REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nieruchomości w kurortach sprzedają się dobrze

Inwestycje w Kurortach
Serwis nieruchomościowy
Apartament w Czarnej Górze Fot. www.InwestycjewKurortach.pl
Apartament w Czarnej Górze Fot. www.InwestycjewKurortach.pl
www.InwestycjewKurortach.pl

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku nieruchomości obserwowane jest spowolnienie, jednak nie dotknęło to nieruchomości w kurortach. Nieruchomości w kurortach mają się na tyle dobrze, że deweloperzy dobrze podsumowują 2012 rok i planują rozpoczęcie nowych inwestycji w 2013 roku.

Podsumowanie wyników sprzedaży oraz ambitne plany na ten rok pokazują, że segment nieruchomości w kurortach rządzi się innymi prawami niż mieszkaniówka. Lokale nad morzem i w górach kupowane są zazwyczaj przez klientów dość zamożnych i jak każde dobra luksusowe, także second home w okresie spowolnienia koniunktury gospodarczej ma się całkiem nieźle.

REKLAMA

– Większość deweloperów miniony rok zalicza do udanych. Apartamenty wprawdzie nie znajdują nabywców tak szybko jak w czasie boomu kilka lat temu, ale poziom sprzedaży deweloperzy określają jako dobry. A są projekty, gdzie apartamenty sprzedały się w znacznej liczbie już na etapie budowy – zauważa Grzegorz Kosiura, dyrektor zarządzający portalu InwestycjewKurortach.pl. Choć jak dodaje zmienił się profil klienta. – Mniej osób kupuje apartament wakacyjny, by samemu wypoczywać, coraz więcej osób chce zarabiać na jego najmiemówi Kosiura.

Zobacz także: Trendy na rynku nieruchomości komercyjnych

Które regiony są popularne?

Patrząc na wyniki jakimi mogą pochwalić się najwięksi gracze rynku nieruchomości w kurortach nie ma jednego, najpopularniejszego kierunku, który wybierają klienci. Apartamenty równie dobrze sprzedają się nad morzem, jak i w górach.

2012 rok zaliczamy do bardzo udanychprzyznaje Jan Wróblewski, członek zarządu spółki Zdrojowa Invest. Deweloper, jeden z najaktywniejszych inwestorów na rynku apartamentów wakacyjnych, zamknął miniony rok zaledwie kilkoma niesprzedanymi jeszcze lokalami w trzech funkcjonujących condo hotelach w Kołobrzegu. Z początkiem roku firma rozpoczęła budowę kolejnego projektu Boulevard Ustronie Morskie. Tu właścicieli znalazła już niemal połowa z 48 apartamentów. Jeszcze lepiej wyglądają wyniki Zdrojowej, gdy spojrzymy na pierwszą jej inwestycję w górach. W hotelu Cristal Resort Szklarska Poręba, który został otwarty w grudniu 2012 r., zostało sprzedanych ponad 80 proc. z 61 apartamentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania w Warszawie – coraz tańsze

Równie dobrymi wynikami może pochwalić się inny deweloper, który z końcem roku oddał do użytku apartamentowiec także w Szklarskiej Porębie. Inwestycja, współrealizowana przez spółkę  Sun&Snow, budowana jest etapami. Pierwszy budynek jeszcze przed zakończeniem został praktycznie w całości sprzedany.

Zobacz także: Za ile można kupić apartament w górach?

REKLAMA

– Zainteresowanie nabywców apartamentami przekroczyło nasze oczekiwania. Sprzedaż rozpoczęliśmy w czerwcu ubiegłego roku, a na koniec listopada mieliśmy klientów na prawie wszystkie z 45 apartamentów – informuje Marcin Dumania, prezes zarządu Sun & Snow.

W minionym roku sprzedaż jednej z inwestycji zakończyła również firma Condohotels Group. W czterogwiazdkowym obiekcie Platinum Aqua Fun&Events w Ostródzie deweloper sprzedał w sumie 50 pokoi i 6 apartamentów. Obecnie firma rozpoczęła już sprzedaż w kolejnym luksusowym hotelu Plaza w Ostródzie. W obiekcie znajduje się 165 pokoi i apartamentów, z których większość posiada tarasy lub balkony z widokiem na jezioro i panoramę miasta.

Z liczby sprzedanych apartamentów zadowolona jest też spółka Kristensen Group.

Nabywców znalazło 31 apartamentów. Utrzymaliśmy więc sprzedaż na tym samym poziomie co w 2011 rokupodsumowuje Jacek Twardowski, dyrektor zarządzający Kristensen Group. Deweloper sprzedawał głównie apartamenty w Karpaczu.

Plany na 2013 rok

Wszyscy duzi, ale także mniejsi deweloperzy rynku apartamentów wakacyjnych zapowiadają intensywne plany na ten rok. – Budować się będzie i w topowych kurortach, i w mniej popularnych miejscowościach – zauważa Grzegorz Kosiura z portalu InwestycjewKurortach.pl.

Zobacz także: Apartamenty Aura Gdańsk – mieszkania na wyspie

Ruszy m.in. budowa kolejnych 24 lokali realizowanych przez Kristensen Group na osiedlu Apartamenty pod Śnieżką w Karpaczu. Deweloper chce także w tym roku wznowić swoją aktywność nad morzem. Jak poinformowali przedstawiciele spółki, firma chce przejąć od banku prawie gotowy budynek, którego nie zdołał dokończyć pierwszy inwestor.

Zobacz także: Jak kupić mieszkanie? – podpowiada J.W. Construction

REKLAMA

Na kierunku nadbałtyckim silnie skupi się w tym roku także Zdrojowa Invest, firma będzie kontynuować budowę kompleksu 9 budynków Boulevard Ustronie Morskie. Inwestycja powstaje na klifie o długości ok. 300 metrów. Z okien 100 proc. apartamentów i lokali rozpościerał się będzie widok na Bałtyk. W sprzedaży jest jeszcze 27 mieszkań, z 48, które zaplanowano w całym kompleksie. W najbliższych miesiącach deweloper kontynuował będzie także prace nad rozpoczęciem największej inwestycji planowanej nad Bałtykiem – ogromnego projektu Baltic Park Molo w Świnoujściu. W ramach tego przedsięwzięcia na przestrzeni najbliższych sześciu lat ma powstać za 200-250 mln zł kompleks hotelowo-rozrywkowo-handlowy. W 2013 rozpocząć się ma komercjalizacja i budowa I etapu, czyli ponad 400 apartamentów hotelowych i wakacyjnych, lokale usługowe oraz promenada.

– Zainteresowanie projektem jest bardzo duże i już mamy długą listę oczekujących. Poza tym, pomimo że komercjalizacja się jeszcze oficjalnie nie rozpoczęła praktycznie wszystkie lokale usługowe przy nowej promenadzie w jednym z budynków zostały już zarezerwowane, i to przy cenach od 11 tys. zł netto za m kw. – ujawnia Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest. Deweloper zamierza kontynuować prace nad dwoma kolejnymi inwestycjami w górach, choć nie zdradza ich dokładnych lokalizacji. Być może będzie to Kudowa, gdzie deweloper posiada grunty.

Zobacz także: Najtańsze mieszkania w Polsce – sprawdź, gdzie są

Latem ma zakończyć się budowa Baltic Cliff w Niechorzu. W apartamentowcach, które realizuje spółka ST Investments powstanie 90 apartamentów o powierzchni od 24 m kw. do 54 m kw. oraz centrum Spa&Wellness. Do sprzedaży pozostało 27 lokali. Budynek położony jest zaledwie 80 metrów od morza, w bezpośrednim sąsiedztwie latarni morskiej.

Sukces sprzedażowy zachęcił także spółkę Sun&Snow do przyspieszania kolejnych etapów budowy kompleksu w Szklarskiej Porębie. Drugi budynek, którego budowa już ruszyła, zaoferuje 45 apartamentów i ma być gotowy na koniec 2013 roku. Deweloper na wiosnę planuje ruszyć również z budową trzeciego obiektu powstającego w ramach Sun & Snow Resort Szklarska Poręba, czyli condo hotelu.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Zainteresowanie kurortami

Aktualne wyniki sprzedaży oraz prognozy dotyczące tego rynku pokazują stale rosnące zainteresowanie apartamentami w kurortach. Szczególnie, że obecnie stają się one popularną formą inwestowania nadwyżek finansowych.

Duża część naszej sprzedaży to powracający klienci oraz osoby, które zakupiły więcej niż jeden pokój informuje Kamila Górecka-Kirwiel, PR Manager Condohotels Group. – Od końca 2012 roku, ze względu na spadające oprocentowanie lokat bankowych, i wciąż niepewną sytuację na giełdzie, odnotowujemy wzmożone zainteresowanie i rozważanie przez klientów wycofywania środków z różnych instrumentów finansowych na rzecz dochodowych i bezpiecznych apartamentów wakacyjnych – wtóruje jej Jan Wróblewski.

Zobacz także: Jakie działki kupowali Polacy w 2012 roku?

Zdrojowa Invest prognozy na najbliższy rok określa jako „umiarkowanie optymistyczne”.

– Nie przewidujemy większych zmian cen. Klientami będą w dalszym ciągu osoby zamożne i podmioty gospodarcze. Nadal stabilnie będą się też sprzedawały apartamenty wakacyjne premium, w tym w condo hotelach, zwłaszcza najlepiej zlokalizowane oraz w pobliżu infrastruktury rekreacyjnej – ocenia członek zarządu spółki. Jego zdaniem gorzej będą się sprzedawały apartamenty wakacyjne w segmencie popularnym, w mniej prestiżowych lokalizacjach. W szczególności bez systemów zarządzania najmem i sprawdzonych operatorów. Nieco inaczej ocenia rynek  Grzegorz Kosiura, z portalu InwestycjewKurortach.pl.

Zobacz także: Podsumowanie 2012 roku na rynku nieruchomości i prognoza na 2013 rok

– Z analiz naszego portalu wynika, iż nabywców znajdą apartamenty zlokalizowane nie tylko w dużych i topowych kurortach, ale także w projektach budowanych w mniej znanych miejscowościach turystycznych. Wysokim poziomem sprzedaży już na etapie budowy mogą się pochwalić firmy budujące np. w Niechorzu i Czarnej Górze – mówi.

Najbliższe miesiące na pewno charakteryzować się będą rozszerzaniem przez deweloperów oferty apartamentów w systemie: „wypoczywaj i zarabiaj”.  Wszyscy eksperci zgodnie wskazują też, że będzie to okres porządkowania rynku i profesjonalizacji pod względem gwarancji zysków, jakie deweloperzy dają klientom.

Zobacz także: Inwestycje w Mielnie w 2013 roku

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA