REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Subskrybuj nas na Youtube
nieruchomości, prawo Fot. Fotolia
nieruchomości, prawo Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2014 roku w prawie nieruchomości pojawił się program „Mieszkanie dla Młodych”, pojawił się szerszy dostęp do zawodu pośrednika nieruchomości, a także zostały przyjęte przez rząd założenia do ustawy o rencie dożywotniej. Z czasem planowane jest także uruchomienie „Funduszu Mieszkań na wynajem”.

„Mieszkanie dla młodych”

Za najważniejszą zmianę w prawie nieruchomości trzeba uznać uchwalenie ustawy wprowadzającej program „Mieszkanie dla młodych” oraz regulującej zasady zwrotu wydatków poniesionych w związku
z budową pierwszego własnego mieszkania. Ustawa ta weszła częściowo w życie 23 listopada 2013 r., umożliwiając deweloperom podpisywanie umów najmu okazjonalnego z możliwością komorniczej eksmisji najemcy, bez potrzeby prowadzenia postępowania eksmisyjnego przed sądem. Pozostała część przepisów ustawy weszła w życie 1 stycznia 2014 roku i będzie obowiązywać do końca 2018 roku.  W tym czasie młode osoby, które pragną kupić swoje pierwsze, własne mieszanie będą mogły otrzymać jednorazowe dofinansowanie od Państwa w wysokości od 10% do 20%.

REKLAMA

Deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa o deregulacji zawodów, która zlikwidowała niemal wszystkie dotychczasowe wymogi dotyczące pośrednika w obrocie nieruchomościami. W nowym roku zniknął warunek posiadania licencji, odbycia praktyki, odpowiedniego wykształcenia, niekaralności, a także odpowiedzialności zawodowej.  Od 2014 roku zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami będzie określała umowa pośrednictwa, która będzie wymagała formy pisemnej pod rygorem nieważności. Nie zmienni się obowiązek podlegania ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, nadal będzie podlegał ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Wkład własny - obowiązkowy od 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 roku, na skutek „Rekomendacji S” Komisji Nadzoru Finansowego, klienci banków ubiegający się o kredyt mieszkaniowy muszą posiadać 5 proc. wkład własny – zaznacza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Wielkość wkładu własnego w 2014 roku zostanie zwiększona o kolejne 5 procent, w 2015 roku wyniesie zaś 15 procent. Ostatecznie, w 2017 roku wielkość wkładu własnego stanowić ma 20 procent. Co więcej, zmianie uległ sposób liczenia zdolności kredytowej, która teraz liczona jest dla maksymalnie 30-letniego okresu spłaty, czyli o 5 lat dłużej niż w latach ubiegłych. Okres spłaty może zaś wynosić maksymalnie 35 lat.

Kredyty mieszkaniowe w UE

W minionym roku Parlament Europejski przyjął nową Dyrektywę, której celem jest ujednolicenie działań banków w kwestii udzielania kredytów hipotecznych. Dzięki wprowadzonym zmianom, kredytobiorcy na obszarze całej Unii Europejski będą mieli takie sama prawa.

Zarysy przepisów o rencie dożywotniej przyjęte

W 2013 roku rząd przyjął założenia ustawy o rencie dożywotniej, która reguluje warunki przekazywania dożywotniej renty w zamian za przekazanie własności mieszkania. W myśl projektowanych zmian, w zamian za przekazanie prawa własności nieruchomości na rzecz instytucji finansującej, właściciel nieruchomości będzie miał prawo do otrzymania okresowej, dożywotniej renty oraz zagwarantowane prawo zamieszkiwania w lokalu do swojej śmierci. Procedura podpisywania umów przekazania własności mieszkania w zamian za rentę będzie składać się z wielu etapów, zaś klienci umów będą mieli prawo dochodzenia różnicy między wartością nieruchomości a sumą wypłaconych już świadczeń w razie upadłości funduszu hipotecznego, a także wypowiedzenia umowy, jeżeli instytucja oferująca rentę przestanie ją przekazywać w całości lub w części.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Fundusz mieszkań na wynajem”

W minionym roku podjęto także znaczące kroki w celu uruchomienia rządowego programu „Funduszu mieszkań na wynajem”, którego celem ma być zwiększenie dostępności mieszkań do wynajęcia w największych miastach. Fundusz ma zająć się kupowaniem całych budynków z lokalami mieszkalnymi, a następnie wynajmowaniem poszczególnych mieszkań po niższej cenie niż cena rynkowa. W założeniu ma to zachęcić młodych ludzi do mobilności i zmiany miejsca zamieszkania w celu poszukiwania pracy – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. „Fundusz mieszkań na wynajem” ma ruszyć już w 2014 roku i wykupić około 20 tys. mieszkań w ciągu najbliższych czterech lat.

Zmiany w prawie o upadłości deweloperów

W 2013 roku ruszyły prace nad zmianami w Prawie upadłościowym i naprawczym dotyczącym deweloperów.

Nowy projekt ustawy przewiduje między innymi rozwiązanie problemu upadłości dewelopera według poniższych sposobów:

  • kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego i przeniesienia własności lokali na nabywców,
  • kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego przez nowego inwestora, który przejmowałby zobowiązania wobec dotychczasowych nabywców lokali,
  • likwidacji nieruchomości, na której prowadzone jest przedsięwzięcie deweloperskie, z zaspokojeniem nabywców lokali na zasadzie tzw. prawa odrębności wynikającego z zabezpieczenia ich roszczeń wpisem do księgi wieczystej.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Nieprzerywanie trwają także prace nad poselskim projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowy projekt przewiduje, że instytucja kredytująca (banki, oddziały banków, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowej oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgranicznie) będzie mogła podpisać umowę odwróconego kredytu hipotecznego z osobą fizyczną, która posiada:

  • prawo własności nieruchomości, lub
  • prawo własności ułamkowej części nieruchomości, lub
  • prawo użytkowania wieczystego gruntu, lub
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu, po śmierci kredytobiorcy instytucja kredytująca będzie musiała umożliwić spadkobiercom kredytobiorcy dokonanie spłaty odwróconego kredytu hipotecznego wraz z odsetkami i innymi kosztami lub zobowiązanie się do jej spłaty w terminie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku.

Zobacz także: "Mieszkanie dla Młodych" - wszystko co trzeba wiedzieć

Aneta Mościcka
RynekPierwotny.com

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA