REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Subskrybuj nas na Youtube
nieruchomości, prawo Fot. Fotolia
nieruchomości, prawo Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2014 roku w prawie nieruchomości pojawił się program „Mieszkanie dla Młodych”, pojawił się szerszy dostęp do zawodu pośrednika nieruchomości, a także zostały przyjęte przez rząd założenia do ustawy o rencie dożywotniej. Z czasem planowane jest także uruchomienie „Funduszu Mieszkań na wynajem”.

„Mieszkanie dla młodych”

Za najważniejszą zmianę w prawie nieruchomości trzeba uznać uchwalenie ustawy wprowadzającej program „Mieszkanie dla młodych” oraz regulującej zasady zwrotu wydatków poniesionych w związku
z budową pierwszego własnego mieszkania. Ustawa ta weszła częściowo w życie 23 listopada 2013 r., umożliwiając deweloperom podpisywanie umów najmu okazjonalnego z możliwością komorniczej eksmisji najemcy, bez potrzeby prowadzenia postępowania eksmisyjnego przed sądem. Pozostała część przepisów ustawy weszła w życie 1 stycznia 2014 roku i będzie obowiązywać do końca 2018 roku.  W tym czasie młode osoby, które pragną kupić swoje pierwsze, własne mieszanie będą mogły otrzymać jednorazowe dofinansowanie od Państwa w wysokości od 10% do 20%.

REKLAMA

Deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa o deregulacji zawodów, która zlikwidowała niemal wszystkie dotychczasowe wymogi dotyczące pośrednika w obrocie nieruchomościami. W nowym roku zniknął warunek posiadania licencji, odbycia praktyki, odpowiedniego wykształcenia, niekaralności, a także odpowiedzialności zawodowej.  Od 2014 roku zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami będzie określała umowa pośrednictwa, która będzie wymagała formy pisemnej pod rygorem nieważności. Nie zmienni się obowiązek podlegania ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, nadal będzie podlegał ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Wkład własny - obowiązkowy od 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 roku, na skutek „Rekomendacji S” Komisji Nadzoru Finansowego, klienci banków ubiegający się o kredyt mieszkaniowy muszą posiadać 5 proc. wkład własny – zaznacza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Wielkość wkładu własnego w 2014 roku zostanie zwiększona o kolejne 5 procent, w 2015 roku wyniesie zaś 15 procent. Ostatecznie, w 2017 roku wielkość wkładu własnego stanowić ma 20 procent. Co więcej, zmianie uległ sposób liczenia zdolności kredytowej, która teraz liczona jest dla maksymalnie 30-letniego okresu spłaty, czyli o 5 lat dłużej niż w latach ubiegłych. Okres spłaty może zaś wynosić maksymalnie 35 lat.

Kredyty mieszkaniowe w UE

W minionym roku Parlament Europejski przyjął nową Dyrektywę, której celem jest ujednolicenie działań banków w kwestii udzielania kredytów hipotecznych. Dzięki wprowadzonym zmianom, kredytobiorcy na obszarze całej Unii Europejski będą mieli takie sama prawa.

Zarysy przepisów o rencie dożywotniej przyjęte

W 2013 roku rząd przyjął założenia ustawy o rencie dożywotniej, która reguluje warunki przekazywania dożywotniej renty w zamian za przekazanie własności mieszkania. W myśl projektowanych zmian, w zamian za przekazanie prawa własności nieruchomości na rzecz instytucji finansującej, właściciel nieruchomości będzie miał prawo do otrzymania okresowej, dożywotniej renty oraz zagwarantowane prawo zamieszkiwania w lokalu do swojej śmierci. Procedura podpisywania umów przekazania własności mieszkania w zamian za rentę będzie składać się z wielu etapów, zaś klienci umów będą mieli prawo dochodzenia różnicy między wartością nieruchomości a sumą wypłaconych już świadczeń w razie upadłości funduszu hipotecznego, a także wypowiedzenia umowy, jeżeli instytucja oferująca rentę przestanie ją przekazywać w całości lub w części.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Fundusz mieszkań na wynajem”

W minionym roku podjęto także znaczące kroki w celu uruchomienia rządowego programu „Funduszu mieszkań na wynajem”, którego celem ma być zwiększenie dostępności mieszkań do wynajęcia w największych miastach. Fundusz ma zająć się kupowaniem całych budynków z lokalami mieszkalnymi, a następnie wynajmowaniem poszczególnych mieszkań po niższej cenie niż cena rynkowa. W założeniu ma to zachęcić młodych ludzi do mobilności i zmiany miejsca zamieszkania w celu poszukiwania pracy – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. „Fundusz mieszkań na wynajem” ma ruszyć już w 2014 roku i wykupić około 20 tys. mieszkań w ciągu najbliższych czterech lat.

Zmiany w prawie o upadłości deweloperów

W 2013 roku ruszyły prace nad zmianami w Prawie upadłościowym i naprawczym dotyczącym deweloperów.

Nowy projekt ustawy przewiduje między innymi rozwiązanie problemu upadłości dewelopera według poniższych sposobów:

  • kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego i przeniesienia własności lokali na nabywców,
  • kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego przez nowego inwestora, który przejmowałby zobowiązania wobec dotychczasowych nabywców lokali,
  • likwidacji nieruchomości, na której prowadzone jest przedsięwzięcie deweloperskie, z zaspokojeniem nabywców lokali na zasadzie tzw. prawa odrębności wynikającego z zabezpieczenia ich roszczeń wpisem do księgi wieczystej.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Nieprzerywanie trwają także prace nad poselskim projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowy projekt przewiduje, że instytucja kredytująca (banki, oddziały banków, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowej oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgranicznie) będzie mogła podpisać umowę odwróconego kredytu hipotecznego z osobą fizyczną, która posiada:

  • prawo własności nieruchomości, lub
  • prawo własności ułamkowej części nieruchomości, lub
  • prawo użytkowania wieczystego gruntu, lub
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu, po śmierci kredytobiorcy instytucja kredytująca będzie musiała umożliwić spadkobiercom kredytobiorcy dokonanie spłaty odwróconego kredytu hipotecznego wraz z odsetkami i innymi kosztami lub zobowiązanie się do jej spłaty w terminie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku.

Zobacz także: "Mieszkanie dla Młodych" - wszystko co trzeba wiedzieć

Aneta Mościcka
RynekPierwotny.com

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

REKLAMA

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

REKLAMA