REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznaniacy wolą nowsze mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Poznaniacy wolą nowsze mieszkania
Poznaniacy wolą nowsze mieszkania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowość – to słowo klucz do duszy przeciętnego Poznaniaka. Przynajmniej jeśli chodzi o jego preferencje mieszkaniowe. Relatywnie nowe mieszkania – te wzniesione po 2000 roku - mieszkańcy grodu Przemysława wyceniają bowiem wyżej od tych starszych.

Nie całkiem nowe

REKLAMA

Sprawdziliśmy jak wyceniane są mieszkania znajdujące się na różnych przedziałach kondygnacji w bloku, w zależności od wieku budynku. W każdej z czterech grup kondygnacji najwyższe średnie ceny ofertowe odnotowano dla lokali mieszkalnych wzniesionych w roku 2001 lub później. „Nie są to więc zupełnie nowe mieszkania, ale zdecydowanie takie które w największym stopniu są przystosowane do dzisiejszych wymogów. Jeśli zakładamy, że głosujemy portfelem, to w gruncie rzeczy nowa tkanka mieszkaniowa jest tą stanowiącą pierwszy wybór przeciętnego Poznaniaka” zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

REKLAMA

Najwyższa średnia cena za mieszkania usytuowane na kondygnacjach od parteru do drugiego piętra wyniosła 8 486 zł za jeden mkw. użytkowej powierzchni mieszkaniowej. Od 3 do 5 pietra najwyższa przeciętna stawka wynosiła 8 937 zł/mkw. Dla pięter od 6 do 10 było to 9 301 zł/mkw. Z kolei dla czterech ścian znajdujących się najwyżej, a więc na piętrze 11 lub wyższym kwota ta wyniosła 8 970 zł/mkw.

Ceny mieszkań w Poznaniu

Wiek ma znaczenie

Dla większości z nas to cena nadal stanowi główny czynnik przy wyborze mieszkania. Oprócz tego zwykle weryfikujemy oczywiście cechy samego mieszkania. Oceniamy więc metraż, rozkład pomieszczeń, lokalizację z otoczeniem itp. Ważną kwestię, na którą i tak podświadomie, każda i każdy z nas zwraca uwagę, stanowi wiek bloku w którym znajdują się wymarzone cztery ściany. Wiek mówi dużo o dostępności komunikacji miejskiej, jak daleko jest do szkoły i przedszkola, czy w pobliżu znajduje się apteka, sklep spożywczy itp. „Starsze osiedla to zwykle te lepiej skomunikowane, na których odstępna jest już dzisiaj od ręki dostępna infrastruktura socjalna. Poza tym data wzniesienia budynku mówi też sporo o tym w jaki sposób został wzniesiony blok” dodaje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Przed II wojną światową i jeszcze do lat 60-tych budulec często stanowiły cegły. Z kolei wielka płyta była głównym systemem budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Wznoszone w ten sposób osiedla były budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, które dominowały w mieszkaniówce do lat 90-tych XX wieku. Rozwój rynku deweloperskiego z prawdziwego zdarzenia należy datować dopiero na połowę pierwszej dekady obecnego stulecia. Deweloperzy oczywiście budują zupełnie inaczej, niż wcześniej robiły to spółdzielnie mieszkaniowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA