 2023 roku zmieniła większa dostępność kredytów hipotecznych już od początku roku, a następnie program Bezpieczny Kredyt 2%.

REKLAMA

Ile mieszkań sprzedaje się w celach inwestycyjnych

Potwierdzają to eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Jak oceniają, w 2022 r. udział lokali kupowanych inwestycyjnie był wyższy niż zwykle. Wynik z ubiegłego roku jest jednak już mniejszy. 

Warunki panujące w 2022 roku na pewno sprzyjały wzrostowi udziału mieszkań kupowanych inwestycyjnie. W Internecie pojawiły się stwierdzenia mówiące, że w tym czasie rzekomo 70% lokali było kupowanych jako inwestycja. To jednak rezultat złej interpretacji danych z raportu NBP. Inne źródło też sugeruje, że odsetek transakcji inwestycyjnych na rynku mieszkaniowym jest mniejszy niż wspomniane 70%.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych agencji Metrohouse przeanalizowali udział mieszkań kupowanych inwestycyjnie od końca 2019 r. 

Na wstępie warto wyjaśnić, że dane Metrohouse na temat transakcji inwestycyjnych pochodzą z badania prowadzonego przez tę ogólnopolską agencję. Pod marką Metrohouse Franchise działa ponad 100 biur nieruchomości i 800 doradców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dostępność kredytów wpływa na strukturę sprzedaży

Dane z kwartalnego raportu analitycznego przygotowywanego przez Metrohouse (przy współudziale RynekPierwotny.pl) wskazują, że na rynku wtórnym mieszkań pomiędzy IV kw. 2019 r. i IV kw. 2023 r. udział transakcji inwestycyjnych wynosił od 28% do nawet 48%. Te wyniki obliczono na podstawie ankiet potransakcyjnych.

Mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych

Mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych

 

Materiały prasowe

Jak nietrudno zauważyć, mocno ograniczona dostępność kredytów mieszkaniowych w drugiej połowie 2022 roku zwiększyła udział transakcji inwestycyjnych do rekordowego poziomu (48%). Mniejsze wyniki z kolejnego półrocza (I kw. oraz II kw. 2023 r.) to efekt nieco lepszej dostępności kredytowej mieszkań. Z kolei wynik dotyczący III kw. 2023 r. (37%) jest w dużej mierze skutkiem popularności programu Bezpieczny Kredyt 2%. 

Początek 2024 roku: wszyscy szukają małych metraży

Pod koniec minionego roku widoczna była kumulacja wpływu rządowych dopłat. Dane z najnowszego raportu „Barometr Metrohouse i Credipass” wskazują, że w IV kw. 2023 r. jedynie 28% mieszkań było kupowanych inwestycyjnie.

REKLAMA

– Rekordowy udział w rynku (41%) mieli natomiast nabywcy pierwszych nieruchomości mieszkaniowych.
Rok wcześniej analogiczny odsetek pierwszych zakupów lokali i domów wynosił zaledwie 21%. – Jak widać, program Bezpieczny Kredyt 2% odblokował skumulowany popyt „nie-inwestycyjny”. Niestety, stało się to kosztem równowagi rynkowej – podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Pierwsza połowa 2024 roku to znów czas bez działania programu rządowego, choć banki jeszcze udzielają kredytów hipotecznych według wniosków złożonych przed końcem minionego roku. To oczywiście utrzymuje aktywność nabywców na własne cele mieszkaniowe, ale na zasadzie efektu fali.

Drugą barierą hamującą większe zakupy w celach inwestycyjnych jest niewątpliwie struktura mieszkań dostępnych zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W celach inwestycyjnych, zwłaszcza pod wynajem, najchętniej kupowane są mieszkania małe – z tych zaś Bezpieczny Kredyt 2% skutecznie wydrenował rynek.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA