REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Kupno domu. Fot. Fotolia
Kupno domu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym? W starym budynku mogły pojawić się różne problemy, dlatego już na etapie oglądania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenie, lecz także na szczegóły.

Od czego zacząć?

Najlepiej od obejrzenia projektu budynku. Zawiera on zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i materiały. Pamiętajmy jednak, że projekt może służyć jedynie jako dodatkowa pomoc w ocenie stanu technicznego, ponieważ dokumentacja nie jest dowodem na to, że budynek został według niej wykonany.

REKLAMA

Oględziny elewacji

Przede wszystkim zwracamy uwagę na solidność i stan konstrukcji budynku. Wypatrujemy wszelkiego rodzaju pęknięcia oraz rysy, które świadczą o złym stanie fundamentów i ścian – na przykład o uszkodzeniu ławy czy nierównomiernym osiadaniu budynku. Ucieszył nas kran na elewacji domu? Oczywiście to wygoda przy podlewaniu ogrodu, ale ważny w tym przypadku jest szczelny odpływ, inaczej woda przez lata może podmyć w tym miejscu fundament i pozbawić go nośności. Podobne podmycie może mieć miejsce w przypadku długotrwałego braku rynien. Jeżeli zauważymy tego typu uszkodzenia, należy poprosić o konsultację zaufanego specjalistę, który będzie w stanie ocenić, czy są one poważne, w jaki sposób można je usunąć i jakie będą koszty naprawy. Należy dokonać także odkrywki fundamentów, żeby sprawdzić ich hydroizolację oraz ewentualne pęknięcia lub zawilgocenie.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania – potrzebne dokumenty

Czas na wnętrze

Wewnątrz budynku zwracamy szczególną uwagę na obecność grzybów i wilgoci zwłaszcza, jeżeli budynek był od dłuższego czasu niezamieszkały. Grzyby są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a także dla drewnianych konstrukcji, wilgoć natomiast obniża komfort użytkowania i trwałość domu. Grzyba powinniśmy szukać w całym budynku ze szczególnym uwzględnieniem piwnicy. Przede wszystkim zaufajmy nosowi – charakterystyczny, stęchły zapach od razu powinien zwrócić uwagę. Najczęstszymi oznakami zawilgocenia są: łuszcząca się farba, wybrzuszenia i odbarwienia tynków oraz wilgotna posadzka. Pożywieniem grzybów są mikroelementy zawarte w drewnie, dlatego należy dokładnie sprawdzić elementy drewniane – więźbę dachową, stolarkę okienną, drzwiową, ale też powierzchnię mostków termicznych (miejsc, którymi ucieka z domu ciepło). Fachowo ocenić skutki zagrzybienia może specjalista – mykolog. Pamiętajmy, że usunięcie zarówno wilgoci, jak i grzybów jest niezwykle kosztowne i trudne, dlatego ewentualny zakup takiego domu powinien być dokładnie przemyślany, skalkulowany i poprzedzony konsultacjami z fachowcami.

Stropy i dach

Stropy żelbetowe sprawdzamy pod kątem zarysowań, wyraźnych ugięć, a także ubytków świadczących o korozji zbrojeń i belek. Warto kilkakrotnie podskoczyć na każdej kondygnacji, by wypróbować sztywność stropu i wyczuć jego ewentualne uginanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na belki w stropie nad piwnicą (wyższa wilgotność).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stropy drewniane dodatkowo należy sprawdzić pod kątem obecności grzybów lub owadów.

Jeżeli chodzi o dach, to najważniejszy jest stan jego pokrycia i systemu odwadniającego. Dokładnie oglądamy konstrukcję dachu – krokwie, murłaty, deskowanie, jętki, słupy. Wypatrujmy śladów przecieków deszczówki i śniegu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ oznacza, że do wnętrza domu dostawała się woda, a zamoczenie więźby wzmaga podatność na zaatakowanie przez owady i grzyby, co w rezultacie prowadzi do konieczności jej wymiany.

Także kominy wymagają sprawdzenia, w szczególności ich wygląd, szczelność, siła ciągu oraz ogólny stan techniczny.

Inną bardzo ważną kwestią jest kondycja rynien, obróbek z blachy, rur spustowych. Zaniedbany system odwadniający powoduje zalewanie ścian. Efekty takiego stanu rzeczy powodują nie tylko niszczenie ścian, lecz także co gorsza fundamentów – woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię, dostaje się pod ławę, podmywając ją.

Stolarka

Sprawdzamy szczelność okien i drzwi, oglądamy ściany pod parapetami – szukamy zacieków. Oceńmy koszty ewentualnej wymiany lub naprawy. Jeżeli okna i drzwi mają wartość zabytkową, warto skontaktować się z fachowcem, który stwierdzi, czy można je naprawić i jaki będzie tego koszt.

Otoczenie

Wskazane jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych, ewentualnie, czy została wykonana melioryzacja działki – zaoszczędzi nam to przykrych niespodzianek. Również otoczenie roślinne domu ma znaczenie – drzewa znajdujące się blisko domu są niezwykle malownicze, ale mogą nas narazić na wiele problemów – korzenie mogą zniszczyć fundament, spadające gałęzie uszkodzić dach, a liście zatkać rynny. Pamiętajmy, że wycięcie drzewa musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia i wniesieniem odpowiedniej opłaty, inaczej grozi nam kara.

Przebudowa

REKLAMA

Znaleźliśmy dom. Ma co prawda kilka minusów, ale przecież przy obecnym stanie wiedzy i możliwości technicznych zrobimy z niego dom marzeń. Oczywiście to prawda, jednakże rozległa przebudowa łączyć się będzie z koniecznością wzmocnienia fundamentów, co znacznie zwiększy koszty. Ponadto przed zaplanowaniem takiej inwestycji należy zapoznać się z planem miejscowym oraz dokładnie poznać warunki techniczne. Jeżeli chcemy kupić dom, ale poczekać z remontem, musimy zabezpieczyć budynek – dokładnie uszczelnić okna, drzwi i pokrycie dachowe. W przypadku stanu surowego – zabić deskami otwory od zewnątrz.

- warto zaprosić do oglądania interesującego nas domu architekta lub inżyniera konstruktora;
- jeżeli działka nam odpowiada, ale dom jest bliski ruiny, możemy wynegocjować z właścicielem zakup działki, ale z domem do rozbiórki;
- spójrzmy na dom niestandardowo, bo pozorna wada może być zaletą, choć czasem bywa odwrotnie.

Zobacz także: Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA