REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Centrum Nowych Technologii UW

Subskrybuj nas na Youtube
Centrum Nowych Technologii UW. Fot. MAARS Poland
Centrum Nowych Technologii UW. Fot. MAARS Poland
MAARS Poland

REKLAMA

REKLAMA

Budowa Centrum Nowych Technologii UW „Ochota” – dobiega końca. Prace wykończeniowe zaplanowano na pierwszą połowę 2013 roku.

REKLAMA

Centrum Nowych Technologii UW. Fot. MAARS Poland 

Rozpoczęta w czerwcu 2010 roku budowa Centrum Nowych Technologii UW (CeNT I) dobiega końca. Niebawem zacznie się proces przekazania budynku inwestorowi. Sporo czasu zajmie jeszcze wykończenie i wyposażenie tego ośrodka naukowego m.in. w sprzęt komputerowy o potężnej mocy obliczeniowej kwalifikującej go do najpotężniejszych w Europie.

Zobacz także:  Renaissance Tower wyróżniony certyfikatem BREEAM In-Use z oceną Very Good

Historia powstania CeNT sięga 2002 roku, kiedy pojawiła się idea budowy interdyscyplinarnego centrum uniwersyteckiego, będącego inkubatorem nowych technologii. Z czasem zdecydowano o stworzeniu siedziby dla instytutu modelowania matematycznego oraz pracowni oraz laboratoriów wydziałów biologii, chemii i fizyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Centrum Nowych Technologii UW. Fot. MAARS Poland 

Jak mówi arch. Paweł W. Graliński, szef pracowni Arch Magic, autor projektu CeNT, „Największym wyzwaniem była właśnie wielość funkcji i wielość użytkowników, których odmienne potrzeby należało uwzględnić pod jednym dachem”. „Z jednej strony mieliśmy do spełnienia konkretne wymagania poszczególnych wydziałów dotyczące nowoczesnych pracowni i laboratoriów ze śluzami, ścianami i podłogami przygotowanymi zgodnie z wymogami współczesnej metodologii badań naukowych, z drugiej zaś zależało nam na wysokiej kulturze detalu i jakości przestrzeni wspólnej, a także po prostu na ciekawej architekturze” – dodaje Graliński.

Zobacz także:  Business Garden Warszawa – ekologiczny kompleks biurowy

Koncepcja rezygnacji z prostej bryły na rzecz „zafalowanej” elewacji konsekwentnie powtarza się wewnątrz nowoczesnych, przeszklonych budynków. W środku nawet ściany działowe zamontowano tak, aby powstał falujący korytarz. „Wymagało to od nas ogromnej precyzji w projektowaniu, a także produktów bardzo wysokiej jakości. Wykorzystaliśmy ok. 1000 m2 systemowych ścian działowych MAARS typu String oraz Metaline, które poradziły sobie z zadaniem odzwierciedlenia krzywoliniowego planu” – zdradza projektant.

Centrum Nowych Technologii UW. Fot. MAARS Poland 

Przykładem wspólnej przestrzeni, łączącej funkcje komunikacji, integracji i relaksu, jest ogromne atrium pomiędzy budynkami. Pod szklanym dachem zamknięto prawie 700 m2 powierzchni, w której zbiegają się drogi komunikacyjne. Będzie można tu odpocząć w kawiarni i zajrzeć do księgarni, a dodatkowym elementem pozytywnie wpływającym na użytkowników jest całoroczna zieleń: w atrium stanie 11 nawadnianych donic z 6-metrowymi fikusami.

Zobacz także:  Factory Warszawa Annopol – pierwszy outlet w prawobrzeżnej Warszawie

REKLAMA

Ciekawie zapowiada się również wejście do budynków, gdzie przewidziano 4 leżące, czarne obeliski, z naniesionymi wzorami i formułami matematycznymi, fizycznymi i chemicznymi, które stworzyli polscy naukowcy. W symboliczny sposób obeliski przedstawiają polską naukę oraz interdyscyplinarność miejsca, do którego zapraszają. Towarzyszy im ukośny maszt, skierowany ku górze, wyobrażający nieustanne dążenie do wiedzy i doskonałości.

Na tyłach budynków zlokalizowano specjalnie zabezpieczone pomieszczenia z agregatami i bateriami, które zapewniają awaryjne zasilanie komputerów instytutu modelowania matematycznego. Każdy agregat ma wielkość autobusu.

Centrum Nowych Technologii UW. Fot. MAARS Poland 

Budynki CeNT I i CeNT II (budynek dydaktyczny wydziału Fizyki) to nie koniec rozwoju kampusu „Ochota”. W tym samym kompleksie powstanie jeszcze imponująca architektonicznie budowla wydziału Psychologii. Dawna siedziba Psychologii przy ul. Stawki od dawna już nie spełniała potrzeb rozrastającego się wydziału. Nowy obiekt na Ochocie będzie centralnym obiektem kampusu. Futurystyczna, trójdzielna bryła budynku zaprojektowanego również przez arch. Pawła W. Gralińskiego w pracowni Arch Magic, zawiera rozległą część audytoryjną, w której będzie można organizować kongresy na wielką skalę. W sumie, jedna duża i dwie mniejsze sale audytoryjne, połączone multimedialnie, pomieszczą ponad 1100 osób. Na dachach wszystkich trzech auli zlokalizowane są tarasy z zielenią.

Zobacz także:  Nowy obiekt handlowy KWADRAT w Białymstoku

Budowa nowej siedziby wydziału Psychologii może się zacząć już w połowie 2013 roku.

Projekt "Centrum Nowych Technologii 'OCHOTA' Uniwersytetu Warszawskiego" jest współfinansowany ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, lata 2007-2013, Priorytet XIII. Infrastruktura szkolnictwa wyższego, Działanie 13.1.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA