REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły
Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczne lato to czas ważnych zmian legislacyjnych, których wspólnym celem jest umożliwienie dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce niezależnie od występujących problemów sieciowych. Zmiany te powinny skutkować odblokowaniem mocy pozwalającej na powstanie dodatkowych gigawatów instalacji OZE w Polsce.

OZE w Polsce - problemy przyłączeniowe w 2023 roku

Polska to ciągle jeden z najszybciej wzrastających rynków energii odnawialnej w Europie. Poza programem rozwoju morskich farm wiatrowych i biogazowni, głównym motorem tego wzrostu ciągle pozostaje fotowoltaika. 

 W 2022 roku Polska uplasowała się ponownie na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem przyrostu mocy zainstalowanej energetyki słonecznej w Unii Europejskiej. Jednocześnie, jako jedyne państwo Europy Środkowo-Wschodniej, znalazła się w pierwszej szóstce krajów Unii Europejskiej pod względem całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Struktura sektora energetyki słonecznej nie jest już zdominowana przez mikroinstalacje – coraz większe znaczenie nabierają wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne, których moc dochodzi do kilkuset megawatów. Zmianie ulega także kształt rynku – pojawiają się na nim coraz bardziej stabilne podmioty, a wyjątkowo aktywną rolę zaczynają odgrywać również duże, państwowe koncerny.

Ten stosunkowo optymistyczny obraz rozwoju polskiego sektora energetyki odnawialnej zaburzany jest przez problemy przyłączeniowe. Według statystyk Urzędu Regulacji Energetyki, rok do roku, skokowo wzrasta ilość odmów wydania warunków przyłączenia, a operatorzy nie realizują w pełni założonych planów inwestycji sieciowych. W związku z tym, o ile w obecnie ciągle możemy mówić o imponującym rozwoju sektora energetyki odnawialnej, o tyle w dalszej perspektywie polska energetyka odnawialna zdawała się nabierać zadyszki.

REKLAMA

Zmiany legislacyjne – cable pooling, linia bezpośrednia i inne

Rząd chce odwrócić negatywny trend hamowania inwestycji w OZE ze względu na brak mocy przyłączeniowej w sieci, poprzez wprowadzenie zmian legislacyjnych. 

Zmianą, która bardzo pozytywnie przyjmowana jest przez branżę energetyki odnawialnej, jest stworzenie warunków regulacyjnych dla tzw. cable poolingu. Cable pooling to współdzielenie różnych źródeł wytwórczych OZE w tym samym węźle przyłączenia o sumarycznej mocy większej niż moc przyłączeniowa. W ten sposób do jednego punktu przyłączenia można przyłączyć do sieci np. farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne, które znajdują się blisko siebie. Według niektórych szacunków, cable pooling w najbliższym czasie odblokuje w Polsce możliwość budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy od 5 do 7 GW.

Inną ważną zmianą, która ma zostać wprowadzona, jest liberalizacja przepisów dotyczących budowy linii bezpośrednich. Nowe przepisy umożliwią przyłączanie instalacji OZE poza krajowym systemem elektroenergetycznym i dostarczanie energii bezpośrednio do odbiorców końcowych. Wprowadzenie ułatwień w zakresie budowy linii bezpośredniej stanowi więc szansę rozwoju OZE niezależnie od mocy przyłączeniowej w publicznej sieci. Co istotne, nowe regulacje wprowadzają również możliwość odsprzedawania przez odbiorców energii dostarczanej linią bezpośrednią, co wpisuje się w coraz bardziej widoczny trend na polskim rynku, jakim jest aktywizacja odbiorców energii jako uczestników rynku energetycznego.

Powyższe zmiany to nie jedyne instrumenty, które zamierza wykorzystać polski ustawodawca celem podtrzymania rozwoju energetyki odnawialnej. Inwestorzy ciągle mogą liczyć na systemy wsparcia, zapewniające stabilizację ekonomicznych warunków sprzedaży energii. W tym kontekście warto wspomnieć o nowym systemie wsparcia, który dedykowany będzie produkcji biometanu. 

Ważnym wydarzeniem jest także rozszerzenie warunków wsparcia morskich farm wiatrowych – nowowprowadzane regulacje umożliwiają rozszerzenie wsparcia z 5 GW do 12 GW instalacji morskich farm wiatrowych. Oczywiście ciągle organizowane są także aukcje na wsparcie dla pozostałych odnawialnych źródeł energii – w tym roku odbędą się między 13 a 22 listopada. Co ciekawe największa pod względem budżetu sesja aukcji dotyczyć ma instalacji biogazowych. Dla instalacji większych niż 1 MW przeznaczono wolumen 45 TWh o maksymalnej wartości ponad 5,54 mld EUR i pod tym względem to największa z zaplanowanych aukcji.

Perspektywa na przyszłość

Omawiane w artykule zmiany realizują ważne postulaty zgłaszane przez polską branżę energetyki odnawialnej i stanowią okno możliwości dla inwestorów. Nowelizacje przepisów powinny umożliwić  budowę dodatkowych gigawatów w systemie energetycznym, niezależnie od problemów sieciowych.  Jednocześnie pokazują, że polski rząd – mimo medialnych zapowiedzi dotyczących wzmocnienia roli energetyki jądrowej – nie odstępuje od konsekwentnego rozwoju energetyki odnawialnej. Ten trend nie powinien ulec zmianie, nawet w obliczu październikowych wyborów parlamentarnych. 

Jakub Plebański, Prawnik, Rödl & Partner

****

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już 19 września 2023 r. zapraszamy na bezpłatne webinarium: „Linia bezpośrednia" i „cable pooling” – nowe rozwiązania mające zwiększyć potencjał OZE w Polsce. Więcej informacji: Wydarzenie| Rödl & Partner (roedl.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA