REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Kupno domu. Fot. Fotolia
Kupno domu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym? W starym budynku mogły pojawić się różne problemy, dlatego już na etapie oglądania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenie, lecz także na szczegóły.

Od czego zacząć?

Najlepiej od obejrzenia projektu budynku. Zawiera on zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i materiały. Pamiętajmy jednak, że projekt może służyć jedynie jako dodatkowa pomoc w ocenie stanu technicznego, ponieważ dokumentacja nie jest dowodem na to, że budynek został według niej wykonany.

REKLAMA

Oględziny elewacji

Przede wszystkim zwracamy uwagę na solidność i stan konstrukcji budynku. Wypatrujemy wszelkiego rodzaju pęknięcia oraz rysy, które świadczą o złym stanie fundamentów i ścian – na przykład o uszkodzeniu ławy czy nierównomiernym osiadaniu budynku. Ucieszył nas kran na elewacji domu? Oczywiście to wygoda przy podlewaniu ogrodu, ale ważny w tym przypadku jest szczelny odpływ, inaczej woda przez lata może podmyć w tym miejscu fundament i pozbawić go nośności. Podobne podmycie może mieć miejsce w przypadku długotrwałego braku rynien. Jeżeli zauważymy tego typu uszkodzenia, należy poprosić o konsultację zaufanego specjalistę, który będzie w stanie ocenić, czy są one poważne, w jaki sposób można je usunąć i jakie będą koszty naprawy. Należy dokonać także odkrywki fundamentów, żeby sprawdzić ich hydroizolację oraz ewentualne pęknięcia lub zawilgocenie.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania – potrzebne dokumenty

Czas na wnętrze

Wewnątrz budynku zwracamy szczególną uwagę na obecność grzybów i wilgoci zwłaszcza, jeżeli budynek był od dłuższego czasu niezamieszkały. Grzyby są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a także dla drewnianych konstrukcji, wilgoć natomiast obniża komfort użytkowania i trwałość domu. Grzyba powinniśmy szukać w całym budynku ze szczególnym uwzględnieniem piwnicy. Przede wszystkim zaufajmy nosowi – charakterystyczny, stęchły zapach od razu powinien zwrócić uwagę. Najczęstszymi oznakami zawilgocenia są: łuszcząca się farba, wybrzuszenia i odbarwienia tynków oraz wilgotna posadzka. Pożywieniem grzybów są mikroelementy zawarte w drewnie, dlatego należy dokładnie sprawdzić elementy drewniane – więźbę dachową, stolarkę okienną, drzwiową, ale też powierzchnię mostków termicznych (miejsc, którymi ucieka z domu ciepło). Fachowo ocenić skutki zagrzybienia może specjalista – mykolog. Pamiętajmy, że usunięcie zarówno wilgoci, jak i grzybów jest niezwykle kosztowne i trudne, dlatego ewentualny zakup takiego domu powinien być dokładnie przemyślany, skalkulowany i poprzedzony konsultacjami z fachowcami.

Stropy i dach

Stropy żelbetowe sprawdzamy pod kątem zarysowań, wyraźnych ugięć, a także ubytków świadczących o korozji zbrojeń i belek. Warto kilkakrotnie podskoczyć na każdej kondygnacji, by wypróbować sztywność stropu i wyczuć jego ewentualne uginanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na belki w stropie nad piwnicą (wyższa wilgotność).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stropy drewniane dodatkowo należy sprawdzić pod kątem obecności grzybów lub owadów.

Jeżeli chodzi o dach, to najważniejszy jest stan jego pokrycia i systemu odwadniającego. Dokładnie oglądamy konstrukcję dachu – krokwie, murłaty, deskowanie, jętki, słupy. Wypatrujmy śladów przecieków deszczówki i śniegu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ oznacza, że do wnętrza domu dostawała się woda, a zamoczenie więźby wzmaga podatność na zaatakowanie przez owady i grzyby, co w rezultacie prowadzi do konieczności jej wymiany.

Także kominy wymagają sprawdzenia, w szczególności ich wygląd, szczelność, siła ciągu oraz ogólny stan techniczny.

Inną bardzo ważną kwestią jest kondycja rynien, obróbek z blachy, rur spustowych. Zaniedbany system odwadniający powoduje zalewanie ścian. Efekty takiego stanu rzeczy powodują nie tylko niszczenie ścian, lecz także co gorsza fundamentów – woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię, dostaje się pod ławę, podmywając ją.

Stolarka

Sprawdzamy szczelność okien i drzwi, oglądamy ściany pod parapetami – szukamy zacieków. Oceńmy koszty ewentualnej wymiany lub naprawy. Jeżeli okna i drzwi mają wartość zabytkową, warto skontaktować się z fachowcem, który stwierdzi, czy można je naprawić i jaki będzie tego koszt.

Otoczenie

Wskazane jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych, ewentualnie, czy została wykonana melioryzacja działki – zaoszczędzi nam to przykrych niespodzianek. Również otoczenie roślinne domu ma znaczenie – drzewa znajdujące się blisko domu są niezwykle malownicze, ale mogą nas narazić na wiele problemów – korzenie mogą zniszczyć fundament, spadające gałęzie uszkodzić dach, a liście zatkać rynny. Pamiętajmy, że wycięcie drzewa musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia i wniesieniem odpowiedniej opłaty, inaczej grozi nam kara.

Przebudowa

REKLAMA

Znaleźliśmy dom. Ma co prawda kilka minusów, ale przecież przy obecnym stanie wiedzy i możliwości technicznych zrobimy z niego dom marzeń. Oczywiście to prawda, jednakże rozległa przebudowa łączyć się będzie z koniecznością wzmocnienia fundamentów, co znacznie zwiększy koszty. Ponadto przed zaplanowaniem takiej inwestycji należy zapoznać się z planem miejscowym oraz dokładnie poznać warunki techniczne. Jeżeli chcemy kupić dom, ale poczekać z remontem, musimy zabezpieczyć budynek – dokładnie uszczelnić okna, drzwi i pokrycie dachowe. W przypadku stanu surowego – zabić deskami otwory od zewnątrz.

- warto zaprosić do oglądania interesującego nas domu architekta lub inżyniera konstruktora;
- jeżeli działka nam odpowiada, ale dom jest bliski ruiny, możemy wynegocjować z właścicielem zakup działki, ale z domem do rozbiórki;
- spójrzmy na dom niestandardowo, bo pozorna wada może być zaletą, choć czasem bywa odwrotnie.

Zobacz także: Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA