REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kraków Fot. Fotolia
Kraków Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” ma ruszyć na początku 2014 roku, jednym z kryteriów przyznawania dopłaty będzie cena metra kwadratowego w wybranej inwestycji. I pomimo podniesienia w sierpniu granicznej ceny metra kwadratowego, trzeba się będzie dobrze naszukać, żeby znaleźć mieszkanie spełniające wymogi. Które inwestycje w Krakowie zakwalifikują się do dopłaty?

W połowie sierpnia członkowie sejmowej podkomisji, pracującej nad zmianami w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zdecydowali się podnieść limity cenowe. Graniczna cena jednego metra kwadratowego dotowanych mieszkań została podniesiona o 10%. Może mieć to spore znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa, bowiem poprzednie zasady ustalania limitów, mogły skutkować sporymi trudnościami w znalezieniu mieszkań spełniających kryteria programu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Wspomniana podwyżka zdaje się rozwiązywać ów problem. Już za kilkanaście tygodni zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i innych części Polski, będą mieli szansę nabywać lokale z rządową dopłatą. Warto więc sprawdzić, które krakowskie inwestycje obecnie mogą być zakwalifikowane do MdM-u.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – nowe limity cen

Poniżej 5 tysięcy

REKLAMA

Limity cenowe MdM-u mają się opierać na miejscowym koszcie odtworzenia jednego metra kwadratowego budynku mieszkalnego. Jest to takie samo rozwiązanie, jak w przypadku wygaszonej „Rodziny na Swoim”. Według ostatnich rozwiązań poselskich, graniczna wartość ceny jednostkowej dotowanego mieszkania ma wynosić 110% kosztu odtworzenia (poprzednio 100%) – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

W chwili obecnej wysokość kosztu odtworzenia 1 m kw. krakowskich budynków wynosi 4452 zł. 30 września bieżącego roku ta wartość zostanie zaktualizowana, jednak ewentualne zmiany nie wpłyną w znaczącym stopniu na limit cenowy dla stolicy Małopolski. Przyjmując aktualny koszt odtworzenia limit wyniesie 4897 zł/mkw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

REKLAMA

Z danych zgromadzonych w portalu RynekPierwotny.com wynika, że to hipoteczne kryterium cenowe (a więc 4897 zł/mkw.) w chwili obecnej spełniają lokale znajdujące się w sześciu krakowskich inwestycjach. Uwzględniając limit powierzchni, czyli 75 m kw. jakie przewiduje MdM, okazuje się, że łączna podaż mieszkań nie przekracza dwunastu sztuk (sic!).

Ta liczba nie napawa raczej optymizmem. Na szczęście, analizując rynek nieco dokładniej, okazuje się, że rzeczywista dostępność mieszkań podlegających dotowaniu MdM-u nie jest taka zła. W chwili obecnej w Krakowie deweloperzy oferują sporo lokali, których cena jednostkowa nieznacznie przekracza wartość przyjętego limitu, czyli 4897 zł/mkw. W chwili obecnej, analizując zbiorcze dane portalu RynekPierwotny.com, okazuje się, że w Krakowie można obecnie znaleźć prawie 600 nowych mieszkań, których cena jednego metra kwadratowego nie przekracza 5000 zł. Średni metraż tych mieszkań to ok. 55 m kw., zaś cena ofertowa wynosi około 261 000 zł. Jeden metr kwadratowy dla niemal wszystkich lokali z tej grupy, znajduje się na poziomie 4900 zł brutto 4999 zł lub 5000 zł brutto. Wartości takie, praktycznie gwarantują kwalifikację do programu MdM.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy – dane GUS – jest szansa na poprawę

Wiele zależy od deweloperów

Wartość limitu cenowego, jaki ma obowiązywać w pierwszym kwartale funkcjonowania MdM-u, w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2014, krakowianie poznają na początku października br. Wartość ta będzie miała także duże znaczenie dla deweloperów, którzy planują swoją politykę cenową na pierwsze miesiące przyszłego roku. Jeśli deweloperzy dokonają faktycznych obniżek lub uwzględnią rabaty negocjacyjne, wówczas może się okazać, że wiele interesujących mieszkań zostanie zakwalifikowanych do programu MdM – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA