REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kraków Fot. Fotolia
Kraków Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” ma ruszyć na początku 2014 roku, jednym z kryteriów przyznawania dopłaty będzie cena metra kwadratowego w wybranej inwestycji. I pomimo podniesienia w sierpniu granicznej ceny metra kwadratowego, trzeba się będzie dobrze naszukać, żeby znaleźć mieszkanie spełniające wymogi. Które inwestycje w Krakowie zakwalifikują się do dopłaty?

W połowie sierpnia członkowie sejmowej podkomisji, pracującej nad zmianami w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zdecydowali się podnieść limity cenowe. Graniczna cena jednego metra kwadratowego dotowanych mieszkań została podniesiona o 10%. Może mieć to spore znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa, bowiem poprzednie zasady ustalania limitów, mogły skutkować sporymi trudnościami w znalezieniu mieszkań spełniających kryteria programu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Wspomniana podwyżka zdaje się rozwiązywać ów problem. Już za kilkanaście tygodni zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i innych części Polski, będą mieli szansę nabywać lokale z rządową dopłatą. Warto więc sprawdzić, które krakowskie inwestycje obecnie mogą być zakwalifikowane do MdM-u.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – nowe limity cen

Poniżej 5 tysięcy

REKLAMA

Limity cenowe MdM-u mają się opierać na miejscowym koszcie odtworzenia jednego metra kwadratowego budynku mieszkalnego. Jest to takie samo rozwiązanie, jak w przypadku wygaszonej „Rodziny na Swoim”. Według ostatnich rozwiązań poselskich, graniczna wartość ceny jednostkowej dotowanego mieszkania ma wynosić 110% kosztu odtworzenia (poprzednio 100%) – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

W chwili obecnej wysokość kosztu odtworzenia 1 m kw. krakowskich budynków wynosi 4452 zł. 30 września bieżącego roku ta wartość zostanie zaktualizowana, jednak ewentualne zmiany nie wpłyną w znaczącym stopniu na limit cenowy dla stolicy Małopolski. Przyjmując aktualny koszt odtworzenia limit wyniesie 4897 zł/mkw.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

REKLAMA

Z danych zgromadzonych w portalu RynekPierwotny.com wynika, że to hipoteczne kryterium cenowe (a więc 4897 zł/mkw.) w chwili obecnej spełniają lokale znajdujące się w sześciu krakowskich inwestycjach. Uwzględniając limit powierzchni, czyli 75 m kw. jakie przewiduje MdM, okazuje się, że łączna podaż mieszkań nie przekracza dwunastu sztuk (sic!).

Ta liczba nie napawa raczej optymizmem. Na szczęście, analizując rynek nieco dokładniej, okazuje się, że rzeczywista dostępność mieszkań podlegających dotowaniu MdM-u nie jest taka zła. W chwili obecnej w Krakowie deweloperzy oferują sporo lokali, których cena jednostkowa nieznacznie przekracza wartość przyjętego limitu, czyli 4897 zł/mkw. W chwili obecnej, analizując zbiorcze dane portalu RynekPierwotny.com, okazuje się, że w Krakowie można obecnie znaleźć prawie 600 nowych mieszkań, których cena jednego metra kwadratowego nie przekracza 5000 zł. Średni metraż tych mieszkań to ok. 55 m kw., zaś cena ofertowa wynosi około 261 000 zł. Jeden metr kwadratowy dla niemal wszystkich lokali z tej grupy, znajduje się na poziomie 4900 zł brutto 4999 zł lub 5000 zł brutto. Wartości takie, praktycznie gwarantują kwalifikację do programu MdM.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy – dane GUS – jest szansa na poprawę

Wiele zależy od deweloperów

Wartość limitu cenowego, jaki ma obowiązywać w pierwszym kwartale funkcjonowania MdM-u, w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2014, krakowianie poznają na początku października br. Wartość ta będzie miała także duże znaczenie dla deweloperów, którzy planują swoją politykę cenową na pierwsze miesiące przyszłego roku. Jeśli deweloperzy dokonają faktycznych obniżek lub uwzględnią rabaty negocjacyjne, wówczas może się okazać, że wiele interesujących mieszkań zostanie zakwalifikowanych do programu MdM – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA