Jak szukać oszczędności przy zakupie mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
Dla wielu młodych Polaków rządowe programy dopłat są szansą na zmniejszenie kosztów zakupu mieszkania. Taka forma wsparcia może okazać się tylko pozorną oszczędnością, dlatego warto postawić na prawdziwą okazję, niż czekać na „Mieszkanie dla Młodych”. Tanie mieszkania to nie tylko promocje deweloperów.
REKLAMA
Państwowe mieszkanie
Istnieje możliwość wykupu mieszkania od Lasów Państwowych, PKP, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i gmin. To rzeczywiście oszczędność i okazja, bo można kupić nieruchomość nawet za kilka procent jej wartości, ale nie każdy może uczestniczyć w transakcji – wszystkie zasady są normowane ustawami. Prawo do zakupu mają przede wszystkim pracownicy tych instytucji lub osoby wynajmujące przynajmniej 3 lata mieszkanie np. od gminy. Lata pracy i wynajmu mają wpływ na cenę: za każdy rok kupujący otrzymuje kilka procent bonifikaty, a zakup można rozłożyć na raty.
Zobacz także: Czy przed kupnem mieszkania od dewelopera można je wynająć?
Mieszkanie na poddaszu
Dużo taniej można też kupić mieszkanie na poddaszu i zaaranżować je według własnego uznania. Takie rozwiązanie pozwala na zakup naprawdę dużego lokalu w niskiej cenie. Chociaż adaptacja wiąże się ze sporym kosztem, przy dobrym planie ciągle jest oszczędnością. Wartość takiego mieszkania w kamienicy, w centrum Wrocławia lub Krakowa, jest niezaprzeczalna, a remont jeszcze ją podniesie. Podobnie można wykorzystać sutereny, chociaż ich komfort pozostawia wiele do życzenia.
Zobacz także: Najpopularniejsze dzielnice Poznania
Blok w centrum miasta
Wielka płyta jest coraz mniej popularna i może wydawać się nieatrakcyjną inwestycją. Wartość mieszkań w bloku spada, a ich przyszłość jest zagadką. Dzięki spadkom cen zakup takiego mieszkania staje się tańszy niż wynajem. Rozwinięta infrastruktura i dobra lokalizacja są najmocniejszymi stronami bloków z wielkiej płyty, a to dla wielu jest najważniejsze. Dobrym pomysłem jest też wybór właśnie takiego lokalu, jako inwestycja pod wynajem w mieście akademickim.
Zobacz także: Lepszy wynajem czy kupno mieszkania?
Okazje tylko dla sprytnych?
Inne rozwiązania to np. zakup mieszkania do remontu lub z prawem dożywotniego mieszkania. Wielu ludzi szuka też szczęścia na licytacjach komorniczych, ale tutaj przeszkodą może być konieczność eksmisji lokatorów.
– W każdym rozwiązaniu można znaleźć wady. Szukanie oszczędności na dzisiejszym rynku nieruchomości to niestety kombinacje. Wybierając poddasze do adaptacji lub mieszkanie w bloku z PRL-u, najlepiej posiłkować się pomocą fachowca. Ocena stanu nieruchomości i wstępne oszacowanie kosztów remontu dają odpowiedź na pytanie o jakość inwestycji i jej okazyjny charakter – komentuje Romuald Margol z PolishProperty.eu.
Zobacz także: Czy warto inwestować pieniądze w nieruchomości wakacyjne?
REKLAMA
REKLAMA