REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Poznaniacy wolą nowsze mieszkania
Poznaniacy wolą nowsze mieszkania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowość – to słowo klucz do duszy przeciętnego Poznaniaka. Przynajmniej jeśli chodzi o jego preferencje mieszkaniowe. Relatywnie nowe mieszkania – te wzniesione po 2000 roku - mieszkańcy grodu Przemysława wyceniają bowiem wyżej od tych starszych.

Nie całkiem nowe

REKLAMA

Sprawdziliśmy jak wyceniane są mieszkania znajdujące się na różnych przedziałach kondygnacji w bloku, w zależności od wieku budynku. W każdej z czterech grup kondygnacji najwyższe średnie ceny ofertowe odnotowano dla lokali mieszkalnych wzniesionych w roku 2001 lub później. „Nie są to więc zupełnie nowe mieszkania, ale zdecydowanie takie które w największym stopniu są przystosowane do dzisiejszych wymogów. Jeśli zakładamy, że głosujemy portfelem, to w gruncie rzeczy nowa tkanka mieszkaniowa jest tą stanowiącą pierwszy wybór przeciętnego Poznaniaka” zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

REKLAMA

Najwyższa średnia cena za mieszkania usytuowane na kondygnacjach od parteru do drugiego piętra wyniosła 8 486 zł za jeden mkw. użytkowej powierzchni mieszkaniowej. Od 3 do 5 pietra najwyższa przeciętna stawka wynosiła 8 937 zł/mkw. Dla pięter od 6 do 10 było to 9 301 zł/mkw. Z kolei dla czterech ścian znajdujących się najwyżej, a więc na piętrze 11 lub wyższym kwota ta wyniosła 8 970 zł/mkw.

Ceny mieszkań w Poznaniu

Ceny mieszkań w Poznaniu

Wiek ma znaczenie

Dla większości z nas to cena nadal stanowi główny czynnik przy wyborze mieszkania. Oprócz tego zwykle weryfikujemy oczywiście cechy samego mieszkania. Oceniamy więc metraż, rozkład pomieszczeń, lokalizację z otoczeniem itp. Ważną kwestię, na którą i tak podświadomie, każda i każdy z nas zwraca uwagę, stanowi wiek bloku w którym znajdują się wymarzone cztery ściany. Wiek mówi dużo o dostępności komunikacji miejskiej, jak daleko jest do szkoły i przedszkola, czy w pobliżu znajduje się apteka, sklep spożywczy itp. „Starsze osiedla to zwykle te lepiej skomunikowane, na których odstępna jest już dzisiaj od ręki dostępna infrastruktura socjalna. Poza tym data wzniesienia budynku mówi też sporo o tym w jaki sposób został wzniesiony blok” dodaje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Przed II wojną światową i jeszcze do lat 60-tych budulec często stanowiły cegły. Z kolei wielka płyta była głównym systemem budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Wznoszone w ten sposób osiedla były budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, które dominowały w mieszkaniówce do lat 90-tych XX wieku. Rozwój rynku deweloperskiego z prawdziwego zdarzenia należy datować dopiero na połowę pierwszej dekady obecnego stulecia. Deweloperzy oczywiście budują zupełnie inaczej, niż wcześniej robiły to spółdzielnie mieszkaniowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA