REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chiński Nowy Rok 2019

 ChinskiRaport.pl
Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm
Chiński Nowy Rok 2019
Chiński Nowy Rok 2019

REKLAMA

REKLAMA

Chiński Nowy Rok (chin. 春节,chūnjié – Święto Wiosny) jest dla Chińczyków jednym z najważniejszych świąt. To właśnie w tym okresie wracają oni do swoich bliskich, bardzo często podróżując setki lub tysiące kilometrów, by wspólnie celebrować jego nadejście. Powoduje to największe na świecie okresowe migracje, a panującą w tym okresie atmosferę można porównać do naszego Bożego Narodzenia.

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok?

Data tego święta jest ustalana według chińskiego kalendarza księżycowego. Z tego powodu Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym. Zależnie od roku, przypada w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W 2019 roku przypada ono 5 lutego, a nadchodzący rok będzie Rokiem Świni. Co ciekawe, celebracja Nowego Roku w Chinach trwa aż 15 dni i kończy się Świętem Latarni. Pierwsze 3 dni Chińskiego Nowego Roku są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

REKLAMA

Polecamy: Miał być wielki projekt, a jest wielki chaos. Co dalej z Nowym Jedwabnym Szlakiem?

Polecamy: Wynagrodzenia w NBP kontra pensje w bankach. Gdzie menedżerowie zarabiają lepiej?

Dlaczego Rok Świni?

REKLAMA

Każdy Chiński Nowy Rok ma w nazwie jakieś zwierzę. Rok 2018 był Rokiem Psa, a 2019 będzie Rokiem Świni. Związane jest to z chińskim zodiakiem i występującymi w nim 12 zwierzętami, które następują po sobie cyklicznie. Każde z tych zwierząt posiada pewne unikalne cechy, które „przejmuje” również osoba urodzona w danym roku. Uważa się, że 12 zwierząt zostało wybranych jeszcze w czasach dynastii Han, a symboliczne znaczenie jest oparte na ich codziennych nawykach.

Osoby urodzone w Roku Świni są uważane za  uczciwe, tolerancyjne i szczere. Ich szczęśliwymi cyframi są 2, 5 i 8, a kolorami żółty, szary, brązowy i złoty. Do najsłynniejszych osób urodzonych w Roku Świni należą m.in. Ronald Reagan, Michael Jackson, Hillary Clinton i Arnold Schwarzenegger.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tradycje i zwyczaje związane z Chińskim Nowym Rokiem

REKLAMA

W dni poprzedzające Nowy Rok Chińczycy bardzo dokładnie sprzątają swoje mieszkania, a domostwa są przyozdabiane czerwonymi lampionami oraz znakami symbolizującymi szczęście i pomyślność. Co ciekawe, sprzątanie jest ściśle zakazane w pierwszym dniu Nowego Roku z obawy, że z domu wraz z brudami zostanie „wymiecione” szczęście. Jednym z najważniejszych zwyczajów jest wspólny obiad w gronie rodzinnym mający miejsce w wigilię Nowego Roku. Obiad ten składa się z wielu potraw, spośród których na największa uwagę zasługują ryby. W języku chińskim słowo „ryba” brzmi bardzo podobnie do słowa „zysk”, „nadwyżka”. Uważa się, że zjedzenie ryby przyniesie nam bogactwo w nadchodzącym roku.

Wręcza się również całą masę prezentów. Pośród słodyczy, ubrań i drobnych upominków czołowe miejsce zajmuje hóng bāo (), czyli czerwona koperta z pieniędzmi w środku, którą starsi członkowie rodziny wręczają młodszym. Petardy i fajerwerki, podobnie jak u nas, są nieodłącznym elementem Nowego Roku, a na ulicach odbywają się tańce smoków i lwów wykonywane przez akrobatów. W trakcie całego okresu spożywane są, uważane za symbole szczęścia, mandarynki, pierożki i specjalnie przygotowywane na tę okazję noworoczne ryżowe ciasto zwane nián gāo ().

Jest też szereg dość specyficznych zakazów, których pod żadnym pozorem nie można złamać podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku. Do najosobliwszych należą zakaz ścinania włosów, odwiedzania rodziców małżonki oraz składania noworocznych życzeń osobie, która nadal leży w łóżku.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA