REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polskie mieszkania nie dorównują eurpejskim standardom

nieruchomości, mieszkanie Fot. Fotolia
nieruchomości, mieszkanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskim mieszkaniom daleko do europejskiego standardu – tak wynika z danych Eurostatu. Aż 75,2% najemców w Polsce mieszka w za małych mieszkaniach. Jest to najgorszy wynik w Europie. W przypadku wszystkich obywateli wynik ten jest co prawda lepszy (46,3%), ale i tak plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

REKLAMA

Mało kto wie, że zgodnie z europejskimi standardami każda zamieszkana kawalerka jest z założenia mieszkaniem za małym - przeludnionym. W myśl metodologii stosowanej przez europejski urząd statystyczny zarówno singiel, jak i bezdzietne małżeństwo powinni mieć do dyspozycji mieszkanie, w którym wydzielono pokój dzienny i sypialnię. Gdy tylko pojawi się potomstwo, mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to wymagałaby nawet pięciopokojowej nieruchomości.

Standard mieszkaniowy wg Eurostatu

Za nieruchomość spełniającą standardy europejskie uznaje się takie mieszkanie lub dom, w którym na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego jest przynajmniej jeden pokój (np. dzienny pokój, salon czy jadalnia), a ponadto:

1)            jeden pokój dla pary tworzącej gospodarstwo domowe,

2)            jeden pokój dla każdej samotnej osoby pełnoletniej,

3)            jeden pokój dla dwójki dzieci o tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat,

4)            jeden pokój dla osoby w wieku od 12 do 17 lat, jeśli nie została uwzględniona w powyższych punktach,

5)            jeden pokój dla dwójki dzieci poniżej 12 roku życia.

Tylko co czwarty najemca w Polsce mieszka w odpowiednim mieszkaniu

Nikogo nie należy chyba przekonywać, że warunki mieszkaniowe Polaków odbiegają znacznie od tego modelu. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku najemców. Opublikowane niedawno dane za 2012 rok pokazują, że w Polsce problem przeludnienia dotyczy aż 75,2% najemców. Jest to najwyższy wynik w gronie 30 krajów przebadanych przez Eurostat. Dla porównania średnia dla 28 krajów europejskich to 19%. Problem przeludnienia najmowanych mieszkań jest więc w Polsce czterokrotnie większy niż unijna średnia.

W najlepszej sytuacji są najemcy w Holandii, gdzie mniej niż jeden najemca na 20 mieszka w za małym mieszkaniu. Problem ten dotyczy też mniej niż co dziesiątego najemcy w Belgii, na Cyprze i w Szwajcarii.

Niewiele lepsze wyniki niż rodzimy zanotowały takie kraje jak Bułgaria, Rumunia i Węgry. W nich to problem przeludnienia dotyczy od 69,6% do 70,4% najemców.

Problem przeludnienia mieszkań w Europie

Kraj

Obywatele mieszkający w za małych mieszkaniach
 (w %)

Najemcy*

Dwudziestolatkowie

Ogółem

Polska

75,2

55,3

46,3

Węgry

70,4

60,3

47,2

Rumunia

70,3

66,6

51,6

Bułgaria

69,6

59,1

44,5

Chorwacja

65,9

58,0

44,1

Słowacja

63,0

49,5

38,4

Łotwa

57,8

45,9

37,3

Litwa

50,6

28,7

19,0

Słowenia

49,4

23,5

16,6

Czechy

42,3

27,4

21,1

Włochy

41,6

38,1

26,2

Grecja

31,4

42,9

26,5

Austria

31,2

20,9

13,9

Szwecja

27,0

26,3

10,9

Norwegia

23,7

15,8

5,6

Portugalia

22,1

14,7

10,1

Islandia

19,8

13,0

7,9

Estonia

19,3

16,2

14,0

Francja

18,8

13,7

8,1

Luksemburg

18,4

7,2

7,0

Finlandia

17,8

12,5

6,0

Dania

14,2

20,2

7,4

Hiszpania

14,1

8,8

5,6

Malta

12,6

6,3

4,3

Wielka Brytania

12,5

12,3

7,0

Niemcy

11,7

13,0

6,6

Szwajcaria

9,3

11,0

5,9

Cypr

6,8

4,6

2,8

Belgia

5,7

2,1

1,6

Holandia

4,9

8,7

2,5

Kraje "starej Unii"

17,0

brak danych

10,4

Śrendnia dla UE

19,0

brak danych

17,2

* najem na zasadach rynkowych

** mieszkania kupione na własność za kredyt

Źródło: Eurostat, 2012 r.

Sytuacja mieszkaniowa młodych osób

W złej sytuacji mieszkaniowej są też w Polsce osoby młode. Dane europejskiego urzędu sugerują, że aż 69,6% dwudziestolatków mieszka z rodzicami. Upraszczając, można więc uznać, że w Polsce mniej niż jedna osoba na trzy usamodzielniła się przed trzydziestką. Co więcej, w gronie dwudziestolatków, problem przeludnienia mieszkań (niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie najmowane czy kupione na własność) dotyczy aż 55,3% osób. Wynik taki daje Polsce dopiero 26. miejsce na 30 przebadanych krajów. Gorzej jest tylko w Rumunii (66,6% dwudziestolatków mieszka w przeludnionych mieszkaniach), na Węgrzech (60,3%), w Bułgarii (59,1%) i Chorwacji (58%). Na drugim biegunie znajdują się takie kraje jak Belgia, Cypr, Malta, Luksemburg, Holandia czy Hiszpania z wynikami na poziomie od 2,1% do 8,8%.

Co drugi Polak mieszka w za małym mieszkaniu

W gronie wszystkich obywateli przeludnienie to problem, który dotyka 46,3% Polaków, a więc niemal co drugiego obywatela. Gorzej pod względem ogólnego wskaźnika przeludnienia jest tylko w Rumunii (51,6%) i na Węgrzech (47,2%). Najlepiej pod tym względem wypada Belgia. Tam w za małych mieszkaniach mieszka tylko 1,6% obywateli czyli prawie 30 razy mniej niż w Polsce. Bardzo niskie wskaźniki przeludnienia wśród ogółu obywateli notują ponadto: Holandia (2,5%), Cypr (2,8%) i Malta (4,3%).

Zobacz także: Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

Zobacz takżeWynajem mieszkania: czy studenci wynajmują apartamenty?

Źródło: Bartosz Turek, Lion's Bank

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  REKLAMA

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

  Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

  Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

  Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

  Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

  REKLAMA