REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development
Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development
PBM Południe Development

REKLAMA

REKLAMA

W 2012 roku w Warszawie do użytku oddano 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Analitycy rynku biurowego wskazują, że pomimo tego, że inwestorzy ostrożniej rozpoczynają nowe Inwestycje to w 2013 roku ilość powierzchni biurowych oddanych do użytku wzrośnie do 314 tys. metrów kwadratowych. Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

W 2012 roku w stolicy oddano do użytku ok. 200 tys. m kw. nowych biur. Jak oblicza firma Cushman & Wakefield, najwięcej powierzchni przybyło w ścisłym centrum miasta (43,8 tys. m kw.), w stołecznych Włochach (37,1 tys. m kw.) i w Wilanowie (ok. 29,6 tys. m kw.), a Służewiec Przemysłowy zwiększył swoją ofertę o blisko 29,5 tys. m kw. Analitycy prognozują, że w roku 2013 warszawski rynek wzbogaci się o kolejne 314 tys. m kw.

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowanie najwięcej nowych projektów powstaje w Warszawie, a poza tym w Krakowie i we Wrocławiu. Jak podają przedstawiciele Jones Lang La Salle, we Wrocławiu w budowie jest 127,7 tys. m kw., a w Krakowie tylko w ostatnim kwartale 2012 roku deweloperzy rozpoczęli realizację pięciu nowych inwestycji, które zwiększą ofertę w stolicy Małopolski o ponad 55 tys. m kw.

Analitycy zaznaczają jednak, że deweloperzy ostrożnie podchodzą do planowania nowych inwestycji, a ich realizacja poprzedzona jest szczegółowymi analizami. Budowa wielu projektów rusza dopiero wtedy, gdy na co najmniej połowę powierzchni deweloper pozyska najemców. Taki właśnie wymóg mają często banki jako warunek udzielenia kredytu.

Zobacz także: "Galeria Mistrza Jana” w Węgrowie

Są chętni na wynajem

Popyt na stołeczne biura nie słabnie. Według danych Cushman & Wakefield, w  2012 roku w Warszawie wynajętych zostało ponad 570 tys. m kw. powierzchni biurowych. To zbliżona ilość do tej w 2011 roku. Tymczasem w innych dużych miastach w minionym roku podpisano lub odnowiono umowy w sumie na ok. 280 tys. m kw. Największy popyt zanotowany został w Krakowie, we Wrocławiu oraz w Trójmieście, podaje Savills Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

REKLAMA

Powierzchnia biurowa w nowoczesnych obiektach powstających w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród międzynarodowych korporacji, szczególnie z sektora outsourcingu. Specjaliści z CBRE zwracają uwagę, że utrzymujący się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe ma związek z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO) w Polsce. Największymi ośrodkami BPO jest Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych nieustannie się rozwija. Centrum biznesu w naszym kraju jest Warszawa, w której w budowie jest 700 tys. m kw. powierzchni biurowej. Ze względu na stale rosnącą podaż w ostatnim czasie poziom pustostanów w stolicy wzrósł do ok. 8 proc.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Rynek biurowy w Warszawie

Na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych w Warszawie znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, takie jak metro, nowe mosty i trasy szybkiego ruchu. Eksperci CBRE spodziewają się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany i Praga, gdzie jest lub będzie dostępne metro.

Zainteresowanie wynajmem biur w tych rejonach miasta, w którym postępuje budowa metra potwierdzają przedstawiciele firmy PBM Południe Development. W ich ocenie, poza niższymi stawkami cenowymi obowiązującymi poza centrum Warszawy, dla najemców ważny jest dogodny i szybki dojazd do biura. Firmy przenoszą chętnie swoje siedziby do oddanej przez PBM Inwestycji Kijowska, która znajduje się w ostatniej fazie komercjalizacji, optymalizując swoje koszty utrzymania. Tym bardziej, że kompleks przy ulicy Kijowskiej oferuje większy wybór biur niż tradycyjne obiekty. Dysponuje gotowymi powierzchniami zarówno w nowoczesnym budynku o interesującej konstrukcji, jak i odrestaurowanej zabytkowej kamiennicy, w której m kw. nowoczesnego biura kosztuje zaledwie 56 zł.

Zobacz także: Jak firmy wybierają lokale biurowe?

Poza obszarem w linii powstającego metra planowane są również nowe inwestycje biurowe w centrum Warszawy. Przed deweloperami z tego sektora rynku otworzyły się nowe możliwości, jeśli chodzi o ścisłe centrum miasta, dzięki uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru sąsiadującego z Pałacem Kultury. Na tym obszarze powstawać będą wkrótce wysokościowce oferujące nowoczesne biura w najwyższym standardzie.

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Małe powierzchnie w cenie

Rok 2012 okazał się kolejnym dobrym okresem dla rynku powierzchni biurowych w Polsce. Nasz kraj wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów, co z kolei rodzi popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Także polskie firmy wykazują duże zainteresowanie wynajmem biur, zwiększając swój udział w ogólnym wolumenie transakcji. Rodzime przedsiębiorstwa poszukują jednak mniejszych powierzchni.

Według analizy WGN, na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 roku zawieranych było wiele umów wynajmu na małe lokale biurowe o pow. 50 mkw.–80 mkw. klasy A, B+ i B na okres 2 lat lub 3 lat, głównie przez przedstawicieli polskich firm reprezentujących small business. Większe powierzchnie, w przedziale 300 mkw.–600 mkw., w standardzie A i B+ były przedmiotem transakcji głównie w przypadku firm z kapitałem zagranicznym lub mieszanym.

Zobacz także: Nowy obiekt handlowy KWADRAT w Białymstoku

Autor: PBM Południe Development

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA