REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chiński Nowy Rok 2019

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 ChinskiRaport.pl
Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm
Chiński Nowy Rok 2019
Chiński Nowy Rok 2019

REKLAMA

REKLAMA

Chiński Nowy Rok (chin. 春节,chūnjié – Święto Wiosny) jest dla Chińczyków jednym z najważniejszych świąt. To właśnie w tym okresie wracają oni do swoich bliskich, bardzo często podróżując setki lub tysiące kilometrów, by wspólnie celebrować jego nadejście. Powoduje to największe na świecie okresowe migracje, a panującą w tym okresie atmosferę można porównać do naszego Bożego Narodzenia.

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok?

Data tego święta jest ustalana według chińskiego kalendarza księżycowego. Z tego powodu Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym. Zależnie od roku, przypada w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W 2019 roku przypada ono 5 lutego, a nadchodzący rok będzie Rokiem Świni. Co ciekawe, celebracja Nowego Roku w Chinach trwa aż 15 dni i kończy się Świętem Latarni. Pierwsze 3 dni Chińskiego Nowego Roku są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

REKLAMA

Polecamy: Miał być wielki projekt, a jest wielki chaos. Co dalej z Nowym Jedwabnym Szlakiem?

Polecamy: Wynagrodzenia w NBP kontra pensje w bankach. Gdzie menedżerowie zarabiają lepiej?

Dlaczego Rok Świni?

REKLAMA

Każdy Chiński Nowy Rok ma w nazwie jakieś zwierzę. Rok 2018 był Rokiem Psa, a 2019 będzie Rokiem Świni. Związane jest to z chińskim zodiakiem i występującymi w nim 12 zwierzętami, które następują po sobie cyklicznie. Każde z tych zwierząt posiada pewne unikalne cechy, które „przejmuje” również osoba urodzona w danym roku. Uważa się, że 12 zwierząt zostało wybranych jeszcze w czasach dynastii Han, a symboliczne znaczenie jest oparte na ich codziennych nawykach.

Osoby urodzone w Roku Świni są uważane za  uczciwe, tolerancyjne i szczere. Ich szczęśliwymi cyframi są 2, 5 i 8, a kolorami żółty, szary, brązowy i złoty. Do najsłynniejszych osób urodzonych w Roku Świni należą m.in. Ronald Reagan, Michael Jackson, Hillary Clinton i Arnold Schwarzenegger.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tradycje i zwyczaje związane z Chińskim Nowym Rokiem

REKLAMA

W dni poprzedzające Nowy Rok Chińczycy bardzo dokładnie sprzątają swoje mieszkania, a domostwa są przyozdabiane czerwonymi lampionami oraz znakami symbolizującymi szczęście i pomyślność. Co ciekawe, sprzątanie jest ściśle zakazane w pierwszym dniu Nowego Roku z obawy, że z domu wraz z brudami zostanie „wymiecione” szczęście. Jednym z najważniejszych zwyczajów jest wspólny obiad w gronie rodzinnym mający miejsce w wigilię Nowego Roku. Obiad ten składa się z wielu potraw, spośród których na największa uwagę zasługują ryby. W języku chińskim słowo „ryba” brzmi bardzo podobnie do słowa „zysk”, „nadwyżka”. Uważa się, że zjedzenie ryby przyniesie nam bogactwo w nadchodzącym roku.

Wręcza się również całą masę prezentów. Pośród słodyczy, ubrań i drobnych upominków czołowe miejsce zajmuje hóng bāo (), czyli czerwona koperta z pieniędzmi w środku, którą starsi członkowie rodziny wręczają młodszym. Petardy i fajerwerki, podobnie jak u nas, są nieodłącznym elementem Nowego Roku, a na ulicach odbywają się tańce smoków i lwów wykonywane przez akrobatów. W trakcie całego okresu spożywane są, uważane za symbole szczęścia, mandarynki, pierożki i specjalnie przygotowywane na tę okazję noworoczne ryżowe ciasto zwane nián gāo ().

Jest też szereg dość specyficznych zakazów, których pod żadnym pozorem nie można złamać podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku. Do najosobliwszych należą zakaz ścinania włosów, odwiedzania rodziców małżonki oraz składania noworocznych życzeń osobie, która nadal leży w łóżku.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA