Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?
REKLAMA
REKLAMA
Od czego zacząć?
Najlepiej od obejrzenia projektu budynku. Zawiera on zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i materiały. Pamiętajmy jednak, że projekt może służyć jedynie jako dodatkowa pomoc w ocenie stanu technicznego, ponieważ dokumentacja nie jest dowodem na to, że budynek został według niej wykonany.
REKLAMA
Oględziny elewacji
Przede wszystkim zwracamy uwagę na solidność i stan konstrukcji budynku. Wypatrujemy wszelkiego rodzaju pęknięcia oraz rysy, które świadczą o złym stanie fundamentów i ścian – na przykład o uszkodzeniu ławy czy nierównomiernym osiadaniu budynku. Ucieszył nas kran na elewacji domu? Oczywiście to wygoda przy podlewaniu ogrodu, ale ważny w tym przypadku jest szczelny odpływ, inaczej woda przez lata może podmyć w tym miejscu fundament i pozbawić go nośności. Podobne podmycie może mieć miejsce w przypadku długotrwałego braku rynien. Jeżeli zauważymy tego typu uszkodzenia, należy poprosić o konsultację zaufanego specjalistę, który będzie w stanie ocenić, czy są one poważne, w jaki sposób można je usunąć i jakie będą koszty naprawy. Należy dokonać także odkrywki fundamentów, żeby sprawdzić ich hydroizolację oraz ewentualne pęknięcia lub zawilgocenie.
Zobacz także: Sprzedaż mieszkania – potrzebne dokumenty
Czas na wnętrze
Wewnątrz budynku zwracamy szczególną uwagę na obecność grzybów i wilgoci zwłaszcza, jeżeli budynek był od dłuższego czasu niezamieszkały. Grzyby są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a także dla drewnianych konstrukcji, wilgoć natomiast obniża komfort użytkowania i trwałość domu. Grzyba powinniśmy szukać w całym budynku ze szczególnym uwzględnieniem piwnicy. Przede wszystkim zaufajmy nosowi – charakterystyczny, stęchły zapach od razu powinien zwrócić uwagę. Najczęstszymi oznakami zawilgocenia są: łuszcząca się farba, wybrzuszenia i odbarwienia tynków oraz wilgotna posadzka. Pożywieniem grzybów są mikroelementy zawarte w drewnie, dlatego należy dokładnie sprawdzić elementy drewniane – więźbę dachową, stolarkę okienną, drzwiową, ale też powierzchnię mostków termicznych (miejsc, którymi ucieka z domu ciepło). Fachowo ocenić skutki zagrzybienia może specjalista – mykolog. Pamiętajmy, że usunięcie zarówno wilgoci, jak i grzybów jest niezwykle kosztowne i trudne, dlatego ewentualny zakup takiego domu powinien być dokładnie przemyślany, skalkulowany i poprzedzony konsultacjami z fachowcami.
Stropy i dach
Stropy żelbetowe sprawdzamy pod kątem zarysowań, wyraźnych ugięć, a także ubytków świadczących o korozji zbrojeń i belek. Warto kilkakrotnie podskoczyć na każdej kondygnacji, by wypróbować sztywność stropu i wyczuć jego ewentualne uginanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na belki w stropie nad piwnicą (wyższa wilgotność).
Stropy drewniane dodatkowo należy sprawdzić pod kątem obecności grzybów lub owadów.
Jeżeli chodzi o dach, to najważniejszy jest stan jego pokrycia i systemu odwadniającego. Dokładnie oglądamy konstrukcję dachu – krokwie, murłaty, deskowanie, jętki, słupy. Wypatrujmy śladów przecieków deszczówki i śniegu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ oznacza, że do wnętrza domu dostawała się woda, a zamoczenie więźby wzmaga podatność na zaatakowanie przez owady i grzyby, co w rezultacie prowadzi do konieczności jej wymiany.
Także kominy wymagają sprawdzenia, w szczególności ich wygląd, szczelność, siła ciągu oraz ogólny stan techniczny.
Inną bardzo ważną kwestią jest kondycja rynien, obróbek z blachy, rur spustowych. Zaniedbany system odwadniający powoduje zalewanie ścian. Efekty takiego stanu rzeczy powodują nie tylko niszczenie ścian, lecz także co gorsza fundamentów – woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię, dostaje się pod ławę, podmywając ją.
Stolarka
Sprawdzamy szczelność okien i drzwi, oglądamy ściany pod parapetami – szukamy zacieków. Oceńmy koszty ewentualnej wymiany lub naprawy. Jeżeli okna i drzwi mają wartość zabytkową, warto skontaktować się z fachowcem, który stwierdzi, czy można je naprawić i jaki będzie tego koszt.
Otoczenie
Wskazane jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych, ewentualnie, czy została wykonana melioryzacja działki – zaoszczędzi nam to przykrych niespodzianek. Również otoczenie roślinne domu ma znaczenie – drzewa znajdujące się blisko domu są niezwykle malownicze, ale mogą nas narazić na wiele problemów – korzenie mogą zniszczyć fundament, spadające gałęzie uszkodzić dach, a liście zatkać rynny. Pamiętajmy, że wycięcie drzewa musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia i wniesieniem odpowiedniej opłaty, inaczej grozi nam kara.
Przebudowa
REKLAMA
Znaleźliśmy dom. Ma co prawda kilka minusów, ale przecież przy obecnym stanie wiedzy i możliwości technicznych zrobimy z niego dom marzeń. Oczywiście to prawda, jednakże rozległa przebudowa łączyć się będzie z koniecznością wzmocnienia fundamentów, co znacznie zwiększy koszty. Ponadto przed zaplanowaniem takiej inwestycji należy zapoznać się z planem miejscowym oraz dokładnie poznać warunki techniczne. Jeżeli chcemy kupić dom, ale poczekać z remontem, musimy zabezpieczyć budynek – dokładnie uszczelnić okna, drzwi i pokrycie dachowe. W przypadku stanu surowego – zabić deskami otwory od zewnątrz.
- warto zaprosić do oglądania interesującego nas domu architekta lub inżyniera konstruktora;
- jeżeli działka nam odpowiada, ale dom jest bliski ruiny, możemy wynegocjować z właścicielem zakup działki, ale z domem do rozbiórki;
- spójrzmy na dom niestandardowo, bo pozorna wada może być zaletą, choć czasem bywa odwrotnie.
Zobacz także: Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego
REKLAMA
REKLAMA