REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjazne Osiedle - modernizacja bloków z wielkiej płyty. Morawiecki: "Koniec z dziadostwem i drzwiami sklejonymi taśmą samoprzylepną".

Morawiecki:
Morawiecki: "Koniec z dziadostwem i drzwiami sklejonymi taśmą samoprzylepną". Przyjazne Osiedle - modernizacja bloków z wielkiej płyty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek 4 września 2023 r. na Twitterze premier Mateusz Morawiecki poinformował o rozpoczęciu przedstawiania zapowiedzi programowych na kolejną kadencję. Jednym z "Konkretów PiS" jest program „Przyjazne Osiedle”, którego celem jest modernizacja bloków z tzw. wielkiej płyty. Premier zapowiedział rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin.

Morawiecki: PiS proponuje program rewitalizacji tysięcy bloków w osiedlach z wielkiej płyty

Premier opublikował film, na którym przedstawił jeden z punktów programu PiS na kolejną kadencję. To nowy program rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty.

"Na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ponad 8 milionów Polaków. Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic. Chcemy, aby mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania. Nie chcieliśmy podziału na Polskę A i Polskę B; i sporo tu zrobiliśmy" - mówił premier Morawiecki. "Teraz chcemy jak najwyższego poziomu życia dla ludzi mieszkających w osiedlach z wielkiej płyty" - dodał.

Podkreślił, że program "Przyjazne Osiedle" to przełom dla mieszkańców osiedli z wielkiej płyty. Przekazał, że program obejmuje rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin. "Tylko rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizuje tak ambitny projekt" - podkreślił.

We wpisie jest też fragment filmu z czasu, gdy Rafał Trzaskowski jako kandydat PO ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy. W ramach akcji "Otwarte drzwi dla Warszawy" został poproszony przez mieszkankę o naprawę drzwi, które skleił taśmą samoprzylepną.

"Koniec z dziadostwem i drzwiami sklejonymi taśmą samoprzylepną" - skomentował premier Morawiecki.

REKLAMA

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller zaznaczył w swoim wpisie na Twitterze, że program "Przyjazne Osiedle" "PiS pisze wspólnie z Polkami i Polakami". "W rozmowach często słyszeliśmy obawy, które dotyczyły stanu i przyszłości osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. Wychodzimy naprzeciw tym trudnościom. Zobowiązujemy się do stworzenia programu +Przyjazne osiedle+" - dodał.

Wyjaśnił, że zakłada on inwestycje rządowe w osiedla z wielkiej płyty, które powstały wiele lat temu.

"Zależy nam, aby mieszkańcy żyli tam w odpowiednich warunkach dostosowanych do aktualnych potrzeb" - podkreślił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w niedzielę w Kielcach, że od poniedziałku jego formacja rozpocznie prezentowanie swojego programu wyborczego.

"W sobotę w Końskich odbędzie się całościowa prezentacja programu PiS" - przekazał PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. (PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ itm/

Przyjazne Osiedle  - szczegóły. 7 punktów programu

Premier Mateusz Morawiecki o szczegółach programu, który jest pierwszym z ogłoszonych tzw. konkretów PiS w programie wyborczym na kolejną kadencję, mówił 4 września 2023 r. podczas konferencji prasowej zorganizowanej na jednym z osiedli w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie).

Wśród siedmiu punktów programu "Przyjazne Osiedle" jest
- dobudowa wind w blokach, 
- budowa miejsc postojowych dla samochodów oraz garaży, 
- termomodernizacja budynków, 
- remont instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, 
- fotowoltaika na dachach bloków, 
- poprawa akustyki mieszkań oraz 
- architektura zieleni. 

Program miałby trwać 10 lat, a jego koszt w pierwszym roku funkcjonowania wynieść co najmniej 5 mld zł.

Ponad 8 mln osób mieszka w Polsce w mieszkaniach z wielkiej płyty

Jak mówił Morawiecki, w mieszkaniach z tzw. wielkiej płyty, które powstały kilkadziesiąt lat temu i nie zawsze odpowiadają obecnym standardom życia, mieszka w Polsce ponad 8 mln osób.

"Te problemy czasami, jak powiedziała mi dziś jedna z pań, można określić, jak mieszkanie w Polsce B. No nie, to nie może być Polska A, Polska B, Polska C. W naszym programie rządu PiS przede wszystkim chcemy zapewnić godny standard, godną jakoś życia wszystkim mieszkańcom Polski. I dlatego przygotowujemy już teraz i jeżeli wyborcy tak zadecydują 15 października, że będziemy mogli realizować kolejny program, to będziemy realizować wielki program dla osiedli z płyt betonowych" – zapowiedział premier. 

Morawiecki przyznał, że doskonale wie, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy osiedli z lat 70., 80. oraz wcześniejszych i – jak zaznaczył – trzeba doprowadzić do poprawy jakości ich życia. "Polacy doskonale wiedzą, jakie są problemy związane z blokowiskami. Ogromnym marnotrawstwem byłoby pozostawić mieszkańców samym sobie z ich problemami (…) Liberałowie zostawiają ludzi samych, to jest plan Platformy Obywatelskiej. My nie zostawiamy ludzi samych sobie i stąd ten program" – przekonywał. 

Budowa wind

Szef rządu zapowiedział, że pierwszym elementem programu ma być budowa wind. Wskazywał, że na wielu mniejszych osiedlach, w niższych blokach, do trzeciego, czwartego, a nawet piątego piętra nie ma wind. Tłumaczył, że jest to bardzo uciążliwe m.in. dla starszych osób, matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.

"Dlatego chcemy, aby pierwszym punktem w ramach tego programu podnoszenia jakości życia mieszkańców (bloków) z wielkiej płyty było dobudowywanie wind. Dzisiejsza technologie pozwalają już na to, żeby dobudowywać windy zewnętrzne" – mówił. 

Garaże i miejsca parkingowe

Kolejnym punktem ma być stworzenie garaży i miejsc parkingowych dla samochodów, ponieważ - jak wyjaśnił szef rządu - na osiedlach jest gigantyczny problem z zaparkowaniem auta. "Dlatego punktem numer dwa naszego programu będzie budowa miejsc garażowych, tam gdzie współfinansowanie pozwoli na to, budowa podziemnych garaży, ale także budowa w taki sposób, aby nie zabierać zieleni i nie zmniejszać terenów zielonych" – tłumaczył premier. 

Wśród następnych elementów programu są: termomodernizacja bloków, co ma wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie, oraz remont instalacji wewnętrznych: elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, instalacja ogniw fotowoltaicznych na dachach bloków i wieżowców, co z kolei ma obniżyć opłaty za energię, a także poprawa akustyki mieszkań.

Architektura zieleni, place zabaw, skwery

"Ostatni punkt to architektura zieleni, place zabaw, skwery. (…) Znam wiele osiedli, gdzie nie ma boisk, placów zabaw, plenerowych siłowni. Gdzie są wertepy, kamienie. Będziemy dbali o zieleń, aby każdy starszy człowiek, mama z dzieckiem, całe rodziny mogły wyjść do okolicznego parku" – mówił Morawiecki.

 

REKLAMA

Jak poinformował szef rządu, w pierwszym roku działania programu nakłady miałyby wynieść co najmniej 5 mld zł, ale - jak zastrzegł - projekt ma być rozwijany. Morawiecki wyjaśnił, że program miałby trwać co najmniej 10 lat. Zaznaczył, że przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków rządowych, budżetowych. "To pieniądze zabrane przestępcom i mafiom VAT-owskim" - dodał. Operatorem ma być Bank Gospodarstwa Krajowego, który - jak przypomniał Morawiecki - prowadził już programy inwestycji strategicznych.

"Chcemy skończyć z dziadostwem i z drzwiami przyklejanymi taśmą samoprzylepną. Tak działają niektórzy włodarze, zostawiają ludzi samym sobie, niektórzy spółdzielcy również za mało dbają o mieszkańców. Teraz poprzez wsparcie ze strony państwa, poprzez montaż linii finansowo-kredytowych, budżetowych, unijnych i naszych krajowych, wraz ze wsparciem ze strony środków samorządowych i spółdzielczych, będziemy realizować te programy" – zaznaczył premier.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pad/

Ekspert: modernizacja pozwoli użytkować budynki z wielkiej płyty przez 100-120 lat

W Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty, w których znajduje się ok. 4 mln mieszkań. Przeprowadzenie prac modernizacyjnych, m.in. wzmocnienie konstrukcji nośnej i ocieplenie, pozwoli użytkować te budynki przez 100-120 lat – ocenił Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek o programie rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty "Przyjazne Osiedle". Zakłada on m.in. rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin.

Jak zaznaczył w komentarzu przekazanym PAP Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty, w których znajduje się ok. 4 mln mieszkań. Zauważył, że ich trwałość, w zależności od zastosowanej technologii, szacowano na ok. 40-70 lat, a część z tych terminów już minęła.

"Przeprowadzenie prac modernizacyjnych, m.in. wzmocnienie konstrukcji nośnej i ocieplenie, pozwoli użytkować te budynki przez 100-120 lat. To kluczowe z perspektywy wyzwań polskiego rynku mieszkaniowego" – ocenił Śliwowski.

Specjalista wskazał, że dotychczasowe działania rewitalizacyjne, finansowane głównie ze środków europejskich, dotyczyły przede wszystkim tzw. obszarów zdegradowanych, np. terenów przemysłowych lub centrów miast i w "niewystarczającej skali obejmowały projekty mieszkaniowe". Dodał, że działania te koncentrowały się w większych miastach, a brakowało projektów w mniejszych ośrodkach miejskich.

Zdaniem eksperta szczególnie potrzebne są inwestycje w termomodernizację budynków mieszkalnych. Powołując się na dane Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków Śliwowski wskazał, iż obecnie 15 proc. z ogółu budynków mieszkalnych w Polsce można uznać za efektywne energetycznie, tj. ich zapotrzebowanie na energię końcową wynosi poniżej 150 kWh na m kw. na rok. "To oznacza zarówno zwiększone zapotrzebowanie na energię jak i znacznie wyższe koszty dla mieszkańców" – wyjaśnił Śliwowski.

Zauważył także, że programy rewitalizacji mieszkalnictwa mają nie tylko wartość inwestycyjną.

"Badania w Unii Europejskiej pokazały, że gorsza jakość mieszkań jest jednym z ważnych czynników wykluczenia społecznego. Projekty rewitalizacji mogą być dobrym narzędziem poprawy spójności społecznej" – ocenił ekspert.

Zaznaczył, że w zachodniej Europie duże programy rewitalizacji zasobów mieszkaniowych są często podejmowane. "Projektując szczegóły wdrożeniowe polskiego programu można więc korzystać z doświadczeń takich państw jak Wielka Brytania, Holandia czy Niemcy" – podsumował specjalista. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński
ra/ mmu/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nati
    2023-09-08 11:56:49
    Home Group Black to symbol doskonałości w branży deweloperskiej na Śląsku. Ich inwestycje stanowią połączenie nowoczesności z tradycją tego regionu. Polecam
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

REKLAMA

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

REKLAMA