REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły
Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczne lato to czas ważnych zmian legislacyjnych, których wspólnym celem jest umożliwienie dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce niezależnie od występujących problemów sieciowych. Zmiany te powinny skutkować odblokowaniem mocy pozwalającej na powstanie dodatkowych gigawatów instalacji OZE w Polsce.

OZE w Polsce - problemy przyłączeniowe w 2023 roku

Polska to ciągle jeden z najszybciej wzrastających rynków energii odnawialnej w Europie. Poza programem rozwoju morskich farm wiatrowych i biogazowni, głównym motorem tego wzrostu ciągle pozostaje fotowoltaika. 

 W 2022 roku Polska uplasowała się ponownie na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem przyrostu mocy zainstalowanej energetyki słonecznej w Unii Europejskiej. Jednocześnie, jako jedyne państwo Europy Środkowo-Wschodniej, znalazła się w pierwszej szóstce krajów Unii Europejskiej pod względem całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Struktura sektora energetyki słonecznej nie jest już zdominowana przez mikroinstalacje – coraz większe znaczenie nabierają wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne, których moc dochodzi do kilkuset megawatów. Zmianie ulega także kształt rynku – pojawiają się na nim coraz bardziej stabilne podmioty, a wyjątkowo aktywną rolę zaczynają odgrywać również duże, państwowe koncerny.

Ten stosunkowo optymistyczny obraz rozwoju polskiego sektora energetyki odnawialnej zaburzany jest przez problemy przyłączeniowe. Według statystyk Urzędu Regulacji Energetyki, rok do roku, skokowo wzrasta ilość odmów wydania warunków przyłączenia, a operatorzy nie realizują w pełni założonych planów inwestycji sieciowych. W związku z tym, o ile w obecnie ciągle możemy mówić o imponującym rozwoju sektora energetyki odnawialnej, o tyle w dalszej perspektywie polska energetyka odnawialna zdawała się nabierać zadyszki.

REKLAMA

Zmiany legislacyjne – cable pooling, linia bezpośrednia i inne

Rząd chce odwrócić negatywny trend hamowania inwestycji w OZE ze względu na brak mocy przyłączeniowej w sieci, poprzez wprowadzenie zmian legislacyjnych. 

Zmianą, która bardzo pozytywnie przyjmowana jest przez branżę energetyki odnawialnej, jest stworzenie warunków regulacyjnych dla tzw. cable poolingu. Cable pooling to współdzielenie różnych źródeł wytwórczych OZE w tym samym węźle przyłączenia o sumarycznej mocy większej niż moc przyłączeniowa. W ten sposób do jednego punktu przyłączenia można przyłączyć do sieci np. farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne, które znajdują się blisko siebie. Według niektórych szacunków, cable pooling w najbliższym czasie odblokuje w Polsce możliwość budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy od 5 do 7 GW.

Inną ważną zmianą, która ma zostać wprowadzona, jest liberalizacja przepisów dotyczących budowy linii bezpośrednich. Nowe przepisy umożliwią przyłączanie instalacji OZE poza krajowym systemem elektroenergetycznym i dostarczanie energii bezpośrednio do odbiorców końcowych. Wprowadzenie ułatwień w zakresie budowy linii bezpośredniej stanowi więc szansę rozwoju OZE niezależnie od mocy przyłączeniowej w publicznej sieci. Co istotne, nowe regulacje wprowadzają również możliwość odsprzedawania przez odbiorców energii dostarczanej linią bezpośrednią, co wpisuje się w coraz bardziej widoczny trend na polskim rynku, jakim jest aktywizacja odbiorców energii jako uczestników rynku energetycznego.

Powyższe zmiany to nie jedyne instrumenty, które zamierza wykorzystać polski ustawodawca celem podtrzymania rozwoju energetyki odnawialnej. Inwestorzy ciągle mogą liczyć na systemy wsparcia, zapewniające stabilizację ekonomicznych warunków sprzedaży energii. W tym kontekście warto wspomnieć o nowym systemie wsparcia, który dedykowany będzie produkcji biometanu. 

Ważnym wydarzeniem jest także rozszerzenie warunków wsparcia morskich farm wiatrowych – nowowprowadzane regulacje umożliwiają rozszerzenie wsparcia z 5 GW do 12 GW instalacji morskich farm wiatrowych. Oczywiście ciągle organizowane są także aukcje na wsparcie dla pozostałych odnawialnych źródeł energii – w tym roku odbędą się między 13 a 22 listopada. Co ciekawe największa pod względem budżetu sesja aukcji dotyczyć ma instalacji biogazowych. Dla instalacji większych niż 1 MW przeznaczono wolumen 45 TWh o maksymalnej wartości ponad 5,54 mld EUR i pod tym względem to największa z zaplanowanych aukcji.

Perspektywa na przyszłość

Omawiane w artykule zmiany realizują ważne postulaty zgłaszane przez polską branżę energetyki odnawialnej i stanowią okno możliwości dla inwestorów. Nowelizacje przepisów powinny umożliwić  budowę dodatkowych gigawatów w systemie energetycznym, niezależnie od problemów sieciowych.  Jednocześnie pokazują, że polski rząd – mimo medialnych zapowiedzi dotyczących wzmocnienia roli energetyki jądrowej – nie odstępuje od konsekwentnego rozwoju energetyki odnawialnej. Ten trend nie powinien ulec zmianie, nawet w obliczu październikowych wyborów parlamentarnych. 

Jakub Plebański, Prawnik, Rödl & Partner

****

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już 19 września 2023 r. zapraszamy na bezpłatne webinarium: „Linia bezpośrednia" i „cable pooling” – nowe rozwiązania mające zwiększyć potencjał OZE w Polsce. Więcej informacji: Wydarzenie| Rödl & Partner (roedl.pl)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA