Rezygnacja z decyzji środowiskowych dla parkingów i garaży. Rząd zmienia ważne przepisy!
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiana progów decyzji środowiskowej dla garaży i parkingów
- Porównanie do innych krajów
- Zmiany dla instalacji fotowoltaicznych
- Dlaczego nowelizacja jest potrzebna?
Zmiana progów decyzji środowiskowej dla garaży i parkingów
Jednym z głównych założeń projektu rozporządzenia jest podniesienie progów, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku budowy garaży lub parkingów. Obecnie, inwestycje na obszarach cennych przyrodniczo wymagają takiej decyzji, jeśli zajmują powierzchnię powyżej 0,2 ha, natomiast na pozostałych terenach próg ten wynosi 0,5 ha.
REKLAMA
Porównanie do innych krajów
Planowane zmiany mają zbliżyć polskie przepisy do standardów obowiązujących w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Włochy, Czechy czy Słowacja. W tych państwach progi dla zabudowy przemysłowej i magazynowej są porównywalne z tymi, które rząd chce wprowadzić w Polsce, tj. 0,5 ha dla obszarów cennych przyrodniczo i 1 ha dla pozostałych terenów.
Zmiany dla instalacji fotowoltaicznych
Kolejnym ważnym elementem projektu jest przeniesienie systemów fotowoltaicznych z punktu dotyczącego zabudowy przemysłowej i magazynowej do nowo utworzonego rodzaju przedsięwzięć. Celem tej zmiany jest ustalenie odrębnej wartości progu powierzchni zabudowy dla instalacji fotowoltaicznych, która ma być większa od obecnie obowiązującego progu.
Projekt rozporządzenia dotyczący podniesienia progów, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku budowy garaży lub parkingów, czy instalacji fotowoltaicznych (PV), to jeden z punktów, którym we wtorek 8 sierpnia zajmował się rząd - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
Dlaczego nowelizacja jest potrzebna?
REKLAMA
Głównym celem proponowanych zmian jest redukcja obciążeń i usprawnienie procesu inwestycyjnego. Jak czytamy w wykazie, obecne przepisy często wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nawet dla projektów, które nie mają znaczącego wpływu na środowisko. W wielu przypadkach, takie wymogi dotyczą jedynie parkingów czy garaży, a nie całego projektu inwestycyjnego.
Podsumowując, planowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko to ważny krok w kierunku uproszczenia i przyspieszenia procesu inwestycyjnego w Polsce. Dzięki proponowanym zmianom, wiele projektów, które nie mają znaczącego wpływu na środowisko, będzie mogło być realizowane szybciej i efektywniej. Ostateczne przyjęcie nowelizacji planowane jest na IV kwartał bieżącego roku.
Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną
Zobacz także: Parking
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.