Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
Wybierając mieszkanie, zwracamy uwagę na wiele czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozkład mieszkania, jego funkcjonalność, znajdujące się w nim sprzęty oraz wykończenie. Jeśli już obejrzymy mieszkanie i zrobi ono na nas dobre wrażenie do tego stopnia, że zdecydujemy się je kupić, warto obejrzeć je jeszcze kilkakrotnie.
REKLAMA
Kupując mieszkanie, zapytajmy właściciela o stan techniczny wszystkich instalacji. Warto wiedzieć, jakie remonty już przeprowadzono i jakie są planowane zarówno w mieszkaniu, jak i w budynku, w którym chcemy zamieszkać. Zwróćmy uwagę na wysokość opłat miesięcznych takich jak czynsz oraz opłaty dodatkowe jak np. za garaż. Bardzo ważny jest również klimat, jaki panuje w mieszkaniu (nasłonecznienie itp.)
Zobacz także: Kupno mieszkania - krok po kroku
Oglądając budynek, w którym znajduje się nasze przyszłe mieszkanie, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego stan techniczny.
Zwróćmy uwagę na elewację – nie chodzi tylko o estetykę, ale i funkcjonalność oraz materiały, jakie zostały użyte podczas jej wykończenia. Sprawdźmy, w jakim stanie są balkony czy parapety. Jeżeli nasze mieszkanie nie znajduje się na parterze, a budynek posiada windę, na pewno będziemy z niej korzystać. Sprawdźmy jej stan techniczny i dowiedzmy się, jak często przeprowadzane są prace konserwacyjne. Warto też przyjrzeć się klatom schodowym, czy są zadbane i czyste. Jeżeli posiadamy małe dziecko, warto ocenić je pod względem poruszania się po niej z wózkiem dziecięcym. Nie zapominajmy o pomieszczeniach dodatkowych takich jak suszarnia, piwnica czy pralnia. Dowiedźmy się, czy w ogóle mamy dostęp do takich pomieszczeń i czy będziemy mogli z nich korzystać. Podobnie sytuacja wygląda z garażem – jeśli go nie posiadamy, warto dowiedzieć się czy można takowy nabyć – drogą kupna lub wynajmu.
Zobacz także: Okresowa kontrola stanu technicznego budynku – o czym i kiedy należy pamiętać?
REKLAMA
Kolejnym krokiem do całkowitego przeprowadzenia wywiadu jest rozmowa z najbliższymi sąsiadami. Zapytajmy, jak mieszka im się w okolicy i jaki jest komfort mieszkania w budynku. Dzięki temu dowiemy się, czy osoba chcąca sprzedać nam mieszkanie faktycznie mówi prawdę, wspominając o cichej i bezpiecznej okolicy.
Kolejnym krokiem jest wizyta w administracji, tam uzyskamy wszystkie informacje o wysokości czynszu i innych opłatach. Nie zapomnijmy dopytać się o prace remontowe, które są planowane na najbliższy czas i jak wygląda praca administracji.
Kiedy najbliższe otoczenie i stan techniczny mieszkania odpowiada naszym wymaganiom, możemy wybrać się na wycieczkę w okolice naszego przyszłego mieszkania. Możemy zapoznać się z komunikacją i infrastrukturą najbliższej okolicy – sklepami, szkołami placami zabaw czy przychodniami itp.
Taki wywiad zdecydowanie pomoże nam w doborze mieszkania i podjęciu decyzji o jego zakupie. Warto mieć przy sobie aparat, z pomocą którego zrobimy zdjęcie okolicy mieszkania oraz budynku. Zdjęcia pomogą w późniejszej decyzji, jeżeli cały czas będziemy wahać się, czy dokonać zakupu.
REKLAMA
REKLAMA