REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

Subskrybuj nas na Youtube
Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development
Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development
PBM Południe Development

REKLAMA

REKLAMA

W 2012 roku w Warszawie do użytku oddano 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Analitycy rynku biurowego wskazują, że pomimo tego, że inwestorzy ostrożniej rozpoczynają nowe Inwestycje to w 2013 roku ilość powierzchni biurowych oddanych do użytku wzrośnie do 314 tys. metrów kwadratowych. Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

W 2012 roku w stolicy oddano do użytku ok. 200 tys. m kw. nowych biur. Jak oblicza firma Cushman & Wakefield, najwięcej powierzchni przybyło w ścisłym centrum miasta (43,8 tys. m kw.), w stołecznych Włochach (37,1 tys. m kw.) i w Wilanowie (ok. 29,6 tys. m kw.), a Służewiec Przemysłowy zwiększył swoją ofertę o blisko 29,5 tys. m kw. Analitycy prognozują, że w roku 2013 warszawski rynek wzbogaci się o kolejne 314 tys. m kw.

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowanie najwięcej nowych projektów powstaje w Warszawie, a poza tym w Krakowie i we Wrocławiu. Jak podają przedstawiciele Jones Lang La Salle, we Wrocławiu w budowie jest 127,7 tys. m kw., a w Krakowie tylko w ostatnim kwartale 2012 roku deweloperzy rozpoczęli realizację pięciu nowych inwestycji, które zwiększą ofertę w stolicy Małopolski o ponad 55 tys. m kw.

Analitycy zaznaczają jednak, że deweloperzy ostrożnie podchodzą do planowania nowych inwestycji, a ich realizacja poprzedzona jest szczegółowymi analizami. Budowa wielu projektów rusza dopiero wtedy, gdy na co najmniej połowę powierzchni deweloper pozyska najemców. Taki właśnie wymóg mają często banki jako warunek udzielenia kredytu.

Zobacz także: "Galeria Mistrza Jana” w Węgrowie

Są chętni na wynajem

Popyt na stołeczne biura nie słabnie. Według danych Cushman & Wakefield, w  2012 roku w Warszawie wynajętych zostało ponad 570 tys. m kw. powierzchni biurowych. To zbliżona ilość do tej w 2011 roku. Tymczasem w innych dużych miastach w minionym roku podpisano lub odnowiono umowy w sumie na ok. 280 tys. m kw. Największy popyt zanotowany został w Krakowie, we Wrocławiu oraz w Trójmieście, podaje Savills Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

REKLAMA

Powierzchnia biurowa w nowoczesnych obiektach powstających w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród międzynarodowych korporacji, szczególnie z sektora outsourcingu. Specjaliści z CBRE zwracają uwagę, że utrzymujący się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe ma związek z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO) w Polsce. Największymi ośrodkami BPO jest Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych nieustannie się rozwija. Centrum biznesu w naszym kraju jest Warszawa, w której w budowie jest 700 tys. m kw. powierzchni biurowej. Ze względu na stale rosnącą podaż w ostatnim czasie poziom pustostanów w stolicy wzrósł do ok. 8 proc.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Rynek biurowy w Warszawie

Na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych w Warszawie znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, takie jak metro, nowe mosty i trasy szybkiego ruchu. Eksperci CBRE spodziewają się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany i Praga, gdzie jest lub będzie dostępne metro.

Zainteresowanie wynajmem biur w tych rejonach miasta, w którym postępuje budowa metra potwierdzają przedstawiciele firmy PBM Południe Development. W ich ocenie, poza niższymi stawkami cenowymi obowiązującymi poza centrum Warszawy, dla najemców ważny jest dogodny i szybki dojazd do biura. Firmy przenoszą chętnie swoje siedziby do oddanej przez PBM Inwestycji Kijowska, która znajduje się w ostatniej fazie komercjalizacji, optymalizując swoje koszty utrzymania. Tym bardziej, że kompleks przy ulicy Kijowskiej oferuje większy wybór biur niż tradycyjne obiekty. Dysponuje gotowymi powierzchniami zarówno w nowoczesnym budynku o interesującej konstrukcji, jak i odrestaurowanej zabytkowej kamiennicy, w której m kw. nowoczesnego biura kosztuje zaledwie 56 zł.

Zobacz także: Jak firmy wybierają lokale biurowe?

Poza obszarem w linii powstającego metra planowane są również nowe inwestycje biurowe w centrum Warszawy. Przed deweloperami z tego sektora rynku otworzyły się nowe możliwości, jeśli chodzi o ścisłe centrum miasta, dzięki uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru sąsiadującego z Pałacem Kultury. Na tym obszarze powstawać będą wkrótce wysokościowce oferujące nowoczesne biura w najwyższym standardzie.

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Małe powierzchnie w cenie

Rok 2012 okazał się kolejnym dobrym okresem dla rynku powierzchni biurowych w Polsce. Nasz kraj wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów, co z kolei rodzi popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Także polskie firmy wykazują duże zainteresowanie wynajmem biur, zwiększając swój udział w ogólnym wolumenie transakcji. Rodzime przedsiębiorstwa poszukują jednak mniejszych powierzchni.

Według analizy WGN, na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 roku zawieranych było wiele umów wynajmu na małe lokale biurowe o pow. 50 mkw.–80 mkw. klasy A, B+ i B na okres 2 lat lub 3 lat, głównie przez przedstawicieli polskich firm reprezentujących small business. Większe powierzchnie, w przedziale 300 mkw.–600 mkw., w standardzie A i B+ były przedmiotem transakcji głównie w przypadku firm z kapitałem zagranicznym lub mieszanym.

Zobacz także: Nowy obiekt handlowy KWADRAT w Białymstoku

Autor: PBM Południe Development

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA