REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkalnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KPO w mieszkalnictwie - wyższe premie remontowa i termomodernizacyjna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Projekt stanowi realizację działań związanych z Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), w dziedzinie poprawy warunków mieszkaniowych. Chodzi o poprawę efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dotyczy to także inwestycji w budowę mieszkań przeznaczonych dla gospodarstw domowych o niskich i umiarkowanych dochodach, z uwzględnieniem efektywności energetycznej. Na te cele przeznaczonych zostanie 855 mln euro. Projekt ten zakłada m.in., że premia termomodernizacyjna wzrośnie z 16% do 26%, a premia remontowa z 15% do 25%.

Zmiany w Prawie budowlanym i finansowaniu budownictwa mieszkaniowego

7 lipca 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawę o zmianie ustawy- Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta trafi teraz do podpisu Prezydenta RP. Nowe przepisy zawarte w ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, mają na celu podtrzymanie wzrostowego trendu dostępności mieszkań czynszowych i komunalnych. To duże wsparcie dla gmin odpowiedzialnych za zapewnienie potrzeb mieszkaniowych. Natomiast przepisy zawarte w ustawie o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw takie jak dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża budowlana, inwestorzy oraz organy publicznej administracji budowlanej.

Społeczne agencje najmu (SAN). Więcej najemców skorzysta dopłat z "Mieszkania na start"

7 stycznia 2021 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego umożliwiający powstawanie społecznych agencji najmu i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start” - poinformowała tego dnia na Twitterze wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Mieszkania na wynajem, dopłaty do czynszów, cyfryzacja prawa budowlanego - duże zmiany przepisów w mieszkalnictwie

28 lipca 2020 r. Rada Ministrów przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Projekt ten obejmuje zmianę kilkunastu ustaw. Planowane jest m.in.: zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, ułatwienia dla osób, które mają książeczki mieszkaniowe, pomoc dla wynajmujących, których dotknęły ekonomiczne skutki COVID-19, cyfryzacja procesu budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA