Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła"? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?
REKLAMA
REKLAMA
MKiŚ ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i instalatorami pomp ciepła
Pod koniec lipca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaapelowało w komunikacie o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”. Resort klimatu poinformował, że zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do danego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.
Ministerstwo radzi by dokładnie sprawdzać sprzedawcę pompy ciepła i konkretną ofertę jeszcze przed podpisaniem umowy. Trzeba dokładnie zorientować się w szczególności odnośnie:
- ceny usługi i produktu,
- parametrów urządzenia lub instalacji,
- warunków serwisowych i gwarancji.
Nie można się spieszyć, można zawsze zasięgnąć informacji w gminnym punktcie konsultacyjno – informacyjnym, czy w regionalnie funkcjonującym WFOŚiGW.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje też, że warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) – dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.
REKLAMA
Kwestię tę skomentował w rozmowie z naszym portalem Dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
Dobra pompa ciepła powinna mieć certyfikat
Na stronie programu „Czyste Powietrze" Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pojawiają się ostrzeżenia o oszustwach związanych z instalacjami pomp ciepła. Na czym polega problem?
Dr Adam Nocoń: Jak możemy zauważyć w ostatnich tygodniach na stronach WFOŚiGW pojawiły się ostrzeżenia przed oszustami, którzy namawiają do montażu pomp ciepła wątpliwej jakości, a do tego w budynkach nieprzystosowanych do takiej instalacji. Wszystko po to by wyłudzić pieniądze z Programu Czyste Powietrze.
Wiele osób uważa, że tańsze urządzenia z Chin niczym się nie różnią od polskich. Dlaczego powinniśmy inwestować w rodzimych producentów? Czy to oznacza, że zapłacimy drożej?
Dr Adam Nocoń: Modernizacja kotłowni to kosztowna inwestycja, a urządzenie grzewcze, w postaci pompy ciepła czy też kotła opalanego peletem, powinny służyć przez wiele lat. Podejmując taką decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy ekonomiczne. Warto inwestować w dobre jakościowo urządzenia, poprawnie dobrane do naszych warunków lokalowych. Koniecznie należy zwrócić uwagę w przypadku pompy ciepła na certyfikat potwierdzający parametry urządzenia wydane w UE przez akredytowane laboratorium. Polscy producenci mają w swojej ofercie urządzenia bardzo dobrej jakości, które dostosowane są do naszych warunków klimatycznych i których parametry są potwierdzone certyfikatami.
Jak zweryfikować dostawcę pompy ciepła? Polskie pompy ciepła spełniają wszystkie normy
Przeciętny Polak nie zna się na urządzeniach grzewczych i musi polegać na opinii producenta. Gorzej, jak polski producent wcale nim nie jest, a jedynie za takowego się podaje. Co powinno nas zaniepokoić?
Dr Adam Nocoń: To fakt, iż wiedza z dziedziny urządzeń grzewczych jest trochę ograniczona. Beneficjenci przy wyborze kierują się przede wszystkim ceną. Niestety jest to zły kierunek. Są na naszym rynku przedsiębiorstwa, które masowo sprowadzały azjatyckie urządzenia lokując na nich swoje logo, a następnie reklamując jako polski produkt, co niestety jest kłamstwem. Warto zatem sprawdzić kilka podstawowych kwestii. Pierwsze, najważniejsze to zweryfikować działalność firmy na rynku. W dzisiejszych czasach odnalezienie wszelkiego rodzaju informacji i opinii na temat danego podmiotu nie jest bardzo trudne.
To co może nas zaniepokoić to brak usług serwisowych, części zamiennych, dokumentów, a przede wszystkim certyfikatów potwierdzających rzekome parametry urządzenia. W urządzeniach dobrej jakości nie będzie problemu, żeby sprostać tym wymaganiom.
Jako Polska jesteśmy producentem pomp ciepła i kotłów na pellet najwyżej jakości, spełniających rygorystyczne normy, bez problemu możemy przedstawić wszelkie certyfikaty, zapewnić części zamienne i wyspecjalizowany serwis.
W jaki sposób Polacy powinni weryfikować firmy oferujące instalacje pomp ciepła oraz innych urządzeń energii odnawialnej?
Dr Adam Nocoń: Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy. Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy nie były podejmowane pod wpływem nacisków. Istotna jest też możliwość zastanowienia się nad wyborem, skonsultowanie się z innymi, a także przeanalizowanie wiarygodności informacji, które otrzymaliśmy. Warto zweryfikować wiarygodność firmy w bezpłatnych publicznych ogólnopolskich źródłach. Dzięki takim rejestrom jak np. Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej czy Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdzimy, czy firma jest zarejestrowanym, aktywnym przedsiębiorcą. Wybór rekomendowanych i wyróżnianych wykonawców jest wyborem, który minimalizuje narażenie nas na oszustwo. Zweryfikowane przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i montażem urządzeń grzewczych znajdują się na stronie internetowej Izby www.iguoze.pl
Mity dotyczące pomp ciepła - weryfikacja
Jakie błędne przekonania, na temat instalacji pomp ciepła oraz innych urządzeń OZE, są dalej powszechne wśród społeczeństwa?
Dr Adam Nocoń: Decydując się na zakup urządzenia grzewczego powinniśmy zasięgnąć opinii doświadczonego i przeszkolonego eksperta, który poprawnie dobierze nam rodzaj i moc źródła ciepła. Nadal można spotkać się z przekonaniem, że pompa jest najlepszym rozwiązaniem, a w sytuacji połączenia jej z instalacją fotowoltaiczną pracuje „za darmo”. Nic bardziej mylnego. Pompa ciepłą pracując zimą pobierze prąd z sieci, gdyż panele fotowoltaiczne w tym czasie nie są w stanie wyprodukować takiej ilości energii elektrycznej. Koszty związane z eksploatacją odczujemy dopiero w kolejnym sezonie.
Warto zaznaczyć, że przekonanie, iż pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie do każdego budynku jest błędem. Musimy pamiętać, że ich ekonomiczne wykorzystanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych. W przypadku starych i niedocieplonych budynków, wykorzystujących ogrzewanie grzejnikowe, wysokotemperaturowe, nierzadko lepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem efektywności urządzenia, jak i pod względem ekonomicznym, jest kocioł na pellet.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.