REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z decyzji środowiskowych dla parkingów i garaży. Rząd zmienia ważne przepisy!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Będzie łatwiej postawić garaż i parking. Rząd zmienia przepisy
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rząd planuje wprowadzenie istotnych zmian w zakresie decyzji środowiskowych dotyczących budowy garaży, parkingów oraz instalacji fotowoltaicznych. Jakie są kluczowe punkty tej propozycji i jakie mogą być jej skutki dla inwestorów?

Zmiana progów decyzji środowiskowej dla garaży i parkingów

Jednym z głównych założeń projektu rozporządzenia jest podniesienie progów, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku budowy garaży lub parkingów. Obecnie, inwestycje na obszarach cennych przyrodniczo wymagają takiej decyzji, jeśli zajmują powierzchnię powyżej 0,2 ha, natomiast na pozostałych terenach próg ten wynosi 0,5 ha.

REKLAMA

Porównanie do innych krajów

Planowane zmiany mają zbliżyć polskie przepisy do standardów obowiązujących w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Włochy, Czechy czy Słowacja. W tych państwach progi dla zabudowy przemysłowej i magazynowej są porównywalne z tymi, które rząd chce wprowadzić w Polsce, tj. 0,5 ha dla obszarów cennych przyrodniczo i 1 ha dla pozostałych terenów.

Zmiany dla instalacji fotowoltaicznych

Kolejnym ważnym elementem projektu jest przeniesienie systemów fotowoltaicznych z punktu dotyczącego zabudowy przemysłowej i magazynowej do nowo utworzonego rodzaju przedsięwzięć. Celem tej zmiany jest ustalenie odrębnej wartości progu powierzchni zabudowy dla instalacji fotowoltaicznych, która ma być większa od obecnie obowiązującego progu.

Ważne

Projekt rozporządzenia dotyczący podniesienia progów, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku budowy garaży lub parkingów, czy instalacji fotowoltaicznych (PV), to jeden z punktów, którym we wtorek 8 sierpnia zajmował się rząd - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Dlaczego nowelizacja jest potrzebna?

REKLAMA

Głównym celem proponowanych zmian jest redukcja obciążeń i usprawnienie procesu inwestycyjnego. Jak czytamy w wykazie, obecne przepisy często wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nawet dla projektów, które nie mają znaczącego wpływu na środowisko. W wielu przypadkach, takie wymogi dotyczą jedynie parkingów czy garaży, a nie całego projektu inwestycyjnego.

Podsumowując, planowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko to ważny krok w kierunku uproszczenia i przyspieszenia procesu inwestycyjnego w Polsce. Dzięki proponowanym zmianom, wiele projektów, które nie mają znaczącego wpływu na środowisko, będzie mogło być realizowane szybciej i efektywniej. Ostateczne przyjęcie nowelizacji planowane jest na IV kwartał bieżącego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

Zobacz także: Parking

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA