REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła"? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?

Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?
Jak nie dać się oszukać „na pompę ciepła? Jak zweryfikować dostawcę sprzętu? Kiedy zamiast pompy ciepła lepiej wybrać kocioł na pellet?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W rozmowie z infor.pl Dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE radzi jak weryfikować dostawców pomp ciepła i dlaczego pompa ciepła to nie jest najlepsze rozwiązanie dla każdego budynku. Zdaniem Prezesa Noconia w Polsce produkowane są pompy ciepła i kotłów na pellet najwyżej jakości, spełniające rygorystyczne normy. 

MKiŚ ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i instalatorami pomp ciepła

Pod koniec lipca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaapelowało w komunikacie o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”. Resort klimatu poinformował, że zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do danego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.

Ministerstwo radzi by dokładnie sprawdzać sprzedawcę pompy ciepła i konkretną ofertę jeszcze przed podpisaniem umowy. Trzeba dokładnie zorientować się w szczególności odnośnie:
 - ceny usługi i produktu,
-  parametrów urządzenia lub instalacji,
warunków serwisowych i gwarancji.

Nie można się spieszyć, można zawsze zasięgnąć informacji w gminnym punktcie konsultacyjno – informacyjnym, czy w regionalnie funkcjonującym WFOŚiGW.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje też, że warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) – dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

REKLAMA

Kwestię tę skomentował w rozmowie z naszym portalem Dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Dobra pompa ciepła powinna mieć certyfikat

Na stronie programu „Czyste Powietrze" Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pojawiają się ostrzeżenia o oszustwach związanych z instalacjami pomp ciepła. Na czym polega problem? 

Dr Adam Nocoń: Jak możemy zauważyć w ostatnich tygodniach na stronach WFOŚiGW pojawiły się ostrzeżenia przed oszustami, którzy namawiają do montażu pomp ciepła wątpliwej jakości, a do tego w budynkach nieprzystosowanych do takiej instalacji. Wszystko po to by wyłudzić pieniądze z Programu Czyste Powietrze.

Wiele osób uważa, że tańsze urządzenia z Chin niczym się nie różnią od polskich. Dlaczego powinniśmy inwestować w rodzimych producentów? Czy to oznacza, że zapłacimy drożej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dr Adam Nocoń: Modernizacja kotłowni to kosztowna inwestycja, a urządzenie grzewcze, w postaci pompy ciepła czy też kotła opalanego peletem, powinny służyć przez wiele lat. Podejmując taką decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy ekonomiczne. Warto inwestować w dobre jakościowo urządzenia, poprawnie dobrane do naszych warunków lokalowych. Koniecznie należy zwrócić uwagę w przypadku pompy ciepła na certyfikat potwierdzający parametry urządzenia wydane w UE przez akredytowane laboratorium. Polscy producenci mają w swojej ofercie urządzenia bardzo dobrej jakości, które dostosowane są do naszych warunków klimatycznych i których parametry są potwierdzone certyfikatami. 

Jak zweryfikować dostawcę pompy ciepła? Polskie pompy ciepła spełniają wszystkie normy

Przeciętny Polak nie zna się na urządzeniach grzewczych i musi polegać na opinii producenta. Gorzej, jak polski producent wcale nim nie jest, a jedynie za takowego się podaje. Co powinno nas zaniepokoić?

Dr Adam Nocoń: To fakt, iż wiedza z dziedziny urządzeń grzewczych jest trochę ograniczona. Beneficjenci przy wyborze kierują się przede wszystkim ceną. Niestety jest to zły kierunek. Są na naszym rynku przedsiębiorstwa, które masowo sprowadzały azjatyckie urządzenia lokując na nich swoje logo, a następnie reklamując jako polski produkt, co niestety jest kłamstwem. Warto zatem sprawdzić kilka podstawowych kwestii. Pierwsze, najważniejsze to zweryfikować działalność firmy na rynku. W dzisiejszych czasach odnalezienie wszelkiego rodzaju informacji i opinii na temat danego podmiotu nie jest bardzo trudne.
To co może nas zaniepokoić to brak usług serwisowych, części zamiennych, dokumentów, a przede wszystkim certyfikatów potwierdzających rzekome parametry urządzenia. W urządzeniach dobrej jakości nie będzie problemu, żeby sprostać tym wymaganiom. 
Jako Polska jesteśmy producentem pomp ciepła i kotłów na pellet najwyżej jakości, spełniających rygorystyczne normy, bez problemu możemy przedstawić wszelkie certyfikaty, zapewnić części zamienne i wyspecjalizowany serwis. 

W jaki sposób Polacy powinni weryfikować firmy oferujące instalacje pomp ciepła oraz innych urządzeń energii odnawialnej? 

Dr Adam Nocoń: Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy. Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy nie były podejmowane pod wpływem nacisków. Istotna jest też możliwość zastanowienia się nad wyborem, skonsultowanie się z innymi, a także przeanalizowanie wiarygodności informacji, które otrzymaliśmy. Warto zweryfikować wiarygodność firmy w bezpłatnych publicznych ogólnopolskich źródłach. Dzięki takim rejestrom jak np. Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej czy Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdzimy, czy firma jest zarejestrowanym, aktywnym przedsiębiorcą. Wybór rekomendowanych i wyróżnianych wykonawców jest wyborem, który minimalizuje narażenie nas na oszustwo. Zweryfikowane przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i montażem urządzeń grzewczych znajdują się na stronie internetowej Izby www.iguoze.pl

Mity dotyczące pomp ciepła - weryfikacja

Jakie błędne przekonania, na temat instalacji pomp ciepła oraz innych urządzeń OZE, są dalej powszechne wśród społeczeństwa?

Dr Adam Nocoń: Decydując się na zakup urządzenia grzewczego powinniśmy zasięgnąć opinii doświadczonego i przeszkolonego eksperta, który poprawnie dobierze nam rodzaj i moc źródła ciepła. Nadal można spotkać się z przekonaniem, że pompa jest najlepszym rozwiązaniem, a w sytuacji połączenia jej z instalacją fotowoltaiczną pracuje „za darmo”. Nic bardziej mylnego. Pompa ciepłą pracując zimą pobierze prąd z sieci, gdyż panele fotowoltaiczne w tym czasie nie są w stanie wyprodukować takiej ilości energii elektrycznej. Koszty związane z eksploatacją odczujemy dopiero w kolejnym sezonie. 
Warto zaznaczyć, że przekonanie, iż pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie do każdego budynku jest błędem. Musimy pamiętać, że ich ekonomiczne wykorzystanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych. W przypadku starych i niedocieplonych budynków, wykorzystujących ogrzewanie grzejnikowe, wysokotemperaturowe, nierzadko lepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem efektywności urządzenia, jak i pod względem ekonomicznym, jest kocioł na pellet.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA