REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne projekty domów jednorodzinnych (120, 150 i 180 m. kw.). Startuje konkurs architektoniczny

Konkurs architektoniczny na projekty domów jednorodzinnych 120, 150 i 180 m.kw.
Konkurs architektoniczny na projekty domów jednorodzinnych 120, 150 i 180 m.kw.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii

REKLAMA

REKLAMA

Do końca lipca 2023 r. można wziąć udział w konkursie architektoniczno-budowlanym przeprowadzanym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Konkurs dotyczy domów o powierzchni zabudowy większej niż 70 m.kw. – to jest 120, 150 i 180 m. kw. Jeszcze w 2023 roku, na stronie gunb.gov.pl pojawią się nowe, bezpłatne projekty do pobrania dla wszystkich zainteresowanych. Już teraz można pobrać za darmo 72 projekty architektoniczno-budowlane domów o powierzchni zabudowy do 70 m.kw. i 11 projektów domów rekreacyjnych.

Własny dom to nie tylko mury i dach, to bardzo często przede wszystkim spełnienie marzeń o niezależności, często z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Bardzo duże zainteresowanie bezpłatnymi projektami domów do 70 m kw. sprawiło, że postanowiłem zlecić przygotowanie konkursu architektonicznego także na większe budynki. Jestem przekonany, że start programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie dodatkowym impulsem dla młodych ludzi, by mogli oni spełniać marzenia o swoim własnym domu. Nasze zadanie to pomoc w realizacji takich planów, a udostępniane bezpłatnie projekty nowoczesnych domów oznaczają realne oszczędności – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Po sukcesie dwóch konkursów architektonicznych, chcemy poszerzyć katalog udostępnionych projektów o nowe propozycje. W wyniku ubiegłorocznego konkursu można korzystać z 72 projektów domów całorocznych, zaś dzięki konkursowi studenckiemu z 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych. Dotychczas pobrano je aż 53 tys. razy, zaś tylko w tym roku strona z projektami odnotowała rekordową liczbę blisko 400 tys. odsłon. Wskazuje to nie tylko na duże zainteresowanie tego typu inicjatywami, ale także na potrzebę ich realizacji. Dzięki najnowszemu konkursowi udostępnimy 12 nowych projektów architektoniczno-budowlanych dla większych domów całorocznych – zapowiada Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

REKLAMA

Konkurs architektoniczny na projekty domów 120, 150 i 180 m2. Główne założenia konkursowe

Uczestnikami konkursu mogą być projektanci lub zespoły projektowe. Każdy uczestnik może złożyć pracę konkursową w jednej, kilku lub wszystkich częściach konkursu. W ramach każdej części uczestnik może złożyć jedną pracę konkursową.

Konkurs podzielony jest na dwanaście części:

 • część 1: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii szkieletowej, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 2: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii tradycyjnej, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 3: Dom mieszkalny jednorodzinny na wąską działkę, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 4: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 5: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany na warunki gruntowe trudne oraz dla lokalizacji innej niż przyjęta w podstawowych założeniach do projektowania, o powierzchni 120 m.kw.,
 • część 6: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii szkieletowej, o powierzchni użytkowej 150 m.kw.,
 • część 7: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii tradycyjnej, o powierzchni  użytkowej 150 m.kw.,
 • część 8: Dom mieszkalny jednorodzinny na wąską działkę, o powierzchni 150 m.kw.,
 • część 9: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 150 m.kw.,
 • część 10: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany na warunki gruntowe trudne oraz dla lokalizacji innej niż przyjęta w podstawowych założeniach do projektowania, o powierzchni 150 m.kw.,
 • część 11: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy na dużą działkę, o powierzchni użytkowej  180 m.kw.,
 • część 12: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 180 m.kw.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Do konkursu mogą zgłaszać się projektanci lub zespoły projektowe. W przypadku zespołów przynajmniej jedna osoba powinna posiadać uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń.

Gdzie i do kiedy zgłaszać prace konkursowe?

Zgłoszenia konkursowe należy składać poprzez Platformę Komunikacji Elektronicznej do 31 lipca 2023 r. Na platformie dostępne są szczegółowe wytyczne, regulamin konkursu i inne dokumenty. Poprzez platformę można także zgłaszać wszelkie pytania związane z konkursem.
Aby wziąć udział w konkursie konieczne jest posiadanie aktualnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Podpis jest konieczny na etapie weryfikacji autorów nagrodzonych prac konkursowych – po rozstrzygnięciu konkursu.

Nagrody

W  ramach konkursu przewidziane są następujące nagrody:

 • po 2 nagrody pieniężne w ramach każdej z 12 konkursu (łącznie 24 nagrody pieniężne), w wysokości:
  • część 1-5 – 10 000 zł brutto każda,
  • część 6-10 – 11 000 zł brutto każda,
  • część 11-12 – 12 000 zł brutto każda.
 • zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu budowlanego – po jednym zaproszeniu w ramach każdej części konkursu.

Konkurs a zmiany prawne

W projekcie ustawy zmieniającej prawo budowlane, planowane jest wprowadzenie ułatwień podobnych do procedury budowy domów o powierzchni zabudowy do 70 m.kw.
Planowana jest m. in. likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wszystkich domów stawianych indywidualnie na własne potrzeby mieszkaniowe.

Projekty do pobrania

Od lipca 2022 r. GUNB na swojej stronie internetowej udostępnił 72 bezpłatne projekty architektoniczno-budowlane domów o powierzchni zabudowy do 70 m.kw. W kwietniu 2023 r. katalog projektów uzupełniło 11 nowych projektów domów rekreacyjnych.

GUNB - bezpłatne projekty domów

 

GUNB - bezpłatne projekty domów

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  REKLAMA

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  REKLAMA