REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły
Zmiany przepisów usuną problemy przyłączeniowe OZE? Cable pooling, linia bezpośrednia i inne pomysły
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczne lato to czas ważnych zmian legislacyjnych, których wspólnym celem jest umożliwienie dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce niezależnie od występujących problemów sieciowych. Zmiany te powinny skutkować odblokowaniem mocy pozwalającej na powstanie dodatkowych gigawatów instalacji OZE w Polsce.

OZE w Polsce - problemy przyłączeniowe w 2023 roku

Polska to ciągle jeden z najszybciej wzrastających rynków energii odnawialnej w Europie. Poza programem rozwoju morskich farm wiatrowych i biogazowni, głównym motorem tego wzrostu ciągle pozostaje fotowoltaika. 

 W 2022 roku Polska uplasowała się ponownie na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem przyrostu mocy zainstalowanej energetyki słonecznej w Unii Europejskiej. Jednocześnie, jako jedyne państwo Europy Środkowo-Wschodniej, znalazła się w pierwszej szóstce krajów Unii Europejskiej pod względem całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Struktura sektora energetyki słonecznej nie jest już zdominowana przez mikroinstalacje – coraz większe znaczenie nabierają wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne, których moc dochodzi do kilkuset megawatów. Zmianie ulega także kształt rynku – pojawiają się na nim coraz bardziej stabilne podmioty, a wyjątkowo aktywną rolę zaczynają odgrywać również duże, państwowe koncerny.

Ten stosunkowo optymistyczny obraz rozwoju polskiego sektora energetyki odnawialnej zaburzany jest przez problemy przyłączeniowe. Według statystyk Urzędu Regulacji Energetyki, rok do roku, skokowo wzrasta ilość odmów wydania warunków przyłączenia, a operatorzy nie realizują w pełni założonych planów inwestycji sieciowych. W związku z tym, o ile w obecnie ciągle możemy mówić o imponującym rozwoju sektora energetyki odnawialnej, o tyle w dalszej perspektywie polska energetyka odnawialna zdawała się nabierać zadyszki.

REKLAMA

Zmiany legislacyjne – cable pooling, linia bezpośrednia i inne

Rząd chce odwrócić negatywny trend hamowania inwestycji w OZE ze względu na brak mocy przyłączeniowej w sieci, poprzez wprowadzenie zmian legislacyjnych. 

Zmianą, która bardzo pozytywnie przyjmowana jest przez branżę energetyki odnawialnej, jest stworzenie warunków regulacyjnych dla tzw. cable poolingu. Cable pooling to współdzielenie różnych źródeł wytwórczych OZE w tym samym węźle przyłączenia o sumarycznej mocy większej niż moc przyłączeniowa. W ten sposób do jednego punktu przyłączenia można przyłączyć do sieci np. farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne, które znajdują się blisko siebie. Według niektórych szacunków, cable pooling w najbliższym czasie odblokuje w Polsce możliwość budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy od 5 do 7 GW.

Inną ważną zmianą, która ma zostać wprowadzona, jest liberalizacja przepisów dotyczących budowy linii bezpośrednich. Nowe przepisy umożliwią przyłączanie instalacji OZE poza krajowym systemem elektroenergetycznym i dostarczanie energii bezpośrednio do odbiorców końcowych. Wprowadzenie ułatwień w zakresie budowy linii bezpośredniej stanowi więc szansę rozwoju OZE niezależnie od mocy przyłączeniowej w publicznej sieci. Co istotne, nowe regulacje wprowadzają również możliwość odsprzedawania przez odbiorców energii dostarczanej linią bezpośrednią, co wpisuje się w coraz bardziej widoczny trend na polskim rynku, jakim jest aktywizacja odbiorców energii jako uczestników rynku energetycznego.

Powyższe zmiany to nie jedyne instrumenty, które zamierza wykorzystać polski ustawodawca celem podtrzymania rozwoju energetyki odnawialnej. Inwestorzy ciągle mogą liczyć na systemy wsparcia, zapewniające stabilizację ekonomicznych warunków sprzedaży energii. W tym kontekście warto wspomnieć o nowym systemie wsparcia, który dedykowany będzie produkcji biometanu. 

Ważnym wydarzeniem jest także rozszerzenie warunków wsparcia morskich farm wiatrowych – nowowprowadzane regulacje umożliwiają rozszerzenie wsparcia z 5 GW do 12 GW instalacji morskich farm wiatrowych. Oczywiście ciągle organizowane są także aukcje na wsparcie dla pozostałych odnawialnych źródeł energii – w tym roku odbędą się między 13 a 22 listopada. Co ciekawe największa pod względem budżetu sesja aukcji dotyczyć ma instalacji biogazowych. Dla instalacji większych niż 1 MW przeznaczono wolumen 45 TWh o maksymalnej wartości ponad 5,54 mld EUR i pod tym względem to największa z zaplanowanych aukcji.

Perspektywa na przyszłość

Omawiane w artykule zmiany realizują ważne postulaty zgłaszane przez polską branżę energetyki odnawialnej i stanowią okno możliwości dla inwestorów. Nowelizacje przepisów powinny umożliwić  budowę dodatkowych gigawatów w systemie energetycznym, niezależnie od problemów sieciowych.  Jednocześnie pokazują, że polski rząd – mimo medialnych zapowiedzi dotyczących wzmocnienia roli energetyki jądrowej – nie odstępuje od konsekwentnego rozwoju energetyki odnawialnej. Ten trend nie powinien ulec zmianie, nawet w obliczu październikowych wyborów parlamentarnych. 

Jakub Plebański, Prawnik, Rödl & Partner

****

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już 19 września 2023 r. zapraszamy na bezpłatne webinarium: „Linia bezpośrednia" i „cable pooling” – nowe rozwiązania mające zwiększyć potencjał OZE w Polsce. Więcej informacji: Wydarzenie| Rödl & Partner (roedl.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA