REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Poznaniacy wolą nowsze mieszkania
Poznaniacy wolą nowsze mieszkania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowość – to słowo klucz do duszy przeciętnego Poznaniaka. Przynajmniej jeśli chodzi o jego preferencje mieszkaniowe. Relatywnie nowe mieszkania – te wzniesione po 2000 roku - mieszkańcy grodu Przemysława wyceniają bowiem wyżej od tych starszych.

Nie całkiem nowe

REKLAMA

Sprawdziliśmy jak wyceniane są mieszkania znajdujące się na różnych przedziałach kondygnacji w bloku, w zależności od wieku budynku. W każdej z czterech grup kondygnacji najwyższe średnie ceny ofertowe odnotowano dla lokali mieszkalnych wzniesionych w roku 2001 lub później. „Nie są to więc zupełnie nowe mieszkania, ale zdecydowanie takie które w największym stopniu są przystosowane do dzisiejszych wymogów. Jeśli zakładamy, że głosujemy portfelem, to w gruncie rzeczy nowa tkanka mieszkaniowa jest tą stanowiącą pierwszy wybór przeciętnego Poznaniaka” zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

REKLAMA

Najwyższa średnia cena za mieszkania usytuowane na kondygnacjach od parteru do drugiego piętra wyniosła 8 486 zł za jeden mkw. użytkowej powierzchni mieszkaniowej. Od 3 do 5 pietra najwyższa przeciętna stawka wynosiła 8 937 zł/mkw. Dla pięter od 6 do 10 było to 9 301 zł/mkw. Z kolei dla czterech ścian znajdujących się najwyżej, a więc na piętrze 11 lub wyższym kwota ta wyniosła 8 970 zł/mkw.

Ceny mieszkań w Poznaniu

Ceny mieszkań w Poznaniu

Wiek ma znaczenie

Dla większości z nas to cena nadal stanowi główny czynnik przy wyborze mieszkania. Oprócz tego zwykle weryfikujemy oczywiście cechy samego mieszkania. Oceniamy więc metraż, rozkład pomieszczeń, lokalizację z otoczeniem itp. Ważną kwestię, na którą i tak podświadomie, każda i każdy z nas zwraca uwagę, stanowi wiek bloku w którym znajdują się wymarzone cztery ściany. Wiek mówi dużo o dostępności komunikacji miejskiej, jak daleko jest do szkoły i przedszkola, czy w pobliżu znajduje się apteka, sklep spożywczy itp. „Starsze osiedla to zwykle te lepiej skomunikowane, na których odstępna jest już dzisiaj od ręki dostępna infrastruktura socjalna. Poza tym data wzniesienia budynku mówi też sporo o tym w jaki sposób został wzniesiony blok” dodaje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Przed II wojną światową i jeszcze do lat 60-tych budulec często stanowiły cegły. Z kolei wielka płyta była głównym systemem budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Wznoszone w ten sposób osiedla były budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, które dominowały w mieszkaniówce do lat 90-tych XX wieku. Rozwój rynku deweloperskiego z prawdziwego zdarzenia należy datować dopiero na połowę pierwszej dekady obecnego stulecia. Deweloperzy oczywiście budują zupełnie inaczej, niż wcześniej robiły to spółdzielnie mieszkaniowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA