Chiński Nowy Rok 2019
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przypada Chiński Nowy Rok?
Data tego święta jest ustalana według chińskiego kalendarza księżycowego. Z tego powodu Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym. Zależnie od roku, przypada w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W 2019 roku przypada ono 5 lutego, a nadchodzący rok będzie Rokiem Świni. Co ciekawe, celebracja Nowego Roku w Chinach trwa aż 15 dni i kończy się Świętem Latarni. Pierwsze 3 dni Chińskiego Nowego Roku są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
REKLAMA
Polecamy: Miał być wielki projekt, a jest wielki chaos. Co dalej z Nowym Jedwabnym Szlakiem?
Polecamy: Wynagrodzenia w NBP kontra pensje w bankach. Gdzie menedżerowie zarabiają lepiej?
Dlaczego Rok Świni?
REKLAMA
Każdy Chiński Nowy Rok ma w nazwie jakieś zwierzę. Rok 2018 był Rokiem Psa, a 2019 będzie Rokiem Świni. Związane jest to z chińskim zodiakiem i występującymi w nim 12 zwierzętami, które następują po sobie cyklicznie. Każde z tych zwierząt posiada pewne unikalne cechy, które „przejmuje” również osoba urodzona w danym roku. Uważa się, że 12 zwierząt zostało wybranych jeszcze w czasach dynastii Han, a symboliczne znaczenie jest oparte na ich codziennych nawykach.
Osoby urodzone w Roku Świni są uważane za uczciwe, tolerancyjne i szczere. Ich szczęśliwymi cyframi są 2, 5 i 8, a kolorami żółty, szary, brązowy i złoty. Do najsłynniejszych osób urodzonych w Roku Świni należą m.in. Ronald Reagan, Michael Jackson, Hillary Clinton i Arnold Schwarzenegger.
Tradycje i zwyczaje związane z Chińskim Nowym Rokiem
REKLAMA
W dni poprzedzające Nowy Rok Chińczycy bardzo dokładnie sprzątają swoje mieszkania, a domostwa są przyozdabiane czerwonymi lampionami oraz znakami symbolizującymi szczęście i pomyślność. Co ciekawe, sprzątanie jest ściśle zakazane w pierwszym dniu Nowego Roku z obawy, że z domu wraz z brudami zostanie „wymiecione” szczęście. Jednym z najważniejszych zwyczajów jest wspólny obiad w gronie rodzinnym mający miejsce w wigilię Nowego Roku. Obiad ten składa się z wielu potraw, spośród których na największa uwagę zasługują ryby. W języku chińskim słowo „ryba” brzmi bardzo podobnie do słowa „zysk”, „nadwyżka”. Uważa się, że zjedzenie ryby przyniesie nam bogactwo w nadchodzącym roku.
Wręcza się również całą masę prezentów. Pośród słodyczy, ubrań i drobnych upominków czołowe miejsce zajmuje hóng bāo (红包), czyli czerwona koperta z pieniędzmi w środku, którą starsi członkowie rodziny wręczają młodszym. Petardy i fajerwerki, podobnie jak u nas, są nieodłącznym elementem Nowego Roku, a na ulicach odbywają się tańce smoków i lwów wykonywane przez akrobatów. W trakcie całego okresu spożywane są, uważane za symbole szczęścia, mandarynki, pierożki i specjalnie przygotowywane na tę okazję noworoczne ryżowe ciasto zwane nián gāo (年糕).
Jest też szereg dość specyficznych zakazów, których pod żadnym pozorem nie można złamać podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku. Do najosobliwszych należą zakaz ścinania włosów, odwiedzania rodziców małżonki oraz składania noworocznych życzeń osobie, która nadal leży w łóżku.
REKLAMA
REKLAMA