REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła"? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?

Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?
Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W rozmowie z infor.pl Dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE radzi jak weryfikować dostawców pomp ciepła i dlaczego pompa ciepła to nie jest najlepsze rozwiązanie dla każdego budynku. Zdaniem Prezesa Noconia w Polsce produkowane są pompy ciepła i kotłów na pellet najwyżej jakości, spełniające rygorystyczne normy. 

MKiŚ ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i instalatorami pomp ciepła

Pod koniec lipca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaapelowało w komunikacie o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”. Resort klimatu poinformował, że zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do danego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.

Ministerstwo radzi by dokładnie sprawdzać sprzedawcę pompy ciepła i konkretną ofertę jeszcze przed podpisaniem umowy. Trzeba dokładnie zorientować się w szczególności odnośnie:
 - ceny usługi i produktu,
-  parametrów urządzenia lub instalacji,
warunków serwisowych i gwarancji.

Nie można się spieszyć, można zawsze zasięgnąć informacji w gminnym punktcie konsultacyjno – informacyjnym, czy w regionalnie funkcjonującym WFOŚiGW.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje też, że warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) – dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

REKLAMA

Kwestię tę skomentował w rozmowie z naszym portalem Dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Dobra pompa ciepła powinna mieć certyfikat

Na stronie programu „Czyste Powietrze" Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pojawiają się ostrzeżenia o oszustwach związanych z instalacjami pomp ciepła. Na czym polega problem? 

Dr Adam Nocoń: Jak możemy zauważyć w ostatnich tygodniach na stronach WFOŚiGW pojawiły się ostrzeżenia przed oszustami, którzy namawiają do montażu pomp ciepła wątpliwej jakości, a do tego w budynkach nieprzystosowanych do takiej instalacji. Wszystko po to by wyłudzić pieniądze z Programu Czyste Powietrze.

Wiele osób uważa, że tańsze urządzenia z Chin niczym się nie różnią od polskich. Dlaczego powinniśmy inwestować w rodzimych producentów? Czy to oznacza, że zapłacimy drożej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dr Adam Nocoń: Modernizacja kotłowni to kosztowna inwestycja, a urządzenie grzewcze, w postaci pompy ciepła czy też kotła opalanego peletem, powinny służyć przez wiele lat. Podejmując taką decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy ekonomiczne. Warto inwestować w dobre jakościowo urządzenia, poprawnie dobrane do naszych warunków lokalowych. Koniecznie należy zwrócić uwagę w przypadku pompy ciepła na certyfikat potwierdzający parametry urządzenia wydane w UE przez akredytowane laboratorium. Polscy producenci mają w swojej ofercie urządzenia bardzo dobrej jakości, które dostosowane są do naszych warunków klimatycznych i których parametry są potwierdzone certyfikatami. 

Jak zweryfikować dostawcę pompy ciepła? Polskie pompy ciepła spełniają wszystkie normy

Przeciętny Polak nie zna się na urządzeniach grzewczych i musi polegać na opinii producenta. Gorzej, jak polski producent wcale nim nie jest, a jedynie za takowego się podaje. Co powinno nas zaniepokoić?

Dr Adam Nocoń: To fakt, iż wiedza z dziedziny urządzeń grzewczych jest trochę ograniczona. Beneficjenci przy wyborze kierują się przede wszystkim ceną. Niestety jest to zły kierunek. Są na naszym rynku przedsiębiorstwa, które masowo sprowadzały azjatyckie urządzenia lokując na nich swoje logo, a następnie reklamując jako polski produkt, co niestety jest kłamstwem. Warto zatem sprawdzić kilka podstawowych kwestii. Pierwsze, najważniejsze to zweryfikować działalność firmy na rynku. W dzisiejszych czasach odnalezienie wszelkiego rodzaju informacji i opinii na temat danego podmiotu nie jest bardzo trudne.
To co może nas zaniepokoić to brak usług serwisowych, części zamiennych, dokumentów, a przede wszystkim certyfikatów potwierdzających rzekome parametry urządzenia. W urządzeniach dobrej jakości nie będzie problemu, żeby sprostać tym wymaganiom. 
Jako Polska jesteśmy producentem pomp ciepła i kotłów na pellet najwyżej jakości, spełniających rygorystyczne normy, bez problemu możemy przedstawić wszelkie certyfikaty, zapewnić części zamienne i wyspecjalizowany serwis. 

W jaki sposób Polacy powinni weryfikować firmy oferujące instalacje pomp ciepła oraz innych urządzeń energii odnawialnej? 

Dr Adam Nocoń: Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy. Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy nie były podejmowane pod wpływem nacisków. Istotna jest też możliwość zastanowienia się nad wyborem, skonsultowanie się z innymi, a także przeanalizowanie wiarygodności informacji, które otrzymaliśmy. Warto zweryfikować wiarygodność firmy w bezpłatnych publicznych ogólnopolskich źródłach. Dzięki takim rejestrom jak np. Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej czy Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdzimy, czy firma jest zarejestrowanym, aktywnym przedsiębiorcą. Wybór rekomendowanych i wyróżnianych wykonawców jest wyborem, który minimalizuje narażenie nas na oszustwo. Zweryfikowane przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i montażem urządzeń grzewczych znajdują się na stronie internetowej Izby www.iguoze.pl

Mity dotyczące pomp ciepła - weryfikacja

Jakie błędne przekonania, na temat instalacji pomp ciepła oraz innych urządzeń OZE, są dalej powszechne wśród społeczeństwa?

Dr Adam Nocoń: Decydując się na zakup urządzenia grzewczego powinniśmy zasięgnąć opinii doświadczonego i przeszkolonego eksperta, który poprawnie dobierze nam rodzaj i moc źródła ciepła. Nadal można spotkać się z przekonaniem, że pompa jest najlepszym rozwiązaniem, a w sytuacji połączenia jej z instalacją fotowoltaiczną pracuje „za darmo”. Nic bardziej mylnego. Pompa ciepłą pracując zimą pobierze prąd z sieci, gdyż panele fotowoltaiczne w tym czasie nie są w stanie wyprodukować takiej ilości energii elektrycznej. Koszty związane z eksploatacją odczujemy dopiero w kolejnym sezonie. 
Warto zaznaczyć, że przekonanie, iż pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie do każdego budynku jest błędem. Musimy pamiętać, że ich ekonomiczne wykorzystanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych. W przypadku starych i niedocieplonych budynków, wykorzystujących ogrzewanie grzejnikowe, wysokotemperaturowe, nierzadko lepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem efektywności urządzenia, jak i pod względem ekonomicznym, jest kocioł na pellet.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA