REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła"? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?

Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?
Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W rozmowie z infor.pl Dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE radzi jak weryfikować dostawców pomp ciepła i dlaczego pompa ciepła to nie jest najlepsze rozwiązanie dla każdego budynku. Zdaniem Prezesa Noconia w Polsce produkowane są pompy ciepła i kotłów na pellet najwyżej jakości, spełniające rygorystyczne normy. 

MKiŚ ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i instalatorami pomp ciepła

Pod koniec lipca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaapelowało w komunikacie o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”. Resort klimatu poinformował, że zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do danego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.

Ministerstwo radzi by dokładnie sprawdzać sprzedawcę pompy ciepła i konkretną ofertę jeszcze przed podpisaniem umowy. Trzeba dokładnie zorientować się w szczególności odnośnie:
 - ceny usługi i produktu,
-  parametrów urządzenia lub instalacji,
warunków serwisowych i gwarancji.

Nie można się spieszyć, można zawsze zasięgnąć informacji w gminnym punktcie konsultacyjno – informacyjnym, czy w regionalnie funkcjonującym WFOŚiGW.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje też, że warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) – dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

REKLAMA

Kwestię tę skomentował w rozmowie z naszym portalem Dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Dobra pompa ciepła powinna mieć certyfikat

Na stronie programu „Czyste Powietrze" Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pojawiają się ostrzeżenia o oszustwach związanych z instalacjami pomp ciepła. Na czym polega problem? 

Dr Adam Nocoń: Jak możemy zauważyć w ostatnich tygodniach na stronach WFOŚiGW pojawiły się ostrzeżenia przed oszustami, którzy namawiają do montażu pomp ciepła wątpliwej jakości, a do tego w budynkach nieprzystosowanych do takiej instalacji. Wszystko po to by wyłudzić pieniądze z Programu Czyste Powietrze.

Wiele osób uważa, że tańsze urządzenia z Chin niczym się nie różnią od polskich. Dlaczego powinniśmy inwestować w rodzimych producentów? Czy to oznacza, że zapłacimy drożej?

Dr Adam Nocoń: Modernizacja kotłowni to kosztowna inwestycja, a urządzenie grzewcze, w postaci pompy ciepła czy też kotła opalanego peletem, powinny służyć przez wiele lat. Podejmując taką decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy ekonomiczne. Warto inwestować w dobre jakościowo urządzenia, poprawnie dobrane do naszych warunków lokalowych. Koniecznie należy zwrócić uwagę w przypadku pompy ciepła na certyfikat potwierdzający parametry urządzenia wydane w UE przez akredytowane laboratorium. Polscy producenci mają w swojej ofercie urządzenia bardzo dobrej jakości, które dostosowane są do naszych warunków klimatycznych i których parametry są potwierdzone certyfikatami. 

Jak zweryfikować dostawcę pompy ciepła? Polskie pompy ciepła spełniają wszystkie normy

Przeciętny Polak nie zna się na urządzeniach grzewczych i musi polegać na opinii producenta. Gorzej, jak polski producent wcale nim nie jest, a jedynie za takowego się podaje. Co powinno nas zaniepokoić?

Dr Adam Nocoń: To fakt, iż wiedza z dziedziny urządzeń grzewczych jest trochę ograniczona. Beneficjenci przy wyborze kierują się przede wszystkim ceną. Niestety jest to zły kierunek. Są na naszym rynku przedsiębiorstwa, które masowo sprowadzały azjatyckie urządzenia lokując na nich swoje logo, a następnie reklamując jako polski produkt, co niestety jest kłamstwem. Warto zatem sprawdzić kilka podstawowych kwestii. Pierwsze, najważniejsze to zweryfikować działalność firmy na rynku. W dzisiejszych czasach odnalezienie wszelkiego rodzaju informacji i opinii na temat danego podmiotu nie jest bardzo trudne.
To co może nas zaniepokoić to brak usług serwisowych, części zamiennych, dokumentów, a przede wszystkim certyfikatów potwierdzających rzekome parametry urządzenia. W urządzeniach dobrej jakości nie będzie problemu, żeby sprostać tym wymaganiom. 
Jako Polska jesteśmy producentem pomp ciepła i kotłów na pellet najwyżej jakości, spełniających rygorystyczne normy, bez problemu możemy przedstawić wszelkie certyfikaty, zapewnić części zamienne i wyspecjalizowany serwis. 

W jaki sposób Polacy powinni weryfikować firmy oferujące instalacje pomp ciepła oraz innych urządzeń energii odnawialnej? 

Dr Adam Nocoń: Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy. Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy nie były podejmowane pod wpływem nacisków. Istotna jest też możliwość zastanowienia się nad wyborem, skonsultowanie się z innymi, a także przeanalizowanie wiarygodności informacji, które otrzymaliśmy. Warto zweryfikować wiarygodność firmy w bezpłatnych publicznych ogólnopolskich źródłach. Dzięki takim rejestrom jak np. Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej czy Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdzimy, czy firma jest zarejestrowanym, aktywnym przedsiębiorcą. Wybór rekomendowanych i wyróżnianych wykonawców jest wyborem, który minimalizuje narażenie nas na oszustwo. Zweryfikowane przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i montażem urządzeń grzewczych znajdują się na stronie internetowej Izby www.iguoze.pl

Mity dotyczące pomp ciepła - weryfikacja

Jakie błędne przekonania, na temat instalacji pomp ciepła oraz innych urządzeń OZE, są dalej powszechne wśród społeczeństwa?

Dr Adam Nocoń: Decydując się na zakup urządzenia grzewczego powinniśmy zasięgnąć opinii doświadczonego i przeszkolonego eksperta, który poprawnie dobierze nam rodzaj i moc źródła ciepła. Nadal można spotkać się z przekonaniem, że pompa jest najlepszym rozwiązaniem, a w sytuacji połączenia jej z instalacją fotowoltaiczną pracuje „za darmo”. Nic bardziej mylnego. Pompa ciepłą pracując zimą pobierze prąd z sieci, gdyż panele fotowoltaiczne w tym czasie nie są w stanie wyprodukować takiej ilości energii elektrycznej. Koszty związane z eksploatacją odczujemy dopiero w kolejnym sezonie. 
Warto zaznaczyć, że przekonanie, iż pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie do każdego budynku jest błędem. Musimy pamiętać, że ich ekonomiczne wykorzystanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych. W przypadku starych i niedocieplonych budynków, wykorzystujących ogrzewanie grzejnikowe, wysokotemperaturowe, nierzadko lepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem efektywności urządzenia, jak i pod względem ekonomicznym, jest kocioł na pellet.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    REKLAMA

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

    Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

    REKLAMA

    Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

    Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

    Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

    REKLAMA